Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Am uitat sa scriu de celelalte tarife

asa am auzit si eu, din mai multe surse la anestezist 100 euro si la neonatolog 50 euro (eu cred ca trebuie sa dau 100 euro la neonatolog fiind 2 copii)

Aceste 2 tarife 99 % ca asa raman hotarate la mine, doar cu ginecologul trebuie sa ne mai informam.












Ruxi 26 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Mira , succes la examen! Tin minte de la Cris urmatorul lucru legat de examene: ajuta "putin mov" , si te mai ajuta si Maya!

Nata, ma bucur ca ti-a placut reteta. Sa stii ca si mie mi-au iesit prea moi , da !

Ruxi, oare n-ar fi mai simplu, mai safe (zice neuronul meu ) sa-ti gasesti o menajera si sa te ocupi tu de puiuti fara sa ai pe cap treburile casnice? Eu am femeie la curatenie, si nu stiu ce m-as face fara ea, asa voi avea timp pentu Adelina, si mai mult timp pentru mine. Gatitul mi se pare usor si face placere, asa ca aici imi e suficient ajutorul sotului.

Nana 27+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Mary (Madamar) si eu am avut in ultimele 2 saptamani probleme cu cosurile, vad ca avem aceeasi varsta a sarcinii, o fi ceva hormonal.

Cat am avut greturi nici eu nu suportam pasta de dinti, dar se pare ca e ceva general, pentru ca la maternitate m-au intrebat direct cum ma impac cu pasta de dinti si mi-au recomandat pasta de dinti pentru copii, care intr-adevar e mai usor de suportat.

Ioana (arturicii), numai 8 saptamani!!! ce repede a trecut timpul!

anamariam79, de ce sa dam cu rosii? Sa il porti iubita, toate gravidutzele au dreptul sa sa fie alintate!

Mira, bafta la examen!!

OanaMar, ce povestesti! din ce in ce ma conving ca tine mult de noroc. Cum poti sa ai incredere sa lasi pe mana unui necunoscut un bebe de 6 luni? Prevad ca o sa fie tare tare greu.

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna pe la pranz si de la noi si bun gasit la un nou capitol plin numai de vesti bune!

Vad ca ati inceput sa vorbiti de bone, crese, uff ma ingrozesc la gandul ca voi lua o necunoscuta sa stea cu copilul meu ca am auzit tot felul de cazuri asa cum povestiti si voi , dar sper in prima faza sa stau cat pot de mult acasa si apoi vom vedea, poate apelam la mama , sau la soacra pana o ducem la cresa/gradi.
Iar despre preturile de spital, din fericire aici nu platesc nimik , totul este gratis, si mi-ar fi si o rusine sa ii dau la spital moasei bani sau ciocolate sau mai stiu eu ce, vaiii aici e o rusine, dar in Ro se practica si cand aud si ce scoruri vorbiti voi acolo, brrrrr.
Pup si revin

Cornelia
26+ cu Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui cusa

Buna pe la pranz si de la noi si bun gasit la un nou capitol plin numai de vesti bune!

Vad ca ati inceput sa vorbiti de bone, crese, uff ma ingrozesc la gandul ca voi lua o necunoscuta sa stea cu copilul meu ca am auzit tot felul de cazuri asa cum povestiti si voi , dar sper in prima faza sa stau cat pot de mult acasa si apoi vom vedea, poate apelam la mama , sau la soacra pana o ducem la cresa/gradi.
Iar despre preturile de spital, din fericire aici nu platesc nimik , totul este gratis, si mi-ar fi si o rusine sa ii dau la spital moasei bani sau ciocolate sau mai stiu eu ce, vaiii aici e o rusine, dar in Ro se practica si cand aud si ce scoruri vorbiti voi acolo, brrrrr.
Pup si revin

Cornelia
26+ cu Emma



Vai Cusa, nici mie nu imi place practica asta, dar deloc, nu am fost niciodata in stare sa dau atentii medicilor si cu atat mai putin asistentelor... Imi e mie rusine, efectiv nu pot... De-asta ma si gandeam la o clinica privata, dar diferenta de scoruri e mult prea mare ca sa mai stau pe ganduri... Oricum, de medici se va ocupa sotul dar din pacate asistentelor va trebui sa le dau eu... Mai degraba as fi dat doctorului, pentru ca stiu ca isi merita acesti bani. Ma rog, cred ca le voi da asistentelor care vor fi dragutze din proprie initiativa, dar daca dau de vreo nesuferita sau prefacuta care fix asta asteapta, cred ca am s-o sar...

Cristina, fericita 23+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Prietenele mele au nascut la Clinica Gine I Cluj-Napoca.

Una a nascut anul trecut in vara, si cealalta tot anul trecut in toamna.

Ruxi 26 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Nana eu o sa am nevoie de bona si dupa ce ma intorc la servici, pana o sa faca bebeii varsta ca sa mi-i ia la gradi.

Asa ca mai bine o iau de la inceput macar sa o pot vedea eu de ce e in stare cat sunt si eu acasa in primii 2 ani.
In acelasi timp ma gandesc cu groaza ca nu o sa ma pot obisnui cu un om strain la mine in casa atatea ore pe zi.

A, inca ceva , si eu cred ca as face cum spui tu daca ar fi fost un singur copil, dar fiind 2 deodata, ma panichez ca nu o sa ma descurc.


Ruxi 26 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Sabina, eu am scris intr-un post anterior ca david merge la gradinita de la un an fix. a fost conjunctural, alta optiune n-am avut atunci.
culmea, am avut de partea mea medicul pediatru al copilului (stiu ca sunt putini care incurajeaza colectivitatea), insa nu poti generaliza ca la gradinita copilul se imbolnaveste. ideea e ca in primul an de colectivitate se imbolnaveste, chit ca primul an incepe la 1 an sau 2, chit ca intra in colectivitate direct la scoala. primul an va fi presarat cu nenumarate viroze.

la noi n-a fost chiar asa, chiar si primul an de colectivitate a fost usurel, nu a stat niciodata acasa mai mult de 2-3 zile consecutive si singurele medicamente pe care i le-am dat au fost antitermice. si pe alea, doar daca febra trecea de 38.5 C. acum, in al doilea an de colectivitate nu a mai racit deloc, din septembrie merge continuu la copii- acasa am stat doar cand au fost zapezile astea mari si n-am putut iesi din casa.

eu n-as putea sa iau o femeie straina la mine in casa (am vazut si auzit prea multe ca sa nu fiu carcotasa) si nici sa stau eu cu el. eu cred ca fiecare are nevoie sa fie cu cei de seama lui, nu cred ca i-as fi putut asigura socializarea oricat de des as fi iesit in parc la copii. si nici metoda pedagogica n-am si poate nici rabdare suficienta sa-i ofer tot ce are el nevoie.
sa lucrez de acasa cu el pe langa mine -e ceva utopic (teoretic ar fi posibil), cand suntem impreuna e musai sa ne jucam amandoi, atentia trebuie canalizata aproape 100% catre el. as putea doar sa ma amagesc ca lucrez, ce iese insa...numai ceva de calitate nu e. si nici nu cred ca i-ar fi mai bine sa-l abandonez intr-un scaun in fata televizorului cu orele doar ca sa ma lase pe mine sa lucrez, in conditiile in care - in acest timp ar putea sa aiba niste activitati educative cu copiii de seama lui.

am scris cele de mai sus nu cu ideea de a va convinge ca gradinita/cresa e cea mai buna alegere, ci doar sa nu o considerti cea mai rea, sa nu o excludeti din start. e o optiune viabila, care iti ofera pe de-o parte satisfactii, pe de alta dezamagiri. ca orice alegere, de fapt.
eu voi ramane acasa din mai-iunie (nu stiu cand exact, depinde cum ma voi simti). David va merge in continuare la cresa, atat pentru ca o sa-mi fie si mie mai usor, dar mai ales penru ca e cea mai buna varianta pentru el.






_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + xy 23+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Neata si pe la pranz de la mine,

vad ca se discuta subiectul bonelor si al gradinitelor. Si eu sunt una dintre mamicile, care prefera sa lucreze de acasa pentru a fi mereu in preajma copiilor. Cu toate astea am luat o bona la fata, dar pe care nu am lasat-o niciodata singura in preajma ei. Nu mi-as lasa niciodata copilul singur in preajma unui strain, eu abia am lasat-o singura si la mama, in jurul varstei de 3 ani. Asa sunt eu mai sarita cu fixuri. Cat despre gradi, cu riscul ca imi iau rosii, nu sunt de acord cu ea sub varsta de 3 ani si poate nici peste, decat un an, maxim 2 inainte de scoala. Eu am tot vazut prietene in jurul meu, care si-au dus copiii la gradi si i-au tinut mai mult bolnavi acasa, decat sanatosi la gradi. Si atunci nu vad rostul, decat sa il tin bolnav mereu, sa ii distrug ficatul cu medicamente, mai bine il tin pe langa mine, il duc la activitati si 2 ani maxim inainte de scoala dupa parerea mea sunt arhisuficienti. Inainte de asta, la un moment dat am vizitat si eu cateva gradi, spun sincer am avut o idee sa o dau, dar cand le-am vazut cum sunt, mai ales cele private unde cer o caruta de bani, scot copiii din gradi fara acordul parintillor,ii plimba cu masinile lor nici macar in centuri, ii lasa in parc nesupravegheati, salile de clasa se transforma in dormitoare, epidemiile sunt la loc de cinste fara a informa parintii, de ex ca au epidemie de scarlatina si prefera sa faca bani pe spatele sanatatii copiilor si al parintilor, am preferat sa imi tin copilul acasa.

Oana cam nasoala experienta cu bona, dar tot e un punct bun, ca a priceput. Eu ii luam macar din salar, cu ceva tot o penalizam. Te inteleg perfect cu straini in casa, nici eu nu sunt adepta, a mea e vecina de peste drum si daca nu o cunosteam nici ca o aduceam. Mai mult, daca intr-o buna zi mi se pune pata pe ea (a mai calcat si ea in strachini) nici ca ma gandesc sa mai aduc pe altcineva in casa. Sa intre mama in pensie, nu stiu, o sa vad cum ma descurc, dar eu straini nu mai vreau, mi s-a luat de tot.

Nana te cred ca te-ai enervat cu sefa ta. Cand eram gravi cu Ale lucram la o reprezentanta de banca, eram 3 oameni si eu fata buna la toate, omul de incredere, in Sabina puteai pune baza oricand. Nici macar concediul nu mi-l puteam petrece in tihan, ca nu exista zi fara telefon, sa ma intrebe unde e aia sau ailalta. Cand am ramas gravi, treaba s-a schimbat, am inceput sa imi bag picioarele, mi-am luat concedii medicale, dr mi-a zis clar ori copil, ori servici, daca nu te lasi, nu duci sarcina la capat. Seful meu invatat cu mine, iti dai seama parca i-am taiat mainile. A inceput si el cu mici porcarii, pana a angajat o tipa, pe care trebuia sa o scolesc tot eu. AM facut un mic efort si am scolit-o, atat cat am putut, apoi mi-am bagat picioarele definitiv. Ce m-a derenjat cel mai tare au fost 2 lucruri, una cand imi luam inca salariul fiind in medical, mereu vocifera, ca ce iau atatia bani, din moment ce stau acasa, de parca ma platea el din banii lui si 2 eu am fost frank si i-am spus ca nu ma mai intorc dupa 2 ani. Ce a considerat el si eu am inchis okii, ca sunt o doamna, prin luna ianuarie, in conditiile in care cIC imi expira in iunie, sa imi desfaca contractul de munca, ca el nu mai poate sa justifice la Frankfurt un angajat in plus din luna martie. Am incercat sa ii explic, ca nu el ma plateste, ci statul, ca ar fi frumos, sa mai am acel contract care mi se cuvine si e dreptul meu pana la sfarsit, ca e ilegal ce face, dar a tinut-o una si buna, ca eu am bani acum si nu stau in aia 8 milioane. Asa ca mi-a fost scarba sa ma tiganesc, i-am semnat demisia si mi-am bagat picioarele.

Mira bafta la examene. Eu nu sufar ca nu pot intra in concediu. Cand nu am sa mai pot, am sa ma pun in pat. Prefer sa lucrez si sa trag de mine si uneori sa ma mai enervez cu clienti nesimtiti, care nu au cei 7 ani de acasa,decat sa ma duc sa lucrez la patron. Am mancat si eu painea asta si stiu cat de groaznic e, cand te afli in situatii limita, te chinuie burta si ai parte numai de nesimtiti in jur.

Aseara mi-am bagat si eu o injectie, incepusem sa am contractii regulate cam la 15 minute, erau cam nasoale, cu dureri de spate si tot tacamul. Dupa injectie m-am potolit si zic si eu asa cat reactionez inca la injectii e bine.

Si acum o veste pe care am vrut sa o tin secret, dar m-a provocat Arturicii, ea naste inaintea mea, am stabilit data nasterii (sper sa mai stea piticele pana atunci) tam tam 13 aprilie.

Sabina 30+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 10 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Am un coleg care a luat bona pt. baietzel, si i-a spus femeii de la bun inceput ca sunt montate camere prin casa, sa stie femeia. Dar ramane interbarea, ce face cand iese cu el afara?! Daca bebe e un pic mai maricel, da raportul la mami si la tati, dar daca e mic, degeaba. Femeiea e ok, in mare, atat cat poate fi un om strain care sta cu copilul tau, insa colegul e nemultumit ca in afara de hranit/schimbat/culcat, nu mai face nimic cu bebe: nu se joaca, nu incearca sa-l atraga cu nimic.

Sa va spun ce am vazut eu si m-am crucit si speriat? Era o tanti, cred ca de varsta pensiei, cu o fetita in carutz. Intra la Loto. Zic in mintea mea, ei, ia si femeia un bilet, ce mare chestie? Numai ca tanti a asezat carutzul intr-un colt, si ea s-a dus la.... JOCURI !!! alea mari cat frigiderul care se gasesc pe la Loto. Nu mi-a venit sa cred.

Daca nu as avea-o pe mama care e la pensie (sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere), as sta minim 2 ani acasa cu bebe, pentru ca nu as avea incredere in nici o femeie straina. As lua pe cineva sa ma ajute de la inceput, si daca s-ar dovedi ca pe parcurs ne intelegem, m-as mai gandi daca dupa cei 2 ani poate sa stea singura cu bebe. Oricum de la 2 ani as cauta o cresa, si femeia sa il aduca si sa stea cu el pana as veni acasa.

Ana 27+ Miruna-Nicola
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput