FIV sau inseminare cu donatoare/donator (31)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

buna fetele mele dragi. tomai terminam de scris mesajul ca l-am pierdut asa ca il iau de la capat, dar o sa fiu putin mai scurta ca sunt treaza de la 5 dimineata.
am fost azi la szeged, medicul mi-a zis ca totul este ok, arata bine si ovarele si endometrul, doar ca foliculii sunt putin cam micuti acum (sunt abia in ziua 5 a cm si a 3 de stimulare) pt a imi da un nr pe care se bazeaza la punctie. luni dimineata ma asteapta iar la noi analize si o noua eco si pana atunci mi-a modificat putin schema de tratament. mi-a scazut gonal-ul incepanad de maine la 75 um si decapertyl-ul la jumatate de fiola pe zi, in schimb de maine incep si cate 75um de merional.
va pupic pe toate multumesc ca sunteti alaturi de mine.

yarrina te asteptam maine cu vestea cea mare, cati puiuti ai si cum se prezinta sarcina.

In 2010 asteptam barza la acest capitol. Aprilie e luna mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Raluca ce mai faci? Multumesc de urari! Aveti baietel!!
Diana fi-i optimista ca or sa creasca. Stai linistita si ai sa vezi ce surpriza vei avea luni!

fericita!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica31 spune:

Fetelor si eu sunt prezenta la apel!

Diana mult succes la FIV!!!

Eu sper sa fac urmatoarea inseminare in mai, luna aceasta nu aveau proba cu Rh-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

fetelor mululmesc de incurajari.
yarrina multa bafta azi la eco si sa vi cu vesti cat mai bune. nu mi-e teama ca sunt micuti foliculii inca pt ca nici nu aveau cum sa creasca prea mult in 3 zile de stimulare. astept cu nerabdare ziua de luni sa aflu mai multe si bine inteles ca deja ma gandesc cam cat as avea pana la punctie pt ca sunt nerabdatoare.

bytzi asa cum zicea si denisa poate ar fi bine sa te linistesti o perioada si o sa ai surpriza apoi sa iti iasa si analizele mai bune.

raluca , doamne ce au trecut saptamanile, deja ai ajuns la jumatatea sarcinii. cum mai merge? cum te mai simti? ce ti s-a mai spus legat de placenta previa? chiar aici unde sunt e un baiat din copilarie care sotia lui trebuie sa nasca si are placenta previa, si apre aproape 9 luni, deci se poate duce sarcina si la termen. sa stai cumintica in pat ca bebe al tau vrea sa traiasca si sa vina pe lume la termen.

denisa tel meu chiar poate spune ca a intrat in concediu, abia daca il mai folosesc fata de cum era la buc, cred ca mai face si reteaua mici figuri. te pupic si sa te bucuri de vreme acolo unde esti

pup toate fetele si multa bafta celor care isi incearca norocul.

In 2010 asteptam barza la acest capitol. Aprilie e luna mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Buna fetelor!

diana,ma bucur ca totul e ok,doamne ajuta!cu mult optimism inainte.
raluca,tu cum mai esti?sper ca concediul ti-a prins bine
sarcina fara probleme iti doresc
denisa,multumesc mult scumpa ,pt sfat


Citat:
citat din mesajul lui roxica31

Fetelor si eu sunt prezenta la apel!
Eu sper sa fac urmatoarea inseminare in mai, luna aceasta nu aveau proba cu Rh-

roxica,mult succes pt IA 2(presupun ca tot la Gynera?)

Spune-mi te rog tu ce Rh ai de vrei proba cu Rh-?si eu sint tot cu Rh- si tot timpul am ales Rh+(ca a sotului) am citit si din ce mi-au zis si dr ,la o prima sarcina chiar nu sint probleme,se dozeaza anticorpii pe timpul sarcinii,si se face un vaccin cu Rhlg(Rhogam) la 28 sapt de sarcina si apoi imediat dupa nastere in 72 ore daca copilul are Rh negativ.
Spune-mi si mie te rog daca stii sau ti s-a zis mai mult de atit.Multumesc.

toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica31 spune:

Bytzi si mie mi-au zis ca nu e nici o problema la prima sarcina si pot sa fac si cu Rh+(si sotul meu are Rh+), mi-au zis exact ce stii si tu dar ei imi oprisera o proba Rh-. Problema acum e ca stau si cam prost cu banii si mai mult de asta as face pauza o luna. Dar cred ca nu o sa ma mai blochez de treaba cu Rh-ul pe viitor.

Tot la Gynera o sa merg, desi erau cam grabiti ultima data, dupa 2 minute mi-au dat liber .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Roxica ai stat 2 minute dupa IA la Gynera ? Taaaaaree !
Mie mi-au dat liber in secunda 2.
Rodicuta
Diana , cred ca vor creste frumos foliculii cu Merional , ai zis ca ai LH la limita infer. , nu ? Eu stiu ca Merional are si LH.
Cred ca o sa ai o surpriza placuta luni .
E chiar mai ieftina cazarea decat in Sibiu , eu in Sibiu am dat cel mai putin 125 ron , dar am dat si 170 si 180 , iar cand vine si sotul meu , e mai scump , ca e camera dubla.
Eu am luat o pauza pt. ca trebuie sa mai fac niste investigatii si toate astea costa niste milioane bune , deci ne mai trebuie si niste bani.
Dar va urmaresc pe voi si ma bucur cand vad reusite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

simonete da, cazarea e undeva in jur de 7000 Ft pe zi si poate sta si sotul ca e camera dubla, asta din ce am auzit de la fetele care stau acolo, eu vin in tara in fiecare seara pt ca avem o casa la vreo 30 km de arad si stau aici. daca sti putina engleza medicul vb f bine si poti sa discuti direct cu el si se economisesc niste banuti cu care una peste alta ai putea plati linistita jumatate din stimulare.
eu personal sunt mult mai multumita de serviciile si costurile din szeged decat din tara.eu sunt din buc si putea sa fac la gynera dar preturile si tratamentele sunt mult mai scumpe la noi si medicamentele se procura mult mai greu.
Una peste alta eu sunt multumita de ei si oricum recomand fetelor sa mearga daca pot direct pe fiv, sa nu mai cheltuie banutii si sa risipeasca ovocitele si luni pierdute aiurea cu iad-urile care sunt mai mult la noroc. Eu am o vb, iad-ul este ca si cum ti-ai controla ovulatia si ai avea un contact sexual normal.
Asa este, merional-ul contine si LH si mie medicul mi-a mai bagat merional in stimulare asta vara cand am facut prina inseminare in ungaria si am reactionat f bine atunci. Sper ca luni sa fie cat de cat mai mari si sa vedem ce productie am.

Iti tin pumni sa reusesti sa strangi banutii de care ai nevoie si sa poti merge mai departe si sa iti poti indeplini visul.

In 2010 asteptam barza la acest capitol. Aprilie e luna mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Diana pe langa hormonii de stimulare nu ti-a mai dat nimic ?
Am vazut ca dr. din Ungaria mai dau Aspenter si chiar Prednison , acum nu stiu daca dau chiar la toata lumea , tu esti si mai tanara si poate nu e nevoie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

diana-sigur vor mai creste foliculii,esti abia la inceputul stimularii...fii optimista sigur totul va decurge bine
bytzi-a fost bine in concediu,nu am mai avut sangerari,pe 21 miercuri am programare eco ,abia astept sa vad ca e ok bebele,eu cred ca deja se misca pt ca simt niste chestii prin zona lui,sigur da din picioruse..
Sicer parca nici nu -mi vine sa cred ca sunt gravida la jumatatea sarcinii,nu arat diferit,usor umflata in zona,dar nu prea vizibil,toata lumea imi zice sa vorbesc cu bebele din burta dar nu-mi prea vine,mi se pare o nebunie,viitorul tatic insa i canta seara cate un cantecel ca sa-i recunoasca vocea cand se va naste
va doresc cat mai repede sa ramaneti gravidute
va pup pe toate

20+

Mergi la inceput