Fulgusori de nov-dec 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Raluci, merge f bine, tocmai am verificat. Poate n-ai destul loc pe hard?


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Merci Diana. Cand ai timp e ff bine. si un brat mare de ca tare ne mai scoti din incurcaturi.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

seara buna si la noi. azi am fost la vaccin si apoi la plimbare si de cand am ajuns acasa printesu a fost tare marait, pana acum cand a adormit, in rest nu a avut alte simptome. apropos de vaccin, ati facut careva rotavirusul? ce stiti despre el? ca eu nu stiu daca sa il fac sau nu, dr m-a sfatuit sa il facem, dar astept si parerea vostra, poate stie diana mai multe

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Multumesc mult tuturor mamicilor care mi-au raspuns despre suzete. Aveam in casa 2 suzete de noapte de silicon de la Nuk. Le-am sterilizat ca sa vad daca le vrea mandra. Ii place la nebunie. Dar nu tot timpul. O accepta cand vrea ea si o scuipa cand a terminat. O las pe ea sa decida cand o vrea. Nu o fortez. I-o dau cand vad ca incepe sa-si manance umarul drept. Intai incerc cu bibe ca sa vad daca ii e foame. Daca nu vrea bibe, trecem la suzi. AM vazut ca ii lasa usoare urme pe fata, probabil pt ca e prea falcoasa. Asa ca o sa ii cumpar Avent. Am vazut ca destul de multa lume recomnada Aventul. O sa ii iau de silicon ca vad ca i-a placut.




Azi m-am tuns O sa incep munca de luni. De la 1 "o iau de coada". Sper, inca, sa reusesc sa negociez un program mai scurt. Poate reusesc sa o zbughiesc pe la 12:30 cand iau copii pauza. Nu am chef sa ma duc din nou la munca, dar am motive ca sa o fac (incepand de la cele personale pana la cele financiare). Oricum o sa lucrez doar vreo 5 saptamani ca dupa aia am vacanta o saptamana. Peste 4 luni, incepe vacanta de vara si o sa am timp sa stau cu bebelusa. Asa ca o sa incep sa absentez, dar tot o sa va citesc si o sa intru sa mai spun si eu un hello.



Ah, vroiam sa spun ca in seara asta l-am ascultat pe Boc. A fost la emisiunea Nasul pe B1. S-a discutat printre altele si de alocatiile copiilor. Dupa toata discutia, eu am inteles ca este vorba de cei 42 de lei si nu de cei 200lei. Vor sa ii lase 42 de lei si sa mareasca doar la cei din familiile nevoiase. Pt 42 lei nu ma agit. Nu inseamna nimic. Ba da! 2 pizza plus bacsis (asta de la Sabatini preferatii mei ). Oftica mea era sa nu fie la cei 200 lei. Proiectul de anul trecut viza cei 200lei. Adica vroiau sa dea minim 30lei si maxim 150lei. In seara asta Boc, tot dadea cu cei 42 lei. Sper sa fie vorba numai de astia si sa ni-i dea in continuare cei 200 lei pana la 2 ani. Fetelor, voi ce ati inteles? Este vorba de cei 42 lei pe care vor sa ii diferentieze sau de de cei 200lei? Pe mine m-au zapacit!




Noi suntem foarte raciti. Cand zic noi, ma refer la mine si la fata. Avem nasurile infundate si tusim si stranutam de numa-numa. Dupa cateva telefoane pe la sora-mea si pediatra, am inceput sa ii dau Stodal (sirop numai din plante pt tuse). Picaturi nu are voie. DEcat apa de mare si ser fiziologic. Eu imi pun niset Vibrocil ca nu mai pot si mai iau si niste paracetamol. Dar nu vad nici o imbunatatire.



Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Dankutza multa sanatate si tie si bebelinei. Sa ne tii la curent cu starea mamicii tale pt care tin pumnii.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

fetelor, legat de regurgitarea bebelusului, pe mine nu ma ingrijoreaza ca regurgiteaza ci faptul ca a luat 50 g intr-o saptamana , de asta am trecut la tratamente (Motilium si Losec) si nici la astea nu raspunde si maine dim mergem la spital.
ma retrag la somnic, seara buna.

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna seara,
Noi am inceout diversificarea de 2 zile, asa usurel cu cereale bio de orez de la milupa. La 100 ml lapte pun juma de masura de cereale, pe care le serveste la biberonul de dimineata de la 10. In prima zi a papat 50 din bibe, azi 70...deci ncet incet ii place. Am decis sa incepem de acum (desi trebuia sa astept sa scap de candida asta, care se pare ca din 3 curatiri bune ale guritei a plecat la plimbarica, oricum mai insit) deoarece Dominic are intre 8 si 11 mese in 24 de ore. Papa putin si des. Si pt ca este pe lapte praf exclusiv de 1 luna, iar de cand a inceput cu laptele praf is mai bine de 2 luni jumate.... Nu ma grabesc sa ii maresc cantitatea de cereale, asa cum scrie pe cutie si intentionez ca dupa vreo 10-14 zile asa sa incerc sa il hranesc cu lingurita sa vedem cum reactioneaza, pt ca am vazut ca picaturile si ceiucul le papa chiar bine cu lingurita. Cu supele si sucurile mai astept pana la 5 luni, dar cred ca si eu voi da fructul cu pulpa si nu numai sucul.
Oricum astept sa vedem ce sfaturi ne da maine sau cand are timp cuscrela mea, poate si Shtephy si celelalte mamici care is la bb2.
Va pup, fug si eu la nani, ca imediat cere bibe juniorul meu.

Ramona,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: DOMINIC ANDREI(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Dragele mele, as fi vrut sa stau cu voi la povesti in seara asta, insa Vlad a avut alte planuri. Dupa ce tati l-a certat ca a mers la intalnire cu printesa de Lili cu mana in gura la propriu, Vlad a promis ca dupa ce mai intra cateva alocatii pe card o invita in mall la cico .

Nu stiu ce a avut cupilul meu dar de la ora 17 pana acu cateva minute a urlat. I-am dat cu gel de dentitie a tacut cam 30 min. dupa care iar a inceput, acu doarme dar nu stiu pana cand
Lalu ma bucur, ca esti pe drumul cel bun
Dankutza sa-ti fie de bine
Lili multam de oferta cu masina, dar daca este frumos imi face placere sa merg pe jos, iar daca ploua nu cred ca ne vedem
Monica noi am facut rotarix, dar prea multe amanunte nu stiu sa-ti dau cu toate ca am intrebat peste tot. Parerile sunt impartite iar eu nici acum nu sunt convinsa ca am luat decizia buna. Ce pot sa-ti spun, ca este oral si ca Vlad nu a avut nici o reactie adversa, se face in doua doze. Noi am cumparat de la Centrofarm si o doza costa 317 lei (dar atentie si la centrofarm sunt doua preturi). Copilul trebuie sa fie mancat, ca dupa administrare o ora cel putin nu trebuie sa pape ptr. a evita voma.
Ma bag la pana nu se trezeste maraitul
Pupici



mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

gata masa si la noi...

dupa ce timp de apox 2 sapt Dragos a mancat ziua maxim 130 ml si asta doar la o masa, restul in jur de 90, iar noaptea 60-70 ml, acum s-a hotarat brusc sa pape 170 ml.... asa ca a lungit masa pana s-a trezit si sor'sa si a inceput sa ceara.... ce mai, s-a ales praful de decalajul meu ; a trebuit sa-i hranesc la simultan si nu-mi e tocmai la indemana... parca erau vorbiti, daca le scapa cumva bibe din gura sau nu il tineam suficient de inclinat sa vina lapticul, dadeau drumul la tipat
Acum am si eu o intrebbare : mai e si la 3 luni puseu de crestere(asociat cu somnolenta de acum 2 zile )sau o fi fost o toana mancatul asta ?
va urez o noapte linistita

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mneata

Poftim la si la apica si laptic... fursecuri, tartine

Eu m-am trezit... de nevoie... Mihnea are chef de joaca... asa incat sunt la datorie.

Lalu, tare ma bucur ca esti mai bine. Astept sa ne anunti ca a trecut de tot... E groaznic sa astepti sa colecteze in durere... stiu cum e... nu la san... la pleoapa... simteam ca mi-a dat cineva cu o bata peste tampla....( s-a terminat cu bine si nu am nici cicatrice dupa operatie). Sper din suflet sa nu ajungi la "cutit" sa se retraga de la sine. Pupici si printesei

Eu am ramas in starea aia proasta de ieri.... tare ne transmitem starile proaste, eu si mama, si ieri am primit o veste soc... inca ne adunam. Varul meu a plecat la urgenta cu piciorul rupt sambata ( asta stiam deja) si tot nu-l operau medicii, ca ieri sa afle mama ca dupa repetarea analizelor de 3 ori... se pare ca are leucemie. Are 35 de ani si o fetita mica de 4 ani... sunt saraci ca vai de ei.... Inca sper ca azi , la hematologie, sa ni se dea alt diagnostic.
Gata, nu mai vorbesc de lucruri triste. Ma gandesc la un subiect care sa ne antreneze in discutie ( chiar ca ramanem codasele forumului!!!)


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput