Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata, !

Daca v-a picat bine cafeaua celorlalte fete, eu va ofer o portie de oua umplute!

Trebuie neaparat sa ma laud cu sotul meu cel minunat, care a venit acasa ieri dupamiaza cu flori pentru toate 3 fetele lui, inclusiv cu cativa ghiocei culesi din curte pentru pisica noastra, ca sa-i poata rontai... Eu ii pregatisem oua umplute, preferatele lui si, dupa ce am mancat pe saturate, mi-a pus martisor in piept si m-a scos la plimbare... Am mancat o inghetata imensa la gelateria mea preferata, apoi am mers la un film romantic, special de femei, ca sa ma simt eu bine... Nu sunt eu deloc genul lacrimogen, dar pentru perioada noastra de sarcina vi-l recomand cu caldura, se numeste "An bisect" si e o poveste de dragoste foarte draguta si reconfortanta pentru psihic. (Iar tipa din film are niste pantofi dementiali!)



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09
Corina si eu am observat o "picatura de ceva""din sanul stang,dar doar odata si atat,nimic mai mult.La fel am zis si eu k a intrat in functiune "laptaria lu' Enache"(acesta fiind numele de familie)



F tare explicatia

Corina 23s+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Buna dimineata burtici fericite!

Sper ca ati avut parte de o prima zi de primavara minunata. De acum asteptam zilele insorite si caldute, ca sa ne bucuram de ele.

Rocsy, si mie mi-a fost dor de voi Incerc pe cat posibil sa nu lipsesc si sa nu raman in urma pentru ca mai apoi mi-e tare greu cu recuperatul.

aly, felicitari pentru alegerea numelui bebelinei! Ciudat si visul tau... ce mai... vise de gravida.

andrada, ma bucur ca sunteti bine. Ma gandeam eu ca esti ocupata cu lucrarea pentru conferinta. Mult spor in continuare si sa ai o prezentare de nota 10 Vad ca si voi ati schimbat numele bebelinului. Acum, cat mai e timp, putem sa ne razgandim

corina, aplauze pentru aparitia colostrului! Spui ca ti se pare prea devreme pentru cumparaturi... hai sa-ti zic parerea mea. Si sotul meu ma tot amana ca e prea devreme, ca sa mai asteptam, ca nu e nicio graba. Noroc de mine ca am insistat si am luat azi una, maine alta. Nu am exagerat cu nimic. Am luat strictul necesar pentru bebeila, ca sa am cu ce s-o imbrac dupa ce se naste, niste paturele, patut, ring sling, cadita (carucior trebuie sa ne aduca nasii din Germania) Spun noroc pentru ca acum, din cauza cresterii burtii am devenit incapabila sa mai colind magazinele si sa iau lucrusoare pe "vazute si pipaite". O tura de baby expo mi-a terminat efectiv calcaiele, iar acum ma bucur ca am luat in mare ce am nevoie...

cris ce tare faza cu "laptaria lui Enache"!!! Cute.

Carla, ce zi frumoasa ai avut!!! Felicitari sotului pentru initiativa

Fetelor oare se mai face vreo morfofetala dupa 30 de saptamani? Ca eu din saptamana 22 nu am mai facut si parca as mai vrea vad o data, pana nasc, ca Maya e bine.

Va pup, burticute, zi frumoasa! La fel ca voi.

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Buna dimineata burtici!

Arturica, multumim de capitol, sa fie unul plin de vesti bune si bebei care mai stau cuminti la caldurica!

Intr-adevar, scump slingul, cand i-am aratat sotului bucata de material si i-am spus cat am dat pe ea a zis ca sunt nebuna... E un material grosut, foarte aspru deocamdata (dar am inteles ca devine mai soft dupa cateva purtari, chiar mi-a recomanbdat tipa sa-l mototolesc si sa-l folosesc un pic pana vine bebe), si are o cusatura dubla-tripla in dreptul inelelor. In rest.... nimic special, dar am vazut ca mai ieftin de atat nu scap nici pe site-uri din afara si cum imi doresc sa-mi tin bebelina aproape cat mai mult timp, am zis sa-l iau

Poze cu rochita am facut, mai ramane sa le si descarc si sa le pun pe webshots, alaturi de cateva poze recente cu burtica - dar pt asta trebuie sa ma ajute putin sotul, ca-s cam atehnica

Cristina, fericita 25+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Fetelor, dupa eco morfofetala cand v-a mai chemat la eco?
Pe mine ma asteapta la 26 saptamani? Cand se mai fac eco?

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Buna dimineata burtici fericite!


Fetelor oare se mai face vreo morfofetala dupa 30 de saptamani? Ca eu din saptamana 22 nu am mai facut si parca as mai vrea vad o data, pana nasc, ca Maya e bine.

Va pup, burticute, zi frumoasa! La fel ca voi.

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea


Mira, eu stiu ca se mai face o morfofetala de trim III in saptamana 32. Dar oricum, poti sa vezi ca Maya e bine si cu o eco normala , mai ales ca nu toti medicii tin la morfo de trim III.

Cristina, fericita 25+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Crissy, eco mi-a facut si martea trecuta, cand am fost la control, insa nu mi-a zis nimic, nimic. As fi vrut sa stiu cat a luat in greutate de ultima data. Tot ce mi-a zis a fost ca e bine. Sunt linistita sa stiu ca e asa, da' parca tot as vrea mai multe informatii
Legat de sling, da, si mie mi se pare scump pentru o bucata de material, insa, pe aceleasi considerente, am zis ca merita. Ma gandeam chiar sa vad exact cum e facut si poate reusesc sa-mi confectionez unul la o croitoreasa, pe exact acelasi model, sa mai am de schimb.
Ziceai ca stai si tu la 2 pasi de Polivalenta... Inseamna ca esti vecina de cartier cu mine si Corina, asa ca la vara putem sa iesim impreuna cu bebeii in parculet

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Crissy, eco mi-a facut si martea trecuta, cand am fost la control, insa nu mi-a zis nimic, nimic. As fi vrut sa stiu cat a luat in greutate de ultima data. Tot ce mi-a zis a fost ca e bine. Sunt linistita sa stiu ca e asa, da' parca tot as vrea mai multe informatii
Legat de sling, da, si mie mi se pare scump pentru o bucata de material, insa, pe aceleasi considerente, am zis ca merita. Ma gandeam chiar sa vad exact cum e facut si poate reusesc sa-mi confectionez unul la o croitoreasa, pe exact acelasi model, sa mai am de schimb.
Ziceai ca stai si tu la 2 pasi de Polivalenta... Inseamna ca esti vecina de cartier cu mine si Corina, asa ca la vara putem sa iesim impreuna cu bebeii in parculet

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea


Aaaaaa, nu stiam ca stati tot in Tineretului, ce bineeeeee Ma bucur tare mult, poate ne vedem si pana atunci la o plimbare in parc, abia astept sa se lungeasca ziua sa ajung si eu acasa pe lumina si sa pot face o plimbare frumoasa prin parc... Noaptea parca nu ma inspira

Legat de sling, el n-ar fi greu de confectionat, dar cred ca materialul face totul, e gandit sa suporte o anumita greutate, mie mi-ar fi teama sa-mi fac unul singura si sa ma trezesc ca se lasa pe la cusaturi...


Cristina, fericita 25+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Neatza burtici!

Va invit la o clatita cu ciuperci, marar si telemea, buuuna buna. Ca deh, la 5 eram drepti si patrulam prin casa (m-am trezit de foame, uf, si bebe ma batea, probabil ca voia papica), deci trebuia sa-mi fac de lucru pana sa plec la birou, nu? Si da, sunt in faza de clatite acum. Asa sunt eu, mananc un fel de mancare pana ma satur de el, dupa care trec la altceva.

Vivela, Mary, Ceaiul Diuretic pt. Gravide l-am gasit la un Plafar de coltul blocului. Mai intrebasem intr-un loc si spunea tanti ca pe moment nu-l are dar il aducea in 2 zile. Am gasit in alta parte intre timp. Deci nu am alergat dupa el.

Am scris si eu la Cord Blood, (pe pagina aia de inregistrare a lor) si mi-a venit raspuns pe mail (probabil ceva automat, ca nu e personalizat in nici un fel) ca voi primi prin curierat contractele, instructiuni de completare, si pasii de urmat. Astept sa vad, si va tin la curent.

Am constatat ca am 64 de kile!!! Plecat de la 55. Deci 9 deja, uf, oare cate urmeaza in astea 2 luni jumate cat mai am? Sigur sigur vreo 2 kile din astea sunt apa, ca nu cred ca m-am ingrasat peste noapte.

Ma bucur ca v-a placut dulceatza Rocsy si Mary.

Ana 29+ Miruna-Nicola
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Crissy, eco mi-a facut si martea trecuta, cand am fost la control, insa nu mi-a zis nimic, nimic. As fi vrut sa stiu cat a luat in greutate de ultima data. Tot ce mi-a zis a fost ca e bine. Sunt linistita sa stiu ca e asa, da' parca tot as vrea mai multe informatii
Legat de sling, da, si mie mi se pare scump pentru o bucata de material, insa, pe aceleasi considerente, am zis ca merita. Ma gandeam chiar sa vad exact cum e facut si poate reusesc sa-mi confectionez unul la o croitoreasa, pe exact acelasi model, sa mai am de schimb.
Ziceai ca stai si tu la 2 pasi de Polivalenta... Inseamna ca esti vecina de cartier cu mine si Corina, asa ca la vara putem sa iesim impreuna cu bebeii in parculet

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea


Aaaaaa, nu stiam ca stati tot in Tineretului, ce bineeeeee Ma bucur tare mult, poate ne vedem si pana atunci la o plimbare in parc, abia astept sa se lungeasca ziua sa ajung si eu acasa pe lumina si sa pot face o plimbare frumoasa prin parc... Noaptea parca nu ma inspira

Legat de sling, el n-ar fi greu de confectionat, dar cred ca materialul face totul, e gandit sa suporte o anumita greutate, mie mi-ar fi teama sa-mi fac unul singura si sa ma trezesc ca se lasa pe la cusaturi...


Cristina, fericita 25+ cu Patricia


Nu stam in Tineretului, dar stam la Brancoveanu. Deci e fff aproape. In ceea ce priveste slingul, m-am gandit si eu la treaba cu cusaturile... O sa mai studiez problema.

Mira fericita 28+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput