Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (145)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

Neata dragele noastra,

La cererea lui Luminel iesim din barlog .
Noi suntem bine...Ilinca se joaca mai mult in casa, afara doar cate o ora si ceva, in parc, dimineata, asa ca asteptam si noi primavara cu dor.

Azi o astept pe mama sa vina la noi, merg sa o iau de la gara pe la 13, abia astept sa vina cu mancarica si voie buna

Ah si bebe din burtica e bine, am fost aseara la eco de 12 s si mi l-a masurat din toate partile, l-am vazut cum se uita la noi cu capul ala mare de extraterestru ca a trebuit sa fac eco4D pt ca nu se puta masura bb din cauza de uter puternic retroversat. Nah, acum asteptam rezultatul la gogoritza aia de dublu test.

Lumi eu am facut si fac si cu bb2 analiza de toxo lunar...si cam costa dar asta e...am o dr mai perfectionista sa zic asa

Ilinca vorbeste si ea intr-una dar la propriu ..daca vrea ceva de l amine zice mama de 60 de ori, pe acelasi ton, pana ii rapsund si apoi imi zice ce avrea de fapt
Ah si canta trei iezi si melc, melc (in varianta Ilinca mec, mec) de imi vine sa ii pac guritza ei mica

Promit sa scriu mai des...mai ales ca greturile nu mai au asa fortza

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008) si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

fetelor, si fifi adoarme cu biberonul. Am remuscari, dar nu am gasit nicio solutie. Asha si il cheama pe biberon: NANI. Il fac, ii arat, ii zice "NAAAANIII", vine si il ia si se duce singura la culcare.
Nu pot sa va zic daca il bea pe loc, sau pe traseul noptii, uneori noaptea am auzit-o cum se joaca, si bate cu suzetele in biberon.

La gradinitza, are in tzoashca, langa pempersi, bephanten, body de schimb: un biberon gol. Preventiv!

Sa stiti ca fiica mea nu prea doarme la pranz. Adica o aud pe wokie tokie cum se joaca... vorbeste cu jucariile, mai e linishte - dar nu cred ca doarme prea mult. Atat timp cat nu e miorlaita, papa, e vesela, plina de energie - zic ca s-a odihnit. Si la gradinita la fel, doarme putin, atat ca acolo e 1-2-3 educatoare in dormitor si inca 10 copii... cica mara e harnica, ii ajuta sa se trezeasca, le trage paturica de pe ei, le aduce papuceii... orice, numai sa se joace si cu ea

si eu sunt pro: daca e masa, sa mancam. Nu vrei? in 10 min ne ridicam si ne jucam - nu le amestecam.
La fel la somn: avem maare noroc cu gradinita, care are program f. clar si noi ne supunem si respectam. Astfel, in weekend, reusim si noi sa dormim la pranz (cu wokie, tokie), sa cetim, calc, frec, spal pe par, stiti voi. iar adormitul fetei.... doar cand ii faceam aerosolii incercam sa o adorm pe piept la mine, pe canapea, sa pot sa o aerosolez in linishte. Mai nou ii place la nebunie sa se joace cu aparatul- adica sa il pregateasca si sa ma puna pe mine la aerosoli. Stie toti pasii: bag in priza, bag firul in aparat, scot capacul, aduc de sus sticla de ser, cere si fiole - si uimitor, ca i-am pus de 2 ori fiole, si m-a maiv azut pe mine cu fiole 1 data - stie cum sa le scoata din cutie, bate cu unghia sa se aseze lichidul in partea de jos, si incearca ea sa le deshurubeze ..dar nu ii iese, apoi picura din ele in aparat. La naiba, ma copie! sa nu ii mai arat dejetul ala central lui tati, ca i-o face si educatoarei/soacrei si fac astea infarct!


mai voiam sa zic ceva.
Deci cu medicamentele. Doloress, si io gresii cu antibioticul. ca zicea un gramaj, in sticla era pudra, am luat cu lingura pudra, si il bagai in nu stiu ce lapte/mancare la copil. SI dupa aia vazui ca zice sa se adauge apa plata cantitatea X . Dar m-am prins dupa 2 doze ca dau prea mult. Am intrebat amica mea medic daca e posibil si de aceea ca primul antibiotic sa nu isi fi facut efectul - a zis ca doza e orientativa, nu e fix pix la mg, doza e varianta optima din grafice etc.


Si mai voiam sa zic ceva. Nu mai stiu ce. Ma intorc la indienii mei - ca si asha i-a concediat pe toti.



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Hello hello fetele :)

Ma bag si eu la discutia despre vorbit romaneste: la noi e mai usor, caci amandoi (si eu si Bogdan) suntem romani. Deci acasa - 100/% romaneste - sa vedeti ce fatza face cand ii mai trantim un cuvant in franceza Intelege, se executa, dar are o faaatza, mori de ras :) Nu stiu ce as fi facut in USA sau in Canada, inclin sa cred ca tot romana as vorbi, desi eu nu am probleme cu accentul, vorbesc fr aproape ca astia de pe aici (scuzati laudaroshenia, dar se intampla sa preiau accentul de pe unde sunt, fara sa realizez, pana si polona o vorbeam de ii lasam pe aia masca). Deci sunt convinsa ca exista multe alte mamici cu accent din ala de nu stii daca sunt native sau nu - si de multe ori se spune ca nu e bine sa ii vorbesti intr-o limba in care nu stapanesti the accent Noah, totusi, imi e mult mai usor sa ma maimutzaresc in romana, desi in maternitate copilului ii vorbeam in FR pentru ca ma topeau asistentele alea cum ii vorbeau, ce cuvinte de alint ii ziceau, mie mi se parea ca vorbesc ca o cizma cu Robert Daca as avea sot FR sau altceva sunt convinsa ca as face ca Desiree, fara sa vreau as trece pe alta limba. In Polonia ii vorbeam sotului in poloneza sau in engleza, el se uita la miiiine luuuung si imi raspundea in romana.... eu nu vedeam diferente intre limbi
Cu Robert, sigur va vorbi romaneste, si vreau sa stie, noi suntem in Europa totusi si nu stim daca ne vom intoarce sau nu acasa intr-o buna zi, bunicii sunt toti in tara etc. Mai mult, as vrea ca mai incolo sa il dau la o scoala romaneasca, sa invete sa scrie 100% corect (am io piticii mei). De vorbit sigur va vorbi ro, dar de scris - o sa insist aici pe fr, pentru scoala, evident. Nu vreau sa il bat la cap eu cu scrisul ro (presimt ca va fi un copil dificil la scoala) deci o sa vad ce solutie voi gasi.

Luminel - de ce nu folosesti foenul ? sunt curioasa pentru ca eu nu mi-am pus ever problema sa nu folosesc. Eu l-am folosit de cand era Robert piticutz, de la cateva luni, el a avut pleata bogata si nu se usca deloc singur. Cat a fost bebelache pitic, in vara aia, il stergeam doar, dar cum a venit toamna am bagat foenul.

Ylari - aici copii de la doi ani jumate nu mi sunt pusi la somn la gradi. Adica sunt, la modul: "vrei sau nu vrei" ghici ce aleg ei :)

Biberon - eu nu prea vreau sa scap de el; de ce sa scap ? oricum, am impresia ca renunta singur, bea lapte mai putin din bibe, cam jumate, apoi restul il bea din cana. El stie sa bea fara sa dea pe el, a invatat la cresa. La fel si dimineata: jumi juma.

Nani - nu stiu ce m-as fi facut fara cresa. Daca sta mai mute zile cu noi acasa face ca toate alea la somn, desi respectam programul, etc. In rest, vad ca e mai usor de la o vreme cu somnul, adoarme cam in 20 de minute. Si mie imi plac jocurile de la nani, pupaturi,e, smecheriile pe care le are, farsele pe care mi le face prin pat Mai nou (de ceva vreme, de fapt) doarme toata noaptea, uneori uitam de el ca azi dimineata cand voiam sa plec si uitasem ca am si un copil de dus la cresa Asta de cand nu il mai fortez sa doarma in patutul mic. Doarme deci in patul lui mare, i-am lipit patutul lui mic de cel mare, deci nu are cum sa cada. Si in patutul mic dorm renul + diverse alte animale. Ii desenez o lolo (luna) pe perete (ii fac niste umbre/lumini pe tavan, cu perdeau) si doarme dus. daca mai chitzaie noaptea, se linisteste imediat, singurel, spune LOLOOOOO vesel, si gata, nani de voie.

In schimb iar nu mananca frateeee am zis ca gata, il infometez - dar grav ! Ieri a mancat cam 300 ml lapte, o felie de paine cu un iaurt, o juma de portie de fructe si inca un iaurtel mic. Poate iar se imbolnaveste, ca ma gandeam ca ar fi cazul.

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Raducu meu nici nu se baga in pat fara biberon. Si peste noapte mai bea inca unul cel putin. Cred ca peste noapte bea minim 500ml cu totul, de cand se baga in pat pina se trezeste. Azi dimineata pe la 5 am orbecait si i-am mai facut o tura ca-l terminase si se tanguia "daaaaai, daaaai", sa-i dau lapte adica. Mi-ar trebui un PET d-ala mare la care sa pun tetina, sa nu ma mai dau jos sa-i fac lapte


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor!
Moooama ce obosita sunt, a venit Iuby pe la 12.30, am stat de vorba, mi-a povestit de X, Y... si am adormit pe la 2. L-am visat pe un EX ca-i era ciuda ca s-a despartit de mine si m-am trezit cand ma imbratisa Eva mea scumpa.
Cleo, Simonacip, Simonix, multumim ptr raspunsurile referitoare la somn la gradi. Sunt un pic nerabdatoare si eu sa o dau la gradi, dar e un pic complicat... of... o sa trecem noi si peste asta.
Doloress si eu zic sa nu-i mai dai antibiotic. Stai linistita, daca Patrik e ok...
Si eu o usuc pe Eva la par. Daca o vedeti ce-i place!
Cleo ce scumpa Mara
V-am zis ca luni ma duc la servici? N-am niciun chef...
M-am gandit ca imi trebuie blugi, abia astept repriza urmatoare de shopping
Azi iar se duce Iuby la cumparaturi, i-am facut un listooooi...
In rest... nimic deosebit

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Salutare,

Despre lapte la somn si la noi e ca in cazul Gabitei peste noapte bea peste 500 ml. Dar nu in patutul ei ci in brate cu ursuletul ei. O tinem in brate bea laptele apoi un pic de ceai, apa, limonada si apoi culcarea. Eu ii spun rugaciunea apoi incerc sa o asez in patut. Ea de obicei refuza, o mai tin un pic si ea incepe sa intrebe: tati, Denis, Ana, Becul. Pentru toti trebuie sa-i explici ca s-au culcat ca deja sforaie; Uneori dupa asta o pot pune in patut dar uneori il cere pe tatsu. Si pe el il intreaba despre toti, apoi sta culcusita in brate pana adorm si ea si tatsu.
Dimineata-l striga exact pe cel care a culcat-o. Eu n-am nici o problema cu laptele sau cu biberonul. Se desobisnuieste ea la un moment dat. Ziua daca-i dai lapte nu bea sub nici o forma deci ma bucur ca-l bea noaptea. Ii dau cu bibe pentru ca-l bea in brate semiculcata. Ziua bea apa sau sucuri cu canita, ciupul. Ar vrea sa bea si cafea ca e tare amatoare.
Cea mare s-a dezobisnuit singura de canita cu ciup si bea lapte cu cereale. Dar tot asa pe la 2 ani si ceva cand am renuntat la pampersul de noapte.

Sa va ma spun cat de harnica e fata. Ca sa-i dau de lucru o trimit sa duca lucrurile la masina de spalat, sa puna lucruri in sertare, sa-i duca celei mari diverse, sa arunce la gunoi. Ii place la nebunie sa faca servicii. Daca esti la toaleta iti da hartie, iti ridica pantalonii. hahahahah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna fetelor...I'm home alone, Yeah, yeah....ar tb sa fac curat dar stau pe mess, ar tb sa-mi fac de mancare dar mi-am facut o mica comanda, pai ce nu merit si eu? Si asa am renuntat azi la magazine ca sa pastrez banutii pt baby expo de saptamana viitoare. Vreau sa-i iau lui Vlad niste cadouri de Paste. abia astept!

Am lucrat ceva pt job ca m-a rugat un coleg...normal ca gratuit, nu e prima data...aoleu poate citeste pe forum si ma trezesc cu 1000 de parai in cont

Si Vlad adoarme cu biberonul de lapte dar nu ma stresez sa i-l scot. Ii place asa mult , ar fi si pacat. In rest apica, suculet bea din cana.

Doloress, o sg data i-am dat lui Vlad antibiotic si atunci prost. I-am dat doza dubla din prima. Cred ca de la emotii asa ca nu esti singura.

Piggy, ma bucur ca e bine bebitz!

Nu stiu ce vroiam sa mai spun....ah...si eu fac parte din grupul mamicilor "rele" (adica asa cred eu atunci) si mai zbier la VLad. Nu des, dar o fac. Regret apoi, normal. Dar cat sa tin si eu in mine, mai ales ca-s asa, mai impulsiva? Eu zic ca am invatat ceva din scoala rabdarii, poate mai am de invatat....

ALI, mami de Vlady si 22+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

SI noi bem bibe dimi si seara, dar nu pe post de biberon, ca nu l-a adormit niciodata. deocamdata nu ma stresez sa-l scot, sunt bucuroasa ca bea lapticul.
Ce frumu e afara, ce as iesi, dar nu ma risc, dupa ce doarme, poate vine Bogdan mai repede si ne scoate el. ce bine ca e wee!!!!
pupici

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 30+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Laurita, 30 de saptamani!!! WOW, iubita mai ai putin, putin si scapi. La mine parca mai e o eternitate. Cand zici ca ai DPN, pe 27 aprilie? vezi sa te refaci repede ca pe 30 aprilie il serbam pe Vlad si vreau neaparat sa veniti cu Mirci

ALI, mami de Vlady si 23+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Desiree, bafta cu masina de cusut si cu rochitele. Si cum faci, ai tipare cumparate sau le croiesti tu? Ca esti meseriasa inseamna. Si eu crosetez la greu, imi pare rau ca nu m-am apucat mai demult. Acum fac o "chestie" de pus pe pat cu model floarea soarelui, e foarte frumos.

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput