Divortat sau nu? (split)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Vrabia mihai viteazu !
Expresia asta umoristica i se potriveste acestui mesaj, venit din straputul gandirii filozofice si greu incercate de viata.
Doamne, cate aiureli aiuristice !

Doamnelor, va rog sa nu mai puneti la suflet ce scrie acest user. Pur si simplu nu se merita efortul. Ignorarea, este cel mai bun lucru care i se poate intampla userului accept, pe acest forum.


sau

Citat:
Nu ai inteles nimic din ceea ce am vrut sa spun, spre deosebire de celelalte participante la topic. Nu ca tu ai fi participanta, as zice ca mai degraba, un factor perturbator.
Probabil experienta de viata si varsta nu iti ingaduie sa intelegi anumite aspecte ale vietii; deranjant este tonul tau agresiv si insistenta in a emite aiureli filozofice. Tu vorbesti despre superficial cand de fapt este vorba ceva profund.


sau
Citat:

Tu chiar nu pricepi nimic.

Sau doar te plictisesti si mai dai o tura pe acilishea sa mai intarati si sa mai bruiezi nitelus.



Asta de pe ultimele 3 pagini! Acum te rog pe tine ca, tot de pe ultimele 3 pagini, sa-mi dai exemplu de un mesaj de-al tau in care ai combatut si o idee, nu doar pe userul accept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Lilanda, pe dc se accepta asocierea userilor in functie de lucrurile in comun pe care le au de discutat. am solicitat splitarea subiectului si eliminarea mesajelor userului accept ca fiind off topic. imagineaza-ti ca aterizeaza accept la poiana lui iocan si va bate obrazul pentru ce scrieti, cerandu-va sa va justificati. daca nu se accepta splitarea, te rog sa inchizi subiectul. multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Lilanda, imi pare rau, dar eu nu vad nimic agresiv si disturbator in mesajele mele. Si NU sunt catalizatorul la scandal.
Userul accept a intervenit deturnand sensul discutiilor, eu doar am ironizat.
Dar probabil ca am primit avertisment pt manifestul meu impotriva inchiderii abuzive a unuia dintre subiectele initiate de mine. Altfel, nu-mi pot explica cum mesajele mele de la acest topic pot fi considerate " catalizator la scandal ".

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

allinta, nu tu ai fost catalizatorul de scandal, ci anca74 si accept. anca a inteles ca e cazul sa se retraga, accept nu. iar moderatorii avertizeaza userii care reactioneaza, nu pe cei care au distrus subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

conchita, imi pare sincer rau de modul in care a evoluat, spre sfirsit, topicul acesta :((

Recunosc, eu l-am urmarit sporadic si abia azi m-am hotarit sa intervin dupa primirea de reclamatii. Mi-ar parea rau sa se stinga; incerc sa-l splituiesc.

Insa...nu poti impiedica userii care n-au nimic in comun cu subiectul sa vina sa bata obrazul sau sa intervina. Chiar si la subiectul scandinavilor au fost cazuri :))

allinta, despre ce inchidere de subiect vorbesti acolo???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

allinta, nu tu ai fost catalizatorul de scandal, ci anca74 si accept. anca a inteles ca e cazul sa se retraga, accept nu. iar moderatorii avertizeaza userii care reactioneaza, nu pe cei care au distrus subiectul.


Imi pare rau ca un subiect atat de sensibil a fost denaturat in asemenea mod.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
Insa...nu poti impiedica userii care n-au nimic in comun cu subiectul sa vina sa bata obrazul sau sa intervina.


La subiectul allintei de la Tehnice, Marius ii raspunde clar ca mesajele off topic vor fi sterse fara nici o avertizare, iar daca se continua cu avertismentele, conturile sunt inchise. asa zice Marius ca se procedeaza, deci asa este regulamentul, deci userii off topic pot fi opriti de moderare si administratie sa perturbe discutiile:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149246

multumesc pentru splitare. insa raul a fost produs deja, stiu ca nu e nevoie sa te conving ca subiectul cu binecuvantarile e deja compromis, telul de aur al unora pe dc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
Insa...nu poti impiedica userii care n-au nimic in comun cu subiectul sa vina sa bata obrazul sau sa intervina.


La subiectul allintei de la Tehnice, Marius ii raspunde clar ca mesajele off topic vor fi sterse fara nici o avertizare, iar daca se continua cu avertismentele, conturile sunt inchise. asa zice Marius ca se procedeaza, deci asa este regulamentul, deci userii off topic pot fi opriti de moderare si administratie sa perturbe discutiile:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149246



Io nu-ti pot raspunde in locul lui Marius si nici nu pot inchide un cont sau nu. De altfel, nici n-as vrea si, personal, inchiderea unui cont pentru offtopic mi s-ar parea o masura extrem de grava. Inchipuie-ti, in cazul asta, ce frumoase subiecte enclavizate am avea!! Ca sa nu mai spun ca, uneori, offotpicul are chiar efecte pozitive asupra subiectului!! In fine...si noi sintem offtopic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Lilanda, inchiderea contului este explicata de Marius ca masura pentru avertizari repetate, nu pentru off topic. doamne fereste, chiar asa absurda nu-s. in cazul de fata, off topicul nu a fost doar deraiere de la subiect si nu a avut deloc efecte pozitive; deraiere pe care, in general, o sustin fara probleme, ca e naturala si ok. pana la capat suntem de acord in punctele esentiale, ceea ce e bine. :-) eniuei, s-a rezolvat, asta e tot ce conteaza, multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



OK, ma bucur ca subiectul a fost splituit si ca in sfarsit se discuta.

Citat:
citat din mesajul lui brotacel03

Asa e, accept, nu poti stii ce iti rezerva viitorul, si cu atat mai putin ce reactii poti avea tu sau ex-ul (ipotetic vorbind). Spui ca nu poti vedea ce poate interveni intre un tata si copiii lui. Pai sa-ti expic: la inceput, timpul pe care vrea sa-l petreaca cu noua cucerire, apoi dorinta de a nu o supara pe ea venind prea des in fosta casa, apoi timpul pe care nu vrea sa-l piarda de langa noul bebe, in "detrimentul" intaiului nascut, care, stie bine, e ingrijit cu raspundere. Si azi asa, maine-asa, prinde cate putina distanta, pana cand i se pare firesc asa.



Mi s-ar parea de inteles ca sotul recasatorit sa nu isi mai petreaca timpul in fosta casa, de aceea am spus ca as spera ca noua sa casa sa devina un al doilea camin pentru copii. Eu continui sa cred ca mama are rolul decisiv in ceea ce priveste relatia copiilor cu tatal si nu o terta persoana. Si asta din prima zi a copilului, implicand tatal in tot ceea ce inseamna cresterea acestuia fara sa critice modul imperfect in care acesta imbraca copilul sau ii da sa manance si acceptand ca ajutorul este binevenit si normal, ca sarcinile se impart intre soti si nu intre mama si bunica de exemplu. Dar am spus ca tatal copiilor mei este unul bun, nu cred ca ar putea iubi o femeie care nu se bucura de prezenta copiilor pe care el ii iubeste iar eu la randul meu as avea incredere ca nu ar putea iubi o femeie rea. Si problema de principiu este tocmai despre tati buni.

Citat:
citat din mesajul lui brotacel03

Prin 2000, o colega trecea prin trauma unui divort, parinti a doua fetite, pe care le-au impartit intre ei ca pe mobile, imi spunea cat de cumplit e.



Daca faptul ca i-au impartit intre ei ca pe mobile inseamna ca unul a luat o fetita si altul alta mi se pare ingrozitor. Nu asta inteleg eu prin a se plimba copiii intre doua case.

Citat:
citat din mesajul lui Adina_Iulia

La modul declarativ, 95% din femeile casatorite sustin varianta expusa mai sus, foarte putine isi pun problema ca ar reactiona violent si negativ.



Sa stii ca dimpotriva, eu am observat ca majoritatea femeilor care n-au trecut printr-o experienta legata de infidelitate sustin sus si tare ca nu ar putea ierta, ca i-ar face nemernicului bagajele imediat, etc. Insa banuiesc ca in practica nu e chiar asa, ca de multe ori femeile reusesc sa ierte. Mie infidelitatea nu mi se pare un capat de tara, nici macar de relatie...in sensul ca e discutabil, depinde de multi factori, de cauzele care au dus la ea, de sentimentele pierdute sau nascute...deci problema e complexa. Dar tot nu vad legatura cu copiii. Clar nu se ajunge la infidelitate din cauza lor si infidelitatea nu te face un parinte rau.


Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Oricum tu nu ai divorta din nici un motiv...eu nu pot decat sa te felicit, esti un element rar.




Chiar daca a fost o ironie, am sa iti raspund. Nu mi-as lasa copiii fara tata pentru nici un motiv. Strict cazul meu, vorbim despre un tata bun in ipoteza in care intr-o zi nu va fi si un sot la fel de bun. Iar la modul general cunosc foarte multi tati buni, cunosc mult mai multi barbati buni decat femei bune (asta e iarasi o situatie particulara, probabil distributia e egala) insa tati singuri nu cunosc. Cunosc barbati care au fost indepartati de copiii lor de catre mama, unii dintre ei nici macar nu au divortat si nici nu au de gand...or fi gresit ei cu ceva, probabil sotiile lor stiu mai bine...
Si sa nu imi las copiii fara tata nu inseamna neaparat sa nu divortez sau sa nu ies din relatia cu sotul devenind o femeie singura si libera chiar in cadrul unui mariaj.

Mergi la inceput