Divortat sau nu? (split)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu am raportat la moderator mesajul lui accept, cel in care zice ca subiectul de fatza e o bascalie, sper sa nu fie degeaba...altii au luat cartonase pentru mult mai putin...se pare ca atit in viata reala cit si in cea virtuala unii nu pot nici cum sa incapa de "single mothers"...well, shame on them!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92




Adela99, as vrea sa iti propun un senariu ipotetic. Nu stiu cum s-a rezolvat in cazul vostru custodia copilului si nu vreau sa discut decat ideea de principiu, nu caut sa aflu amanunte personale din viata nimanui. Deci intrebarea mea ar fi urmatoarea: daca atunci cand ai fi depus actele de divort ai fi stiut ca ai sanse 99% sa devii mama de WE ai fi fost la fel de sigura ca divortul este cel mai bun lucru pentru tine si copilul tau? Si daca raspunsul este "nu", si daca sotul tau era totusi un bun tata, chiar crezi ca explicatia pentru care femeile sunt cele care inainteaza de obicei divortul este cea propusa de tine?



io n-am propus nici o explicatie ... inca :)

tu cum vezi un tata bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s


Ca o curiozitate, tu ai accepta ca sotul tau sa aiba o amanta, sa se imparta intre ea si copilul tau? Ca vad ca de tine nici nu se mai pune problema. Cred ca in atare conditii ai fi cea mai fericita si calma mama din lume pentru copilul tau, ce sa mai....




Sotul meu este un tata de nota 10. Sa va spun si ce fel de sot este ar fi irelevant...cert este ca indiferent ce s-ar intampla cu relatia noastra in timp (si constienta fiind ca orice este posibil) nu vad nici un motiv pentru care s-ar putea degrada relatia sa cu copiii. Ce poate interveni intre un tata si copiii sai? Nu ... raspunsul nu este 'nimic', ci 'mama ar putea interveni'. Ori eu sper sa am destula minte sa nu fac vre-o data asa ceva indiferent cat de negru as putea vedea in fata ochilor. Si daca ar avea o amanta asta ar fi o problema de cuplu, nu de familie...in functie de intentiile sale cu amanta va trebui sa gasim o rezolvare. Sunt o persoana destul de deschisa, intre divort si a ma sacrifica vad si alte variante interesante. Iar daca va dori sa isi faca o familie cu amanta sper sa devina o a doua familie pentru copiii mei si sa reusim sa facem plimbarea intre doua case cat mai naturala si placuta pentru toata lumea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Never say never si asta e rautate gratuita si adresata tie direct accept.


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

cert este ca indiferent ce s-ar intampla cu relatia noastra in timp (si constienta fiind ca orice este posibil) nu vad nici un motiv pentru care s-ar putea degrada relatia sa cu copiii. Ce poate interveni intre un tata si copiii sai? Nu ... raspunsul nu este 'nimic', ci 'mama ar putea interveni'. Ori eu sper sa am destula minte sa nu fac vre-o data asa ceva indiferent cat de negru as putea vedea in fata ochilor. Si daca ar avea o amanta asta ar fi o problema de cuplu, nu de familie...in functie de intentiile sale cu amanta va trebui sa gasim o rezolvare. Sunt o persoana destul de deschisa, intre divort si a ma sacrifica vad si alte variante interesante. Iar daca va dori sa isi faca o familie cu amanta sper sa devina o a doua familie pentru copiii mei si sa reusim sa facem plimbarea intre doua case cat mai naturala si placuta pentru toata lumea.



Vrabia mihai viteazu !
Expresia asta umoristica i se potriveste acestui mesaj, venit din straputul gandirii filozofice si greu incercate de viata.
Doamne, cate aiureli aiuristice !

Doamnelor, va rog sa nu mai puneti la suflet ce scrie acest user. Pur si simplu nu se merita efortul. Ignorarea, este cel mai bun lucru care i se poate intampla userului accept, pe acest forum.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Asa e, accept, nu poti stii ce iti rezerva viitorul, si cu atat mai putin ce reactii poti avea tu sau ex-ul (ipotetic vorbind). Spui ca nu poti vedea ce poate interveni intre un tata si copiii lui. Pai sa-ti expic: la inceput, timpul pe care vrea sa-l petreaca cu noua cucerire, apoi dorinta de a nu o supara pe ea venind prea des in fosta casa, apoi timpul pe care nu vrea sa-l piarda de langa noul bebe, in "detrimentul" intaiului nascut, care, stie bine, e ingrijit cu raspundere. Si azi asa, maine-asa, prinde cate putina distanta, pana cand i se pare firesc asa.
Nu pleca de la premisa ca noi, care am devenit fara sa fi planificat mame singure, am fost "predestinate" sa ajungem asa. Si noi am iubit si am fost iubite, adormeam imbratisati, si alte mici nimicuri care faceau sa traim frumos, doar ca nu a fost sa fie.
Prin 2000, o colega trecea prin trauma unui divort, parinti a doua fetite, pe care le-au impartit intre ei ca pe mobile, imi spunea cat de cumplit e. Eu o imbarbatam si o incurajam ca va trece. In 2005 mi-a venit mie randul la aceasta experienta si abia atunci am inteles ca eu de fapt nu am inteles-o complet, atunci, pe acea colega, intre timp prietena si emigrata de cativa ani.
Experientele de viata, si varsta, ar trebui sa ne faca mai putini radicali si datatori de verdicte, fata de altii mai intai, si apoi poate si fata de noi.
O noapte linistita va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Knock kncok...strigati dupa moderatori??

Deci accept92, ai primit verde pentru repetate mesaje offtopic. Cit despre calificarea acestui subiect ca bataie de joc, e o replica neeleganta :((

allinta, mesajele tale sint nu doar atac la persoana, dar si agresive si disturbatoare. Tu esti catalizatorul la scandal. Inciti. Si vorbesc in general, nu doar la subiectul asta. As aprecia la tine mai multa moderatie in ton si substanta in mesaje. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Sotul meu este un tata de nota 10. Sa va spun si ce fel de sot este ar fi irelevant...cert este ca indiferent ce s-ar intampla cu relatia noastra in timp (si constienta fiind ca orice este posibil) nu vad nici un motiv pentru care s-ar putea degrada relatia sa cu copiii. Ce poate interveni intre un tata si copiii sai? Nu ... raspunsul nu este 'nimic', ci 'mama ar putea interveni'. Ori eu sper sa am destula minte sa nu fac vre-o data asa ceva indiferent cat de negru as putea vedea in fata ochilor. Si daca ar avea o amanta asta ar fi o problema de cuplu, nu de familie...in functie de intentiile sale cu amanta va trebui sa gasim o rezolvare. Sunt o persoana destul de deschisa, intre divort si a ma sacrifica vad si alte variante interesante. Iar daca va dori sa isi faca o familie cu amanta sper sa devina o a doua familie pentru copiii mei si sa reusim sa facem plimbarea intre doua case cat mai naturala si placuta pentru toata lumea.





totusi de ce sa divortezi in cazul in care el isi doreste sa se casatoreasca cu amanta? pai divortezi atat de usor, vorba ancai74? lasi copilul fara tata?

oricum,ar fi interesant totusi de urmarit reactia ta efectiva in cazul concret. La modul declarativ, 95% din femeile casatorite sustin varianta expusa mai sus, foarte putine isi pun problema ca ar reactiona violent si negativ. Dar de la teorie la practica e cale lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

accept, pana el nu divorteaza ca sa puteti transporta frumusel copiii intre tine si familia lui cu amanta, ceea ce intervine intre el si copii e...amanta! Va petrece mai mult timp cu ea decat cu ei. Si atunci tu ca mama ce preferi? Sa stai asa si sa tolerezi situatia, vazand cum tatal copiilor tai de nota 10 s-a transformat peste noapte intr-unul de nota 0 sau sa divortezi dand sansa tatalui copiilor tai sa redevina acel tata de nota 10. Asta in ideea ca el nu vrea sa divorteze. Nu va mai veni acasa la copiii lui ci va merge la amanta lui. Cum spuneam, probabil si we le va petrece la fel, preferand noua iubire copiilor.

Tu, ca femeie netrecuta prin asa ceva si nedivortata, vezi cu totul altfel lucrurile. Esti ca o femeie care nu e mama si vine sa dea sfaturi de cresterea copiilor mamelor. Nu ca nu poti avea pareri, dar se nimeresc ca nuca in perete, pentru ca...sunt doar supozitii, idei, teorii. Fetele de aici vorbesc din realitate, din viata lor, au trecut prin asta. Asculta-le ca nu se stie niciodata(nu-ti doresc sa ajungi sa treci prin ce au trecut ele). Chiar daca nu amanta a fost cea care le-a distrus casatoria...nu e asta unicul motiv de divort. Oricum tu nu ai divorta din nici un motiv...eu nu pot decat sa te felicit, esti un element rar.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
allinta, mesajele tale sint nu doar atac la persoana, dar si agresive si disturbatoare. Tu esti catalizatorul la scandal. Inciti. Si vorbesc in general, nu doar la subiectul asta. As aprecia la tine mai multa moderatie in ton si substanta in mesaje. Multumesc.


Eh, m-am lipit de un avertisment.
Lilanda, te rog, da un quote mesajului unde incit si la ce anume.
In ceea ce priveste substanta mesajelor mele, ce sa mai zic...

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput