sa ne numaram binecuvantarile (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

E musai sa mai adag si eu pt ca inca imi suna in cap vorbele de duh cu ce usor divortam si ca uitaram de copii.
UN AN INTREG am stat cu dosarul suspendat si ghiciti pt ce ???
Sau ghiciti CE nu am incercat in acel an.
Ei bine, am incercat TOT. Tot ce am putut, absolut tot, si cele mai absurde lucruri
Si de-gea-ba.
Aveam un singur scop devenit obsesie: sa aiba copilul mama si tata.
Si surpriza: copilul a avut si are doar mama, asta e concluzia tuturor lucrurilor si comportamentelor.
CAT DOARE ???
Mult.

Si daca incerc cumva sa zambesc in continuare, sa vad ultima picatura in pahar ca este, exista, va iesi doarele chiar daca de dimineata a 3-a sambata la rand ploua si noi suntem in birou ca NU avem de ales, noi amandoua, cot la cot, echipa roz-mov, eu cu Giulia, va fi bine .
Si atunci vine Anca si-mi aminteste ca nuuu, e o iluzie.
Ei bine, daca eu reusesc sa simt ca este bine si pentru o secunda, si asta imi da elan si energie pt urmatoarele x zile, imi ajunge.
Am o lupta de dus, nu pot sta sa-mi tot oing ranile, pt ca am atat de multe lucruri de facut incat e pierdere de timp .

Ripley, nu stiu ce ai scris, dar uite o de la noi

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ripley

Mersi Conchita, imi sterg postarea anterioara pentru ca si acum imi zgarie retina, la o fistanta de 7 ore de la scriere. Pur si simplu imi face rau.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)


inteleg. si eu am sters un mesaj cam direct pentru minunatele moraliste atotcunoscatoare care au facut din noi "subiecte active" si-atat. in timp ce ele isi vor mai permite luxul sa vorbeasca fara sa gandeasca si pe la alte subiecte, eu presimt ca asta va fi abandonat, desi exista oameni care au nevoie de un grup de suport cum l-am gandit pe asta cu binecuvantarile. daca mai povestim ceva, o sa sune ca ne justificam - si cine se scuza, se acuza, indreptatind acuza initiala, desi falsa si nedreapta. daca ne vine curajul sa punem pe hartia virtuala de ce si cand suntem fericite, o sa sune a scremut premeditat sa aratam ca ne simtim binecuvantate.

nu ar trebui sa lasam niste straini sa aiba efect asupra sentimentelor si gandurilor noastre - facem asta destul cu ecsii care ne-au cunoscut cu inima in palma. daca de la ei nu mai avem pretentii sa nu ne raneasca, de ce-am avea de la niste straine ratacite in ameteala la discutia asta din pura rautate si vocatie pentru sarcasm? forum public my bum. asa cum nu poti intra intr-o casa neinvitat, asa si la topicele rezervate anumitor grupuri de interese comune ar trebui sa fie tabu - in virtutea decentei, omeniei si a bunului simt. nu faci filosofia vietii la o inmormantare si nu te folosesti de defunct pentru exemplificari friggin' metafizice.

cu atatea reactii emotionale la interventii lipsite de orice emotie umana, tot noi o sa trecem de isterice. asta e. un sut in poponetele noastre de hot mamas e un pas inainte, sper ca n-ati uitat asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Corect
Si s-a oprit si ploaia

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Corect
Si s-a oprit si ploaia


Daria, la mine a iesit soarele cand mi-a zis sonia ca azi ne maritam, gata, ea cu mine adica. s-a infasurat intr-o paturica verde pe care i-am impletit-o cand nici nu venise pe lume inca, s-a declarat shrek, mie mi-a pus o palarie imensa in cap, una care se poarta pe-aici de Sf. Patrick si arata ca o oala de noapte, m-a declarat printesa fiona si ne-am pupat si dansat pe cantecelul www.youtube.com/watch?v=0x3W6hutEj8&feature=related" target="_blank">asta nazdravan.

o sa fie si mai bine, Daria, promit. tu si Giulia sunteti bine deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aaa, si o faza amuzanta. ii atarna paturica aia ca o trena si s-a impiedicat, moment in care zice "feet, please don't step on my blanket". io pic pe podea de ras, ea se intoarce spre mine ca o regina incruntata si-mi arunca un "don't laugh, this is not funny. the blanket makes me naked", dupa care dispare holiudian prima la dreapta pe hol. aseara am chemat-o afara sa-i arat luna si ea de colo ca e full moon, ii zic ca nu inca, dar pe-aproape, dupa care ma intreaba cine o face pe luna plina? a mai trebuit s-o conving ca noi nu locuim pe marte si ca personal mi-e imposibil sa construiesc o scara sa se urce ea acolo si sa vada ce si cum pe cer. am dezamagit-o profund.

azi am gradinarit impreuna. i-am rezervat o parceluta sa arunce ea seminte de flori salbatice, sa ude, etc. cand am terminat, inclusiv cu povestile despre cum cresc plantele si cum le mananca melcii si omizile, si s-a convins ca io si toti trecatorii avem bine implantat in cap ca aia e "sonia's garden", a nimanui altcuiva, mi-a zis ca atunci cand ii va inflori gradina o sa-mi dea mie toate florile, pentru ca "i love you, mommy" chiar daca "you're funny looking" (pai si normal, dupa ce m-a udat cu furtunul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Buna dimineata
Am intrat sa va dau o Ma bucur ca s-a mai calmat subiectul si sper sa ramana asa.
Ripley, nu stiu exact depre ce e vorba, dar intuitia m-a facut sa citesc printre randuri. Stiu ca sunt momente grele si dureroase, imi amintesc si eu de ele si inca ma sfredelesc. Cu timpul invatam sa ingropam amintirile astea, dar pe moment e atat de greu...
Multa putere sa treci cu bine peste tot

Conchita, ce idee frumoasa cu parceluta Soniei

Va doresc un week-end linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Multumesc Simona.
Conchita, e mortala Soniuca ta.
Happy, felicitari pentru premiu

Asa stare de nervi am de groaza. Am luat un distonocalm ca simteam ca ma urc pe pereti. Omul nu raspunde la telefon, dupa ce pe la 10 mi l-a inchis in nas, ca el dormea (bine ca el poate, in nesimtirea lui) si fetele il asteptau sa iasa, el cu gura lui le-a promis ca vine si aseara si azi si sta cu ele (ma rog, cu noi) si nici vba.

Scrisesem un episod financiar de ieri.

Am casa mea (ma rog, a mamei care s-a mutat cu sora ei ca sa avem noi casa mare si frumoasa). Dar e neizolata, sunt multe pierderi la tavan si pereti si numai gazul vine 9 milioane.
Nu mai zic de curent, apa (care se imparte la toti colocatarii, suntem 3 apartamente in casa, neamuri, din pacate). Bine ca e aranjata si dotata, asta o trec la realizarile casniciei. Mai este o parte - cea cu livingul si sufrageria pe care nu am apucat sa le renovam ,au ramas asa cum erau cand locuiau ai mei aici, adica ar necesita zugravit si raschetat parchet. La pastele cailor. Deci conditii avem foarte bune. Sa vad cum le-oi intretine la cum merge biroul meu in ultima vreme. Desi in general la noi ian si febr sunt luni goale in fiecare an.

Mi-a iesit extraordinara ciorba de burta, a meritat banii de care scriam si munca.

Ma duc sa caut mamaruta fetelor, nu stiu de unde tot intra in casa iar ele stau cu orele si le privesc. Acuma s-a pierdut mamaruta de dimineata si e jale mareRipley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Ripley, uite un bun exercitiu de pozitivism. Poti sa treci faptul ca ai o casa a ta, pe care nu trebuie sa o imparti cu nimeni la capitolul binecuvantari.
E firesc sa iti faci griji financiare, dar cumva lucrurile se aseaza de la sine, chiar daca acum e greu de vazut luminita de la capatul tunelului.

La capitolul binecuvantari bifez si eu apartamentul si masina si mijloacele de a le intretine
Faptul ca apartamentul e mic si semidecomandat, ca portiera masinii e indoita de 2 ani si inca nu am reusit sa gasesc o bresa in buget sa o repar , ca mi s-a injumatatit salariul, toate astea-s amanunte pe care prefer sa nu le bag in seama

Cunosc fete divortate care stau cu parintii sau cu chirie, sau au rate la o garsoniera cat un chibrit pe care cu greu le mai suporta acum cand a mai venit si criza peste noi.
Cand mi-e greu, ma ajuta sa constientizez ca se putea si mai rau si ma simt binecuvantata pentru toate fleacurile, inclusiv de exemplu pentru buchetelul de ghiocei pe care mi l-am cumparat ieri.

Daria, am un catel care seamana cu al tau. Cand o sa am ceva mai mult timp sa ma concentrez sa aflu cum se pun pozele aici, o sa vi-l arat.

Happy, felicitari lui Sarah si un special pentru tine.

Am cam dat buzna peste voi, sper sa nu va suparati. Multa vreme am reusit sa uit ca fac parte din grupul parintilor singuri. Dar mai am si perioade in care imi amintesc si simt asta mai acut. Intr-una din perioadele astea am intrat aici si am inceput sa va citesc.

Am editat pentru nenumatare litere mancate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am trimis mandra in delegatie la Mc.
S-a dus asa mai cu chef, i-am zis sa-i aminteasca lu` taxo` sa-i cumpere si martisor
Asa ca profit si beau Pepsi cu gheata

Ripley, ooo,da, foarte importanta e casuta.
Eu ma simt puternica sa stiu ca am apartamentul meu, masinuta mea, servicul meu si salarul meu cu facturi, rate, vise
Si am o lista in care am trecut ce ar trebui sa fac: sa ne luam televizoare moderne nu stiu cand vom reusi, dar atunci vom da de beut

Simona, faci cont pe oricare site de fotografii (picasa, webshots) incarci pozele si vii sa te lauzi

Conchita, ca-mi place de Sonia Si ce de declaratii de dragoste primesti



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ma scuzati ca intervin, dar au fost aici posturi care m-au suparat si m-au determinat sa scriu

nu sunt divortata, dar sunt copil de mama divortata. si am vazut la mama mea atatea faze pre si post divort, le-am trait impreuna pe toate, ca stiu cum e sa fii divortata.

pre divort: greu, foarte greu, mai ales cand propria familie iti spune mai incearca, sigur nu esti tu destul de buna, sigur faci tu ceva gresit sau nu faci destul, vai cum sa pleci ce rusine....

post divort: greu, greu financiar - nu mai greu ca inainte, dar sa cresti un copil singura dintr-un salar mic a fost o provocare, erau saptamani cand ne doream o inghetata la dozator si nu aveam bani de ea, cand mergeam pe jos ca nu aveam bani de autobus. greu social - ca esti cu stampila in frunte, unii se uita cu "mila" altii doar cu rautate.

dar cata liniste si pace a fot post divort. in saracia noastra, inchideam usa dupa noi si eram noi doua, linistite si fericite. cativa ani nu am avut nici bani de un televizor - asa ca citeam. dar eram noi doua in casa noastra cu usa noastra bine incuiata...

poate ca mi-a lipsit un tata, dar niciodata nu mi-a lipsit ala de care am scapat. financiar poate cu 2 parinti ne-ar fi mers mai bine - dar liniste si pace nu poti cumpara cu toti banii din lume.

si model de viata am avut - pe mama mea, care desi nu pare, a fost puternica, mai puternica decat cred ca as putea eu sa fiu, care in ciuda tuturor m-a pus pe mine pe primul loc si s-a luptat pentru binele meu, pentru linistea mea. si care m-a invatat sa aleg, m-a invatat sa nu accept sa fiu calcata in picioare, m-a invatat sa cer mai mult de la viata, sa cer atat cat merit

pentru voi toate de inceput de martie

Mergi la inceput