"Dovlecei de sept-oct 2009 *99* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Meli sa-ti fie de bine shoppinguiala..meriti si tu mami! si mai spui ca ai luat pt fiecare cate ceva..bravo!

Bia ce mai faci? cum mai este cu alaptarea puiului?

Iulia imi pare rau pentru experienta cu dna culcer..sincer, eu nu inteleg prea bine treaba cu mersul la un control de rutina, si mai ales la un medic celebru, care se stie ca, in general, acestia nu mai au rabdare, nici interes ...stii cum se spune, ca la pomul laudat sa nu mergi cu sacul..asta este! sper sa nu va raceasca puiul!

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi



Dana,buna!
Nu era chiar de rutina,adica na,copilul nu are aparent nik in afara de ochisori curgatori insa in sarcina am avut ceva probleme ce ziceau pe atnci medicii ar trebui urmarite .TECHILA am inteles ca a mai avut o astfel de problema si poate isi face timp as vorbim pe tema asta .

Raducu si mamica lui Iulia
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

clodute- La multi ani pentru Patrick! sa creasca mare, sanatos (ca frumos este)
cat despre nostalgie...noi duminica am fost in vizita la un nou nascut...si asa m-a inmuiat... trece timpul asta atat de repede

tu parca iesi cu amandoi copii in Tineretului, paote trag si eu o fuga, poate ne potrivim la orar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

gata, fug sa pregatesc papa de dimineatza, ca aud o caraitoare mica din dormitor, Mateo deja cauta prin dulap in bucatarie, iar Laura mi-a zis sa o scol la 7.30, dar mi-e mila de ea, asa ca ma duc de abia acum.

pupici si sa aveti o zi excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

L amulti ani sarbatoritilor de astazi! Plec sa-i fac suculetul baiatului ca tot mi-a zis dr Culcer sa nu-i mai dau!Promit sa scriu si faimoasa ei schem de diversificare poate ajuta pe cineva.
O zi buna sa aveti doamnelor!

Raducu si mamica lui Iulia
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia0807

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Citat:
citat din mesajul lui hepilica
si ma rog, ce e gresit la schema de diversificare cu cereale si suc de fructe la 5 luni? ca jdemii de medici numai asta recomanda.


Hepi, tipa aceasta este cunoscuta drept o mare promovatoare a alaptarii exclusive macar pana la 6 luni..probabil ca din cauza aceasta..




...insemna ca pe mine nici nu ma primea la ea. probabil ca are un dispret profund care i se citeste pe fata pt mamicile care nu alapteaza...
in fine, glumesc. nu stiu nimic de ea.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


Buna dimineata Hepi!
Nu o cunosti dar ceea ce banuiesti est adevarat.O tipa care nu a alaptat a fost aspru criticata de doctora asta.Nu concepe sa nu alaptezi.Cand i-am zis ca ii dau supliment de suc sau cereale ptr ca nu se mai satura mi-a zis sa-l infometez si tre sa traga din san si bibe nicodata nici cu ceai nici cu altceva din pricina plasticelor

Raducu si mamica lui Iulia
Bebe voios de mami Iulia



Neata Iulia!

...da, ce sa zic? sunt usor mahnita de atitudinea asta...

in fine, nu stiu cum as reactiona daca vreun doc ar incepe sa ma critice ca ii dau formula copilului sau ca ii dau lapte din bibe.

ce ar trebui sa facem cu copiii ai caror mamici nu pot alapta? ce solutie pertinenta oare, ne-ar oferi aceasta dna doc, care o fi buna, ca doar d-aia zici ca ai ales-o tu, dar mie continua sa imi creeze asaaa..un disconfort psihic?

si acum cand scriu imi inghit lacrimile si cred ca va ramane marea mea frustrare ca nu am putut alapta.

eu cred ca e dusa cu pluta si nu are pic de respect pentru cei care-i vin in fata sa-i cer ajutorul. se crede in posesia adevarului suprem. e fixista si ramasa in secolul trecut.

nu vreau sa te superi pe mine. am inteles de ce te-ai dus la ea si multumim ca ai intrat sa ne povestesti. mi-am facut o parere strict dupa ceea ce ai povestit tu.
am experienta cu doc d-astia care te tin pe la usa. dar peste asta sa mai admit si sa ma certe...e prea mult chiar si pentru mine care in general sunt o fire permisiva si toleranta...

in fine. m-a intristat informatia asta.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha74

clodute- La multi ani pentru Patrick! sa creasca mare, sanatos (ca frumos este)
cat despre nostalgie...noi duminica am fost in vizita la un nou nascut...si asa m-a inmuiat... trece timpul asta atat de repede

tu parca iesi cu amandoi copii in Tineretului, paote trag si eu o fuga, poate ne potrivim la orar

Miha, mami fericita de Iris-Teodora (7.09.2009), Matei-Andrei (16.01.2008) si Laura-Ioana (30.09.1997)

"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)






Buna,

Da asa e...eu ies dar intre 10-12 dimi si apoi dupa amiaza intre 16.30-18.30


Pupici mi-ar placea sa ne intilnim si chiar si cu alex25.

O zi buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Neata!!
Am vazut-o si eu la tv pe aceasta dna Culcer si intradevar, ea considera ca nu exista femei care sa nu poata alapta.......
Eu am ramas masca la altceva: 630 ron????? Adica 6 milioane trei sute???
Dumnezeule mare, da` pt ce banii astia? Pai asta poate fi salariul unui om pe o luna??
Anco, groop hug pt tine, sa ai putere sa iti cresti puiutii, ei sunt viata ta!
Noi am inceput de ieri adevarata diversificare...i-am dat mar+para la borcanel de la Nestle...i-a placut la nebunie, cu exceptia catorva linguritze...ca si mama tb sa se diversifice...a papat un borcanel de 130 gr...a vrut laptic dupa o ora cam... Sunt parca mult mai cremoase borcanelele astea decat cum iese la razatoarea de sticla... Anyway, azi ii dau ori para, ori para+mar, si sa vad ce fruct ii mai adaug peste o saptamana cam...
La 5 luni, avem 7,8 kg si 74 cm, s-a lungit tare mult, in greutate a luat numai 550 gr luna asta, desi m-a capiat noaptea cu suptul...
Va pup si va citesc!

--------------------------------------------
Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buna dimineata fete dragi!

Va ofer proaspata si aburinda, special pentru voi.

Am citit tot, acum sa vad ce imi aduc aminte.

Clodute sa iti traiasca baiatul si sa fie sanatos...frumosi copii ai. Abia astept sa merg in parc cu voi, si daca vine si Miha e super....eu o sa ies mult in tineretului ptr ca ma voi muta la mine acasa cat de curand si sunt super aproape de intrarea de la Brancoveanu.

Ma intreba cineva despre mester si renovare, va spun sincer ca nu am mai vrut sa merg sa vad ce a facut. Atat de rau m-am suparat cand am fost atunci incat sotul si tata nu m-au mai lasat sa merg si au preluat ei fraiele lucrarilor. Am mare incredere ca nu ma mint cand imi spun ca a iesit totul ok, ca o sa imi placa si ca astazi termina tot, deci voi merge si eu pe seara. De maine incepe curatenia, nici nu vreau sa ma gandesc.

Nela ma bucur ca te vad in mare verva, asteptam sa vedem ce ne mai zici de para, daca papa Ana sau nu.

Eu vreau sa ii introduc astazi mango ptr ca deja nu prea mai e incantata de combinatia mar+para, insa am cumparat si eu zic ca e stricat.....adica are consistenta asa ca o piersica coapta, dar e cam inchis la culoare pe dinauntru, ce culoare are trebui sa aiba??? HELP!


Iulia intr-adevar dr Culcer este foarte renumita si nu ma mir ca ai ajuns la ea ptr un control, din pacate este foarte fixista si nu are pic de rabdare sa explice, mie imi displace foarte mult. Imi pare rau ca a trebui sa treceti prin asa ceva si va doresc sanatate...daca ai fi intrebat aici ai fi primit recomandari catre dr foarte buni, mai ales ptr un control asa de rutina.

Frangutza ai fost dementiala cu nesociabilul, dar sa stii ca mie nu mi s-a parut deloc, deloc...serios, abia astept sa ne mai vedem, mai ales ca Natalix a fost foarte cuminte.

Cristina ma bucur ca deja v-ati planificat iesirea ptr 1mai, asa as pleca si eu pe undeva, dar va spun sincer ca eu nu ma incumet cu bebe dupa mine....nu stiu de ce, dar mi-e frica, mi se pare tare greu....gresesc, nu?

Luto pupam Davidelul cel voinic, vezi mami ca e in schema!

Hepi imi pare rau ca a trebui sa treci prin asa ceva, mai ales in secolul asta.

La multe lunitze fericite ERIC

La multe lunitze fericite ANNA

La multe lunitze fericite RARES


Oare ce mai aveam de zis?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

X_ggg ai citit bine 630 ron, eu stiu ca ptr o vizita acasa cere 350ron...deci....

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Clodute acum am citit cam pe a ce ore iesiti voi, eu dimineata nu am cum sa ies ca mandra inca doarme, dar dupa-amiaza e ok, adica la papa pe la 3, asa ca pe la 4 eu pot ajunge in parc.....inseamna ca ieri erai in parc chiar cand ma plimbam si eu...prin ce zona mergi in Tineretului?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput