Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ircuta spune:

Si noi ne chinuim sa scapam de scutecele, dar este tare greu. Avem un an si jumatate, stim unde fac mami si tati pis si kaka, stim cand facem pis si kaka. Avem si olita si colacel de wc. Olita o folosim ca jucarie, niciodata nu ne-a interesat, dar colacelul prezinta mai mult interes. Il pune singurica pe wc, spune pisss piss, si cand o cocot acolo sta fix 3 secunde dupa care incepe sa se mataie sa o iau si fuge la joaca. Sper ca la un moment dat va intelege ca acolo trebuie sa faca. Are o personalitate extrem de puternica si nu o pot forta deloc. Asteptam cand va veni momentul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta_M spune:

Nici noi nu vrem la olita..avem 10 luni, mergem in picioare dar cand il pun pe olita incepe scandalul. I-am cumparat alta gandindu-ma ca poate nu ii place, nu e comoda..dar degeaba. Mai incercam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancajackie spune:

Fetita mea are un an si 10 luni si inca nu face la olita , nici nu vrea sa se aseze macar pe ea. Am inceput s/o pun cam pe la un an ,dupa o perioada a inceput sa faca si eu am inceput s/o pun din ce in ce mai des pana intro zi cand nu a mai vrut sa se aseze deloc si nici nu a mai ceruto , a trecut cam trei luni de atunci fara niciun rezultat pozitiv.
NU am reusit sa inteleg ce s/a intamplat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndiS spune:

Recunosc ca nu am reusit sa citesc toate mesajele , dar poate daca va povestesc ce am patit eu cu fetita cea mare va mai linistiti.
Am ascultat de toata lumea care ma batea la cap (am crezut ca au mai multa experienta decat mine) si am inceput sa pun copilul pe olita de la 9 luni , nu stiu ce sa intamplat dar dupa ceva timp nici nu a mai vrut sa se apropie de ea, si cand simtea ca trebuie sa faca se ascundea prin casa ca sa nu o vedem si sa o ducem la olita , si asta pana la aproape 3 ANI.
Devenisem disperata fiinca toata lumea imi spunea ca nu este normal , ca nu m-am ocupat suficient de ea si sincer ma afectau destul de mult aceste vorbe.
Ideea este urmatoarea fetita mea s-a hotarat singura la 3 ani si cateva luni ca nu mai vrea pampers si din momentul acela a facut direct la WC si nu a mai facut pe ea nici macar noaptea.Ea s-a hotarat singura cand eu am renuntat sa o mai fortez si le-am spus tuturor "stati linistiti ca nu o sa se marite cu pampers la fund".
Nu va stresati prea tare, veti stresa si copilul si eu cred ca nu o sa rezolvati nimic ,fiecare om este diferit de ce copii trebuie sa se incadreze intr-un tipar daca nici macar noi nu o facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy30 spune:

salutare mamici:)
bine v-am gasit dupa 2 ani si 7 luni
baietelul meu mikidutza (mihai cristian) este un fenomen: am facut primul kk la olita la 6 luni (avem poza :) ) apoi...STOP, al doilea kk la 12 luni si...iar STOP. la un an jumate iar unu si dupa...STOP.
acum avem 2 ani si 7 luni si am incept procedurile de DUDU (kk). uneori merge, alteori sta, dar oricum este mai des decat inainte.
intamplari amuzante?... de la facut pipi in pat (fix pe partea lui tati ca acolo ne place) la intins dudu pe covor , destule
si eu m-am stresat , in principal datorita mami mele care toto imi spune ca nu e bine ce fac, dar decat sa stresez copilul, mai bine ma duc pe balcon si fumez o tigara ...apoi, calm revin la bunele obicee.
doar nu s-a insura cu scutec, nu? :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cami77_profa spune:

buna la toata lumea
eu sunt camelia si sunt tare noua pe aici
nou-nouta
faza cu olita pe mine ma sperie
micuta mea are una an si trei luni si inca nu am incercat sa o pun.
stiu, nu radeti de mine, nu fac bine, poate sunt comoda.
dar ma gandesc ca o sa ma intorc la servici si va trebui sa o invat cumva, poate va merge la gradinita, stiu eu?
am cunoscut parinti care spun ca au pus copiii de pe la 7-8 luni.
eu cred ca sunt tare inapoiata, ca sa nu zic foarte comoda.
ati putea sa-mi dati pareri pro sau contra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCYADRIANA spune:

urmaresc cu interes toate discutiile de pe acest forum
Le felicit pe mamele care reusesc sa/si obisnuiasca copilasii pe olita la 6 luni dar le felicit in mod special pe cele care reusesc mai tarziu
baietlul meu face 2 anisori in martie si azi a facut numai pisu pentru prima data in olita sunt fericta eu nu l/am fortat niciodata nici nu am fost f insistenta
cand este mic copilul face mai usor in olita dar dupa ce creste e mai greu pt ca are personalitate si face numai ce vrea.
eu am citit ca nu trebuie fortat asa ca numai de la un an si 5 luni i/am aratat olita si de atunci treptat si cu rabdare am tot incercat dar degeaba era cate o zi ca nici nu il puneam pe olita era cand nici nu i/o aratamerau zile cand nu incercam deloc
se plimba cu ea prin casa,o punea in cap, se juca, statea pe olita cate o secunda dar imbracat,apoi l/am pus si dezbracat si l/am lasat si fara pampers dar tot degeaba ,facea prin camera si nu in olita
azi cand a simtit ca face pisu in olita s/a mirat asa cumva si speriat a fost si eu i/am spus ca asa trebuie asa e bine fa mami pisu tot aplaudand si spunand bravo asa a facut.apoi am mers impreuna la baie si am golit olita.apoi toti membrii familiei l/am felicitat maine incercam iar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Buna mamici
Puiul meu are un an si 11 luni. La olita a ajuns de la 9 luni, pus in fiecare zi dimineata si dupa masa de pranz. Nu l-am fortat niciodata doar am stat langa el, i-am dat jucarii etc. Acum facem caca numai la olita - dimineata. Daca este cazul in cursul zilei ma anunta daca nu este prins la un joc interesant.
Partea hazlie a fost alta - noi stam cu parintii mei pe aceeasi scara iar Teo petrece destul timp la ei. Pana anunta Teo ca face caca, pana cobora unul din ei sa aduca olita trecea timp pretios si actiunea se petrecea la pempers. Asa ca mai trebuia cumparata o olita. La magazin am gasit acelasi format dar alta culoare si chiar ne faceam griji ca nu va fi acceptata, desi atata timp cat sta pe olita sunt singurele momente cand sta linistit. A 2-a zi cum cere olita aducem noul obiect. Reactia a fost un "oooooo" plin de incantare si cu greu l-am convins sa se mai ridice.
Cand il apuca alintarea dimineata, ma anunta -"caca maia", adica vrea sa faca caca dar la mamaia cu ultima olita cumparata. Cel mai adesea il pacalesc sa faca la olita de acasa, nu de alta dar dupa cea noua nu se mai ridica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dariela

Buna mamici
Puiul meu are un an si 11 luni. La olita a ajuns de la 9 luni, pus in fiecare zi dimineata si dupa masa de pranz. Nu l-am fortat niciodata doar am stat langa el, i-am dat jucarii etc. Acum facem caca numai la olita - dimineata. Daca este cazul in cursul zilei ma anunta daca nu este prins la un joc interesant.
Partea hazlie a fost alta - noi stam cu parintii mei pe aceeasi scara iar Teo petrece destul timp la ei. Pana anunta Teo ca face caca, pana cobora unul din ei sa aduca olita trecea timp pretios si actiunea se petrecea la pempers. Asa ca mai trebuia cumparata o olita. La magazin am gasit acelasi format dar alta culoare si chiar ne faceam griji ca nu va fi acceptata, desi atata timp cat sta pe olita sunt singurele momente cand sta linistit. A 2-a zi cum cere olita aducem noul obiect. Reactia a fost un "oooooo" plin de incantare si cu greu l-am convins sa se mai ridice.
Cand il apuca alintarea dimineata, ma anunta -"caca maia", adica vrea sa faca caca dar la mamaia cu ultima olita cumparata. Cel mai adesea il pacalesc sa faca la olita de acasa, nu de alta dar dupa cea noua nu se mai ridica!

Dariela




Ce scumpiiic!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Prin carti scrie ca in jurul varstei de 2 ani incep copiii sa constientizeze ca le vine pipi, kk, incep sa se dezvolte sfincterele.
La noi, la ambele fete s-au cam respectat zicerile astea, cam de pe la 2 ani am inceput serios eliminarea pampersului din viata noastra
La olita l-am pus pe amandoua pe la 9-10 luni, parca, dar putintel, doar ca se obisnuiasca cu obiectul, ca pt altceva nu erau sanse, erau totusi prea mici.
Deci pe la 9 luni stateau cumintele la oala, pe urma a venit perioada lui 1 an+, cand s-au certat cu oala, nu vroiau sa mai stea neam (am patit la ambele fete cam la aceleasi varste diverse etape), l-am lasat, nu le-am stresat, si am mai stat de vorba cam pe la 2 ani de subiectul "olite" si au inceput sa apara rezultate.

Acum cea mare are 3 ani si 7 luni si suntem scapati de tot de pampers, inclusiv de cel de noapte (ultimul eliminat), iar cea mica are 2 ani si 3 luni si suntem "in curs de"...astept sa vina primavara, sa iasa si afara fara pampers (se mai intampla accidente si mi-e greu pe vreme rece sa o schimb, n-am cum)...

Monica

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput