Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Da-mi voie sa ma indoiesc asupra teoriei ca toti barbatii carora le repugna imaginea a 2 barbati sarutandu-se o fac pt ca ei la randul lor nutresc sentimente sexuale fata de alti barbati, dar vor sa para 'masculi' in fata celorlalti.




Nimeni nu spune asa ceva. Si era vorba sa apara masculi in fata lor insisi, nu al altora. Poti sa analizezi situatia pe care o descrii din mai multe puncte de vedere: estetic - nu mi se pare estetic, pentru ca nu apreciez frumusetea masculina la fel de mult precum cea feminina; prin transpunere - nu ma atrage, nu rezonez asa cum s-ar putea la o scena similara heterosexuala; dar sa simti "nevoia" de a "elimina" manifestarea asta din public? Asta nu inteleg - de ce anume sa ma feresc? De inestetica? Pai ar fi multe altele de eliminat inainte de asta atunci...


Beren cred ca exagerezi un pic cu profunzimile psihologige. Nu imi plac oameni acestia. Pur si simplu. Trebuie sa ma aliniez neaparat trendului actual in care totul e permis, totul e tolerat in numele civilizatiei? Daca e asa prefer sa fiu minoritar. Nu sunt adeptul Noii Drepte oricat de mult le-ar placea unor colegi sa fiu dar, eu nu am dreptul sa spun "NU"? Faptul ca am fost abordat de homosexuali m-a facut sa devin constient de prezenta lor. Pana in acel moment stiam de ei si nu ma prea interesa acest aspect. Din momentul in care am fost direct afectat...am reactionat. Oare asta m-a facut nesigur de sexualitatea mea? Nu cred. Sincer. Sa reactionez e dreptul meu, nu le-am dat in cap pur si simplu ma feresc. Influenta lor mi pare cel putin nociva. Cum am mai spus. POT SA TRAIESC SI FARA ASTA. Simplu.


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

cata interpretare, re-interpretare si para-interpretare !

eu cred ca oamenii in general nu detesta, nu au frica de homosexualitate, ci doar nutresc un sentiment de REPULSIO-SCARBA si/sau MILA. cu alte cuvinte oricine are dreptul la tot felul de perversiuni, dar sa nu defileze in public cu ele. nu de alta, dar s-ar putea sa apara la parada si rudeniile lor: pedofilii, zoofilii, etc.




Tu pui pe aceiasi treapta pedofilii si homosexualii? Ai idee macar despre ce vorbesti?


Si care ar fi problema?! Daca eu percep un homosexual ca un potential pericol (moral, fizic) pentru cei din jurul meu...sunt de condamnat?! Hai ca exagerati cu asa numita toleranta. Exista niste limite.


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Aka Manah, Beren nu exagereaza absolut deloc, tu nu intelegi ce spune el.

Observ totusi o evolutie: acum spui ca nu-ti plac homosexualii.Simplu.
Cu cateva posturi in urma spuneai ca-i detesti. E un inceput.

N-are de ce sa ti se para influenta gay-lor nociva, esti baiat mare, iar cei mai tineri pot sa vada in fiecare zi homosexuali pupandu-se , nu le vor urma exemplul decat daca baza homosexualitatii exista deja la ei, baza care apare din alte cauze nicidecum vazut-facut.Sau ma rog, vor reactiona DEPLASAT ingnorandu-si...predispozitiile, prin ura si vehementa.


Uff..chiar ma bucur ca ai revenit la sentimente mai bune. Ai putea chiar sa te bucuri, fie vorba intre noi, ca esti un tip bine. Stii ca gay-ii au gusturi fine. ( ati ras?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

cata interpretare, re-interpretare si para-interpretare !

eu cred ca oamenii in general nu detesta, nu au frica de homosexualitate, ci doar nutresc un sentiment de REPULSIO-SCARBA si/sau MILA. cu alte cuvinte oricine are dreptul la tot felul de perversiuni, dar sa nu defileze in public cu ele. nu de alta, dar s-ar putea sa apara la parada si rudeniile lor: pedofilii, zoofilii, etc.




Tu pui pe aceiasi treapta pedofilii si homosexualii? Ai idee macar despre ce vorbesti?


Si care ar fi problema?! Daca eu percep un homosexual ca un potential pericol (moral, fizic) pentru cei din jurul meu...sunt de condamnat?! Hai ca exagerati cu asa numita toleranta. Exista niste limite.


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.





---------

Xeno, nu mai tin minte. Ti-am zis anu' asta www.youtube.com/watch?v=pgLzqDQ5YFU" target="_blank">Merry, Merry, Ho, Ho, Ho?





"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

cata interpretare, re-interpretare si para-interpretare !

eu cred ca oamenii in general nu detesta, nu au frica de homosexualitate, ci doar nutresc un sentiment de REPULSIO-SCARBA si/sau MILA. cu alte cuvinte oricine are dreptul la tot felul de perversiuni, dar sa nu defileze in public cu ele. nu de alta, dar s-ar putea sa apara la parada si rudeniile lor: pedofilii, zoofilii, etc.




Tu pui pe aceiasi treapta pedofilii si homosexualii? Ai idee macar despre ce vorbesti?


Si care ar fi problema?! Daca eu percep un homosexual ca un potential pericol (moral, fizic) pentru cei din jurul meu...sunt de condamnat?! Hai ca exagerati cu asa numita toleranta. Exista niste limite.







Bine Aka Manah, tocmai te-am laudat si iar sari cu o replica din asta. Sunt profund dezamagita.

Nu mai Aka, nu esti de condamnat. Asa percepi tu, tine de tine, controlul constient asupra perceptiilor este la limita, deci nu te judeca nimeni. Incearca doar sa te intrebi de ce vezi tu in homosexuali ´´un pericol moral si fizic´´.

Cat despre comparatia dintre pedofili si homosexuali, uite reactia mea:
Aici imi permit sa te condamn, sper ca nu ai pretentia de a-mi si argumenta parerea. Da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, Akamanah exista niste limite.
Pentru unii sunt jos iar pentru unii sus. Limitele astea ale tolerantei, vai nu coincid intotdeauna.

Dar, tu, pentru cine te temi de fapt? Pentru tine sau pentru cei din jurul tau?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

cata interpretare, re-interpretare si para-interpretare !

eu cred ca oamenii in general nu detesta, nu au frica de homosexualitate, ci doar nutresc un sentiment de REPULSIO-SCARBA si/sau MILA. cu alte cuvinte oricine are dreptul la tot felul de perversiuni, dar sa nu defileze in public cu ele. nu de alta, dar s-ar putea sa apara la parada si rudeniile lor: pedofilii, zoofilii, etc.




Tu pui pe aceiasi treapta pedofilii si homosexualii? Ai idee macar despre ce vorbesti?


Si care ar fi problema?!


Tu chiar ai pus intrebarea serios? Chiar gandesti ca a fi homosexual e o deviatie de comportament si chiar pe aceeasi treapta cu pedofilia?

Sau ai ajuns la o faza cand arunci propozitii si afirmatii doar ca sa vezi ce mai zice lumea pe aici?



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ia sa vedem, zareste colacul? :)



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

cata interpretare, re-interpretare si para-interpretare !

eu cred ca oamenii in general nu detesta, nu au frica de homosexualitate, ci doar nutresc un sentiment de REPULSIO-SCARBA si/sau MILA. cu alte cuvinte oricine are dreptul la tot felul de perversiuni, dar sa nu defileze in public cu ele. nu de alta, dar s-ar putea sa apara la parada si rudeniile lor: pedofilii, zoofilii, etc.




Tu pui pe aceiasi treapta pedofilii si homosexualii? Ai idee macar despre ce vorbesti?


Si care ar fi problema?!


Tu chiar ai pus intrebarea serios? Chiar gandesti ca a fi homosexual e o deviatie de comportament si chiar pe aceeasi treapta cu pedofilia?

Sau ai ajuns la o faza cand arunci propozitii si afirmatii doar ca sa vezi ce mai zice lumea pe aici?






Laura, tu cu mine vorbesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

LadyJ, nu cu tine, cu Aka. El era cu "si care e problema?".



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput