Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Trebuie sa le tin lumina aprinsa in timpul zilei daca in camera lor
sunt 2 geamuri de aprox. 50/1.20 cm?
Multumesc!


Monteaza un Luxomat si ai rzolvat problema.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Ptr. catalina_c: temperatura e aceeasi pe toata perioada.
Uminidatea trebuie sa fie in jur de 60% in primele 14 zile si in jur de 80%, chiar peste in ultimele zile (pentru a iesi mai usor din ou - se moaie coaja).

Succesuri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina_c spune:

multumesc pentru raspuns. dar acea temperatura pe care o pastrezi constanta tot timpul incubatului care este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ITALYanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihain2010

Ptr. catalina_c: temperatura e aceeasi pe toata perioada.
Uminidatea trebuie sa fie in jur de 60% in primele 14 zile si in jur de 80%, chiar peste in ultimele zile (pentru a iesi mai usor din ou - se moaie coaja).

Succesuri!!!


Ti-au iesit puii mihain?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

La incubatorul meu (METRO - se zice ca nu e prea bun) temperatura nu se poate regla. La mine sonda de temperatura e mai sus si indica 38 - 38,5.

Puii din prima serie au 23-24 de zile. A doua serie trebuie sa iasa sambata-duminica.

Apropo de mutat prepelitele. Eu am bagat puii in cusca pe la 2 saptamani. Duminica am invelit cusca cu o patura, am pus-o in masina si am plecat cu ea.

Referitor la maternitati, ale mele sunt niste cutii de plastic. Am scos puii, le-am spalat bine cu detergent, le-am clatit bine, apoi le-am sters cu spirt si amle- lasat la aerisit. Drept este ca la cati pui am eu am timp sa ma "joc" cu chestii din astea. Acum pregatesc o cutie mai mare din OSB. Cred ca si OSB-ul o sa mearga curatat si apoi sters cu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Mihai2010 si mie trebuie sa iasa tot sambata-duminica dar cel mai probabil duminica. Incubatorul pe care l-am luat acum e cel produs de ELECTROARGES si are o temperatura rteglata de 38.1 constant si rar 38.0 grade. Oricum asta ar trebui sa fie temperatura optima sau pe undeva pe acolo. Eu ma gandeam sa curat maternitatile cu clor, insa cum sunt din material lemnos mi-e frica sa nu intre in el mirosul si solutia de clor si poate mor puii, asa ca l-am curatat si atat. Cele din material plastic probabil sunt mai bune ca le poti spala cu ce vrei. Eu ma gandeam sa le desinfectez ca asa am crezut ca se face. Acum ma gandeam sa fac un fel de maternitate cu gratar jos pentru a fi mai usor de curatat la pui. Sa vad ce o sa iasa.
Toate bune la toti si pui sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ITALYanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihain2010

La incubatorul meu (METRO - se zice ca nu e prea bun) temperatura nu se poate regla. La mine sonda de temperatura e mai sus si indica 38 - 38,5.

Puii din prima serie au 23-24 de zile. A doua serie trebuie sa iasa sambata-duminica.

Apropo de mutat prepelitele. Eu am bagat puii in cusca pe la 2 saptamani. Duminica am invelit cusca cu o patura, am pus-o in masina si am plecat cu ea.

Referitor la maternitati, ale mele sunt niste cutii de plastic. Am scos puii, le-am spalat bine cu detergent, le-am clatit bine, apoi le-am sters cu spirt si amle- lasat la aerisit. Drept este ca la cati pui am eu am timp sa ma "joc" cu chestii din astea. Acum pregatesc o cutie mai mare din OSB. Cred ca si OSB-ul o sa mearga curatat si apoi sters cu ceva.


Deci inteleg ca inca nu ai oute de la productia proprie....Ti-ai rezolvat treaba cu vandutul oualelor.....sau intai consum propriu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Pentru inceput consum propriu si vanzari macar sa pot acoperi cheltuielile. Vara asta va fi o varianta pilot. In toamna voi trage concluziile si voi vedea: ma extind / las doar cateva pentru mine / desfiintez tot.

Pentru moment tin evidenta cheltuielilor (investitie initiala / mancare / curent, mai tarziu vanzari, etc). Peste cateva luni voi trage linie si voi vedea. Deja am cerere de oua si chiar de prepelite dar doar in cercul de prieteni, nu pot vorbi de cantitati mari sau constante. Vorbeam cu cineva pe la Siret care spunea ca le strange si la sfarsit de saptamana are pe cineva care le ia pe toate...

La o prima evaluare consuma destul de mult si daca nu mai vinzi ceva nu stiu daca se merita sa tii prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vara in general nu este relevanta - as risca - este contraproductiva - vanzarea oualor fiind scazuta in lunile iunie-iulie-august fata de restul anului. Multi (din cate am citit eu cel putin) reduc productia la minim in aceasta perioada mentinandu-si puii care intra in productie abia in septembrie. Probabil voi proceda si eu la fel.
Acum nu mai incubez deocamdata desi as mai avea loc. Mai incolo probabil pt cei ce vor intra in sept pe productie.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna,
Pentru mine vara trecuta a fost un dezastru.
Am reusit doar sa nu ies in pierdere.
Anul asta am hotarat ca dupa Paste sa tai 80% din efectiv si sa-l aduc la valoarea normala in noiembrie.
Mai vedem

Mergi la inceput