Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Stie careva daca mancarea in exces le fac rau? Eu le dau de 4 ori pe zi. Este prea mult? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinu71 spune:

am o probleme cu masculii se bat adica am intr-o cusca 10 fete si 4 baieti si un baiat i-a batut pe ceilalti trei ia batut in ochi binenteles ca iam separat cum pot sa fac sa ii impac sau daca stiti care este cauza ? va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Stie careva daca mancarea in exces le fac rau? Eu le dau de 4 ori pe zi. Este prea mult? Multumesc!

Nu exista asa ceva.... e Ok

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Calinu71

am o probleme cu masculii se bat adica am intr-o cusca 10 fete si 4 baieti si un baiat i-a batut pe ceilalti trei ia batut in ochi binenteles ca iam separat cum pot sa fac sa ii impac sau daca stiti care este cauza ? va multumesc

de ce tii atatia baieti? La 10 fete daca nu mergi pe reproductie si 2 masculi sunt suficienti. Scoate doi afara din ei. Lasa maxim 2, care sunt mai vigurosi.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erix spune:

Salut. Citesc de vreo 5 ore despre prepelite si cresterea lor. As vrea sa incep si eu, cu un minim de pasari ( vreo 15, doar pt consumul casei). Am vazut ca sunt membri din Suceava. Ma puteti ajuta sa cumpar o cusca cu vreo 15 pasari, ( sa vad daca ma pot obisnui cu ele),ca mai apoi sa incerc sa cresc si eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Salut tuturor forumistilor!
Am gasit acest forum si as dori si eu sa pun cateva intrebari.
Cofrage pentru oua de prepelitza unde se gasesc in Bihor?
Daca exista cineva din Bihor care sa aiba oua de prepelitza faraon de vandut?
Cu cat se vand ouale de prepelitza de consum? dar cele de incubat?

Multumesc! Am sa mai revin si cu alte intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Salut - cofrajele eu le iau din Bucuresti. Pretul de vanzare pt mine este de 0.5 lei pt consum si 0.6 lei pt incubat

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Mergi tu dupa cofrage, sau ti le aduce cineva? La noi nu exista in Bihor?
La pretul asta (0,5 ron) ai clienti la ele?
Eu acum am inceput cu ele. Am cumparat 40 de puii de 2 saptamani cu 5 ron/buc (au acum peste 6 saptamani si au inceput sa se oua...problema este ca aproape jumatate sunt masculi), am luat 60 de oua si mi-au iesit 45 de pui (toti imi traiesc, si sunt mandru de asta, pt ca am avut asa noroc) -in prezent sunt de 5 sapt. aproape, si am mai luat 86 de oua si mi-au iesit 42 de puii (putini, inainte cu 2 zile sa iasa s-a luat curentul, si cred ca din cauza asta am avut in peste 20 de oua puii morti...restul oualor nu au fost bune).
Daca o sa am clienti la oua cred ca am sa maresc numarul.
As dori Marius sa te intreb, prepelitza ouatoare la pret se vinde (de peste 6 saptamani)?
Am sa mai revin si cu alte intrebari daca nu o sa deranjez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna,

Surprize neplacute :)
Am gasit oua in supermarket ( Kaufland, Plus, Real) la 3000 bucata.
Cum le scot domle asa ieftin?
Le dau apa de mancare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Avand in vedere ca e recomandabil sa fie consumate proaspete, eu nu le-as lua din supermarket. Pentru mine asta conteaza mult mai mult decat pretul.
Acum sunt la a doua cura de 240 oua. Dupa prima cura m-am simtit foarte bine si de aceea am inceput a doua. Ouale de prepelita sunt ca un medicament natural. De aceea ma tin de ele.

Album 1 + Album 2

Mergi la inceput