Gravidute si mamici de Timisoara (41)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

noi ne-am cam hotarat (85%) pt gradinita CHIP & DALE .



happy mom & ladybird Iasmina Alissa 2+

astept vara...caldura...concediu...piscina...soare..eheeeeee



yupppiii! o sa fim colegi!

eli s-a acomodat foarte bine la gradi...ii place foarte tare...nu a varsat o lacrima, a papat tot si o las pana la ora 16...sunt super happy!

doina am recitit povestea in revista! si iar era sa dau apa la soricei! doamne ajuta ca sunteti bine!

va pupez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Miha, super, ma bucur pt voi!:):) Sper sa fie la fel si cu Iulia....nu cred ca o sa avem probleme ca e obisnuita cu muuuulta lume!
Cum e cu trezitul dimineata? nu e greu?

Lucia & Iulia, 31.07.2008
Pozici: http://community.webshots.com/user/luciaiulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_nagy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fancy

fetele, ce ziceti, ne vedem maine aici: http://www.yoyo-party.ro/ ?? Ma gandesc sa mai schimbam locatia s avedem si altele si asta e decshis de curand...Cica e super fain locul......dupa-amiaza pe la 16-16.30 e ok?



Chiar duminca am fost la YOYO si e destul de fain mai ales ptr party si putem si noi sta la masa sa ne uitam la pitici... cine poate!!! si de fumat e fain ca se fumeaza separat!
Eu nu stiu daca o sa ajung ca lucrez pana la 17 si apoi am aerobic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Buna seara tuturor

Eu fac ce fac si tot pe la voi ajung.Fetelor, am vazut ca multe ati nascut la maternitatea Odobescu, unde voi naste si eu.Am fost linistita si impacata cu ideea pana azi dimineata, cand am vazut la un post de-al nostru care da si stiri din Timisoara, ca maternitatea Odobescu e pe butuci...ca o parte din cladire va fi retrocedata, ca aparatura e veche si depasita, ca nu sunt conditii etc etc....si m-am speriat.Eu zic sa nu ma iau totusi dupa televizor si vreau sa va intreb pe voi, pe cele care ati nascut anul asta, anul trecut acolo, am de ce sa imi fac griji?Eu nu sunt o persoana pretioasa sau pretentioasa, insa ma intereseaza totusi siguranta bebelui si a mea.
O seara placuta

27 + cu Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

anca16 eu mai bine nu-ti spun nimic pt ca sigur te sperii. Vreau sa-ti spun ca in Timisoara s-a deschis si o clinica privata si eu zic ca la bani tot acolo ajungi,numai ca la o clinica privata nu trebuie sa bagi in buzunar ca sa fie cat de cat ok cu tine,au aparatura buna si alte conditii.
Despre Odobescu am cea mai proasta parere,de cand am ajuns la spital cu apa curgand siroaie dupa mine si nu i-a pasat nimanui de mine.A gasit sotu o asist infumurata care s-a pus jos,eu in picioare cu apa curgand si cu contractii mari, si ma intreba sa completeze fisa,si se enerva cand ma apuca cate o contractie si nu-i raspundeam.Doctorul de garda a facut 40 de min pana a ajuns sa ma controleze(au venit mai repede parintii mei din capatul celalalt al Timisoarii),tot timpul ala am stat in picioare pe colidor fara sa ma controleze nimeni ,cu riscul sa nasc acolo(am avut noroc ca nu mi s-o rupt cerclajul)
Dupa ce m-a dus in sala de nasteri sa-mi taie cerclajul ,dupa ce l-a taiat,aud o asistenta ca-i zice la doctor ca sa nu arunce manusile de unica folosinta ca nu mai au manusi.Cand a venit doctorul meu am fost cea mai fericita femeie,m-a controlat si dupaia totul o mers ok,am nascut,mi-am vazut bebelu si na mai contat nimic. Dupa ce am ajuns in salon,zilele care au urmat au fost f grele dar am ajuns cu bine amandoi acasa dupa 6 zile. Doctorita pediatra a vrut sa ne dea drumu acasa dupa 3 zile ,dar doctoru meu o zis sa mai stau in spital ca e bine pt copil ca s-a nascut mic(2640g si a mai scazut in spital).A facut icter,nu mi l-au tratat bine si la 3 sapt am ajuns la spitalul din Resita cu birubina de 60 cand ea trebuia sa fie mai mica de 1,2,cu analizele toate varza,luase doar 300g in greutate si o saptamana de zile mi-am tinut puiutul meu mic la perfuzii,saracul nu avea nici 3 kg si avea manutele toate intepate.

Ma scuzi te rog nu am vrut sa te sperii dar asta mi s-a intamplat mie,la alte fete o fost mai bine

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Multumesc fetele pt raspunsuri si am o parere f buna despre homeopate si i-am explicat la acea fata ca pediatra greseste spunand asta,si i-au spus si altele.

Va

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anca eu zic sa nu te stresezi cu asta ca v a fi bine. eu am nascut acum 2 ani dar am avut super conditii in salon, nu a trebuit sa dau bani la nici o asistenta, am dat o cioco la una din asist ca imi era tare draga. in rest totul a fost fara probleme, nastere naturala cu epidurala. o prietena a nascut exact acum 1 an si a fost la fel. probabil ca o fi si o parte a cladirii vai de ea (am mai auzit asta) dar vb cu dr tau sa te puna unde e bine. cat despre clinica particulara ma indoiesc tare de tot ca o nastere la spitalul se stat+spaga dr si asist. (care nu esti obligata sa dai, depinde cum le inveti pe asistente) ajungi la costul unei nasteri la clinica partic. o cunostinta a nascut in noiembrie la clinica partic si a costat-o 1500 de euro cu cazare 3-4 zile.


happy mom & ladybird Iasmina Alissa 2+

astept vara...caldura...concediu...piscina...soare..eheeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

bb_yasmi ma bucur ca la tine a fost bine si ai trecut printr-o exeprienta frumoasa.Asta am zis si eu ca sunt multe mamici care au avut parte de o tratatie buna.
Eu am dat bani pt ca fara bani nu se uita nici o asistenta la mine si cel mai frica imi era pt copilul meu,vroiam sa-l trateze bine,sa aibe grija de el cum trebe.Desi asta le este meseria si sunt platiti de la stat vor cati mai multi bani.
Depinde de spitale private ,se gasesc si mult mai ieftine,in Tm nush tarifele care sunt la spitalele private.

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_nagy spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca16

Buna seara tuturor

Eu fac ce fac si tot pe la voi ajung.Fetelor, am vazut ca multe ati nascut la maternitatea Odobescu, unde voi naste si eu.Am fost linistita si impacata cu ideea pana azi dimineata, cand am vazut la un post de-al nostru care da si stiri din Timisoara, ca maternitatea Odobescu e pe butuci...ca o parte din cladire va fi retrocedata, ca aparatura e veche si depasita, ca nu sunt conditii etc etc....si m-am speriat.Eu zic sa nu ma iau totusi dupa televizor si vreau sa va intreb pe voi, pe cele care ati nascut anul asta, anul trecut acolo, am de ce sa imi fac griji?Eu nu sunt o persoana pretioasa sau pretentioasa, insa ma intereseaza totusi siguranta bebelui si a mea.
O seara placuta

27 + cu Razvan

Eu am nascut 2 copii la Odobescu si pot spune ca a fost acceptabil. Pana la urma e important sa fie copilul ok ca noi uitam de tot ce a fost pe acolo. Nu sunt conditii de lux dar in cateva zile esti acasa.
Nu am avut asa experiente neplacute si de curand am asistat si la nastere. Totul depinde si de medicul tau si de psihicul tau.
Trebuie sa mergi pregatita! Fruntea sus ca si noi tot acolo ne=am nascut si uite ce mari suntem ... hi hiiii
Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Ciao fetelor!

Nu am mai intrat deoarece noi inca avem probleme...habar nu am daca sunt urmaririle vaccinului sau dintii sau nu stiu...
Cert este ca buburuza mea s-a transformat total incepand cu a doua zi dupa vaccin. Din copilul vesel, care se juca toata ziua, canta prin casa, gangurea, dormea de 2 ori pe zi fara probleme (o puneam in patut si adormea sigura, fara sa fie nevoie de prezenta mea), seara se culca fara probleme (la fel singura, la ea in patut) acum a devenit un copil matait non-stop, nu se mai joaca cu nicio jucarie, nu mai rade, are perioade cand sta culcata pe mine si se uita la televizor (inainte nu vroia sa o iei in brate), nu mai mananca bine si totul culmineaza cu somnul de noapte. Se trezeste de cateva ori pe noapte urland si abia putem sa o linistim. Trebuie sa o luam in brate si sa o plimbam. De multe ori este violenta cand are aceste crize de plans, da cu picioarele in patut, cu pumnii in saltea, ba chiar ne loveste si pe noi si ne respinge.
Am dat vina pe dinti, dar am vazut ca i-au iesit inca 2. A avut febra la cap, ii ardea tot capsorul dar am rezolva problema cu belladona.
Am vorbit si cu pediatra despre situatia asta si mi-a spus ca ea este clar mai sensibila la faza cu vaccinurile si probabil combinat cu eruptia dentara s-a ajuns aici. Mi-a spus sa ii dau belladona de 3/zi vreo 4 zile sa vedem ce se intampla. Deocamdata a disparut febra de la capsor dar restul a ramas la fel.
Sincer incep sa imi fac probleme si ma intreb ce se intampla si daca nu ar trebui sa iau masuri, sa merg la un medic, nu stiu...
Voi ati patit asa ceva, este un comportament normal la varsta asta si in conditiile date, este intr-o perioada de tranzitie si se produc schimbari de personalitate, de program, etc?
Am tot citit pe net si ma gasit o gramada de subiecte pe tema asta si vad ca sunt multi copilasi care se confrunat cu aceste treziri "violente" noaptea...dar eu tot nu ma pot linisti vazand-o cum face, mai ales ca ea nu era asa...

Va multumesc si va pup.
Numai bine va doresc.

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput