Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah




Denizel eu zic sa iti ti-i clopoteii pentru sine. Nu am nevoie.Multumesc oricum. Da, generalizarile fac rau si sunt o plaga importanta in economia unui studiu stiitific sau intr-o discutie simpla. Eu voiam sa spun ca sunt gata sa imite majoritatea daca pot. Cred ca sentimentul de atuto-jena (scuzati noua inventie) este impus minoritatii respective de catre majoritari. Am generalizat totusi pentru ca o mare parte dintre tiganii de care ma lovesc zilnic sunt in aceasta stare. 5% dintre tigani care sunt integrati nu...sunt un esantion reprezentativ.
Apropo...nici eu nu mai am surprize din partea ta. Mi-ar place sa vii totusi cu ceva inchega si nu numai cu referate la ceea ce spun altii. Ar fi un inceput. Poate as fi de acord cu ce spui.




Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.





AkaManah, mi-ar fi la fel de usor ca tie sa intru pe un site de unde sa copiez ceva istorie a tiganilor si sa o prezint apoi pe DC.
Daca vrei in site-uri sa ne batem pentru ca eu fiu un partener de nadejde in dialogul cu tine, nu cred ca e vreo sansa...


pot in schimb sa adaug noi file referatului .


Spuneai acum cateva zile ca lucrezi cu tiganii, "intr-un frumos proiect".
Imi este imposibil sa inteleg cum cineva care lucreaza cu tiganii intr-un frumos proiect nu are nimic bun de spus despre ei.
Mai, chiar nimic bun de spus despre oamenii astia???


Repet, mi se pare imposibil ca, aflandu-te printre ei, sa mai simti nevoia sa ii bagi pe toti in oala infractorilor, jegosilor si a celor lipsiti de orice moralitate.


Apoi, ce naiba o insemna aia integrare, ca mi se face parul maciuca atunci cand aud de integrarea asta blestemata.
Da' de ce sa se integreze???
Fiindca sunteti voi pusi in incurcatura atunci cand va aflati in prezenta unuia care e altfel decat voi?
Sa fiti sanatosi, e problema voastra, nu a diferitului.






"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Doar nu ti-ai imaginat ca voi incepe acum sa scriu efectiv o istorie a tiganilor doar pentru a o posta pe DC.
Stii ce mi s-a intamplat intr-o zi in teren? S-au incaierat, in fata mea, au proferat insulte, au scos cutitele. Am plecat imediat pentru ca m-au dezgustat. Oameni cu care reusisem oarecum bine sa comunic...in particular. Si nu erau ultimii oameni au comunitatii ci sefii. Cu acestia sa fiu tolerant? Cum denizel?! Explica-mi ce parere imi pot face...cam om simplu? Cei din ascociatia pentru drepturile rromilor...au facut un gest "tiganesc" si nu ma feresc sa folosesc acesta sintagma. Nu au mai aparut. M-au lasat singur si stiau ca e vorba de o comunitate dificila. Proiectul e frumos in conditiile in care a reusit sa realizez ceva...dar E ULTIMUL de acest fel. Nu pot comunica la nivel de grup.

Da trebuie sa se integreze intre noi. Stau aici si e unica alegere. Integrare nu inseamna contopire ci acceptarea regulilor dupa care traieste majoritatea. Nu le-a cerut nimenni sa renunte la cultura lor dar...sa respecte legile. Dupa asta nu ar mai fi nimeni in dificultate.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Statul trebuie sa investeasca mult pentru a inlatura nedreptatile. In primul rand in educatie, in responsabilizare. Fiecare parte are nevoie de o educatie specifica: romani sa invete sa accepte si sa ofere si tiganii ...la fel.



Statul sa investeasca pentru a-ti darama tie prejudecatile??
Si cam cum ar trebui sa procedeze Statul asta?
Statul ti-a oferit invatamant gratuit.
Unul din rezultatele cu care ar trebui sa se mandreasca un om scolit (cu mintea deschisa de studiu, adica) este toleranta.
Iar tu, ca om scolit, deci tolerant, ar trebui sa raspandesti toleranta in jurul tau.
Faci asta?
Nu, nu faci!
Raspandesti in jurul tau prejudecati, generalizari si intoleranta din pozitia celui care, culmea!!!!, e implicat in "frumoase proiecte" cu tiganii...
Ce ar trebui sa faca Statul pt. ca tu sa scapi de prejudecati?



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



EDUCATIE SERIOASA si focusata pe aceste aspecte. La noi exista toleranta la nivel legislativ, indiferenta la nivel insttutional si lipsa de educatie la nivel social. Acestea sunt realitatile.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Iote aici o mostra de intoleranta: tiganilor le recomand sapun si apa. Atat.
Sa ma explic. Am fost internata cu fata mea in ianuarie anul acesta la spitalul de copii Timisoara. In primul salon, de unde m-am mutat ulterior erau tiganci cu copiii lor care dadeau o duhoare pestilentiala salonului. Corect, ati ghicit, nu se spalau. Nu doar pe ele. Nici copiii. Aveau dusuri, in saloane aveau chiuvete cu apa calda, caloriferele fierbinti si totusi....Sa vina medicul si sa te roage: "spala-te femeie, deschide geamul sa aerisesti, spala-ti hainele", mai, ceva de toata jena, mie mi-era rusine sa aud asta. In proportie de 70% erau tiganci internate in saloane, fata de restul romani.
O sa-mi spuneti ca n-aveau bani de sapun sau haine noi. Dar bani de tigari si cafele aveau. In fiecare zi mergeau in wc-uri sau, daca erau medicii prin preajma binevoiau sa iasa afara. Isi lasau copiii cu orele in patuturi si ele la fumat.
Pacat ca mirosul nu se poate trasmite prin internet. Ah, sigur ca nu stiu eu sa discern atitudinea lor laxa, de fapt nu le inteleg aspiratiile si sufletul pur de mame adevarate, shame on me.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Doar nu ti-ai imaginat ca voi incepe acum sa scriu efectiv o istorie a tiganilor doar pentru a o posta pe DC.
Stii ce mi s-a intamplat intr-o zi in teren? S-au incaierat, in fata mea, au proferat insulte, au scos cutitele. Am plecat imediat pentru ca m-au dezgustat. Oameni cu care reusisem oarecum bine sa comunic...in particular. Si nu erau ultimii oameni au comunitatii ci sefii. Cu acestia sa fiu tolerant? Cum denizel?! Explica-mi ce parere imi pot face...cam om simplu? Cei din ascociatia pentru drepturile rromilor...au facut un gest "tiganesc" si nu ma feresc sa folosesc acesta sintagma. Nu au mai aparut. M-au lasat singur si stiau ca e vorba de o comunitate dificila. Proiectul e frumos in conditiile in care a reusit sa realizez ceva...dar E ULTIMUL de acest fel. Nu pot comunica la nivel de grup.

Da trebuie sa se integreze intre noi. Stau aici si e unica alegere. Integrare nu inseamna contopire ci acceptarea regulilor dupa care traieste majoritatea. Nu le-a cerut nimenni sa renunte la cultura lor dar...sa respecte legile. Dupa asta nu ar mai fi nimeni in dificultate.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.




Vezi, AkaManah? Te-au dezgustat!
La fel cum si homosexualii te dezgusta .
Esti prea usor dezgustabil, se pare.
Ai fost dezgustat de 2 batausi (eu as fi fost speriata si intristata, de pilda) si, din aceasta cauza, nu esti dispus sa acorzi sanse ne-batausilor.
Ai fost dezgustat de un homosexual care ti-a facut avansuri* si, din aceasta cauza, nu esti dispus sa acorzi sanse homosexualilor care nu fac avansuri oamenilor cumsecade .


Toleranta ta nu trebuie sa se manifeste fata de infractori care scot cutitul (indiferent de etnia din care infractorii provin).
Toleranta ta trebuie sa se manifeste fata de oamenii nevinovati, care nu au alta legatura cu cutitarii decat cea etnica.


Citat:
Am plecat imediat pentru ca m-au dezgustat. Oameni cu care reusisem oarecum bine sa comunic...in particular



Vezi? Le iei pe toate personal.
Oamenii aia s-au incaierat intre ei!!!, nu te-au agresat pe tine cu cutitul!!!
Parerea mea este ca nu ai ce cauta in acel proiect .



=======================

* sa stii ca eu am avut deseori surpize neplacute din cauza unora care au dat cele mai fanteziste interpretari aprecierii sau admiratiei mele fata de ele. Sau unui simplu si obisnuit zambet cald care insotea salutul .
Probabil ca oamenii au atata nevoie de dragoste, incat de multe ori iau drept avansuri gesturi absolut inofensive.



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Statul trebuie sa investeasca mult pentru a inlatura nedreptatile. In primul rand in educatie, in responsabilizare. Fiecare parte are nevoie de o educatie specifica: romani sa invete sa accepte si sa ofere si tiganii ...la fel.



Statul sa investeasca pentru a-ti darama tie prejudecatile??
Si cam cum ar trebui sa procedeze Statul asta?
Statul ti-a oferit invatamant gratuit.
Unul din rezultatele cu care ar trebui sa se mandreasca un om scolit (cu mintea deschisa de studiu, adica) este toleranta.
Iar tu, ca om scolit, deci tolerant, ar trebui sa raspandesti toleranta in jurul tau.
Faci asta?
Nu, nu faci!
Raspandesti in jurul tau prejudecati, generalizari si intoleranta din pozitia celui care, culmea!!!!, e implicat in "frumoase proiecte" cu tiganii...
Ce ar trebui sa faca Statul pt. ca tu sa scapi de prejudecati?



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



EDUCATIE SERIOASA si focusata pe aceste aspecte. La noi exista toleranta la nivel legislativ, indiferenta la nivel insttutional si lipsa de educatie la nivel social. Acestea sunt realitatile.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Deci, sa se faca si licee si facultati in care oamenii sa fie invatati cum sa fie toleranti fata de semenii lor??
Din exeprienta iti spun ca, toleranta se poate obtine si fara EDUCATIE SERIOASA, in modul in care inteleg eu ca tu o doresti.
Trebuie sa urmezi un curs de 1 minut.
sala de curs = baia personala.
Te asezi in fata oglinzii si iti spui de cateva ori: toti oamenii sunt egali si au aceleasi drepturi ca mine + ce mie nu-mi place, altuia sa nu-i face.



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Akamanah, impresia mea este ca "educatia serioasa" la care inteleg ca esti autodidact pentru ca statul roman nu o ofera, nu te-a ajutat suficient la capitoul logica, astfel incat sa faci distinctia intre un delincvent si membrul unei etnii anume, intre infractiune si comportament etnic, in cadrul argumentatiilor tale. Astfel incat le amesteci si expui continuu unul dintre cele mai cunoscute sofisme.
PS Recomand si un strop de biologie, doar atat incat sa afli ca nu exista rase si ca ele sunt un vechi construct cultural, desuet de ceva vreme in zilele noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Trec printr-o perioada mai dificila si nu prea ma pot concentra.
S-ar putea ca ceea ce am de spus sa sune cam dezlanat, dar ma bazez pe toleranta si spiritul vostru sa intelegeti ce vreau sa spun.

Vreau sa plec de la zero. Nu vreau sa studiez problema tiganilor prin prisma istoriei. Nu vreau pagini intregi de circumstante atenuante nici pentru tigani si nici pentru celelelate natii.
Doar o mana de oameni pot judeca faptele prin prisma istoriei. Cu ceilalti ce facem?

Reparatiile morale sunt bune. Dar nu le mai vreau nici pe ele. Pentru ca doar o mana de oameni le vor intelege. Ceilalti vor vrea si ei diverse reparatii pe diverse criterii. Si de aici se vor naste intoteauna haosul si divergentele.

Mai imi vine in minte ca gradul de toleranta al oamenilor fata de tigani sau homosexuali depinde si de intamplari fericite sau nefericite din vietile lor. Cu toate ca nu vad intamplari nefericite pe care le poti avea cu minoritatea gay. Cu tiganii este o alta poveste.

Anul trecut am stat 3 luni in America. Gradul lor de acceptare si de toleranta este incredibil de ridicat. In zona in care am stat sunt si multi mexicani. Mexicanii nu plac. Pentru ca sunt zgomotosi, stau multi intr-o casa - gen cu catel cu purcel. Comportamnetul lor se asemeana usor cu cel al tiganilor nostri. Este un oras, Oxnard, in care sunt foarte multi si nu este bine sa umbli noaptea prin anumite portiuni. Eram intr-un magazin mexican pentru niste cumparaturi si mi-am deschis portofelul sa platesc. Si mexicanca mi-a zambit si mi-a spus: Va rog sa stati cu spatele la geam. E mai safe.
Ce vreau eu sa spun: in ciuda faptului ca nu plac sunt foarte respectati si extraordinar de bine tolerati.
Si atunci ei simt nevoia nu neaparat sa se integreze ci sa-ti intoarca intr-un fel comportamentul generos.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Iote aici o mostra de intoleranta: tiganilor le recomand sapun si apa. Atat.
Sa ma explic. Am fost internata cu fata mea in ianuarie anul acesta la spitalul de copii Timisoara. In primul salon, de unde m-am mutat ulterior erau tiganci cu copiii lor care dadeau o duhoare pestilentiala salonului. Corect, ati ghicit, nu se spalau. Nu doar pe ele. Nici copiii. Aveau dusuri, in saloane aveau chiuvete cu apa calda, caloriferele fierbinti si totusi....Sa vina medicul si sa te roage: "spala-te femeie, deschide geamul sa aerisesti, spala-ti hainele", mai, ceva de toata jena, mie mi-era rusine sa aud asta. In proportie de 70% erau tiganci internate in saloane, fata de restul romani.
O sa-mi spuneti ca n-aveau bani de sapun sau haine noi. Dar bani de tigari si cafele aveau. In fiecare zi mergeau in wc-uri sau, daca erau medicii prin preajma binevoiau sa iasa afara. Isi lasau copiii cu orele in patuturi si ele la fumat.
Pacat ca mirosul nu se poate trasmite prin internet. Ah, sigur ca nu stiu eu sa discern atitudinea lor laxa, de fapt nu le inteleg aspiratiile si sufletul pur de mame adevarate, shame on me.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues




Vaai, cat s-au degradat tiganii nowadays, domle .
Dupa ce am termninat facultatea am fost 1 an profa intr-o scoala din Ferentari.
Tigani cat cuprinde.
Inchipuieste-ti, Ingrid, ca faceam ore cu fereastra inchisa si fara dopuri parfumate in nas.
Copiii tiganilor nu putzeau sau, daca putzea vreo unul, nu putzea mai rau decat ne-tiganii cu care ma interesctam zilnic.


Cand s-a nascut baietelul meu am stat in salon cu o tiganca.
Eu facusem cezariana, aveam nitica depresie, stateam in varful patului si aveam obrajii scaldati in lacrimi .
Probabil ca daca tiganca nu s-ar fi spalat, as fi fost si mai neconsolata :)).
Noroc ca se spala... Lucky me .
Sotul tigancii, unul 2x2, se facea mic-mic cand intra in salon si dadea cu ochii de mine :))))).
Dupa vreo 2 luni m-am intalnit cu el pe strada.
M-a luat de umeri, m-a zgaltait si m-a pupat, spunandu-mi ca se bucura mult ca ma vede si ca sunt pe picioare si ca nu credea ca o sa-mi mai revin vreodata. Dragul de el... . Deh, nu cunoscuse el printese pana atuncea :))))

Bleacs pentru generalizari!!!



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ce vreau eu sa spun: in ciuda faptului ca nu plac sunt foarte respectati si extraordinar de bine tolerati.
Si atunci ei simt nevoia nu neaparat sa se integreze ci sa-ti intoarca intr-un fel comportamentul generos.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



Da, asta este!!!!!

Sunt convinsa-convinsa ca acei tigani care se multumesc cu foarte putin spre nimic si isi poarta povara de pe o zi pe alta, fac asta pentru ca au un respect de sine foarte scazut.
Iar respectul de sine scazut este cu siguranta si consecinta modului in care au fost priviti si tratati inca din primii ani de viata de semenii cu nasuri sensibile si ochi care vaz enorm...


Viv, imi pare rau pentru ca ai o perioada mai dificila



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Draguta de tine Denizel, eu scriu ce am vazut. Si tu scrii ce ai vazut. Sugerezi ca mint, cumva? Atunci uite, vii in Timisoara, iti platesc eu biletul de tren, mergem de manuta la spital, zicem ca faci un studiu (aici te las pe tine sa alegi titlul) si stai acolosha o noapte. Mai mult nu, ca ramai fara simtul olfactiv si e pacat, zau asa. Vrei? Spune, vrei?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput