Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 84

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

am terminat si eu mancarea si rufele de calcat. baiatul meu a fost de comitet si a stat in leagan si s-a uitat la mine cum calc.

uka, cuscra draga, din pacate pentru linistea noastra de acuma in colo vor mai fi muuuuulte cucuie. Da' primul e cel mai nasol... va tzuc pe amandoua

ma simt intr-adevar bine ca am mai vazut si eu alti oameni . apropos de scaun am vazut unul la toyplex, 0-18 kg cu baza cu tot. dar nu cum este la cel pe care ni l-a aratat Alex. baza este "plina", adica nu cu barele alea. moama ce frumos explic...

voi cand vreti sa puneti bebeii cu fata la directia de mers? de la ce varsta. eu, pana acuma, l-am tinut pe Carol in masina in caruciorul sport pe care l-am fixat cu centurile de siguranta. si, inevitabil, statea cu fata la directia de mers. numai ca nu mai merge smecheria ca ala nu are nici un fel de aparatoare de cap si nu vreau sa risc. mai ales la cati "soferi" sunt in Bucuresti cine le-o da permisul, neica?!?!



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinus8 spune:

buna seara dragelor!
eu iar am disparut din pesaj de multisor, nu stiu cum naiba fac.alerg ca disperata in sus si-n jos pe scarile astea toata ziua, ca puiuta asta a mea cum ma vede iesita din camera cum imi da strigarea offff si ce ma enerveaza ca bucataria asta e jos( si ca suntem prea multi in casa asta si ca n-am spatiu si...) si tre' sa patrulez toata ziua...da macar am o scuza

am intrat acuma ca vroiam neaparat sa-i dau un Monicai si sa-i spun ca in mare parte o inteleg asa de bine. pitica mea a avut la una dintre ecografiile din sarcina femurul f scurt cica si cum asta e unul din semnele majore de sd atat mi-a trebuit...cu tot mi-se-rupismul meu ajunsesem sa ma uit la filmuletul de la 3d de 10 ori pe zi ca sa ma conving eu ca totul e ok, incercam sa ma uit in palmite sa vad daca are mai multe linii sau doar una, dreapta, ca si asta e semn major. si cum filmuletul era ff clar eu altceva n-am facut vreo 2-a saptamani.parca eram nebuna. bineinteles ca femurul f scurt de la eco a fost o tampenie( apropo de ce medici buni sunt pe-aici) si Sonia s-a nascut perfect normala chiar mai lunguta decat media , cu 53 de cm.acum are 68.te pup Monicutz si nu-ti fa griji de niciun fel.

Lali, citisem si povestea nasterii si descoperisem acolo necazul tau. imi pare tare rau...dar sunt convinsa ca baietelul tau frumos va umple din plin macar o parte din golul imens
Luci te sun sapt viitoare sa mai inrosesc un pic bateria
raluk ,s-a oprit acum, sper sa nu se mai repete ca deja m-am saturat, data trecuta am ajuns la urgente, m-au internat si bineinteles ca au ajuns la concluzia ca e oarecum NORMAL asa ca mi-au dat ceva pastilute si m-au trims acasa
Danutza, Uka, Monikus, Andre, Monique, Moni_iulia, Alex si imi cer scuze daca am uitat pe cineva, am vazut poze de puiuti unul mai reusit ca altul, sunt o minune copilasii nostri
Nela, aseara m-a prins ora 12 la joculetul ala nebunatic de pe blog.te citesc cu mare drag si fetele frumoase

revin

de Sonia (16.09.09), sufletel mic si iubit

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

uka si santo sa va fie de bine intalneala. Ce curioasa e Carina si cum se uita ea la dragul de Andrei

anomis asa ziceam si eu de plastelina la un moment dat. Acum cand aud de asa ceva imi vine sa imi iau lumea-n cap, ca stiu ca bobite de-alea mici-mici de tot sunt lipite mai mult ca sigur prin toata casa, pica pe unde-apuca si eu daca mi-s chioara, le calc, le insir si le plimb in toata casa. Dar...nu ingradesc geniul artistic

moni_iulia nurofenul nu este indicat pana la 3 luni ca are la baza ibuprofen dar acum e chiar ok. Daca vrei sa schimbi substanta activa atunci poti incerca paracetamol (panadol). Eu suflu in iaurt asa ca de cum am venit de la vaccin i-am aplicat un supozi paracetamol si un 2,5 ml panadol. N-a facut pana acum deloc temperatura si sper nici sa nu faca.
Daca e rosu fa-i masaj si aplica-i comprese reci.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Ioana poti sa il pui inscaun in directia de mers dupa ce are coloana bine dezvoltata, adica sta bine in fundulet, de pe la 8-9 luni. Asta pt ca socul la franari bruste pot sa ii afecteze coloana daca sta cu fata.


Vorbeam in seara asta la tel cu mama mea si o dau si pe Teodora sa vorbeasca, mama mea fericita o intreaba : "Ce faci Teodora?" Teodora : "Vorbesc cu tine la telefon."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Danuta m-am apucat de studiu despre cartea cu pricina. Deocamdata o salvez si sper sa-mi rezerv timp suficient pentru a o studia in liniste.
Ai terminat cumparaturile??? Ti-ai atins targetul? O cu mare drag pe Ana Lugojana noastra!


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Monique multumesc de raspuns.

foarte inteligenta Teodora. are niste replici extraordinare.



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Buna seara si de la noi!
Sa va fie de bine intalneala Uka si Santo. Uka pupam fata si mama sa treaca supararea. Trebuie sa recunosc ca si noi am avut un astfel de episod dar am prins strengarul la timp. A devenit foarte energic si se intoarce foarte usor de pe o parte pe alta acum de la 5 luni.
Liliac ma distrezi mama cu plastilina. Nu ingradesti aspiratiile artisitice bravo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinus8 spune:

asa...
si mai vroiam sa spun c amultumesc mult de tot celor care ne-au urat de ziua noastra(adik a Soniei)
Liliac, tu ai doi copilasi pe cinste, Andrutza are niste ochi...am admirat si pozicile de la botez, ff dragute
Iulika mami, Brucu e bestial in pozele cu papica, m-am distrat copios.poate ii ies dintzoci si de-aia se tot foieste noaptea.
Aidutz, Erik e un scump si ce marisor a crescut el
Hepi si Techila, pup fetele uitate in camp.Techila, mie mi-a placut tare povestea nasterii, scrisa in stilul tau super haios
Cristina_Ana, de admirat bunul tau simt referitor la respectivul mesaj, care mie personal mi s-a parut complet deplasat...

aaa...si mai vroiam sa va spun ca noi zilele astea am achtizionat de pe e-bay un jumperoo( dupa ce am vandut toate celelate minuni inutile) si...wooow...cei mai bine investiti banuti de pana acumvi-l recomand cu caldura pitik asta a mea e genul de copilas cu piper in fund, adica incontinuu trebuie sa faca altceva si nu sta locului nici macar o singura secunda.ei nu i-a placut nici in bouncer, nici in swing, nicaieri, ce sa mai vb de adormit in ele.ei bine, in jumperoo-ul asta e pur si simplu in extaz, rade cu gura pana la urechi si-o da in plans daca vrem s-o scoatem de-acolo plus ca in prima zi, la 5 min dupa ce am scos-o a picat lata in patul nostru, pe burtica si credeti-ma ca ea nu a adormit niciodata usor, asa, de oboseala.asa ca ma declar fan jumperoo

avem la semnatura pozici noi si cateva fimulete, ultimul in noua achizitie

de Sonia (16.09.09), sufletel mic si iubit

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Am citit si eu despre experimentul cu olaritul.
lili
Vazusem si eu joculetul intr-un magazin si ma gandeam cat de minunat poate fi dar, ca parca-i de fata.Acum cand stiu cata mizerie face sigur e de fata asa ca preferam plastilina.Eu i-am luat din decembrie o tablie cu cifre,semne si litere colorate ca la vara ne apucam de invatat.

Cum ati scapat voi de virusul ala care "vorbeste" pe mess?

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Adinus felicitari pentru achizitie. Te referi la jumperul Fischer Price? L-am vazut si l-am admirat. Mi se pare k pentru bebel ca fortifica muschii de la picioare. Cel putin mie mi s-a parut interesant cu luminite si chestiile alea atarnatoare.

Mergi la inceput