Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (145)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Citat:

Desiree, eu nu stiu ce-i aia Jeez Louise
Luminel vezi ca se gaseste autocolant transparent si poti lipi pe una din partile geamurilor (care ti se pare tie ca e mai putin vizibila) asa ca , chiar daca s-ar sparge (Doamne fereste) nu ar cade cioburile pe ea, le-ar tine autocolantul.Laurita la tine ma gandesc seara cand ma chinui ca ai zis ca voi stati si cate 2 ore... Of... nu nene, eu nu pot sa fiu asa de rabdatoare, plus ca noi cand mancam mancam, cand dormim dormim, ii sting lumina si gata, o tin de manuta sau o legan si... nani. Pana acum o saptamana a mers, acum vad ca se revolta.
Am uitat sa va zic, Iuby e la spritz cu baietzii Bine, s-a dus sa sarbatoreasca nasterea bebe-ului despre care va povesteam de dimineatza si sa vada si meciul. De aia sunt huhureaza si la ora asta

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Cenia si noi tot cu bibe (chiar azi ma gandeam cat o sa ii mai dau bibele de seara) Bine, eu i l-as da ca rau n-are ce sa-i faca, nu? Lasa ca destul am crescut noi fara lapte, branza si alte alea, daca vrea fata ii dau.


Geamurile sunt din cele mate, cu flori in relief asa, groase...destul de rezistente...de-asta nu m-am gandit la autocolant...dar o sa-i zic lui tati...mersi

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj



In general geamurile sunt structurate (cu model) doar pe o parte, cealalta e dreapta, normala.

Eu am facut figura asta si cu oglinda de pe hol.
Imi este in schimb groaza ca ai mei ai o vitrina (cum se purta inainte la biblioteci) ptr bibelouri si se mai preface Eva ca da cu palmele in ea. A fost inutil sa o conving sa nu mai faca, asa ca in permanenta trebuie sa fiu cu okii pe ea...

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Cenia, la noi biberonul rules! Nu a avut succes niciun alt recipient de baut, cu toate se uda pe ea, se face leoarca. Acum mai nou are pasiune ptr cescutza. Trebuie sa-i dau si sper in fiecare zi ca o sa invete sa bea, dar ea cred ca vrea doar sa se joace si arunca lichidul e ea si peste tot.......... Si nici nu ma lasa sa-i arat, sa o ajut. Tauroaica incapatzanata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui YLARI

Citat:
citat din mesajul lui aelita

YLARI cum naiba,mai,sa lase usa deschisa cu copil mic in casa?????chiar e dus cu capul?????

14+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)



Da fetelor, spuneti si voi... am tremurat un sfert de ora dupa aia cred, nu exagerez...
Laurita sa iti fie de bine iesirea in supermarket!
Si eu tot asa rar o spal pe cap. Ei ii place, nu zice nimic (bine, sunt foarte atenta sa nu-i ajuga apa in ochi - dar ma si asculta cand ii spun sa dea capul pe spate si sa inchida okii)


YLARI

EVA mea

ticker

POZE


Hah! Daca va spun ca eu am un container de plastic si ii torn apa in cap si pe ea o amuza :)



Scuze nu-mi amintesc cine ma intreba ce papa Victoria in filmulet. E un fel de carnat scotian, dar e ca si hamburgerul "modelat". Prajit. A cumparat daddy ptr. mine, dar normal ca a vrut si ea, si a papat binisor, prajit fara ulei.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Ca tot vorbeati de vorbit Victoria a repetat si "Ce faci" in romaneste cand am vb. cu sora-mea. Nu stie ea ce inseamna, dar repeta tot ce aude. Sa o auziti zicand "Jeez Louise!" Bine, ea zice doar "luiz" :)

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Desiree, chiar voiam sa te intreb mai demult, din pura curiozitate: o s-o inveti pe Victoria si romaneste? ca am obs. ca-i vorbesti numai in engleza...

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj



Nu am nici o intentie sa o invat romaneste; vreau, in schimb sa o invat spaniola, aici romaneste nu o ajuta cu nimic, in schimb e plin de sud-americani si oricum, spaniola e muuuult mai vorbita in lume decat romana. Sora-mea de 2 ani ma bazaie, pana m-am ratzoit la ea

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ylari, eu stau cu Victoria in pat cel putin o ora la amiaza pana adoarme, apoi ies la o tigara si apoi stau in pat langa ea, ca daca se trezeste si-s acolo, adoarme la loc, daca nu, vine sa ma caute si adio somn. Azi, de ex. a dormit 3 ore si + 45 de minute pana a adormit, am stat in pat cu ea de la 12 pana la 4pm. Si acum seara iar o ora si un pic... Dar noi pana adormit, avem un intreg ritual: intai ia tzitzi, apoi cere apa, o las sa se joace si sa mai bea cate o gurita vreo 10 minute, apoi ia tzitzi iar, apoi trebuie sa o intreb cine e seful, ea zice mami, apoi zice daddy, eu o gadil pana zice iar ca mami, apoi se intoarce cu spatele la mine si zice in soapta "Dada" :) si apoi iar gadilat si tot asa mai vreo 10-15 minute. APoi tre' sa spunem ca Lee (o prietena) e cu Paul (prietenul ei, ca Chelsea (sora-sa) e cu Joe, ca Cici e cu George, dada e cu mami si Victoria, mami e cu daddy si Victoria, Victoria e cu mami si daddy... apoi iar tzitzi, apoi "vine degetul" asupra caruia eu nu am control :) si o gadila la gat daca ea nu-l prinde si uite lupta grea intre degetul cu minte proprie si Victoria. Sa nu-ti spun cata veselie; daca-l prinde, ca l-a prins, daca nu, ca o gadila degetul :). Apoi o ignor vreo 5 minute, iar tzitzi si apoi somn. Uite asa facem de 2 ori/zi. Si iti spun sincer ca acum daca ar adormi direct, in 5 minute, mie mi-ar lipsi jocurile

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si Gabi ii toarna apa in cap cu containerul, asa il clateste, Patrick bazaie oleaca nervos ca ii intra si in ochi, si in urechi, eu nu ma pot uita, ca mereu am impresia ca-l chinuie. Dar asa scapam repede cu clatitul.

Sunt o mama denaturata. N-am vazut ca pe ultimul antibiotic scrie sa-i dau 4 ml pe zi, eu i-am dat de doua ori pe zi, la 12 ore, in loc de 24 de ore. Acum mi-am dat seama cand am ramas dupa 5 zile fara antibiotic. Acuma copilul e OK, super bine, nici mucisori nu mai are, nu a facut nici o reactie, papa binisor. Mergem la doctor sambata sa vedem ce zice. Am sunat la farmacie si a zis sa nu-i mai dau pana la 10 zile cat era tratamentul, ca si-a luat doza necesara. Oricum nu mai aveam, insa Gabi zicea ca e important sa ia 10 zile si sa mai cumparam. Ma simt ultima mama din lume.


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui YLARI

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Ca tot vorbeati de vorbit Victoria a repetat si "Ce faci" in romaneste cand am vb. cu sora-mea. Nu stie ea ce inseamna, dar repeta tot ce aude. Sa o auziti zicand "Jeez Louise!" Bine, ea zice doar "luiz" :)

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Desiree, chiar voiam sa te intreb mai demult, din pura curiozitate: o s-o inveti pe Victoria si romaneste? ca am obs. ca-i vorbesti numai in engleza...

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj



Desiree, eu nu stiu ce-i aia Jeez Louise


YLARI

EVA mea

ticker

POZE



E o expresie de... exasperare. Un fel de "Of, Doamne!".

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui YLARI


Imi este in schimb groaza ca ai mei ai o vitrina (cum se purta inainte la biblioteci) ptr bibelouri si se mai preface Eva ca da cu palmele in ea. A fost inutil sa o conving sa nu mai faca, asa ca in permanenta trebuie sa fiu cu okii pe ea...

YLARI

EVA mea

ticker

POZE




Victoria a facut asa cu fireplace. O DATA! Si i-a dat daddy peste mana (eu puteam sa-i dau de 100 de ori) si nici acum, dupa 2 luni nu atinge. V-am pove eu atunci ca si dupa nu stiu cate zile (vreo 4 parca) mi-a spus ca i-a dat daddy peste mana.



Azi am cumparat masina de cusut sa-i fac rochite Printesei. De fapt, sa incerc. Daca nu reusesc, tre sa ies sa mai cumpar material, sa mai incercam :) Sa o fi vazut, fetelor, cum statea la masurat si la incercat rochita, parca are 20 de ani, nu (aproape) 2. Cumintenia lu' mami. Azi ii cazuse o geana in ochi, eram la cumparaturi si am fugit cu ea la optometrist, sa i-o scoata ca eu nu reuseam. Ala nu a gasit q-tips sterile, asa ca a zis ca el nu are voie sa incerce cu altceva. L-am rugat atunci sa ma ajute ca o scot eu, el a tinut de ochisor si eu am scos-o cu un servetel de hartie. Victoria nici nu a miscat, i-am spus ca mami are nevoie sa aiba ea incredere ca mami nu o loveste si sa nu se miste. S-a uitat la mine, cum ii cerusem, sa pot sa o scot, si nici nu a miscat, nici nu a clipit, nu a marait, nici un sunet. In 2 secude i-am scos geana. Atat de impresionata am fost, si mi-am dat seama cata incredere au copilasii nostri in noi, ca nu ii ranim. Dragii de ei, of, cat sunt de impresionanti copilasii si cat iti pot topi inima... ma duc la culcare, ma duc sa-mi iau prntesa-n brate. Va las . Va pup pe toate.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Si Gabi ii toarna apa in cap cu containerul, asa il clateste, Patrick bazaie oleaca nervos ca ii intra si in ochi, si in urechi, eu nu ma pot uita, ca mereu am impresia ca-l chinuie. Dar asa scapam repede cu clatitul.

Sunt o mama denaturata. N-am vazut ca pe ultimul antibiotic scrie sa-i dau 4 ml pe zi, eu i-am dat de doua ori pe zi, la 12 ore, in loc de 24 de ore. Acum mi-am dat seama cand am ramas dupa 5 zile fara antibiotic. Acuma copilul e OK, super bine, nici mucisori nu mai are, nu a facut nici o reactie, papa binisor. Mergem la doctor sambata sa vedem ce zice. Am sunat la farmacie si a zis sa nu-i mai dau pana la 10 zile cat era tratamentul, ca si-a luat doza necesara. Oricum nu mai aveam, insa Gabi zicea ca e important sa ia 10 zile si sa mai cumparam. Ma simt ultima mama din lume.


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"





Iubita, daca Patrick nu a avut nici o reactie adversa, eu zic sa stai tu linistita, ca nu-i nimic. Oricui i se putea intampla, acum sunt convinsa ca o sa citesti de 3 ori si o sa-i dai o data. Nu ai nici un motiv sa te simti ultima mama din lume, uite l-ai tratat in 5 zile, in loc de 10

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Alysh, merci mult. SPer sa gasesti jobul acela perfect...o slujba la stat fireste.. Sa speram ca peste un an jumate de acum incolo se va mai relaxa si economia si se vor face angajari la stat.
Sis, Mircisor...d-aia n-am dat nicicum de tine...frate voi cind iesiti inchideti si telefoanele, ca sa fiti siguri ca nu va deranjeaza nimeni plimbarea, ha??
Ylari, am uitat sa-ti spun cit ma bucur ca va construiti pina la urma acolo...e nemaipomenit! Grija mare cu Eva, cind e in preajma socrilor nu e neaparat si supravegheata.
Desiree, dc nu mai aveti intentia sa va intoarceti nu prea are de ce sa invete romana, doar asa de dragul tau de a vorbi cu e ain romana si datorita avantajului ca tu o poti invata rapid si usor romana. Oricum, imi place mult cum repeta ea Jeez, parca o si vad
DOloress, e clar ca n-ai obisnuinta administrarii medicamentelor la Patrik, ceea ce e un lucru bun...deci fara invinovatiri. SI eu am mai facut greseli d-astea. Bine ca s-a terminat antib si ti-ai dat seama, puteai sa-i dai 10 zile asa fara sa observi...Deci inca un motiv sa vedem partea buna. Cel mai bine ar fi sa-i dai acum niste biotics pentru flora, daca i-ai dat deja cu atit mai bine. Ma bucur ca sunteti bine

Noi in schimb nu suntem f bine, Matei iar a avut accese d etuse aseara si parca hiriie, am inceput sa-i dau antib pe care mi l-a dat dr de acum 2 sapt sa i-l dau, macar stiu ca l-am incercat cu de toate si n-a mers, l-am tinut deja o luna cu tuse....
Cu biberonul seara eu pur si simplu nu i-am mai dat. David renuntase deja la pampers pe la 2 ani si un pic si i-am interzis biberonul seara ca sa nu faca pe el. Bea dac avoia din cana putin si gata. N-am avut probleme cu ei cu dezvatatul de nimic. Am fost ferma si daca am spus gata au inteles ca nu prea mai au loc de intors...
In c epriveste adaptarea la gradi se va face, ei asculta altfel d ecineva strain, nu va faceti griji, in plus se va simti nu stiu cum el sa bea la biberon si ceilalti sa nu bea. Nu vor dori sa fie diferiti. Nu vor dori sa se creada ca sunt bebelusi inca si sa se rida de ei. Se vor adapta mai usor decit acasa.



Simona, mami de baieti
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Desiree: fiecare face cum si ce doreste. asa si tu cu printesa ta. eu m-as intrista in locul sorei tale.
si acuma sa nu te superi, dar nu e bine sa insisti tu pesonal atit de mult cu engleza, mai ales daca ai accent de est europeanca, ci sa o lasi pe Victoria sa invete de la daddy daca nativ , sau sa asimileze pe parcurs, caci va avea probleme cica, mai tirziu.

Mergi la inceput