Strumfi de iul-aug 2007 (175)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

musso ei nu constientizeaza acum pericolele pe care le aduce un sport si e bine sa-i acomiodam de acum cu ele, pana nu se prind

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

housepocket480 apropo de nick name-uri, ca e foarte dragut al tau, al meu poate e mai ciudatel dar e numele unei stele din constelatia Cygnus, asta in caz ca se intreba cineva ce-i cu panarama de nume

despre perle... imi tot zic si eu sa notez dar uite-asa aman si le uit.

imi amintesc despre o mare gogomanie pe care a spus-o Alise in decembrie, statea pe colacel la wc si cugeta:
-Mami, pipi e fetita si kk e baietel (eu cu ochii cat cepele, nu stiam ce sa comentez) si ea continua: ei sunt pieteni dal tebuie sa-i inecam (in traducere sa tragem apa) ca milos ulat.

M-a intrebat "ce este timpul?" si mi s-a parut foarte complicat de explicat si nici n-a priceput, m-a intrebat ce inseamna "intimitate" si intreaba orice cuvant nou aude si le foloseste ulterior in fraze. Mor de drag cand o aud cu "Pobabil ca tati vine mai talziu astazi" sau "Legleaza apa ca vine pea fielbinte"

Opriti-ma ca-s nesimtita si scriu prea mult

It is a miracle that curiosity survives formal education

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

da housepoket,ei nu stiu ce e aia frica,chiar la un momentdat aluneca cu skiurile si a aparut un cocos de munte,iar el se uita asa lung dar continua sa alunece...parea totul natural.
cygni,nu esti nesimtita,foarte bina ca scrii,io ma bucur cand vad ca urca numarul de de mesaje in topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cygni
-Mami, pipi e fetita si kk e baietel (eu cu ochii cat cepele, nu stiam ce sa comentez) si ea continua: ei sunt pieteni dal tebuie sa-i inecam (in traducere sa tragem apa) ca milos ulat.

It is a miracle that curiosity survives formal education




Doamne, ce ii da prin cap!!!! Cat rad!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Ah, cygni, mie mi-ai citit gandurile cu nick-ul tau!Chiar vroiam sa te-ntreb de unde vine.
Vroiam sa-ti zic, apropo de IE, ca majoritatea psihologilor sunt foarte refractari la ce scrie Goleman pe acolo. Asta din doua motive: primul- cum ca ar fi doar un simplu jurnalist si nu are capacitatea de a patrunde cu adevarat in esenta psihologica a inteligentei/emotiilor si al doilea pentru ca, desi ce scrie acolo a ajuns deja o teorie imbratisata de multi, totusi (spun ei) este destul de empiric si gafeaza in multe dintre concepte.
Dar e interesant si instructiv.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Ah, cygni, mie mi-ai citit gandurile cu nick-ul tau!Chiar vroiam sa te-ntreb de unde vine.
Vroiam sa-ti zic, apropo de IE, ca majoritatea psihologilor sunt foarte refractari la ce scrie Goleman pe acolo. Asta din doua motive: primul- cum ca ar fi doar un simplu jurnalist si nu are capacitatea de a patrunde cu adevarat in esenta psihologica a inteligentei/emotiilor si al doilea pentru ca, desi ce scrie acolo a ajuns deja o teorie imbratisata de multi, totusi (spun ei) este destul de empiric si gafeaza in multe dintre concepte.
Dar e interesant si instructiv.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007




Eu m-am apucat de carte inainte de a citi criticile. Eu totusi sunt convinsa de un lucru, ca atunci cand scrii ceva mediocru, criticii nu fac mare tam-tam. Cand, in schimb, scrii ceva cu adevarat valoros si criticile vor fi pe masura sau foarte dure. Lucrurile mediocre nu trezesc mari dispute.
Cat despre teoria in sine, da, se vede cu ochiul liber ca oameni cu IQ mediu au reusit in viata si sunt mai fericiti decat cei cu o inteligenta nativa iesita din comun si ca pe langa acel IQ mare, ai nevoie de multe alte ingrediente (constituite in inteligenta emotionala) pentru a te descurca bine, pentru a fi pe cat posibil fericit si a trai o viata implinita.
Nu stiam totusi ca majoritatea psihologilor sunt refractari la ce scrie Goleman, o sa mai studiez fenomenul. Oricum, pana nu termin, nu pot avea o opinie categoric conturata.

It is a miracle that curiosity survives formal education

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Nico pe Valea Oltului vom poposi fix in Caciulata ('ciocolata' cum ii zic eu )... deci trecem si prin Ramnicu Valcea... m-am gandit si eu la voi din nou, poate de data asta sa ne si vedem intr-una din zile, ori la plecare ori la sosire... asta daca sunteti si voi in oras in weekendul acesta; daca poti, vorbim la telefon alte detalii... iti las un PM cu numarul meu si astept eventual nr.tau!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Cygni, ma gandeam eu ca s-ar putea sa te cunosc, va pup pe amandoua.
Georgi, ce flacau curajos ai, bravo!

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Cygni bun venit in clubul scriitoarelor la strumfi! nu te sfii sa povestesti.. ai oricum de recuperat avand in vedere ca ai citit dar nu ai scris pana acum! spor la scris! noi citim cu spor!

te-am trecut si in listuta de pe prima pagina, insa despre Alice stim doar xx ora, xx cm, xxxx grame! daca vrei putem scrie si cu cifre! bun venit inca o data!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

karligutza multumesc si daca esti draguta, trece te rog numele Alise, nu Alice, ora e 12:45, 3.150kg si 52 cm.
povestesc eu, dar trebuie sa ma si opresc. vad ca nu e prea mare activitate zilele astea, se pregateste lumea de petreceri pe 8 :)

musso mi-l imprumuti si mie pe curajosul tau ca Lis daca s-ar putea s-o spal doar pana la gat, fara cap, ar fi fericita, chiar ma plangeam la un topic cu sporturi ca nu cred ca am sanse cu ea cu inotul.

Daca sunt fete care au zburat cu low cost, am adresat o intrebare la Parintii intreaba daca imi puteti da mai multe detalii cumva.

It is a miracle that curiosity survives formal education

Mergi la inceput