Bobocei de sept-oct 2008 (260)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:



Am auzit samburel cu inimioara, 126 bpm
Totul pare ok, varsta ecografica 6s5z, cu 2 zile mai putin decat socotisem eu, nu cred ca e grav ... Uof, primul hop a trecut!
Multumesc mult de sustinere!

Moni, Dragoselul e perfect! Gruia a stat in fund la 7 luni jumate, a ras tarziu, vorbeste greu (ma rog, inca nu vorbeste), statea si el cu limba pe afara intr-o vreme ... cat despre mancat, nu stiu ce sa spun, doar ca nu iti doresc un copil nepapacios, nu vrei sa stii ce dureri de cap si nervi la fiecare masa. Am auzit si vazut mai multi copii care mancau orice mici (ex. surioara lui Gruia), iar acum sunt, asa cum spunea si Diana, destul de selctivi. Au perioade, nu te stresa. Iar despre statul in fund, eu nici macar nu l-as stimula, cand va fi el pregatit va sta, ce atata graba? Nu chinui copilul si nu te chinui nici tu, lasa-l sa se miste natural asa cum simte, poate si vrea el, e frustant si pentru el sa stea in pozitii inconfortabile doar ca sa atinga standardele unora ..
Babytza, pune, te rog, reteta minune a lui David pe blog, cred ca ma apuc si eu de bucatarit. La el minunea se numeste Vitel cu orez si legume de la Nestle, dar as vrea sa fie facut in casa ... Tot numai un singur fel si noi si, uneori, ciorba. Aaa, si carnita nu o refuza prea des, dar doar cateva firimituri.
Si de aici trec la discutia despre lapte, daca a ajuns Gruia la 11kg (destul de scund - 80cm) cu felul in care mananca el, apoi laptele lu' mami sa traiasca!
Miruna, mie pediatra mi-a luat o data o proba de lapte pentru analiza, nu-mi mai amintesc ce voia sa analizeze ... dar ceva a analizat :D ... rezultatul era ceva cu acizi grasi

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

fetele nu dati cu roshii, mi-e al dreaq de greu sa fac fata la tot.... sunt aici. dar nu am citit decat ultimilr pagini.... ma invart intr-un carusel super nasol, singurul lucru bun: Vlad nu-i n el....
Moni: nu are nimic Dragos, si Vlad este chinezoi (acum s-a mai schimbat) ptr ca seamana cu ta-su la ochi(da' asta nu-i chinez, asa-i natia)... refuz sa cred ca Dragos are vreo problema....Eu cred ca fiecare dintre noi, ca mama, stie daca copilul are o problema, facand abstractie ca altii fac fizica cuantica, chimie etc la 1 an.... si ca ai nostri nu-s la fel ca ei...
Vlad a fost haplea( la fel este si acum), haleste tot ce-i dai si se cearta cu tine pe ultima bucata lasata in farfurie (farfuria ta, of course), dar nu-i obez: arde mult cu alergatul, cataratul, etc.... el este oarecum lenes, asa il simt. daca are un hop mare, vrea sa-l treci tu, nu s-ar apuca din proprie initiativa Doamne Fereste...

concluzie: nu cred o boaba din ce ti-au spus de SD!!!! Imposibil!!!!!!!!!!
dya: te pup mult!!!!!!!!!!!!!!! merci ca ai intrebat.... nu povestesc despre Vlad ca mi-ar trebui un capitol, cert este ca face nishte lucruri care ma termina, este mult prea rapid pentru mine... ma rog, detaliez alta data.............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Nerantula super felicitari!!!!pt samburel.Ma bucur tare tare pt tine!!!

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Oau FELI ce bucurie imi faci!!!!Tu stii ce dor imi e de tine????Sper ca nu e nimic grav cu caruselul ala...

Fug ca s-a trezit Andruscu...revin

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

nerantula superrr Cred ca va fi baietel

feli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantula o poti intreba unde a facut analiza? Pentru mine problema inca exista as vrea sa stiu daca chiar este sau nu ceva la san.
Moni scriu si aici: Alexei a fost asa un mancau precum e Dragos, acum e un lingav, trec zile in sir si nu gusta nimic, nu ii place mancarea de nicio culoare. Ma uit acum pe caietul lui si la sase luni avea aproape zece kg. Nu s-a intors nici de pe burta pe spate nici invers pana pe la noua luni, Dimitri cand vrea sa se intoarca de pe burta pe fata se ridica in fund. Raman la parerea mea ca fiecare copil are propriul ritm de crestere. Eu stiu de exemplu ca limba scoasa poate fi si de la polipi. In fine, mergi si investigheaza-l ca sa scapi de grija. Inca ceva, imi vine greu sa cred ca daca era SD nu isi dadeau seama la spital, mai ales ca tin minte ca l-au controlat pe toate partile si nu e o alunita vorba aia.
baby_boy am eu Continuum Concept in varianta electronica. Da-mi adresa ta pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantula felicitari pentru samburel/samburica.

Asa mai vroiam sa subscriu la intrebarile retorice puse de Ada si Oana legat de alaptat si eu ma intreb acelasi lucru ca si voi.

Si inca ceva: unii medici ginecologi recomanda intarcarea pentru a o proteja pe mama. ei cred ca daca nu mai alapteaza mama se poate odihni, ocupa mai mult de ea etc. As putea sa ii inteleg avand in vedere ca mama e pacienta lor si nu copilul. Pediatrii nu au nici o scuza in schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

monica, off, tare rau imi pare de ghinionul tau cu toti doctorii astia... mama lor de nebuni, baga lumea in sperieti aiurea!!!
ai mei au stat in fund de la 8 luni. am incercat eu pe la 7 luni sa ii pun in fund, sprijiniti de perne, cadeau ca tantalaii, asa ca am renuntat.
de mers in 4 labe (ca si asta o sa ti-o zica, pun pariu!) Edi a mers pe la 9 luni pana la 1 an cand a luat-o in doua labe. Robi... ei bine a mers pe la 11 luni, pana atunci se tara pe burta ca soldatii in transee si nu indoia genunchii neam (sa nu uiti sa-i spui asta pediatrei, cand o sa vina vorba si sa-i explici cat de normal e copilu'!!), apoi a renuntat la 1 an si o luna, cand a mers in 2 labute.

relaxeaza-te, stiu ca e greu, mai ales cand un doctor iti spune asa ceva, dar mai cere o opinie, si zece daca trebuie, fa analizele si apoi mergi sa le dai cu ele in cap! mama lor de netrebnici...

aaa, si nu-ti face griji nici ca e prea gras, o sa dea totul jos cand o sa inceapa sa misune.



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

nerantula, wow, ce vesti bune!!!! ma bucur mult pentru voi, o sa fie bine de data asta, o sa vezi!!

laureta, care e Titan II? Asta de pe Lunca Bradului parca e Titan IV, io aicea vroiam sa-i duc. In fine, nu stiu nimic de locuri/taxe/proceduri/analize, urmeaza sa vad luni ce si cum. si daca trebe' sa ung pe cineva pe acolo.... ce sila mi-e....

cosmy, merci mult, mult, nu pot sa zic ca ma simt mai bine, ci doar mai obosita, fizic. am facut o plimbare luuunga cu hunii.
la mine functioneaza daca fac efort, sport, plimbare, curatenie, orice...

ce mai vroiam sa zic???

aaaaaaaa, Feli, ma bucur ca ai mai intrat, si eu te-am mai strigat, imi imaginez ca esti prinsa, dar o gura de forum sigur iti va face bine, din cand in cand. ai grija de voi!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

lumi mai un Titan II in alta parte.

Mergi la inceput