"Dovlecei de sept-oct 2009 *94* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna dragele mele,


M-a izbit asa un gand ca eu nu cred ca i-am spus LA MULTI ANI LUCIEI!!! Adica in mintea mea de multe ori, ma gandesc cu mare drag la ea, de fapt la voi toate insa in gandurile mele cand imi reamintesc franturi din ceea ce am citit, eu va spun multe lucruri . Mai nasol ca nu ma auziti...

Nu am spus cred la Multi ani nici frumusetilor cu mustata frati cu Techila cea patrupeda si pui frumosi de Techila cea bipeda - suna tare haios dar cumva te apropie de fiica cea mare, e fiica cea mare nu? Adica nu e sora mai mica a puilor... Frumoase poze, frumoasa casa, frumoasa mama zambareata intr-una din ele.

Am culcat puiul mic, era tare obosituta, insa taman astazi (adica ieri seara) mi s-au stricat rulourile din camera lor, rulourile exterioare, au venit niste oameni si le-am demontat ieri, acum este o lumina de zici ca stai pe plaja si cu o apa lina in fata si un soare arzator! Este cea mai luminoasa camera din casa si ele sunt obisnuite sa doarma in bezna. Am pus o patura bleumarin in geam, ca o fata fina ce sunt insa nu e intuneric nici pe departe, parca un pic de umbra! OF, sper sa poata dormi, azi dimineata, in loc de 9-10 cum se trezeau ele, la 7:45 erau in picioare. Adica in picioare una si una dadea din ele si radea...

Am fost si pe afara, noi 3 adica, insa pana in 12-1 era super urat afara, a si picurat un pic, rece rece si acum ne orbeste, pai drept e asta?

Am citit si eu povestea Monikusei, frumoasa si atent povestita, sa va traiasca puiul si sa va obisnuiti unii cu ceilalti ca sa va mai relaxati si voi si sa va bucurati si mai mult unii de altii :-)

Pupici ca fiica mare spune ca vrea sa ne culcam, Doamne ajuta, aaaa, si mai da si cineva cu bormasina si altcineva bate in teava, ce tare, noi cred ca suntem intre ei

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha74
andre- eu nu am inteles ca are si nasucul infudat....ca in situatia asta este clar. cand papa nu are pe unde sa respire si iti dai seama ca bne nu ii este, ca ii este si foame...dar vrea sa si respire pitica. pic pic cu apa demare, da?eu am pus apa de mare intr-o sticluta de olinth, ca are randament mai bun, si la 2-3 seri le mai fac cate un fas-fas.
Medicul spunea ca ei inca nu stiu respira pe gurita, gatul nu ii este rosu, deci nu crede ca de asta urla. Tind sa cred si sa sper ca sunt colicile, ca macar stiu ca astea vor trece. O dau cu ser fiziologic de 2 ori pe zi si o curat cu batista bebelusului, sper din suflet sa termine cu fazele astea. Oricum, e vesela draga de ea, azi a ras pana la ora asta aproape continuu, cu voce. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Salutare!

La multe lunite Alessia Zeina!!

La multe luninite Dragoselu!!

Gata. Am papat si noi piureut, am fost si putin plimbarica... Ar mai fi vrut sa pape piureut, da’ nu mai aveam in castronel . A “servit” si-un bibe in continuare. Vroiam sa intreb mamicile care au inceput diversificarea, puii vostri cate scaune au pe zi? Maia, de cand am introdus solide, are scaun dupa fiecare masa. La voi cum e?

Techila - te asteptam cu vesti bune de la doc. Pozele sunt superbe.

Si acum cireasa de pe tort, vestea cea mai buna din dimineata asta, informatia care mi-a facut pielea gaina...

NATALIA ARE DINTISOOOOOR !!!!!!

Fragutza, felicitari! Cresc puii, cresc dragii de ei.

Uka - mi-am gasit, ingeras, ochelarii. erau pe nas. Acum am pierdut proteza. Daca o vezi pe undeva sa nu te sperii, da?
Esti incantata, zici, de babycook. Si eu. E cea mai buna achizitie pe care am facut-o in ultima vreme.
Carina ce mai face? Ati mai avut vreo sedinta foto?
Auzi, zilele trecute ii cerusei Fragutzei reteta de prajitura.
Da' ce vrei sa faci tu cu ea, ingeras ?
Vezi? Scriu cu punct si de la capat ca sa nu ai probleme d-astea

Raluk - mami, tu esti atat de speciala. ai tot timpul cate-o vorba buna pentru toate fetele si iti faci timp sa citesti tot, tot. esti tare dragutza. mi-a placut mesajul fragutzei in care spunea ca ne tinem bebeii in brate 2-3 ani...pt ca apoi devin "independenti"...
tu esti o mamica minunata si DD te-a rasplatit pentru asta cu un pui la fel de minunat. va veni, cu siguranta, si perioada in care tot ce se intampla acum va fi istorie si puii vor fi toata ziua zambareti si cooperanti. un mare buchet de pentru o mamica iubitoare.

marci - puiul tau zici ca are 4 luni? Nu-ti face probleme, show-ul abia acum incepe. Vei vedea ca o sa se intoarca incet-incet. Nici Maia nu se intorcea la 4 luni. Acum, la 5 luni si o saptamana, se intoarce bine de pe spate pe burtica si uneori si invers. Iti garantez ca pana la 5 luni vei vedea schimbari.
De ce zici ca preferi sa incepi cu legume, nu cu fructe? Inceperea diversificarii cu fructe e temeinic studiata si se pare ca puii mici-mici tolereaza mai bine fructele si de obicei cu ele se incepe (suculet sau piureut sau date pe razatoarea de sticla). Acum, vezi ce zice si doc al tau.
“Dr. mea recomanda pt inceput doar supa de legume, dar eu as pune si leguma, bineinteles subtiata bine pt inceput.” Pai se presupune supa cu legume pasate, nu zeama de la supa...cred eu.

Ref copii si abtinerea sau nu a laudelor “nu-i asa ca am un copil frumos?”, “copilul meu face asta si asta si asta...”....hmm....eu am ceva sechele din copilarie. De cate ori eram cu mama si ne intalneam cu alte mamici....observam ca toate isi lauda copiii, numai mama nu, cu toate ca avea si ea cu ce se lauda. Aveam si noi rezultate bune la scoala, eram frumosi si destepti , dar mama asa e ea...nu ii placea sa se laude cu noi... (o face acum in schimb cand eu am ajuns la batranete). ma rog, nu ii placea sa se laude in general, nu neaparat cu noi.
Eu si acum ii reprosez asta “mai tii minte cand toate mamele isi laudau copiii pe strada..., tu niciodata nu ziceai nimic de noi...”. mi-a creat ceva frustrare, tb sa recunosc. Asa ca eu nu voi proceda la fel cu Maia. Cel putin cand ea e in prezenta noastra si a altor adulti si se vorbeste de copii. Cred eu ca copilul tb sa stie ca e apreciat.
Uite, mi-am mai amintit ceva. Avem un amic care isi creste singur fetita care are vreo 10 ani acum. Eram intr-o zi impreuna si discutam diverse, iar fetita se juca cu un catel langa noi. Printre altele , am inceput sa vorbim de copii, iar el, tatal, a inceput sa o laude pe fetita cum vine ea singura de la scoala, isi incalzeste singurica mancarea, cateodata il asteapta si pe el cu mancarea calda sa vina de la serviciu....
Eee, in timp ce fetita se juca cu catelul langa noi, asculta ce povestea tati despre ea, dar fara sa vrea ca noi sa observam asta. Mai tragea cate-o ocheada...era cu urechile la noi.... Se simtea ca ii placea ce aude si ca tati al ei se lauda cu ea. Cred ca in felul asta creste si increderea copilului in propriile forte si ca este incurajat “sa actioneze”. Gradul in care copilul se simte apreciat creste stima de sine. Evident il poti aprecia in multe moduri, nu neaparat laudandu-l, dar am convingerea ca si acest aspect este important. Copilul cred ca vrea cateodata sa auda asta de la parinti.

mkunigunda -

Lullaby – ce m-a emotionat pupicul de la Alex pentru Maia. Uite, Maia in dimineata asta a zis “aaaaaaa…aaaa…aaaammmm..mmmmm…aaaaaa”. In traducere “si eu il pup pe Alex”.


A aparut o noua linie de Biberoane CHICCO Evolution GOLD 0% BPA

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Salutare!
La multi ani Alessia si Dragos, sa fiti sanatosi si cuminti!

Pudra de roscove este un inlocuitor pentru cacao fara cofeina. Eu fac cioco de casa cu roscove, ii mai pun la David in gris si el zice ca-i ciocolata.
Sunt totali puii techilei cu mustata.
Claucia, vreau si eu o camera luminoasa. Noi cand am luat apartamenul nu ne-am gandit din punctul asta de vedere si acum avem un apartament intunecos in care nu intra niciodata soarele. Inainte stateam intr-o garsoniera si aveam soare de pe la 12 pana la asfintit. Cand intram in casa, chiar daca aveam o suparare imi trecea cand vedeam casa asa de luminoasa. Acum stau intr-un cavou, asa ii spun sotului si nu cred ca o sa ne mai mutam vreodata.
Madalina, felicitari pt capitol nou, ne-ai facut o surpriza ca tu nu erai printre fetele care ne faceau capitol. Eu iti dau nota 10 pt incurajare.
Andre, sanatate multa Chiarei. Si al meu e infundat, ii dau de 1 sapt. jumate homeopate dar vad ca nu i-a trecut.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha74
eu am pus apa de mare intr-o sticluta de olinth, ca are randament mai bun, si la 2-3 seri le mai fac cate un fas-fas.



Ce mamica ingenioasa! Jos palaria !

Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Si acum cireasa de pe tort, vestea cea mai buna din dimineata asta, informatia care mi-a facut pielea gaina...

NATALIA ARE DINTISOOOOOR !!!!!!

Fragutza, felicitari! Cresc puii, cresc dragii de ei.




Da, se simt asa dragut zimtisorii! Si acum ca sunt carcotasa ma gandesc, oare asa agitata va fi la fiecare dintisor? Sau ies toti odata!

Azi noapte iar a fost supermegaextra maraita...a fost un supt permanent, cu pauze de plans..saracuta, mi-e asa mila de ea..plange, plange si din cand in cand scoate niste tipete asa ascutite..




Citat:

Ref copii si abtinerea sau nu a laudelor “nu-i asa ca am un copil frumos?”, “copilul meu face asta si asta si asta...”....hmm....eu am ceva sechele din copilarie. De cate ori eram cu mama si ne intalneam cu alte mamici....observam ca toate isi lauda copiii, numai mama nu, cu toate ca avea si ea cu ce se lauda. Aveam si noi rezultate bune la scoala, eram frumosi si destepti , dar mama asa e ea...nu ii placea sa se laude cu noi... (o face acum in schimb cand eu am ajuns la batranete). ma rog, nu ii placea sa se laude in general, nu neaparat cu noi.
Eu si acum ii reprosez asta “mai tii minte cand toate mamele isi laudau copiii pe strada..., tu niciodata nu ziceai nimic de noi...”. mi-a creat ceva frustrare, tb sa recunosc. Asa ca eu nu voi proceda la fel cu Maia. Cel putin cand ea e in prezenta noastra si a altor adulti si se vorbeste de copii. Cred eu ca copilul tb sa stie ca e apreciat..... Gradul in care copilul se simte apreciat creste stima de sine. Evident il poti aprecia in multe moduri, nu neaparat laudandu-l, dar am convingerea ca si acest aspect este important. Copilul cred ca vrea cateodata sa auda asta de la parinti.



Zici ca e mesaj scris de mine. Sunt total de acord cu ce zici!



If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui claucia

Buna dragele mele,


M-a izbit asa un gand ca eu nu cred ca i-am spus LA MULTI ANI LUCIEI!!!
Nu am spus cred la Multi ani nici frumusetilor cu mustata frati cu Techila cea patrupeda si pui frumosi de Techila cea bipeda



Acuma daca e s-o dam pe bune nici mie nu mi-ai zis .. anu trecut 4th of july ?? am toot asteptat ..

Sunt sigura ca nimeni nu s-a suparat si fetele stiu ca esti o scumpa si mereu te gandesti cu drag la ele. Pup 3 fete adorabile!

Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Pupici si pentru frumoasa Chiara, sa se faca bine cu nasucu si sa pape tot-tot!

Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Salutare

primul meu moment de respiro pe ziua de azi dorm amandoi

Vaiii,imi vine sa ma dau cu capu' de toti peretii...azi am intrat si eu la propriu in pielea lu' Raluk si Monikus (fetelor,si pana acum va admiram,dar azi va zic "Jos palaria" )...cred ca ii mai iasa un dintisor,ca altfel nu-mi explicAfara, ce-a mai stat linistit,in rest a tot marait..da' e culmea,cand il vedea pe Alex in raza lui vizuala era tot un zambet si o voie buna,uita de durere.Azi a fost una din putinele zile in care am simtit de-a dreptul ca am 2 copii

La multe lunite inainte,Dragoselu'

La multe lunite inainte,Alessia Zeina

Da,uitasem sa-l mai parasc pe asta micu' si de faptul ca nu mai vrea sa adoarma decat in prejama lu' frate'soasa ceva n-am mai vazut..pana acum il puneam in patut si adormea in cateva minute.Acum nuu,frate,nu mai merge asa...tre' sa-l pun langa Alex,sa se hizileasca unul la altul si abia apoi sa se culce amandoi.
Mi-e si drag de mor de ei cand ii vad asa ,dar mi-e si ciuda ca si-a stricat bunul lui obicei de a adormi singur (poate acum,ca l-am parat,isi revine...)


Ieri am avut o "revelatie"..am realizat ca am copil mare.Ma intorsesem de la vaccin si dupa ceva timp,apare tata cu Alex (il lasasem pe flacau cu tata pe afara,la copii,cat am fost noi plecati).Eii,si intra cupilul meu in casa,gafaind de la cat fugise,tot o voie buna si mi se aseaza in fund,langa usa,ca sa-si dea papaucii jos si geaca...atunci am avut un deja-vu...il vedeam pe Alex,la cateva ore dupa nastere..si acum un baiatel in toata regula,care vine epuizat de la atata fuga..ma vedeam in acelsi timp pe mine,acum nu multi ani, in acelasi tablou (dupa ore de alergat, de-a hotii si politistii ),iar acum protagonistul e fiul meu.Pret de cateva secunde,parca mi s-a rupt firul si incercam sa-mi dau seama cum au fugit de repede anii si cum de acum incolo,imi voi retraii momentele din copilarie/adolescenta prin prisma baietilor mei...

Trimit sa nu pierd...revin

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

hepi, si DRagos face kkutza la fel. M-a capiat cati pampersi schimb pe zi, el face cam de 6 ori pe zi. VEzi ca o sa ia diverse forme, mai moale, mai tare, mai apos, mai mucos, galben, alb potocaliu etc, sa nu te sperii (voba lui Bia, imi dau masteratul in kkutza de copil )CUm ai explicat tu cu apa pot io sa esplic despe subectul asta

Aoleu, padon, ma scuzati, Duamna bunaciunea Hepilica
Asteptam poze cu Maia. SI by the way io imi amintesc ca te-am vazut intr-o poza cand ne-ai facut cunostinta cu voi si nu mi s-a parut ca ai fi atat de mare fata de noi (fatza de mary da )

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput