Locul fetelor Nou-Venite (72)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

am pus pe mailul comun niste mesaje


MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT - (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !


Nimic nu este intamplator!.........iar timpul nu-i decat o clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Fetelor nu stiu cum sunteti voi dar eu simt ca o sa dau in depresie. Azi la munca parca eram pe alta planeta si efectiv nu pot sa ma deconectez de la stresul asta cu proiectul bebe mai ales ca peste tot vezi doar femei insarcinate si aproape totate prietenele mele sunt insarcinate. Imi vine sa mor nu alta... Nici nu stiu de cate ori am plas noaptea fara sa ma auda sotiorul si ma rog sa ne dea si noua cat mai repede un bebic sa nu ma mai chinui. De citit va zitesc zilnic dar foarte greu ma decid sa va scriu. Azi recunosc ca sunt disperata si am nevoie de supor psihic


_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Chiar acum ma uit la happy hour si o vad pe tantit aia de 200 kg care a nascut. Daca si ea a putut sa aiba un copil cum de eu nu pot sa am Ma bucur pt. ea ca a reusit si chiar e de admirat dar mie dc nu-mi da DD un bebe mic? Cred ca incep sa va deprim si pe voi. Ignorati-ma

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Eu am patit ceva asemanator. Mai exact ma duceam la monitorizari in z12 si z 14 si nu s-a vazut nimic. Proasta de doctorita mi-a zis sa nu mai vin la monitorizare ca nu o sa ovulez in luna aia, ca dau 2 mil degeaba pe eco
Am cautat pe net si nu mi-am pierdut speranta. Am asteptat sa imi iasa a doua liniuta de la testele de ovulatie mai intensa si m-am dus iar. M-am facut ca ploua. Eram cam in z 19-20, nu mai stiu exact. Aveam o frumusete de folicul de 2,45 cm . Atunci mi-a zis sa imi fac Pregnyl ca sa se sparaga foliculul. Am facut, s-a spart dar, cred ca am prestat prea tarziu. Doctorita mi-a zis la 24 de ore de la injectie si asa am facut.
Progesteron am luat la 5 zile de la ecografie. Sper ca ai inteles

Citat:
citat din mesajul lui anamira

Pai luna aceasta am facut stimulare cu clostilbegit 1 pastila/zi si in ziua 10 nu mi-a vazut nici un folicul. A zis ca luna aceasta e pierduta si sa iau duphaston din ziua 16-25. Prin ziua 18 am simtit intepaturi in zona pelvina, mai mult la ovarul stang asta dupa ce cu o zi inainte mi s-a pozitivat testul de ovulatie. De atunci simt o durere surda la ovare si mi-e frica sa nu am ceva chist.
Imi monitorizez si temp bazala. Atunci cu intepaturile aveam 36,5 iar de atunci a crescut cu 0,1 grade respectiv 36,6 apoi azi 36,7. Voi credeti ca acele dureri sunt de la ovulatie sau e chist. Ati patit ceva asemanator?


_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)


Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Pai atunci la tine a fost super! Si de atunci n-ai mai facut stimulare?
Eu deja disper am o frica de chist de imi vine sa mor numa cand aud acest cuvant.
Si tu suferi de ovare polichistice si anovulatie?

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

De cand lucrati la proiectul ?
O sa iti dea Dumnezeu si tie un bebelus, nu mai fii suparata

Citat:
citat din mesajul lui anamira

Chiar acum ma uit la happy hour si o vad pe tantit aia de 200 kg care a nascut. Daca si ea a putut sa aiba un copil cum de eu nu pot sa am Ma bucur pt. ea ca a reusit si chiar e de admirat dar mie dc nu-mi da DD un bebe mic? Cred ca incep sa va deprim si pe voi. Ignorati-ma

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)


Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Nu am inceput de asa mult timp. Din septembrie dar ne-am hotarat sa incepem pt. ca am descoperit problema mea. Daca nu cred ca mai amanam cu 1 an. Tu ce tratament urmezi?

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Eu am ovare micropolichistice. Singura data cand am facut monitorizari a fost atunci cand am facut stimulare. Nu stiu daca ovulez fara desi testele de ovulatie imi arate ca ovulez prin z 18-z 20 dar, nu am fost la eco sa vad cum stau.
Daca ai chisturi pana in 5 cm ele se absorb daca iei AC.
O prietena avea un chist de 4,5 cm. S-a dus la doctor i-a dat AC timp de 3 luni. In prima luna a eliminat chistul (din ce zice ea dar, nu a facut eco) a mai luat si a doua luna si a treia nu a mai vrut sa ia ca a vazut ca nu mai elimina nimic. In a treia luna aramas

Citat:
citat din mesajul lui anamira

Pai atunci la tine a fost super! Si de atunci n-ai mai facut stimulare?
Eu deja disper am o frica de chist de imi vine sa mor numa cand aud acest cuvant.
Si tu suferi de ovare polichistice si anovulatie?

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)


Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Nu urmez niciun tratament.
Iau inofolic de 7 zile ptr ovare polichistice dar nu la recomandarea medicului . Mi-a zis vio de tratament, am citit pe net si nu mi se pare ca m-as supune vreunui risc. Este vb de acid folic cu inca ceva, deci oricum ar fi trebuit sa iau acid folic
Cand m-am dus la un alt doctor la eco, o prospata graviduta mi-a zis ca si ea avea ovare polichistice si ca a ramas fara probleme.Ulterior am cautat pe net si am vazut ca foarte multe femei au ovare plichistice si raman gravi

Citat:
citat din mesajul lui anamira

Nu am inceput de asa mult timp. Din septembrie dar ne-am hotarat sa incepem pt. ca am descoperit problema mea. Daca nu cred ca mai amanam cu 1 an. Tu ce tratament urmezi?

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)


Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Nu mai fii stresata lucarti de putin timp. I-ati cateva luni temperatura bazala si vezi cum stai.
La cat timp iti vine cm?

Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput