sa ne numaram binecuvantarile (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu ma repet ca poate vede si accept despre ce e vorba in fraza , m-ar mira oricum

In alta ordine de idei, stem bine, sanatoase, fi`mea se da cu rolele pe covor, noroc ca nu avem vecini la etajul 6

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Desi acum am o relatie destul de buna sotul meu, e o relatie la distanta, care nu pare a deveni altfel prea curand si prin urmare ma consider tot mama singura. Asta pentru ca le fac pe toate singura fara absolut nici un ajutor de vreun fel, financiar sau practic. Asa ca mi-as dori sa pot citi cum se descurca alte mame singure, care poate navigheaza o situatie putin diferita de a mea, dar apropiata din multe puncte de vedere


Lia, poate ca tu ai uitat, dar eu retin de parca ar fi fost ieri o discutie la In unul sau doi acum multi multi ani de zile cand toate postantele indemnau la divort sau spuneau ca ar fi divortat in situatia data, iar eu am zis ca adulterul sau chiar o palma nu m-ar determina sa divortez atunci cand sunt si copii la mijloc. tu ai fost singura care ai subscris la credinta asta destul de conservatoare ca divortul e ceva asa, in cazuri de viata si de moarte, ultra-serios. uita-ne dupa ani, eu facand deja pasul...vorba altcuiva, never say never.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eh, asta e viata.
Stiu ca eu am sustinut mereu sa nu se divorteze usor, in cazuri in care sotul era puturos, nervos, nepasator sau nu stiu cum, sa incerce mai multe variante inainte. De fapt eu si acum zic la fel, de adulter n-as divorta, dc. omul si-ar reveni, ar lasa amanta si s-ar intoarce acasa. Dar palma e mai grava, pt. aia da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Eh, asta e viata.
Stiu ca eu am sustinut mereu sa nu se divorteze usor, in cazuri in care sotul era puturos, nervos, nepasator sau nu stiu cum, sa incerce mai multe variante inainte. De fapt eu si acum zic la fel, de adulter n-as divorta, dc. omul si-ar reveni, ar lasa amanta si s-ar intoarce acasa. Dar palma e mai grava, pt. aia da.


Stiu eu, ruxi? si cat timp ar trebui asteptat asa, sa se intoarca acasa de la amanta? iar cand se intoarce trebuie iubit musai, nu?

Eu urasc casniciile de complezenta. prefer sa aiba copilul 2 case, decat sa stea 2 straini in aceeasi casa. nici nu stiu care dintre situatii dauneaza mai mult copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai sa se intoarca imediat si sa fie om k lumea. Vise huh? Dar sa lasam subiectul asta sa se discute...dincolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ce mi se pare de-a dreptul grotesc si cosmaresc este ca se discuta exclusiv despre indatoririle femeii, cum ar trebui ea sa repare lumea si viata pentru barbat, cum ar trebui sa fie sfanta, desi asta se duce la alta (deci renunta la uniune), cum ar fi indicat sa rabde abuzul de "dragul" copiiilor sa nu le schimbe tatal pe vibrator, cum ar trebui ea sa cimenteze relatiile intre copil si tata, chiar daca tatal e absent, nu vrea, nu-l intereseaza, nu-l racaie pe suflet nimic din ideea de familie in care nici el nu stie de ce s-a bagat. exact ca in poezia aia dispretuitoare a lui Paunescu daruita de martisor la Generale. nu numai barbatul gandeste ca toata responsabilitatea si vina pica pe umerii femeii in absolut toate privintele la cap. familie, divort, post divort, ci si femeia gandeste asa. desi face totul, e acuzata ca nu face nimic. desi isi smulge inima din piept sa adune cioburile unei vieti normale pentru copii, e dispretuita ca nu se gandeste la copii, ca altfel ar fi acceptat orice din partea barbatului - doar asta ii e menirea, nu?

eniuei, mi-au lasat un gust amar acuzatiile recente. dar asta a fost dovada care imi lipsea la inceput cand va povesteam de discriminarea contra mamelor singure, de veninul si judecatile nedrepte si alaturea cu drumul si ignorante si belicoase, punerea la colt ca tinta pentru pietre la liber - multe dintre voi n-ati crezut ca exista. vedeti, nu v-am mintit, tocmai ati avut mostra: oprobiul public pentru o alegere strict personala cauzata, in suta la suta din cazuri, majoritar din vina barbatului. vina femeii fiind aia ca l-a ales de barbat si l-a suportat atata vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

ooof conchita, nu gandi asa, nu e stilul tau. Uite o de la mine, capul sus si mai departe. Subiectul asta merita mai mult. Ca si voi toate!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Conchita, ai perfecta dreptate din pacate. Eu nu vad nici o solutie decat ignorat "oprobiul public", problema e ca dc. te confrunti direct cu astfel de atitudini este greu sa ignori. Eu ziceam sa interactionezi doar cu oameni care gandesc ca tine, tu spui ca nu e drept sa te izolezi, si asa e, nu e drept. Doar ca nu vad nici o solutie din pacate:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

ooof conchita, nu gandi asa, nu e stilul tau. Uite o de la mine, capul sus si mai departe. Subiectul asta merita mai mult. Ca si voi toate!


ai dreptate, multumesc pentru atentionare, m-am aprins.

ruxij, nu ma izolez!!! pentru ca ar echivala cu o capitulare, ceva de genul ok, recunosc ca-s mutanta si paria, si-acum sa ma scuzati ca va stric peisajul de normalitate si perfectiune, ma duc in coltisorul meu intunecat, mii de scuze. ar fi lasitate. cand adevarul e ca lasi sunt cei care judeca in necunostinta de cauza.

exista o cale de a lua atitudine si a ignora a la zen in acelasi timp. in general sunt maestra la asta, dar mai sunt momente cand imi vine sa-mi iau lumea in cap de exasperare si revolta sau, vorba vikingai, sa dau cu ea de pamant. nu cu vikinga, ci cu lumea. :-))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Cochita,


Mergi la inceput