Bobocei de sept-oct 2008 (260)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Hmm Moni si mie mi-a fost frica de obezitate cu Andrei.Manca si el pana la 1an ca haplea exact cum spui.Cand se termina sticla cu lapte plangea de zici ca nu a mancat de 5 ore nu ca atunci a terminat.Dar dupa 1 an nu a mai mancat a devenit mofturos si selectiv mananca putine lucruri si nu ff mult nici din alea.Are zile cand chiar nu mananca nimic doar laptele ce il bea si ala il tine sa nu slabeasca.Oricum acum nu mai e gras deloc ba chiar a mai slabit vreo 200 de g in ultimele sapt are 13,8kg la vreo 89 cm nu arata gras deloc.Iti dai seama ca acum am ajuns sa ii dau vitamine doar doar o manca si el.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Moni, David a stat in fund ca lumea dupa 7 luni si vreo jumate.La 7 luni statea in fund dar doar cateva secunde.Si erau 7 luni nu 6 cat are Dragos al tau.
Tehnic, David avea la 6 luni 8900 si tot 72 de cm.
Noua nu ne-a zis nimeni ca TREBUIE sa stea in fund la 6 luni. Doctorul a zis ca de la 6 luni il putem ajuta sa il punem cu o perna in spate dar sa nu il fortam.Dar in nici un caz ca trebuie sa stea singur.

Eu zic ca asta nu e deloc un motiv de ingrijorare.Fruntea sus mamico..trece si asta


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Hmmm, Ange, eu cam am incredere ca la Babes sunt dri buni ca doar ei mi-au salvat viata. In plus fac si analizele cu simt de raspundere.. Ma gandesc si iti spun. La IOMC ma duc pt testare genetica sa vedem de SD. IEri am vorbit si cu ginecoloaga mea, ca stiam ca ea consulta si acolo si ea mi-a zis ca pe parte de genetica sunt dri buni acolo sa merg fara grija. Oi vedea luni...

dya, mi-ai dat o veste buna . Desi al meu nu prea are cu cine semana sclifosit la mancare

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Moni tot la Babes e si dr asta...poate vb de aceiasi, acum nu ma pot uita in telefon...dar diseara cand vine mama fur bateria ei si iti spun

Parca mi-s tampa azi...i-am ars sosul pt paste Crinei...acum am altul pe foc

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Monica draga Doctorii oricat de buni profesionisti ar fi, au un talent innascut de a te baga in sperieti pentru diverse probleme.. doar din asta traiesc!!!! Sunt aici la noi la bobocei multe cazuri in care dr ne-au bagat in sprieti cu disgnostice eronate ca retard de crestere, capul prea mare, capul prea mic, cu limba scoasa stiu ca a fost isterie si la noi cand cineva a venit trista ca dr i-a zis ca sta copilul prea mult cu limba afara si era suspect de ceva neurologic, mama mama, ce ne-am mai trambalat toate ca la toate stateau copiii cu limba pe afara/...... De fapt incepea eruptia dentara si de aia era asa....

Daria a stat in fund tot dupa 7 luni, abia la 6 luni am inceput sa o pun cate putin, cate putin.... Fi-mea e carna carna, dar seamana cu mine ...

Sincer mie mi se pare ca dr asta s-a hazardat sa puna un diagnostic mult prea repede si bazata doar pe 3 elemente de ordin fizic, elemnete ce pot fi asa prin simpla mostenire din familie!!!! Stiu ca nu poti sta fara sa-ti faci o mie de ganduri, dar fa repede analizele alea de kkt, si linistete-te odata pentru totdeauna!!! Ai un copil PERFECT SANATOS SI NORMAL!!! Este al tau, este un frumos, si nimeni niciodata nu ti-l va lua!!!!

PUPICI!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Moni al meu cam are adica cu mine ca eu in copilarie am fost o mare mofturoasa si sclifosita si o super slabanoaga sotul insa nu era mofturos si nu e nici acum.Acum nu mai sunt nici eu ca de aia si arat acum ca o balena esuata

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

andreutac chiar uitasem , bine ca mi-ai mai adus aminte si azi!!!

"marea reteta" nu este nimic deosebit este doar ceva inventat de mine , insa cand am facut prima oara daria a considerat ca este nemaipomenit asa ca tot repet si ii place de fiecare data

Fierb intr-un vas cateva buchetele de brocoli si separat fac un sos ca cel pentru spaghete cu sos de cascaval. Ti-l scriu ca sa nu stai sa cauti ca nebuna sosul Topesc o jumatate de pachet de unt, in el topesc pe rand 8 felii de cascaval hochland (din ala feliute impachetate separat pentru chessburger) si apoi pun o cutie de smantana de 400 gr. sare si piper si lua imediat de pe foc sa nu se branzeasca smantana. Asta e tot. Le amestec si gata. dariei inca ii dau chestia asta pasata, de aia o numesc crema de brocoli. daca iti iese prea groasa poti s-o subtiezi cu laptic direct in farfuria mandrei. Sper sa nu fi dezamagita de" reteta".....

Aaa, vezi ca sosul asa iti iese ff mult, eua fac ataet pentru spaghete... vezi si tu cat pui sa-ti iasa un picut, pentru o portie doua,.....

Si daca nu vrei sosul asta eu mai fac si altul, topesc unt, pun faina si apoi lapte pana se face o crema subtire, apoi le blenduiesc si gata. cam tot aia e, dar sosul e mai greut, cu faina...

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:



Fetelor se pare ca si Maya are DA, dar o forma usoara, dupa ce un dermatolog ne-a spus ca e Keratoza, acum cica e DA.. Ne-a dat un lotiune de spalat si o crema Lipikar-La Roche, a mai folosit cineva?

Si cica analizele mele sunt toate ok nu mai inteleg nimic, de unde ametelile mele si starile de rau sunt curioasa cu ce ma uimeste medicul de familie...

Moni eu cred ca ai dat peste un medic inconstient si nimic mai mult, nu te mai gandi atat, crede in instinctul tau de mama, ai un copil frumoas si sanatos!

Lumi draga, sper ca ti-a revenit buna dispozitie si sper ca iti dai seama ce mamica minunata esti pentru hunii tai habar n-ai de cate ori ne gandim noi la tine. Esti un model pentru noi toate

Cuscra super ca zice soricelul cand face kk, Maya ma anunta si cand face poc, ea zice "kk" si pune mana la pampi si daca o intreb daca a facut da din cap de numa ca "daaa" de cele mai multe ori nu e kk, sunt doar pocuri
Sa stii ca te-am visat, erati la noi, soricelul era imbracat in verde si tu la fel vezi ca visele mele devin realitate

Niko o sa pun poze cu Maya cat mai curand, promit! M-am amuzat teribil la filmuletul cu Kiki cu noii pantofi, e o scumpa cum vroia sa paseasca si monstrii nu se miscau
Are si Karina DA? Stiu ca bubitele Mayei erau ca ale ei.. sper sa nu aveti si voi. Multi

Cat despre alaptat, am primit si eu "sfaturi" de a renunta de la fff multe persoane, deja nu ma mai agit, m-am obisnuit ca lumea sa ma vada ca pe o "ciudata" in privinta asta.
Cand mi s-a facut rau, acum cateva saptamani, am ajuns la urgente, unde medicii de acolo, mi-au spus ca de la alaptat mi se trag toate si ca sa intarc rapid ca nu mai e bun laptele si le-am zis "daaa stiu ca nu mai e bun, a expirat..."

Nocom mie cel putin mi-ai transmis optimusmul tau din plin

Ange cu intarziere mamei tale. ic Crinutei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Va rog frumos sa-mi dati si mie reteta de tiramisu!!

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Deci de la Nusha
,,separi 4 oua ,bati galbenusurile lamixer bine bine cu 7 lg zahar apoi adaugi 2 cutii de mascarpone de 250g si mixezi bine...le lasi deoparte...in alt vas mixezi albusurile bine su adaugi 200g frisca(poti folosi de oricare eu oo folosesc pe cea lichida de ladorna rosie ca nu e vegetala si-mi place mai mult gustul) si un plic de praf frisca de la dr oetcker....astea trebuie sa le bati pana vezi stele adik pana se intareste macar cat de cat depinde cata rabdare ai
apoi amesteci astea 2 compozitii si le mixezi

intr=o tava incepi sa asezi fursecurile muiate in cafea,iti trebuie un pachet mare de savoiardi de 400g si o stacana mare de cafea eu fac cu ness ca sa-mi stea inima teapana cand mananc si pui deci un rand de fursecuri unul de crema iar unul de fursecuri si tot asa ultimul trebuie sa fie crema si apoi cerni deasupra multa cacao si o dai la rece

ar trebui sa stea la rece macar vreo 5 ore dar eu am lasat-o 3

asa ...in reteta ooriginala erau parca si niste esente care se puneau in crema dar mie mi se pare ca-i strica gustul asa ca nu pun,si mai e un secret daca vrei sa stea crema teapana se pune un plic de gelatina in ea chestie pe care eu iarasi nu o fac pt ca nu agreez gelatina

pofta buna!!!

SI ACUM DE LA BABYTZA
O punga mare de piscoturi, 5 oua ,90g zahar , 500g mascarpone , 300ml cafea, cacao,o sticluta esenta de rom sau vanilie.

Se bate albusul cu ou pana se umfla (se face spuma), apoi se adauga zaharul.
Separat se amesteca galbenusul cu mascarpone.
Apoi se amesteca, se pune esenta.
Se trec piscoturile prin cafea si se aseaza un rand in tava.Nu se lasa piscoturile in cafea, se trec repede prin cafea sa nu se inmoaie de tot.
Se adauga un strat de crema. Apoi un alt rand de pisoturi trecute prin cafea si iarasi crema.
Se pulverizeaza cacao..
Se lasa la rece minim o ora.


POFTA BUNA!!!

Nocom vrei sa ma intreci la kg???Hai in kg sa ne batem.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput