LMA!!!ghiocei de martie-Aprilie 2009**168**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela78
"Mai bine mai putine jucarii bune si educative si distractive, decat un munte de junk-uri" Adica din punctul asta de vedere, al jucariilor, eu sint cumva opusul Dyanei - nu-i cumpar toate ieftinatatile ce-mi ies in cale si nici nu mi se par interesante jucariile de la Sensiblu/Miniblu care sint mari, colorate si scuuumpe

chiar nu stiu de unde ai inteles ca-i cumpar "toate ieftinatatile" care-mi ies in cale..... ; eu nu consider ca jucariile lui mutzu sunt "un munte de junk-uri" si nici "ieftinatati"; si sunt ok cu cele Vtech, mi se par interesante si cu destul de multe activitati educative; si da.... uneori vin si spun ca iar am luat o tona de jucarii.... dar in nici un caz ieftinatati- pe care eu le traduc ca fiind jucarii periculoase pentru mutzu- in nici un caz cu legatura de pret!!!!
si asa cum am mai spus, mutzu se joaca enorm de mult cu jucariile, cu fiecare in parte... le studiaza, le invarte, le cauta de baterii, danseaza si canta pe melodiile lor.... si e super incantat de ele.... nu ma gandeam ca o sa fiu judecata pentru asta.


diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunici la 10 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

Citat:
citat din mesajul lui Ela78
"Mai bine mai putine jucarii bune si educative si distractive, decat un munte de junk-uri" Adica din punctul asta de vedere, al jucariilor, eu sint cumva opusul Dyanei - nu-i cumpar toate ieftinatatile ce-mi ies in cale si nici nu mi se par interesante jucariile de la Sensiblu/Miniblu care sint mari, colorate si scuuumpe

chiar nu stiu de unde ai inteles ca-i cumpar "toate ieftinatatile" care-mi ies in cale..... ; eu nu consider ca jucariile lui mutzu sunt "un munte de junk-uri" si nici "ieftinatati"; si sunt ok cu cele Vtech, mi se par interesante si cu destul de multe activitati educative; si da.... uneori vin si spun ca iar am luat o tona de jucarii.... dar in nici un caz ieftinatati- pe care eu le traduc ca fiind jucarii periculoase pentru mutzu- in nici un caz cu legatura de pret!!!!
si asa cum am mai spus, mutzu se joaca enorm de mult cu jucariile, cu fiecare in parte... le studiaza, le invarte, le cauta de baterii, danseaza si canta pe melodiile lor.... si e super incantat de ele.... nu ma gandeam ca o sa fiu judecata pentru asta.


diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunici la 10 luni
cum am venit pe lume


Tu Dyana, dar nu te supara. Eu niciodata nu am inteles de la tine ca i-ai cumpara ieftinatati, pentru ca tot timpul spui ca "iar i-am comandat", adica le iei online, unde nu sunt junk-uri.

Insa trebuie sa recunosc, ca desi avem si noi o tona de jucarii, ne-ati luat. Eu cred ca mai mult cumpar jucarii pentru mine.

Hai nu te supara, cred ca Ela vroia sa spuna ca nu ia jucarii atat de des cum iei tu (adica cum spui tu ca iei) ci ca ea sta mai mult si studiaza ce face si ce face alta si apoi cumpara una singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Dyanna, nu te supara pe Ela probabil exprimarea ei nu afost cea mai buna dar cu siguranta nu a vrut sa zica ca tu ii cumperi doar ieftinituri lui Mutzu pt ca am vazut noi ce jucarii a primit de Craciun, un pervaz intreg si erau ''scumpe'' toate

Hai mai bine zi cum mai e situatia la voi ? sper ca a mai disparut tensiunea



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

LA MULTI ANI! DRAGOS!!!!Sa cresti mare, sanatos, sa iti bucuri parintii si sa ai parte numai de bine. O pentru mami Provista

Apropos de jucarii, eu m-am abtinut sa nu ii iau Anei nimic de la baby expo, desi imi plange sufletul dupa tobita de lemn (cum i-a luat Olga lui David) si xilofon. Dar mai e timp. Iar chestia cu limitele de varsta am inteles-o si eu in sfarsit. Mi-a explicat o doamna de la un stand la Baby expo. Varsta trecuta pe jucarii nu este varsta de la care copilul poate sau trebuie sa se joace cu jucaria, in sensul de a-i intelege utilitatea, ci varsta de la care jucaria nu este periculoasa pentru el. De aceea multe jucarii care nu au nicio legatura cu 6 luni au trecute pe ele aceasta varsta.

Sunt de acord ca exprimarea Elei nu a fost cea mai potrivita, dar sunt sigura ca nu asta a vrut sa spuna, ca Diana ar cumpara jucarii ieftine. Doar stim toate ca Diana este o mamica model ce nu si-ar pune nicio secunda copilul in pericol. Diana

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Si tot apropos de jucarii, pana la urma tot copilul alege ce ii place, chit ca noi am vrea sa se joace numai cu forme geometrice sau cu jucarii calitative. Va dau exemplul Anei. Soacra-mea si matusa sotului ii cumpara numai jucarii zgomotoase, tot felul de porcarioare cu mii de sunete si lumini. Eu sa nu le vad, ma doare capul de la ele. Vreau sa va spun ca in crizele de urlete alea sunt singurele jucarii care o fac sa taca si sa se uite cu ochii mari. Iar una din jucarii, un pian muzical, care nu e de firma, de fapt cred ca e o copie fidela dupa unul de firma, este jucaria preferata a Anei. Are f multe melodii si pe Ana o fascineaza chiar si acum, dupa cateva luni, sa apese pe clape. L-a spart, l-a hartanit, iar acum a inceput sa ii scoata si clapele, dar daca indraznesti sa i-l iei e jale.

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Zilele astea am inceput si noi sa papam mai ca un copil mare. I-am dat branzica de casa, omleta, papanasi fierti, supa cu galusti (bine, asta i-am dat si inainte). Doar ca nu se impaca deloc cu mancarea de pranz, daca nu e pasata. Nici pasata nu o mai mananca grozav, dar maruntita nici sa nu o vada, scoate bucatile pe limba. In schimb ar molfai toata ziua la paine, biscuiti, portocala (mar nu vrea). A inceput sa imi dea peste mana si se imprastie totul din lingurita

Hai ca se vede ca sunt nevorbita, fug sa facem baita. Azi incercam marea cu degetul, adica facem baie in cada mare. Am frecat la ea de mi-a venit rau, sper sa nu se sperie, ca am observat ca s-a facut tare fricoasa in ultima vreme.

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Dyana, imi pare rau pentru neintelegere

"Muntele de junk-uri" n-are nici o legatura cu tine, am spus ca eu prefer sa-i iau cateva jucarii doar, dar "bune" din punctul meu de vedere, adica sa-l stimuleze cumva sa mearga/sa creeze/sa cante etc dar sa i se para si lui distractive, adica sint mai selectiva, prefer sa aprecieze cele cateva, decat sa se plictiseasca de tona de jucarii (aici ma refer la baietelul nasilor mei care are o camera intreaga de jucarii si nu se joaca cu nici una). Ei, si din perspectiva asta eu sint "opusul" multor fete (ca am enumerat multe). In nici un caz n-am spus ca tu cumperi jucarii periculoase pentru Mutzu', sau chestii ieftine, tocmai ca tu/sora ta ii cumpara de la Miniblu/Sensiblu, ci ca tu esti cea mai mamoasa mamica din lume si nu te abtii sa nu cumperi ceva frumos pentru comoara ta, nu conteaza de unde, ce face jucaria respectiva si la ce pret Cred ca Mutzunelu' are cele mai multe jucarii de aici! Si din punctul asta de vedere eu ma deosebesc de tine. Ca sa-ti treaca supararea iti trimit un maaare buchet de flori si o multime de pupici

Eram sigura ca o sa-mi iau o gramada de rosii ;( Dar asta e, mergem mai departe!



Sotul mi-a dat de astazi martisorul, un pandativ in forma de inimioara cu pietricele, foarte frumos. Iar eu i-am luat lui Ianis o pereche de pantofiori de primavara Baerenschuhe de la Deichmann, cu talpa extrem de flexibila, si sint foarte incantata de ei...




Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Pisik, cand am deschis forumul am vazut ca ultima postare e de la tine si tare m-am bucurat Imi pare bine sa te mai vedem pe aici si sa ne mai spui ce mai face Ana.

Multa bafta la baita in cada mare Noi inca n-am trecut la cada, cadita lui e destul de mare si sta in fundulet, dar vom trece si noi peste o luna cand va implini un an.

Sa aveti o seara buna si un somnic usor!




Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodica2008 spune:

BIANCA , MONNVAS ,NOVUS , MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSURILE VOASTRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Seara buna.
Intru sa va spun ce efect a avut ceaiul de ceapa imbunatatit cu nuca...MINUNE...Raresu nu mai tuseste, sau ma rog, tuseste fff rar si nu mai behaie. Multumesc din suflet Bogdana pt reteta siropului de ceapa. Din ala bagam maine. Azi l-am pus la preparat. Sunt mana cereasca leacurile astea babesti sau mai frumos spus remedii naturiste. Eu as apela in ultima instanta la un medic. Mai ales din asta care baga antibiotic la copchii mici. Eu am ramas traumatizata de la nepotul meu care sarmanul de la 2 ani tot baga tot felul de hapuri si antibiocitce (in general) si altele asemanatoare si tot racit e. Dar nimeni (adica dr) nu a luat in calcul caci si fratele meu a avut o sensibilitate la plamani cam pana pe la 17 ani si apoi i-a trecut din senin. Ei, nu chiar senin caci in copilaria mica l-a tot tratat dar dupa spusele medicului de atunci iaca, ca a trecut din senin la adolescenta. Hai ca m-am lungit. Deci intelegeti de unde sunt traumatizata de medici, de la nepotul meu...

Jucariile lui Rares...farfuriile. Si pt linistea mea si sa mai avem din ce manca...i-am pus in fata pe raft farfurii si castroane din plastic si metal. Si nu va spun ce este in bucatarie cand intra in dulap Dar acum s-a smecherit si vrea sa deschida si usa cealalta unde sunt farfuriile adevarate. Vb Monicai daca plec de langa usa nici nu o baga in seama dar daca tin cu piciorul usa ...asta e...acolo e de deschis.
Cat despre pret/utilitate jucarii...Eu ii cumpar si ieftine si scumpe dar ma uit sa fie in siguranta. Ca alege el cu ce sa se joace. De exemplu acum adoarme cu un mos craciun din ala mic cu ventuza care se lipseste de geam. Si atat roade de ventuza de ma omoara cu zile. Atat iti trebuie sa il pui la culcare fara mosu langa el...de fapt, nu intri in camera fara mos...Dar ii va trece si de mos...

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput