Nasterea a doua putze...

Nasterea a doua putze... | Autor: techila

Link direct la acest mesaj

dupa muuuulta vreme am hotarat sa scriu si eu poveste nasterii putzelor (ca au zis fetele ca s-ar distra). cred ca e mai bine asa...pe de o parte..daca as fi scris atunci as fi avut un miliard de idei si de lucruri de zis ca as fi pierdut esenta.
sa va zic cum a fost: cezariana programata pe 25 august, la ora 7 sa ma prezint la spital. abia asteptam sa ii cunosc...si abia asteptam sa scap de mancarimile de la burta...cri-mi-na-le.
si am dormit bine in noapte dinaintea evenimentului, mai bine decat speram. si m-am trezit plina de voiosie (insetata si infometata ca avusesem restrictii), a salutat fetele pe forum, m-am imbracat frumos, m-am incaltat in singurii papuci in care imi mai incapeau labele (desi stricau aspectul rochitei minunate), mi-am facut tzepii corespunzatori (asta era un must! ca sa vada feciorii ca au mama frumoasa) mi-am luat laptopul si kitul pt stem si am purces la drum. prin gropile drumului meu de tara...cu viteza care tindea spere zero...si il intrebam pe sotz "puiule...ma mai intorc sau mor pe acolo?" si vedam zambetul care nu era al lui "hai ma puiule....". si cand am ajuns pe la plaza romania in drum spre spital a inceput sa cante la radio george michael si ma gandeam ca e un cadou de la doamne doamne pentru mine.

si am ajuns la spital...nu era nimeni pe acolo...doar tanti de la receptie "sunteti doamna daniela asa e? si radea spre mine..."duceti-va la lift...etajul 3 parca". s-a suit elefanta si sotz in lift si am ajuns la etaj acolo, mi-au dat papuci d-aia de spital (tinuta mea de gala era distrusa) si m-au dus in camera. toate fetele de pe langa mine aveau asa un zambet dragut si erau foarte binevoitoare, roiau pe langa mine. ma uitam ca proasta in camera...patul meu cu buton ridicat/culcat...tv..masa pt laptop...baie proprie...wc sigilat (s-a simtit sotz dator sa il inaugureze) mai curat ca acasa. m-au dezbract tantiile si mi-au dat o camasutza d-aia sexi desfacuta pe toate partile. a venit minunata mea doctorita, m-a dus intr-un cabinet alaturat...m-a cocotzat pe masa...a verificat integritatea...m-au dus inapoi la mine in camera si m-au conectat la niste aparate...au venit asistentele...hai gata..m-au pus pe targa (nu stiu de ce ca mai tare ameteam). si m-au dus cu liftul sus la sala de operatie. m-a intepat dna dr anestezist in coloana...imi zicea sa nu ma misc si sa nu tremur, dar pe mine ma luase cu frig si emotii si ma controlam destul de greu. nu mi-a fost frica deloc. dar m-am suparat ca mi-au pus boneta si nu aveau sa vada copiii tzepii la care muncisem cu pasiune. dupa aia cand m-au intins pe masa dna dr anestezist statea la capul meu si zicea "acum va taie... acum ajunge la uter... in 5 minute e gata, scoate copiii"...ma gandeam eu ca n-are cum, tre' sa dureze mai mult. dar chiar asa a fost...imediat a scos prima putza si m-a intrebat doctorita mea "cum il cheama?" si eu zic "andrei...in ordine alfabetica ii luam", l-a dus pe masa aceea de control si l-a luat dr neonatolog la pigulit. scor 10. la un minut l-a scos si pe stefan..scor 10. si tin mine ca mi i-a adus o asistenta si mi i-a pus pe fata si miroseau asa frumos...(dupa aia cand am venit acasa si ma gandeam la mirosul ala instantaneu curgea laptic). ma asteptam sa fie mai urati...mai zbarciti...oricum stiam eu despre corpul mamei ca secreta niste hormoni care o ajuta sa isi vada puiul frumos (destept corp). pe pui i-a dus jos, la etajul unde era camera mea si unde era si camera lor. si una din asistente s-a dus la sotz care astepta in camera mea (se uita la desene animate) si l-a intrebat daca vrea sa ii vada. a vrut...s-a dus...i-a vazut...nu a stiut ce sa le faca....le-a numarat degetele...logic. si s-a intors la desene animate. dupa aia a fost foarte dezamagit de el insusi...
eu eram inca in sala de operatii, a mai durat ceva pana sa ma repare. la sfarsit s-au chinuit don'soarele asistente sa imbrace elefanta din mine in niste ciorapi antitrombotici. mi-era mila de munca pe care trebuiau sa o faca. m-au dus in camera. am intrat zambind acolo si sotz a rasuflat usurat. mi-au adus putza andrei, ca putzei stefan ii era frig si era bagat in cutie incalzitoare. mi l-au pus la san pe andrei. si acum ii vad fata aia mica...schimonosita si dragalasa...a inceput sa suga si mi-au dat lacrimile. mirosea la fel de frumos...dupa aia mi l-au adus si pe stefan. ii recunosteam dupa perisor. stefan avea mai mult si mai inchis la culoare. sotz nu ii recunostea. au stat cu brataricile la maini doua saptamani dupa ce am venit acasa. minunat a fost si dupa aia am stat ca la hotel...apasam butoun..venea o asistenta "vreau copiii" si aducea copiii, dupa aia daca mi-era somn "luati copiii" ii lua. oricum au stat mult cu mine in salon ca erau foarte cumintei. doar de foame mai scanceau. m-au invatat fetele sa ii pun la san, sa ii schimb...si acum mi-e dor de asistentele de acolo.

ar mai fi de zis...durerile de a doua zi...calmante...sosit acasa si intrebarea "eu ce fac acum..?", dar astea sunt detalii si le cunosc multe fete. doar povestea noastra era un pic mai necunoscuta ....

si-am incalecat pe-o sa....si am venit acasa cu doi pui

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Ma Techila, da' nu te dezici! Stilul tau l-as recunoaste oricand..Hai, ca am ras si-mi curgeau si lacrimi pe fata...

Sa va bucurati de putzele voastra...suna ca pixu', stiu si sa mai faceti si-o fetitza!

Te pupa fata!

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Techila scumpa..mi-au dat lacrimile..adica, de la atata ras, mi-au dat lacrimile
m-am tinut cu mana de burta la faza cu sotul cre se uita la desene animate..

esti o mamica minunata! de 2 x!! sa va traiasca copilasii dragi si frumosi!

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

In stilul inconfundabil, felicitari!

Mi-au dat lacrimile de ras, dar si de plans la faza cu mirositul frumos.

Sa traiti o mie de ani fericiti!

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Super povestea Techilo...sper sa nu o iei ca pe un cliseu,dar mie chiar mi-a placut cum ai povestit...iar sotz cu desenele lui a fost best of -ul povestii

Incheierea "si-am incalecat pe-o sa....si am venit acasa cu doi pui" e tare de tot

Sa fiti fericiti pana la adanci batraneti

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"You are worried about seeing him spend his early years in doing nothing. What! Is it nothing to be happy? Nothing to skip, play, and run around all day long? Never in his life will he be so busy again." Jean-Jacques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Techiluto, ti-am savurat povestea nasterii pe nerasuflate. Ai un dar minunat de a scrie, esti tonica, haioasa, chiar si cele mai nefericite intamplari le povestesti glumind si facand haz de necaz (stii tu de ce zic asta! ). Foarte frumoasa povestea ta, sa-ti traiasca putzele cele dragalase si sa fii mereu fericita alaturi de marea si frumoasa ta familie! Eu sunt mandra ca esti colega mea de odisee!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Techilo scurt si la obiect!Foarte natural si in stilul tau caracteristic! Så iti traiasca bebelacii si så stii ca mai rar mamici de gemeni ca tine, iti e dat så 'intalnesti'!

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fericitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

ti-am zis ca o sa fie distractiva povestea ta. ESti inconfudabila, sper sa nu te schimbi niciodata. Sa fii fercita si t si bebeii si sotz, sanatosi si plini de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

felicitari mami...te admir foarte mult ptr simplu fapt ca esti mamica de gemeni...mult curaj ai mai avut..

(22.09.09)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148726

http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

deci chiar nu e cazul...sa-ti spunem ca nu ne-a placut
esti fenomenala, sa va traiasca bebe cu falci si bebe cu ochi si sa vina si o bebelina cu pasarica , cand vreti voi!
ma bucur tare ca ai redevenit activa pe forum

VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Techila dear, super faina povestea voastra!
M-a binedispus instant. A fos asa, ca un sot de techila: scurt, m-a incalzit pe interior in cateva secunde!

Sa va traiasca puiutii, sunteti o familie tare frumoasa!



_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput