Un ingeras in viata noastra!

Un ingeras in viata noastra! | Autor: alynta27

Link direct la acest mesaj

Am sa expun experienta nasterii celui de-al doilea baiat al nostru, Matei!

Eram o familie fericita: eu, Bogdan si David, baietelul nostru de un an si trei luni! Ne mutasem de cateva luni in casa noastra si eram impliniti! Dupa ce am nascut baiatul eram hotarati sa mai avem macar un copil, dar nu ni-l “programasem”! In acele vremuri fina mea isi dorea sa faca al doilea copil! Intr-o doara ii spun mai in gluma mai in serios ca “parca vezi ca tu te chinui si eu ti-o i-au inainte”! Ultima menstruatie o avusesem pe 11 septembrie 2008! In una din zile mananc o conserva de peste cu pofta si apoi rau pana la varsaturi, de tremuram toata! Verdictul meu: am facut indigestie, conserva era veche! Iesisem la plimbare si din nou fuga acasa ca imi era rau! Ma tine doua zile! Astept menstruatia! Dureri de burta, dar nu vine! Incep sa ma nelinistesc… Il trimit pe sot dupa un test de sarcina! Era pe data de 21 septembrie! In duminica aceia fusesem la manastirea Hadambu si ne rugasem sa fie cum e mai bine pentru noi! Deja aveam ceva banuieli! Seara testul iese pozitiv din prima! Eram amandoi aplecati asupra testului si inimile ne pulsau de emotie si bucurie care se impleteau haotic!
Primul care a aflat a fost David! I-am spus ca va avea un fratior sau o surioara si radea si radia de fericire! Zicea: “coca”! Dar nu toti membrii familie au primit vestea atat de entuziasmati! Asta a fost ca o umbra peste fericirea si emotile nostre! Am suferit mult si ne-a durut atitudinea lor! Si eu am avut momente de incertitudine, intrebari!
Au urmat vizitele la medic! Aveam emotii sa vad ca totul e in regula! A urmat o intarcare “de urgenta”! Am plans atat eu cat si micutul! In trei zile deja era mai bine! O luna nu a acceptat nici un lapte! Incetul cu incetul am reusit sa-I dam lapte de vaca!
Mogaldeata crestea! Mi-a fost foarte rau o perioada! David era duios, vroia in brate, tanjea sa fie scos afara! Au urmat ecografiile in care i-am auzit inimioara batand, apoi am aflat ca va fi baietel! In al doilea semestru de sarcina mi-a dat cateva “poze” cu el! Il admiram! Se vedea ca imi va semana!
S-au scurs repede cele 9 luni… Se apropia ziua cea mare si Matei nu vroia sa mai iasa! Doctorita ma chema intr-o joi, cand era de garda, cu bagajul pregatit! Ii spun sotului ca nu e sigur ca voi ramane, dar e posibil sa si raman! Ma duce la maternitate si pleaca spre serviciu! Il rechem pentru ca aveam prea mult bagaj si am mai trimit acasa din el! Era putin mirat ca eu chiar am ramsa sa nasc!
Ma vede pe masa si-mi administreaza o pastila pentru dilatare! Toata ziua am avut contractii suportabile si ritmice! Ma imprietenisem cu inca doua paciente ale domnisoarei doctor! Toata ziua am fost minitorizata! Mi s-a mai administrat un dilatator si mi-a spus ca ma lasa asa pana a doua zi! Pe seara, in jur de 21.30 suntem chemate, eu si inca o doamna pentru ecografie! Incep durerile puternice, care ma indoie! Pe masa de ecografie, d-ra sesizeaza contractile si ma trimite la sala de nastere pentru montarea epiduralei! Imi era putin frica, deoarece mi s-a spus ca baiatul are 4000 grame! Incepe procedura de rutina: clisma, pefuzie si intepatura in coloana! Ma nimersete din doua incercari, pentru ca am o lordoza! Dupa administrarea primei doze de analgezic durerile se estompeaza! In sala era o atmosfera de groaza! Nasteau ca pe banda rulanta si multe tipau rau! Ma muta cu o domna in salonul alaturat! Legatura cu familia o intrerupsesem din cauza durerilor si a personalului care mi-a interzis! Alaturi, intr-un alt salon, o domna s-a vaitat toata noaptea! Colega de salon era si ea pe ultima suta de metri! Ne vaitam si noi mai ponderat si chiar radeam caci “cantam si noi frumos”! Ea a fost dusa inaintea mea sa nasca! Eu eram sfarsita de durere, la un moment dat vorbeam cu bebe si plangeam de durere, singurica! Vine doctorita si rezidenta si le zic ca imi vine sa imping si ca nu m-a mai verificat nimeni pe masa sa-mi vada dilatatia! Cu greu ajung in sala de nastere! Mi se mai administreaza ser si cand sa pun piciorul pe treapta mesei ginecologice eram sa cad, ca mi se blocase piciorul! Sunt ajutata si mi se spune ca voi naste in curand ca am dilatatie maxima! Ii strang mana de bucurie d-rei rezidente! Mi se spune sa imping, dar nu am reusit din prima sa-mi coordonez muschii! Apoi o fac bine! Copilul fiind mare, 3750grame, ma rup destul de tare! Parte faina a fost ca nu m-a durut cand a iesit placenta si cand m-a cusut! Dupa ce-l vad asa in fuga, ii i-au mana d-rei dr. in mana mea, i-o strang si-I multumesc plina de recunostinta ca m-a ajutat! Am nascut la ora 2 si 18 minute pe 15 mai 2009! O intreb pe asistenta neonatolog dupa ce imi spune greutatea daca e inalt (atat mi-a venit la gura atunci), la care ea imi raspune” bine ca nu va intereseaza daca e sanatos, ci daca e inalt”! Imi sare mustarul si-i spun ca il iubesc oricum ar fi ca doar e al meu! Moasa mi-l aduce pe Matei si-l pup pe frunte si obrajor! El era ingerasul meu, fraged si plapand! M-a dus in salon, apoi a venit Bogdan si Anca, sora mea si m-au vazut, l-au fotografiat si pe Matei! Am avut dureri mari de burta dupa!
A doua zi la 10 am urcat la copii! Pe la 13 mi-au adus baiatul! Sugea des pentru ca nu prea stia procedeul! Il mai ajutam storcandu-i sanul! M-am simtit mult mai bine decat dupa prima nastere! Si recuperarea a fost mai usoare cu exceptia ca nu puteam sta pe fund! A venit cam toata familia in vizita la mine! Mi se rupea inima dupa cel mare care plangea cand plecam! Cu o zi inainte de externare a facut icter si a fost tinut la lampa o zi si o noapte! Stateam cu emotii ca vroiam sa plec cat mai repede acasa, ca ma saturasem de spital! Nu au fost probleme si am fost externati la timp!
A venit tati dupa noi! Acasa am fost intampinati cu emotie si bucurie! David si-a sarutat fratiorul, ii dadea paine sa manance! Incetul cu incetul ne-am adaptat la viata in patru!
Aceasta este povestea unui ingeras, pe nume Matei! Bun venit in familia noastra!




Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Alina, impresionanta povestea lui nr2, ai dat dovada de multa putere! Sa va traiasca ambii baieti si sa fiti fericiti toti 4.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

alina, frumoasa povestea voastraFelicitari! Sa fiti fericiti si sanatosi.

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)
www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Liviana, Ckristina multumesc frumos! Multa sanatate si bucurii si voua alaturi de copilasi!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Sa va traiasca amandoi Ingerasii! Acum sunteti cu adevarar o familie FERICITA!

POVESTEA MIRUNEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Alynta Felicitari, sa va traiasca, mamica la patrat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Claudela, DidiAlex multumesc!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

felicitari!

intre copiii nostri e exact aceeasi diferenta

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Multumesc Eseea! Sa-ti traiasca si tie copii! Tu cum te descurci cu ei, ai ajutoare?! Eu una am avut si momente de declin, ca ma cam zbat de una singura alaturi de sot!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Alina, nici un ajutor, doar sotul si eu.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Alina, nici un ajutor, doar sotul si eu.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...




Deci cam aceiasi situatie! Lasa ca vor creste mari si vom fi tare mandre de copilasii nostri! Eu una abia astept sa ma creasca sa ma pot intelege mai bine cu ei! Dar si varsta asta e asa frumoasa! Cand vezi cum iti zumzaie in toata casa!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput