Trombofilia o cauza a infertilitatii - 22 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Alla , fata despre care ti-am zis ca are fact XIII mai are si MTHFR hetero dar nu stiu care din gene. De curand a mai facut un FIV si a luat in per de stimulare pana in ziua pregnylului clexane de 0.2 apoi la 2 zile de la ET a facut clexan de 0,4. Acum e gravi si merge bine sarcina.
Mihaela schimba dr, du-te la dr Ion Ionutz, el este mai liber fata de ceilalti dr care fac FIV.
Dangabriela e OK tratam care il faci, nu tb sa-l intrerupi.



Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Miki! Am sa o intreb si pe dr mea cand ajung la ea, dar pana atunci imi e tare de folos sfatul tau.Ea initial mi-a zis sa iau acid folic 6 luni, si de aceea ma gandeam ca poate treb sa-l intrerup.Off ma gandeam ca pana acum , am sa raman insarcinata dar se pare ca m-am inselat.Oare ce investigatii sa mai fac ? sa vad de ce nu raman insarcinata? De curand am facut o eco transvaginala si cica totul e ok. Atunci ce sa fie ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Dangabriela analizele imunologice tb sa le faci, dc ai anticorpi ac ataca embrionul si nu-l lasa sa se implanteze. Sunt trecute pe prima pag. Acid folic nu-i pb dc iei mult timp, organismul ia atat cat ii tb iar surplusul se elimina prin pp. E rau nu iei, ramai gravi si mai ai si un MTHFR.



Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Draga Miki am facut analizele imunologice acum 5 luni.Mi-a iesit:
-pozitiv IgG la toxocara canis ( pt care am luat antibiotic 7 zile, dar nu am mai repetat analiza dupa)
- reactive la Ac Anti-CMV IgG
- pozitiv la Ac Anti Herpes 1 IgG
Pentru ultimile doua, dr mea nu mi-a dat sa iau nimic, a zis ca nu sunt importante.
Acum ma intreb daca sunt totusi motiv de ingrijorare!!
In rest alte analize cum ar fi : toxoplasma, lysteria, Ac Anti-fosfolipidici au iesit ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Dangabriela nu de ac anal vb, tb sa faci urmat anal care duc la neimplantarea/oprirea din ev a sarcinii:
Analize imunologice

  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua:
    -Bucuresti , Institutul Victor Babes , Splaiul Unirii (costa 321.50 ron)
    -Bucuresti, Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1 (tot contra cost)
    -Iasi, Laborator anal medicale Str. V. Conta nr. 2-4 (Ambulator integrat, Imunologie), ac apartine de SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENA - Sf. Spiridon www.renar.ro/listsAnnexes/ro/LM/201%20300/LM%20222%20A%20SPITAL%20SPIRIDON%20IASI%20.pdf" target="_blank"> Certificat acreditare laborator
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN




Pt inceput e bine sa faci cel putin :
Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK)
Factor antinuclear (FAN)
Anticorpi antiADN



Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Multumesc mult Miki! Ce ne-am face fara tine!
Am vazut si eu dupa ce am postat, care erau analizele imunologice de pe prima pag. am sa merg la dr. mea sa-mi dea o trimitere ceva, pt ca banuiesc ca e nevoie de asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nu ai nevoie de trimtere,de banuti ai nevoie . Eu le-am facut la Institutul V Babes si mi-au iesit NK mariti mult. Vezi ca s-au modificat preturile, o sa le actualizez si eu pe prima pag.



Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Uite un mesaj al lui Anabel la sub "Sarcina si bolile autoimune"

Citat:
citat din mesajul lui anabel79

Buna fetelor...am fost azi la Institutul Victor Babes pentru imunofetipare limfocitara si ma gandeam sa va dau detaliile.In primul rand casieria se deschide la ora 09.00, chiar daca recoltarea incepe la 08.30...deci pe la 09.00 sa ajungeti acolo.Mergeti in spate la Imunologie urcati la et.1 si mergeti la camera 41 unde vi se completeaza o foaie cu preturile fiecarei analize pe care o doriti apoi mergeti la casierie:
preturi valabile: imunofetipare limfocitara 321,5 ron, ANA, AMA,ASMA si anti celula parietala 88 ron, anti ADN 44 ron.
Sper sa fie bune rezultatele care se elibereaza vineri dupa 11.00.
Ma gandeam sa ma opresc cu rezultatele la imunologul Surcel poate stie despre legatura dintre anticorpi si infertilitate.





Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Buna fetelor

ma primiti si pe mine in casuta vooastra?
Ieri am aflat ca sunt fericita posesoare a unei mutatii ,,mutatia protrombinei factor II''.Habar nu am ce inseamna dar stiu ca nu e de bine.Celelalte analize care fac parte din profilul 2 synevo sunt negative.Mai astept rezultatul la rezistenta la proteina c activata.
In rest ce pot spune.Am la activ 5 inseminari din care ultima dubla.La a treia am ramas insarcinata dar sarcina s-a oprit in evolutie in saptamana 6.La a cincea inseminare din nou am ramas dar de data asta am facut avort spontan tot in saptamana 6.Ca sa evit chiuretajul mi-au dat ergomet cate 6 pe zi asa ca am luat in total 20.Pentru ca atat se pare ca nu e suficient in urma stimularilor cu menopur si clomifen m-am trezit si cu niste fibroame care cica nu dau probleme in sarcina....doar unu saracu, mititel da inspre cavitate asa ca astia de aici s-au hotarat sa faca chiuretaj.Dar pana atunci mai este...
Nu stiu ce sa fac si incotro sa o apuc.Puteti vou sa-mi explicati chestia asta cu mutatia mea?La ce ma expun?La ce trebuie sa ma astept?

multumesc mult
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

O sosit si analizele mele, is mutanta am MTHFR, restul sunt negative, sau se incadreaza in valorile normale. Maine ma duc la dr cu ele sa le vada, oare ce urmeaza acuma sa fac?

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput