LMA!!!Ghiocei de Marti-Aprile 2009**165***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Si imi frec palmele de fericire fundamentala si arhaica, si urmaresc filmul mai departe.

Vin extraterestrii cu fetele si legenda rock, apoi tot extraterestrii "repara" ce era in neregula pe statia orbitala, reapare curentul electric si apa calda, ca sa zic asa, pe intelesul lui monvas , si apoi ei pleaca spre lumea lor... Pe statie, IARASI fericire!!! In plus, revin la statia-mama, cele 2 module trimise mai devreme spre pamant. Iarasi fericire. Apoi legenda rock da un concert pe statia orbitala. Iarasi fericire.

Doar fericirea mea se cam dusese, revenisem iar cam incruntata, derutata, incordata...

Si? Trosc, fleosc, pleosc, una din fetele revenite cu cele 2 module exclama [evident, tot fericita]: Ce bine ca ne-am intors. Doar ASTA ESTE CASA NOASTRA!

Filmul se incheie, vero remarcase argintiul musamalei, Tudor vazuse ce misto zburau aeronavele extraterestre, iar eu, biata de mine, stateam si meditam... oare, nu cumva omenirea totusi este programata sa PROGRESEZE, iar eu, ma cramponez intr-un spirit prea arhaic, prea stattionar dpdv al evolutiei?

Continui.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Repet, scuzati greselile de tipo, dar sigur se intelege ce scriu, adica sper :).

Din film ramasesem, in mare, cu cele 3 momente:
- daca oamenii iubeau asa mult natura, de ce si-au mai facut case?
- mai bine ne-am intoarce pe Pamant si am termina o data pentru totdeauna cu STRESUL CONTINUU al supravieturii in spatiu!
- ce bine ca ne-am intors, doar ASTA ESTE CASA NOASTRA!

M-am tot gandit dupa, sigur, multi vor zice, eee, e doar un film pentru copii, dar eu cred cu tarie ca un BUN parinte ar trebui sa fie capabil sa INTELEAGA si sa admire el insusi un film pt propriul lui copil, nu? fara a fi eu un parinte AP [decat pe ici pe colo ], dar eu asa cred, de aceea incerc sa ma integrez cat pot de mult in nevoile copiilor si sa prevad/inteleg preferintele/universul lor. dar uite ca nu este chiar asa simplu...

Daca m-as intoarce in timp, as putea zice ca acest filmulet este un mic, mic "razboiul stelelor", si uite ca desi atatea generatii de copii [ceausisti] au crescut vazand acel serial, totusi nu au ajuns, ca adulti, atat de "deformati"... so, s-ar putea ca tendintele prezentului, cu tot cu fitze, malluri, ipoduri, hana montana, sa nu aiba un impact atat de mare asupra viitorilor adulti din copiii de azi, si iarasi revenim la acea balanta intre ponderi...

Continui.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Paralel, dar totusi legat, :)), un alt episod [mai scurt!!!] si mai simpatic, nu stiu dc vi l-am mai pove.

Vara trecuta am fost cu vero la medic la eco, sa vad dc au giardia sau vreo alta problema. Intram, se asaza vero pe pat. medicul zice: hai veronica, ridica rochia asta, ca sa dam cu gel. Eiii, te-ai gasit??? vero zice, fitzos: dar nu este rochie, este bluza lunga! medicul, zambind, zice: bine, bluza, ridic-o sa punem gel. Ridica vero bluza si simte gelul. Rece. Asss, plina de ifose, "vaiii, nu-mi place, da-l jos, e rece!!!!!! Eu, ca o mama stingherita si jenata ii ziceam, de pe margine, precum chibitul: stai ca imediat se incalzeste, nu doare nimic, bla bla. Ma rog, termina vero cu vaicareala, incepe medicul eco, vero se tot misca, ii zice sa se intoarca pe burta, vero comenteaza ca se sifoneaza bluza, ma rog, in final se intoarce, eu tineam pe tudor de mana [eram si gravi in luna 9] si puneam ochii in tavan de rusine, termina medicul eco. Nu se ridica bine vero ca zice [tot pe ton fitzos]: oglinda sa imi aranjez parul ai aici? A vb numai cu ton de tu, desi ea mereu vb cu dvs... e adevarat ca medicul, desi cam de 45 de ani, avea un aer simpatic... ma rog, se aranjeaza vero, in timpul vorbea non stop vaivarindu-se iar cat d erece a fost gelul, etc, si deodata o pocneste o idee: ce-ar fi sa ii faca si lui tudor eco, sa ii fie SI LUI rece! Si ii zice mediclui: sa ii facem si fratelui meu! Eu catre medic [platisem doar 1 eco, pt vero]: nu, lasati, el nu are nimic, facem alta data [nu stioam cum sa ma dizolv mai repede din cabinet], dar medicul: daaa, ia hai sa-l luam si pe fratele tau. Asta mirat, ma rog, el este intelept, vazuse ca de fapt nu doare, accepta. Nici nu incepe medicul bine eco, si vero sare pe butoanele aparatuluo, ca asta ce face, asta ce este, nu stia medicul cu cate maini sa-si "apere" butoanele ecografului... Eu la fel... Termina si eco pt tudor, si trece medicul la calcu sa scrie rezultatele. Eii, vede vero cum cauta medicul nu stiu ce tasta si zice: vaii, dar cat de incet bati la tastatura, lasa ca scriu eu si practic smulge tastatura din mana medicului, mai era de completa numele copiilor, ziua, etc, eu incercam sa evit, dar nimic, medicul era in continuare zambitor, , si dicteaza lui vero ce mai era de scris. Apoi reuseste medicul sa apese print si nici nu iese bine foaia din print ca vero zice: aaa, stai sa desenez niste stelute, aici, pe partea de sus [ea stia cumva de header!!!], si ia un pix de pe biroul medicului si deseneaza 3 stelute pe langa titlu, cica aia e semnatura ei, sa nu cunfunde cineva foaia ei cu a umilului ei frate . Am dat sa platesc si eco 2 pt tudor, dar medicul a refuzat, mi-a zis ca pt tudor a facut de placere, ca ii sunt simpatici cei 2 copii :). Eu incerc sa ma scuz, asa, de plecare, jenata, zicand, ca vero e un pic mai dificila, mai fitzoasa, etc, iar medicul, ce credeti ca imi zice????

Continui.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

anca, io zic ca e un pic altfel: copiii (care am fost si noi) stiu sa faca diferenta dintr-un desen animat sau film pt copii si viata reala. Nu se transpun si nu gindesc profund la tilcurile si mesajele directe sau indirecte .... ei petrec un moment placut in fata televizorului si apoi o zbughesc catre altceva, mai ramine doar o vaga amintire din ce au vazut/auzit ...

Cit priveste copiii si influentele bune/rele, de-aia se si spune ca anturajul face mult si trebuie verificat si aprobat de catre parinti... daca nu, se duce totul de ripa.
Noi (frate-mei si eu) am avut perioade in care am facut o gramada de prostii, dar le-am facut cu cap (majoritatea )
E bine sa stie si copilul (adolescentul) pina unde poate merge, care sint limitele, sa aiba autonomie (auto=proprie, nomos= lege , adica sa isi faca propriile legi), sa faca timpenii in adolescenta, ca atunci le e timpul... dar nu sa sara calul.
Si aici intervine rolul parintelui, sa ii arate/impuna noi limite, in cazul in care cercul de cunostinte (proprii si figurate) s-au largit.
Parintele trebuie sa fie calauza, sa ghideze pasii... lasindu-i destula libertate incit copilul sa isi incerce aripile, dar sa nu si le arda.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

"Dar doamna, suntem domnisoara de 12 ani, ASA ne stam bine, domnisoara cu fitze, bluze si rochite, altfel nici nu ar fi interesant, baietilor asta le place pana la urma, nu?"

Iese veronica victoriasa din cabinet, eu daramata din N motive. Deci pana si medicul era mai AP ca mine!!!!!

***

Eu la meniul de sus albastru, cu textul verde Forumuri, tot nu vad alea 365 de zile... o fi alt link...


Continui.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae
[Eu incerc sa ma scuz, asa, de plecare, jenata, zicand, ca vero e un pic mai dificila, mai fitzoasa, etc, iar medicul, ce credeti ca imi zice????

Continui.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

ca e o fata dezghetata si ca o sa ajunga departe in viata, ca e descurcareata si simpatica

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae


Eu la meniul de sus albastru, cu textul verde Forumuri, tot nu vad alea 365 de zile... o fi alt link...


Continui.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni


ce ideee ai si tu, sa intri pe-acolo :)) au uitat sa puna la zi meniurile derulante. Noi intram mai simplu, pe "toate forumurile", aci, mai jos, in mijlocu paginii si apoi ai chenar cu fiecare forum in parte... si tot pe la mijloc e si 365 de zile.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Da Chatonel, e ff frumos ce zici tu si ar fi ideal ca atunci cand parintele intervine sa modeleze usor propriile legi ale copilului+anturajul lui, acel copil sa zica: da, ce zice parintele e mai presus de anturaj, fac cum zice el. Dar, cu cat cresc, exemplele din jur vor fi mult mai "graitoare" decat niste simple cuvinte de la parinti.

Acum, sa nu se inteleaga din ce scriu eu ca nimic din ce zice un parinte nu mai intra in capul copilului, nuu, dar nu totul, si nici sa nu traim cu iluzia ca "ce vede si invata copilul acasa" este singura sursa de gandire si decizie a vreunui copil...

Si legat de film, tocmai scrisesem si eu despre perceptia superfluu a copiilor asupra desenleor/filmelor in general. Totusi, sunt si cazuri cand replici [nasoale sau nu] din filme le vor intoarce in fata parintelui... si nu prea o sa pice bine...

Continui.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

buna dimineata,am vazut-o pe Ana Maria e o scumpaNiko,eu ieri cand l-am scos afara l-am lasat sa mearga,nu iti spun ca se apleca dupa fiecare piatra,vroia sa bage mana in baltoaca,l-am lasat sa puna mana pe pamant, sa mai adune cate ceva, ce sa-i fac, asa sunt copii vor sa testeze.daca vroiam sa-l iau din baltoaca incepea sa planga, am zis ca la vara poate sa se tavaleasca pe jos,asta e.baita ii fac in fiecare seara, am zis ca la vara ii iau o mini piscina si il scot in fata blocului si il las sa se balaceasca ca ii place mult.Vladimir pletosul, ce bestial era cand era micut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Si ajunseram si la "anturaj", cu ajutorul lui chatonel.

Ce inseamna a aproba anturajul??? Eu am fost cu ochiul pe anturajul lui vero, si in cl 1-4 a fost f multumita, era prietena cu primele 2-3 fete din calsa, familiile le stiam, totul ok, chiar dc nu pot zice ca vero a preluat ceva bun de la ele, insa nici nu a involuat.

In clasa a 5-a, s-au amestecat 2 clase plus alti copii din afara. Eee, a scazut nivelul clasei, acele 2 fete bune inca au ramas in clasa, cele mai bune. Cu toate astea, vero e inca prietena cu ele, dar nu numai :(. S-a mai imprietenit cu inca vreo 1-2, din cele 2, care sut mediocre, si nu tin neaparat la nivelul intelectului lor si a notelor [desi pot trage in jos], insa sunt mai sterse asa, ca idei, etc. Eu mi-am zis sa nu rejectez brutal nimic, ca orice copil reactioneaza si mai nasol dc parintele interzice ceva, asa ca doar i-am zis ca e ok sa vorbeasca si cu ele 2, dar sa ramana in continuare cu primele 2, alea din 1-4, pt ca etc etc. Vero zice: da, pai vb si cu ele, dar ele mai rad de mine dc iau nota mai mica la mate, si deci nu imi sunt prietene cu adevarat, pe cand astea 2 mai [cele noi] nu rad de mine, ca si ele au note slabe... ele ma accepta asa cum sunt!!!

Eii, si AICI voiam sa ajung: faptul ca, desi ideal ar fi ca orice om/copil sa aiba prieteni egali sau mai buni ca el, totusi, exista si momente cand acel om/copil simte nevoia unor parteneri mai putin "pretentiosi", care il "accepta asa cum este el"...

Aici e greu de jonglat cu rejectatul/aprobatul anturajului.

Ca doar sigur, nu se oune problema sa fie copiii nostri prieteni cu cei mai drogati si infractori elevi, dar exista acest nivel mediu sau un pic inferior, dar nu foarte inferior, ....

Sunt nuante si nuante, veti vedea ca lucrurile nu sunt ca in carti, alb si negru.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 9 luni

Mergi la inceput