Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (47)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Fetelor, ca tot vorbeati campioane la kg, spun cu toata rusinea ca nu cred ca ma poate intrece cineva... De asta am si decis sa iau masuri. Am deja +20 in conditiile in care mai am de parcurs trimestrul 3... Sper sa reusesc sa ma tin cu adevarat de dieta mea sanatoasa si sa nu mai calc in strachini

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Fetelor va multumesc pentru raspunsuri. Vad ca, in majoritate, indiferent de sexul copilasului al doilea bb e mai putin activ decat primul. Eu ma gandeam aseara cum va fi asta mica daca Razvan care ma lovea hotarat si facea niste valuri prin burta e acum atat de cuminte, linistit si temperat....sau poate nu are nici o relevanta activitatea intrauterina cu personalitatea ulterioara a bebelusului. Sotul meu spune de multe ori ca sigur pe RAzvan o sa-l aprere si protejeze sora-sa si ma bazaie mereu sa-l dam la judo sau karate sa se mai caleasca. Eu mor de mila cand vad ca in general este cel caftit si vie la mine plangand si ma intreaba "De ce ma zgarie/musca/trage de par X-ulescu, eu vreau sa ma joc frumos cu el!". Iar taica-su imi reproseaza ca e vina mea ca mereu i-am interzis sa dea in alti copii si l-am transformat intr-un papa-lapte. Oricum, pe mine ma apuca amocul cand vad in parc parintii incurajandu-si copiii sa dea si ei, sa riposteze mereu. Ce-a mai dizgratioasa expresie, care m-a oripilat si umplut de dezgust a fost a unui tatic ce-si incuraja baietelul de vreo 2 ani jumate, prins intr-o lupta cu un alt coilas, spunandu-i "Da-i la pateu fraierului, nu te lasa!"....si chiar parea o persoana respectabila domnul in cauza....
Of, ce probleme existentiale am si eu!

In alta ordine de idei abia astept sa merg diseara la eco sa vad ce face micuta mea ca de vreo 3 zile vad ca trage o sarba pe colul meu de ma cocoseaza de durere.

Voiam sa incurajez fetele care sunt in pragul depresiei si nici nu-si explica motivul spunandu-le ca noi am inceput renovarile pe acasa si sunt substantiale (cu pus parchet, zugravit, spart pereti, scimbat usi, modificat structura camerelor) asa ca atunci cand simtiti ca nimic nu merge bine, ca nu iese totul cum va planificati, ganditi-va la amaratii ca mine care fac slalom printre cutii si se uita la TV printr-un deget de praf. Iar faza draguta e ca desi sunt o stresata si o carcotasa greu de multumit de felul meu, de data asta sunt calma si serena si nimic nu ma deranjeaza.
Ma intorc la munci, pupici!

Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) si 29+ cuSonia
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Neata,

Arturicii ce facusi mama? M-ai pus cap de lista? M-a luat cu transpiratii. Multumim de capitol nou, sa fie cu vesti bune Hai Carla, Hai Laurita va astept langa mine. Cum se zice "Curaj gaina ca te tai".


Sabina 32+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 8 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Buna dimineata burtici!

Cu intarziere va uram si noi 3 o primavara mirifica si insorita, atat la propriu cat si la figurat !

Ieri am umblat toata ziua la shopping pt. camera bebeilor, am fost in 10 magazine de perdele pana am gasit perdeaua mult visata!
Astazi o luam din nou de la capat, inca nu avem cercei, paturici,lenjerii, cadita, cos de scutece, cantar.
Speram sa le achizitionam azi si astfel vor ramane doar produsele ce trebuie achizitionate de la farmacie si ... CARUCIORUL ! care e cea mai grea alegere pt. ca cel pe care ni-l dorim mult nu stim daca ne intra in portbagaj si nici nu avem cum sa il incercam deoarece l-am vazut doar pe net, in magazinele din Cluj nu este.



Ruxi 27 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Ioana, eu iti dau perfecta dreptate!!! Si pe mine ma oripileaza efectiv genul de atitudine "parinteasca" care incurajeaza violenta. Am auzit si eu multe in jurul meu, fara sa vreau, de-mi venea sa-mi acopar urechile. Ma doare sufletul cand aud cum isi trateaza unii copiii, ce apelative folosesc, si cum ii incurajeaza sa devina niste golani. Nu-ti fa griji ca Razvan ar fi un "papa-lapte". E un baiat educat la karate ai putea sa incerci sa-l dai, sa vezi daca ii place. Totusi e un sport, iar sportul presupune si o anumita disciplina, asa ca eu nu cred ca e o incurajare a violentei. Nu te mai stresa inutil!!! Bucura-te ca ai un copil cuminte si temperat, ca ai reusit sa-l educi asa Simte-te mandra de asta.

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

In ceea ce priveste kg luate in sarcina ma pot lauda cu ... 17 kg pana acum, enorm de mult pt. inaltimea mea ametitoare de 1,60 m.

Si, in concluzie, asa cum spune Mira patesc si eu in magazine, nu rezist mult, ma dor groaznic talpile de la o asa ditamai greutatea, nu sunt ele obsnuite saracile sa duca 70 kg cand altadta duceau 48-50 kg.

Ruxi 27 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Cum vorbiti de kg cum fuguta sa ma cantaresc si eu:rezultat +13 kg..fericire ca in ultimele 2 sapt am luat doar 1 kg
Problema e k eu ma vad ca si inainte...adik nu mi se pare k as fi asa mare..dar cand imi mai face cineva cate o poza si ma vad,lesinNu-mi vine ca sunt eu.
Obosita,extenuata,mare nu ma simt decat cand exagerez cu mancatul,in rest sunt destul de energica
Concluzie:sunt grasa,dar nu recunosc nimic

poze
Cristina cu Seby 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

Fetelor va multumesc pentru raspunsuri. Vad ca, in majoritate, indiferent de sexul copilasului al doilea bb e mai putin activ decat primul. Eu ma gandeam aseara cum va fi asta mica daca Razvan care ma lovea hotarat si facea niste valuri prin burta e acum atat de cuminte, linistit si temperat....sau poate nu are nici o relevanta activitatea intrauterina cu personalitatea ulterioara a bebelusului. Sotul meu spune de multe ori ca sigur pe RAzvan o sa-l aprere si protejeze sora-sa si ma bazaie mereu sa-l dam la judo sau karate sa se mai caleasca. Eu mor de mila cand vad ca in general este cel caftit si vie la mine plangand si ma intreaba "De ce ma zgarie/musca/trage de par X-ulescu, eu vreau sa ma joc frumos cu el!". Iar taica-su imi reproseaza ca e vina mea ca mereu i-am interzis sa dea in alti copii si l-am transformat intr-un papa-lapte. Oricum, pe mine ma apuca amocul cand vad in parc parintii incurajandu-si copiii sa dea si ei, sa riposteze mereu. Ce-a mai dizgratioasa expresie, care m-a oripilat si umplut de dezgust a fost a unui tatic ce-si incuraja baietelul de vreo 2 ani jumate, prins intr-o lupta cu un alt coilas, spunandu-i "Da-i la pateu fraierului, nu te lasa!"....si chiar parea o persoana respectabila domnul in cauza....
Of, ce probleme existentiale am si eu!

In alta ordine de idei abia astept sa merg diseara la eco sa vad ce face micuta mea ca de vreo 3 zile vad ca trage o sarba pe colul meu de ma cocoseaza de durere.

Voiam sa incurajez fetele care sunt in pragul depresiei si nici nu-si explica motivul spunandu-le ca noi am inceput renovarile pe acasa si sunt substantiale (cu pus parchet, zugravit, spart pereti, scimbat usi, modificat structura camerelor) asa ca atunci cand simtiti ca nimic nu merge bine, ca nu iese totul cum va planificati, ganditi-va la amaratii ca mine care fac slalom printre cutii si se uita la TV printr-un deget de praf. Iar faza draguta e ca desi sunt o stresata si o carcotasa greu de multumit de felul meu, de data asta sunt calma si serena si nimic nu ma deranjeaza.
Ma intorc la munci, pupici!

Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) si 29+ cuSonia
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"






Doamne, Ioana, de ce 'parinte' povestesti tu aici, te oripileaza intr-adevar astfel de atitutdini... mai ales la un copil asa de mic... iti dai seama ce o sa iasa din el. Tu sa fii mandra de baiatul tau, mai rar asa baietei educati si cuminti, iar daca il dai la karate sau la alte arte martiale sa stii ca o sa-i cultivi disciplina si bunul simt, plus ca va sti sa se apere.

Si eu sunt in renovari, bravo tie ca esti calma si senina, mie imi vine sa ma urc pe pereti cand le vad pe toate claie peste gramada in casa, abia astept sa terminam odata, dar parca toate merg mult mai greu decat planul Si parca nu se mai termina, macar bucataria sper s-o terminam de instalat sapt asta.

Bafta multa la eco!

Cristina, fericita 25+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Bine v-am regasit, burtici, la un nou capitol!

Azi e ultima zi de serviciu, de maine sunt oficial in prenatal!Asta inseamna ca mai e atat de putin...

Carla, Rocsy, mersi de sfaturi ref la tratamente pt infectie urinara, mi-am luat deja Urinal si o sa caut si ceaiuri, n-am ajuns inca la Plafar. Dar parca nu ma simt asa rau, poate scap fara antibiotice, astept rezultatul.
Sabina, felicitari pt bebeline dragalase si sanatoase!
Ioana (Artu), sa avem toate cat mai multi ani minunati de acum inainte!avem toate motivele din lume!
Andrada, bine ai revenit si mult succes!
Mira, cum ziceau si fetele, se mai face o eco de morfo la 31-34 de saptamani, nu e obligatorie, dar eu una o s-o fac pe 26 martie (34 saptamani) si de-abia astept sa-mi mai zica una-alta de bebeloi. Sa vedem, tot tanculetz este?
Eu una n-am luat decat +6 pana acum, dar cum am mai zis, daca calculam ca intai am slabit 5, le-am pus la loc si apoi inca 6, as avea +11. Si eu imi propun sa nu iau mai mult de 4 kg in aceste ultime 2 luni, dar pana acum n-am putut face concesii la mancare, mai ales la dulciuri
T_Ioana, sa stii ca si eu am probleme de genul celor de care povesteai, legat de educatia baietelului. Matei al meu este un copil tare bun si sensibil, si nu e nici egoist, nici bataus, mai degraba sufera si plange la agresiunile altor copii. Si noi l-am educat pana acum sa fie bun cu ceilalti copii, sa imparta jucariile, dar incep sa ma intreb, daca de ex un copil vine si ii smulge jucaria din mana, nu ar trebui, in loc sa-i zic ca nu-i nimic si sa ia el alta, sa-i zic in schimb sa se duca si sa-si ia jucaria inapoi?
Parca nu as vrea nici sa fie un papa lapte si s-o incaseze de la toata lumea, dar nici nu stiu cum as putea sa-l educ sa fie mai bataios (la figurat, desigur)
Greu e si cu educatia copilasilor, ma gandesc poate cu o fetita era mai simplu, nu stiu...

Apropo de ce povestea Carla, ce zi frumoasa de martisor i-a oferit sotul, si noi mergem in seara asta la restaurant, sa sarbatorim intrarea in prenatal O sa mergem la un indian, suntem mari fani ai bucatariei indiene, plus ca avem nostalgii din vacanta in India. Sper doar sa nu mi se faca rau, nu intotdeauna am tolerat bine condimentele indiene.

Acus nu aruncati cu rosii, dar poate cineva sa mai posteze link-ul cu negresa aia cu banane? Please..Ca m-am tinut tare ca voi rezista tentatiei insa tot vorbiti ce buna e si mor de curiozitate s-o incerc si eu

Nu stiu ce sa mai zic, va doresc o zi minunata!
Maine terminam si noi 31 de saptamaniDeci intram in luna a 8-a??












Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 30+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Neata si din partea noastra

Azi am mai facut un set de analize inclusiv glicemia provocata si abia acu am apucat sa pap si eu ceva.
De luat am luat doar 6 kg pana acum dar problema mea sunt cele 100 pe care le aveam dinainte.Cred ca o iau razna pana o sa scap de ele.
Si cand te gandesti ca acum 4 ani aveam 65kg.
Un capitol nou plin de vesti bune si pe burtici.

Bia

Bia 22+

Mergi la inceput