Sarcina si bolile autoimune (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

este vreo mamica (actuala sau viitoare )cu diagnostic de miastenia gravis?
eu sunt in 5 sapt si maine ma duc la doct pentru o prima vizita si sunt putin speriata. nu stiu la ce sa ma astept si nu stiu cat de familarizati sunt doctorii ginecologi cu acest tip de boala
eu am dignostic din 1998 de miastenia gravis, facut timectomia in mai 2008, ramas insarcinata martie 2010 . Specific ca nu sunt sub nici un fel de tratament, doar la nevoie mestinon, dar nu stiu ce complicatii pot aparea pe parcursul sarcinii din cauza bolii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Mi-a raspuns si K la mesaj si mi-a spus ca pot folosi crema pe baza de metylprednison.
Dermatologul asta la care am fost eu e cunoscut ca unul care recomanda tuturor prednison.
Oricum, am inceput sa ma dau cu crema de galbenele, si acum arata mult mai "bine" iritatia mea. Si pe mine m-a ajutat de multe ori crema asta de galbenele. E una f ieftina, (ceva de genul 3 lei), luata de la plafar, dar e f buna!
Ral_eli, imi pare rau, dar nu stiu nimic despre boala asta! Sarcina usoara!

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna fetelor.
Scriu pt prima oara la acest subiect pt ca am citit zilele trecute o postare care m-a pus pe ganduri.
Din pacate si eu in feb 2010 am avut tsh 3.78 , am inceput tratament cu euthyrox 25 mg, acum in martie dupa 4 sapt era 2.12. Pt ca de sapt viitoare incep fivul, de maine maresc doza la 37.5 mg.
eu am trombofilie dupa cum se vede la semnatura mea, si la indicatia Dnei Uscatescu am luat inceput sa iau femibion . Am citit postarea lui Sufletel care sincer m-a cam derutat....
asa ca azi am sunat-o pe dr mea endo si i-am cerut parerea... si surpriza ea mi-a confirmat inca o data ca in hipotiroidie ( tsh mare) este chiar indicat iodul , sa avem o alimentatie bogata in fructe de mare sau alimente ce contin iod....
Deci a zis ca il pot lua linistita.
Am mai intrebat o buna prietena despre acest subiect care mi-a confirmat ce mi-a zis dna dr. Oricum femibionul are o cant asa mica de iod incat si dr a zis ca se poate lua si in hipertiroidie.
Probabil la Sufletel situatia o fi fost mai incurcata cu tiroida, avand si alte analize proaste, dar doar pt un Tsh putin mai mare, femibionul se poate lua ( doar la indicatia unui medic) fara griji in privinta iodului din concentratie.
Am scris acest lucru pe care eu am incercat sa il aflu la gandul ca or fi multe dintre noi care iau asa ceva.
O seara buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ral,am citit ca depinde de stadiul bolii.ai consultat un neurolog?ai grija la stres si alimentatie.bolile auto0imune se leaga de astea.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans 13+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

neurologul mi-a zis sec ca nu e nici o problema. dar neurologul din franta mi-a zis ca sub nici o forma sa nu raman insarcinata la mai utin de un an de la operatia de timectomie. a trecut aproape 2 ani de la operatie, deci din punctul asta de vedere este ok. dar intrand si pe alte forumuri despre miastenia am aflat ca simptomele pot aparea e parcursul sarcinii (se stie ca sarcina e un factor agravant).
din pacate doar atat am aflat fara nici un detaliu in plus , acele forumuri nefiind atat de active ca si desprecopii :(
sper ca aceasta minunata comunitate a mamicilor si burticilor sa ma ajute cu informatii mai detaliate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

asa am citi si eu.sarcina poate agrava multe boli.de aceea necesita un control mai atent in cazul nostru.dar poate si sa nu le agraveze.stii cum e,relativitatea medicinii.uite,desi am trombofilie,prima sarcina am dus-o fara nici macar o pastila.dar la urmatoarele nu reuseam sa trec de 6 sap.deja la 6 sapt faceam tratamentul partial,dar degeaba.la asta se puteau adauga anticorpii care puteau ataca sarcina.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans 13+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luck

Fetelor ,
credeti ca Femibionul este contraindicat pt TPO pozitivi si Hashi????????????
Va rog ajutati-ma cu o parere , probabil luna viitoare voi incepe stimularea si nu stiu daca pot sa-l iau.
A mai fost cineva in aceeasi situatie care a luat?
Multumesc si o duminica placuta !!!!!!!!!

MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot ; antitrombina III sub limita





luck eu am hipotiroidie si Hashimoto(Atpo>600)> La ultimul fiv facut in ungaria am luat pe toata durata stimularii femibion la recomandarea medicului. Mi-a cerut doar sa imi fac analizele (TSH , FT4 si Atpo ) inainte sa incep administrarea si sa ii spun ce doza de eutirox iau. Eu cred ca poti sa il iei linistita. Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

UN PASTE FERICIT!

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans 13+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Hristos A Inviat dragele mele! Sa va aduca sarbatorile pascale tot ce va doriti iar Iepurasul sa fie cat mai darnic.

Eu sunt putin surprinsa...am niste usoare sangerari si sunt in ~z19 iar ovulatia a fost in jur de z 11 -13....stau si ma intreb daca pot sa-mi fac sperante sau nu!!!!! Sunt cam tensionata pe tema asta. Va pup!



Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Citat:
citat din mesajul lui iepumic

Hristos A Inviat dragele mele! Sa va aduca sarbatorile pascale tot ce va doriti iar Iepurasul sa fie cat mai darnic.

Eu sunt putin surprinsa...am niste usoare sangerari si sunt in ~z19 iar ovulatia a fost in jur de z 11 -13....stau si ma intreb daca pot sa-mi fac sperante sau nu!!!!! Sunt cam tensionata pe tema asta. Va pup!



Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.



Doamne ajuta !
Suntem totusi intr-o perioada a miracolelor ...

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

16+

Mergi la inceput