Gravidute si mamici de Timisoara (41)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

dya aveati tricou cu vreau un frate?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Miha cand mergi la Ema seara?? nu mai stiu, la gimnastica parca, nu?? cat mi-ai zis ca e sedinta?? daomneee ce uituca sunt...


happy mom & ladybird Iasmina Alissa 2+

astept vara...caldura...concediu...piscina...soare..eheeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_nagy spune:

Si eu am nascut 2 copii cu Grigoras si este un medic exceptional. Si bani la fel nu mi=a pretins cat... i=am dat cat am crezut eu si chiar dupa ce am nascut iar la a 2-a nastere in ziua in care m-am externat... deci daca era dupa bani nici nu ma baga in seama... si cum zice si Ank chiar ma stresa de cata grija avea, i-am si zis sa nu mai vina atata la mine ca sunt bine. Venea si seara dupa ce termina la cabinet sa vada cum ma simt. Deci, jos palaria!!!
Si chiar trebuia sa plece in concediu in preajma nasterii si m-am stresat si am spus ca eu nu nasc cu altcineva!!! vroia sa ma lase pe mana lui Bacila dar eu nu si nu... si am avut noroc ca am nascut inainte sa plece!
Deci nu stiu ce sa zic... intotdeauna parerile sunt impartite!!! dar cred ca daca cineva il ia peste picior ii raspunde ca atare... ca la experienta lui ... sau fiecare om mai are si zile proaste....... sau pase nasoale........ce sa mai zic???? eu nu am nimerit asa ceva!

Si apropo de Odobescu la a 2-a nastere am stat in salonul ala single si sincer m=am simtit si eu ca la o clinica privata. Nu ma deranja nimeni si m-am odihnit... venea cine vroiam la mine si statea cat vroia... a fost totusi super ok ptr un spital de stat!
Si cum mai zicea cineva nu merita sa dai peste 1000 de euro ptr 3 zile la privat, mai bine folosesti banii aia ptr bebe si il rasfeti!!! Parerea mea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_nagy spune:

Doina, am cumparat si eu revista si am citit povestea voastra. Fara cuvinte! esti o mama de milioane si un curaj de invidiat! Si Darius un curajos! Asa a vrut Dumnezeu ca Darius sa se nasca a doua oara!!!
Doamne-ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_nagy spune:

Miha, nu schimbi capitolul??? please!!!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRaluca spune:

O zi frumoasa tuturor. O sa nasc si eu la Odobescu, candva in jur de 20-25 mai.
Stiu ca subiectu' e vechi pentru voi, dar e cat se poate de nou pentru mine

Ati putea, va rog, sa-mi spuneti ce lucruri v-ati dus cu voi la spital si v-au fost intr-adevar utile? - stiu ca exista topic despre "lista de spital", insa am inteles ca cerintele si necesitatile difera de la un spital la altul, asa ca, daca nu deranjeaza, as prefera sa intreb aici.

Ma intereseaza bagajul de spital pentru o nastere normala.

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am nimerit topicul potrivit,
Dana

(Am mai pus intrebarea si la un alt topic, insa se pare ca am nimerit unul vechi, asa ca am primit un singur raspuns, insa de la cineva care a nascut cu cezariana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRaluca spune:

(copiat aici de pe http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119337&whichpage=2)

Citat:
buna ziua se pare ca nu sa mai scris de mult pe formul asta pentru DanaRaluca eu am nascut la odobescu in sept 2008 si pot sa spun ca am fost destul de multumta acum trebuie sa nasc din nou si tot prin 20-25 mai ar trebui.eu am nascut cu cezariana si as putea sa iti spun cam ce ti-ar trebui la cezariana si apropo cu cine ai sa nasti?

Scuze, am uitat sa precizez: eu as vrea sa nasc natural si fara epidurala. De fapt as vrea si fara epiziotomie, dar despre asta va trebui sa mai discut cu medicul - am probleme cu anesteziile, pana acum am facut 2 anestezii (partiale) si ambele s-au terminat cu criza de brahicardie, lesin si tot ce trebuie.
De-aia as prefera ca macar acum sa aleg o varianta cat mai fara anestezice.
Medicul meu este D-l Bonte Ovidiu....despre care nu am gasit nici o referinta. Insa cel putin deocamdata eu sunt multumita de dumnealui. Dar...sa vedem cum va decurge si nasterea

Inca o data multumesc pentru raspuns si...nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Dana, eu nasc tot in mai, tot la Odobescu si aceeasi intrebare am pus-o si eu fetelor.Uite ce mi-au spus:


"
anca16 eu am nascut la Odobescu anu trecut.
Deci in bagajul de spital mi-au trebuit:
-scutece:cam 10 pe zi imi cereau
-schimburi(caciulita+bluzita+pantalonas) in fiecare zi alt schimb(eu am stat 6 zile)
-servetele umede pt bebe
-crema pt bebe
-paturica
-manusi sa nu se zgarie

pt mine:
-vreo 4 camasi de noapte deschise in fata(eu am nascut vara trebuia sa ma schimb des si dadeam camasile pe rand la spalat)
-tampoane pt sani
-tifon si vata(2 suluri de tifon+2 pachete mari de vata)+ foarfeca
-asternut de pat ca cel de la spital era rupt si patat
-scutec absorbant de pus pe pat sa nu patezi patul,nush cum i se mai spune
-pompa,chiar daca crezi ca nu-ti trebe e bine sa o ai pt orice eventalitate,eu n-am crezut ca o sa am cine stie ce lapte si surpriza am facut furia laptelui.
-cana,farfurie,servetele,lingura,furculita,cutit
- algocalmin bun pt dureri ,febra si se poate lua si in timpul alaptarii
-sampon,gel intim,sapun,periuta de dinti,pasta,piaptan,hartie igienica,elastice de prins parul,deo stick
-supozitoare cu glicerina ,ceai de musetel
-2 prosoape de baie/1 de fata
-papuci de plastic
-apa ,mancare
-telefon mobil
-incarcator
-aparat foto

Acte:
-buletin
-adeverinta de la medicul de familie
-adeverinta de lucru

atat imi amintesc acum."

Eu oricum cred ca imi va spune si dr ce au nevoie sa aduc...si daca nu spune, o sa intreb.


27 + cu Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravitimis spune:

Capitol nou!

serbanica si gratiana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRaluca spune:

Anca: Multumesc frumos, am notat.
O sa il intreb si eu pe medic joi, cand merg la control - si despre conditiile din spital vreau sa intreb tot atunci.
Insa parca mai bine cer mai multe pareri, mai ales de la mamici care deja au trecut prin asta. Si-apoi...vad eu ce aleg.
e primul bebe, asa ca totul este nou pentru mine...

Mergi la inceput