Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

mie imi spui marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Nu stiu KEMZO PIT cum e sa ai atatia pui, insa iti doresc sa-ti traiasca toti pentru ca mie din 180 pui mai am acum 148 din doua clocitori. Am mai pus acum o saptamana 340 de oua sa vad ce iese.Multumesc pentru informatie. Toate cele bune la tori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

la mine kiki74 daca mai mor acum maxim 10-20 pui pana ii pun pe bateriile mari e bine ptr ca deja stau pe plasa si poate sa faca si piramida ca numai conteaza ptr ca au aer de peste tot..leau ajuns 3 zile pe asternut. in seara asta leam scos asternutul si au ramas pe plasa..acum astept sa faca 16-17 zile ca sa ii sortez si sa omor jumatate din masculi,cealalta jumatate de masculi ii cresc ptr mine ca sa mananc si sa impart pe la neamuri,iar femelele sa le mut pe bateriile mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Dar de ce ii omori, nu poti sa-i mai ti inca pe atat si sa-i vinzi? Cel putin asa gandesc eu, sau nu ai unde sa vinzi carnea? Cauta si tu in Supermarket-uri. Mie mi-ar fi mila s-i omor pur si simplu, fara sa ma folosesc in niciun fel de munca pe care am depus-o si de banii cheltuiti (cumpararea moualelor, curnetul de la clocitoare, mancarea si altele).
In alta ordine de idei, ce fel de plasa folosesti pentru puiuti atat de mici? De la asta obisnuita cred ca si-ar rani piciorusele. E acelasi model de cusca ca pentru cele mari la dimensiuni mai mici(jgheabul de apa si de mancare sunt mai jos, plasa laterala mai ingusta sa nu iasa din cusca)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

nu kiki nu sunt la fel ca bateriile mari.am sa fac azi niste poze la o maternitate si amsapun aici.plasa pe care stau este la fel ca cea de pe bateriile mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Trebuie sa le tin lumina aprinsa in timpul zilei daca in camera lor
sunt 2 geamuri de aprox. 50/1.20 cm?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Stie careva cu ce se pot dezinfecta maternitatile si cum?
Multumiri!
Toate bune la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina_c spune:

chiar nu poate nimeni sa-mi spuna exact temperaturile si umiditatile pentru cele 2 perioade de incubatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Stie careva cu ce se pot dezinfecta maternitatile si cum?
Multumiri!
Toate bune la toti!

De ce vrei sa le dezinfectezi? Pot sa fie goale si ....atat.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina_c

chiar nu poate nimeni sa-mi spuna exact temperaturile si umiditatile pentru cele 2 perioade de incubatie?

Doua perioade de incubatie? De ce doua?
Temperatura 38-38.5 grade celsius
Umiditatea e data de incubatoare in functie de apa pe care o pui in canalele special amenajate. In principiu cred ca e undeva pe la 65-80%

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput