Gravidute si mamici de Timisoara (41)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Cristina, Mony, bb_yasmi : multumesc pentru raspunsuri.Eu initial vroiam sa merg la dr.Hanna, dar pana la urma am ramas la dr.Taurascu.M-am uitat in listuta de pe prima pagina si nu le-am vazut numele.Ce sa zic, bani oricum o sa dau, insa nu o sa ajung la 1500 euro, ca nu am de unde.Sper sa fie bine

27 + cu Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Ade, imi pare rau ca treceti prin asa o faza nasoala. Ati facut cumva ROR? Am mai auzit de la o mamica al carui copil se schimbase total dupa ROR, cu timpul si-a revenit. Nu stiu ce sa zic, oricum ROR-ul e un vaccin destul de controversat. Cica Malai s-ar pricepe si la problemele legate de urmarile vaccinurilor, poate n-ar strica sa mergi la un consult la ea. Pup si tin pumnii sa treaca repede.

Anca, eu la Odobescu mi-am nascut amandoi copiii cu cezariana, acum 5 ani erau gongi in salonul de reanimare, anul trecut nu le-am mai vazut :) Daca ajungi cumva sa nasti cu cezariana, conteaza mult si cum "tratezi" anestezista, pentru ca ea prescrie tratamentul de dupa cezariana si are grija de tine, chiar ea a decis si in ce salon sa ma puna. Ginecologul mai vine doar sa-ti schimbe pansamentul. Anul trecut la asistente n-am prea dat si au fost toate dragute. In total am cheltuit cam 550-600 euro in 5 zile de spital, conditiile au fost ok, am stat in salon renovat, cu baie, cu inca 3 fete in salon. La spital particular anul trecut preturile erau 1950 euro pentru o cezariana.

Doina, am citit povestea in revista. Doamne, prin cate ati trecut!

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze ***Poze *** Poze
"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strunfita

Ade, imi pare rau ca treceti prin asa o faza nasoala. Ati facut cumva ROR? Am mai auzit de la o mamica al carui copil se schimbase total dupa ROR, cu timpul si-a revenit. Nu stiu ce sa zic, oricum ROR-ul e un vaccin destul de controversat. Cica Malai s-ar pricepe si la problemele legate de urmarile vaccinurilor, poate n-ar strica sa mergi la un consult la ea. Pup si tin pumnii sa treaca repede.

Anca, eu la Odobescu mi-am nascut amandoi copiii cu cezariana, acum 5 ani erau gongi in salonul de reanimare, anul trecut nu le-am mai vazut :) Daca ajungi cumva sa nasti cu cezariana, conteaza mult si cum "tratezi" anestezista, pentru ca ea prescrie tratamentul de dupa cezariana si are grija de tine, chiar ea a decis si in ce salon sa ma puna. Ginecologul mai vine doar sa-ti schimbe pansamentul. Anul trecut la asistente n-am prea dat si au fost toate dragute. In total am cheltuit cam 550-600 euro in 5 zile de spital, conditiile au fost ok, am stat in salon renovat, cu baie, cu inca 3 fete in salon. La spital particular anul trecut preturile erau 1950 euro pentru o cezariana.

Doina, am citit povestea in revista. Doamne, prin cate ati trecut!

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze ***Poze *** Poze
"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi


Da, si ROR a fost.
Am sunat-o din nou pe pediatra si mi-a recomandat sa ii dau azi belladona ch200. Sa vedem cum va fi dupa asta. Ea spune sa nu ma ingrijorez ca sigur este eruptia dentara si vaccinul a accentuat problemele. Azi am vazut ca i-au iesit incisivii laterali de jos si este foarte alba unde sunt caninii. Ei ii ies dintii cate 2 odata. Poate fi si asta cauza. Ma tot incurajez singura si imi zic ca trebuie sa am incredere in pediatra. Este colega cu Malai, au aceeasi profa pe partea de homeopate si se consulta tot timpul.
Va pup

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Anca si eu am nascut in sept 2008 prin cezariana la Odobescu.A fost ok ca si conditii eu am stat in salon cu 2 paturi la ati in salonul 48 pt cine stie toata perioada de spitalizare.Era pat nou cu telecomanda chiuveta inauntru si curatenia era ok.Asistentele au fost f atente cu mine si la fel cele de la copii eu am fost multumita.Deci nu e neaparat nevoie sa fie nasol.Intr-adevar exista oi parte a spitalului care nu e tocmai ok dar acolo stau doar gravidutele internate dupa nastere nu prea decat daca e super full spitalul.
Ade imi pare tare rau ca nu va simtiti bine.Si Andrei dupa Priorix a inceput sa isi piarda pofta de mancare si din pacate nu i-a revenit nici acum mananca tare prost si acuma el alta reactie nu a avut.Si eu zic ca poate ar fi bine sa mergi la un dr sa vezi ce iti zice.si sa va fie bine.
Miha ce fain ca Eli s-a acomodat cu gradi.Eu cred ca Andrei nici la 3 ani nu se va adapta el e un super extra mega mamos.Offf offf

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta4 spune:

buna dragi mamici!abia am intrat pe acest forum si de vreo cateva ore..v-am studiat ultimele 3 capitole,in speranta ca mai gasesc ceva raspunsuri la intrebarile mele!sunt o viitoare mamica..adica, cu ajutorul lui Dumnezeu,voi naste la sfarsitul lui mai!sa va pun un pic in tema..si apoi urmeaza intrebarile!si anume:sunt doar de un an in timis(sannicolau mare)..si cum nu stiam pe nimeni,am gasit pe net recomandari ptr dr.Simedrea(clinica Cioata),iar pana acum am fost numai la el..si totul a fost ok..problemele au inceput sa apara cand dumnealui mi-a zis ca daca voi opta ptr nasterea naturala la Bega,sansele sa ma asiste la nastere sunt foarte mici..deoarece el doar colaboreaza cu spitalul de stat,si este angajat al noului spital privat Athena..astefel mi-a propus nasterea la acest spital privat..doar ca este vb de 1400 euro(nastere normala-cazare 3zile) si 1600(cezariana-5zile)..dumnealui zicea ca in cel de stat..oricum ajung la 1000euro cheltuiala cu tot..iar conditiile sunt foarte mizere...ce sa fac?..ma gandeam la o rezerva in spital..dar tot de la dumnealui am inteles ca nu prea am sanse...nu imi este frica ptr 3 zile de conditii urate..ptr mine ,ci ptr bebe..voi ce parere aveti?chiar merita sa dai banii astia ca sa nasti?
sau
sa imi schimb dr..si sa ma duc la cineva de la odobescu? cu speranta ca voi avea pe cineva care stie ceva de mine si de bebe..si nu medicul de garda?astept cu nerabdare sa imi raspundeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca16

Buna seara tuturor

Eu fac ce fac si tot pe la voi ajung.Fetelor, am vazut ca multe ati nascut la maternitatea Odobescu, unde voi naste si eu.Am fost linistita si impacata cu ideea pana azi dimineata, cand am vazut la un post de-al nostru care da si stiri din Timisoara, ca maternitatea Odobescu e pe butuci...ca o parte din cladire va fi retrocedata, ca aparatura e veche si depasita, ca nu sunt conditii etc etc....si m-am speriat.Eu zic sa nu ma iau totusi dupa televizor si vreau sa va intreb pe voi, pe cele care ati nascut anul asta, anul trecut acolo, am de ce sa imi fac griji?Eu nu sunt o persoana pretioasa sau pretentioasa, insa ma intereseaza totusi siguranta bebelui si a mea.
O seara placuta

27 + cu Razvan


Eu am nascut la Odobescu anul asta in ianuarie, natural fara epidurala. Sala de nasteri de la et.1 a fost super ok, la fel si personalul de acolo. Asistentele au fost la inaltime, chiar am ramas impresionata de atitudinea lor. Am stat in salon de 3persoane cu baie in camera. Salonul a fost ok, dar din cand in cand mai aparea cate un gandac. Asistentele de la copii, cu exceptia a 2 asistente super dragute, erau cam rautacioase ca sa nu spun altfel. Daca le intrebai ceva iti raspundeau in 2 peri.
Desi eram hotarata sa fac epidurala, m-am razgandit in ultimul moment si din cauza ca anestezista era Doca si dupa cum am auzit (inclusiv din spital) daca nu cotizezi f bine te trateaza ca pe un gunoi.
In rest a fost ok pt 4 zile cat am stat eu acolo.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Saluti.
Ade, imi pare rau de toata situatia......cred ca e normala reactia; anormal un pic mi se pare trecerea asta brusca a ei si cred ca si pe tine pana la urma tot asta te ingrijoreaza....cine stie cum a perceput organismul ei vaccinul....belladonna ch200 pt ce ti-a dat? mai are febra? eu i-am scazut-o cu belladonna ch30...sau poate asta o sa o linisteasca? dr pediatra-homeopat ce zice, isi revine din starea asta curand sau mai dureaza pana se acomodeaza organismul putin? eu zic sa mergi si la alt medic daca nu isi revine in cateva zile la normal....si daca zici ca se consulta cu malai atunci poate ar fi bine sa alegi alt medic, nu Malai..... si sunt sigura ca e tranzitorie faza asta!

Anca, Violeta...mergeti cu incredere si fara frica la spitalele de stat, Bega, Odobescu! va fi ok, veti vedea!



Lucia & Iulia, 31.07.2008
Pozici: http://community.webshots.com/user/luciaiulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elatim spune:

Ceau fetele,

Ne mai intilnim la YOYO?Sau lasam pe alta zi cind poate si Cristina sau cind e vreme mai urita?

Miha ce fain de tine si de Eli ,fara lacrimi ,super!

Cristina faza cu martisorul e emotionanta ,mi-au dat lacrimile ,astept cu nerabdare si eu aceste momente .

Anca eu zic sa privesti cu optimism nasterea ,iar dr. Taurescu e respectata in spital si cred ca vei fi tratata super ok.

Am fost la Arad si mi-am incaltat juniorul de la babyavus cu 150 ron 3 perechi ,super faini,piele interior si exterior.

V-am pupat si fug la bucatarie
Elatim si Victor 13.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

putem sa lasam intalnirea pe sapt viitoare daca vreti.....

Lucia & Iulia, 31.07.2008
Pozici: http://community.webshots.com/user/luciaiulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Ma bucur ca am intrat sa vorbesc cu voi,chiar m-am linistitVa multumesc mult,mult tuturor.

27 + cu Razvan

Mergi la inceput