FIV Europa(28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violab spune:

Citat:
citat din mesajul lui BuburuzaL

Viola draga,ce-i drept, aveam endo de 8-9 inainte de punctie ca la ET nu-l mai masuram, ca faceam transferul cu eco abdominala. Stiu ca mai creste el dupa puctie, dar tot ma mai gandesc daca o fi fost asta cauza esecului sau....? Sa ne concentram pe urmatoarea incercare si poate ne iese de data asta! Eu icep inhibarea pe 7 si cred ca pe 18 cu gonalul. Dar pana atunci mai culeg ceva info...

Stefy 13 numai bine!

Bruni hai draga mea ca te astept sa dam startul fovului cel norocos!!! Sa vii cu vesti bune marti!


Fetelor, va rog mult lamuriti-ma si pe mine, legat de trombo ass/aspirina si prednison, le poate lua oricine? Sau sunt adresate in general pentru diferite afectiuni?

ici multi

------------------------------------

Anul asta vreau un beta mare!!!



Bafta multa draguta! Sa stii ca mie nu mi se pare mic endometrul de 9 in ziua punctiei. Dar nu sunt experta. Din cite am inteles eu ar trebui sa fie de 12 in ziua ET. Fetelor va rog sa ma corectati daca gresesc.


Anul asta voi fi mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Pai daca as sta eu sa astept endometru de 12 nici ca as mai ajunge la vreun ET.La un 8 zic saru'mana .

viola - nu, nu am luat nici omega3, nici laptisor de matca, nici branca ursului. Nimic. Eu nu prea sunt adepta naturistelor si mai ales a naturistelor luate dupa ureche. Cum nu sunt nici o sustinatoare a medicatiei luate fara a fi administrate de catre medic doar pt ca asa am citit pe net si se pare ca a functionat la nu stiu cine.No....acu daca tot m-ai intrebat te-am lamurit :)).

Da... recomand analizele de trombofilie mai ales femeilor care fac FIV. Este crunt sa treci prin tot chinul asta si sa pierzi sarcina in luna a 5 a doar pt ca nu s-au facut niste analize banale. Desi protocolul spune ca se recomanda dupa 3 sarcini pierdute eu una nu sunt de acord mai ales in cazul nostru.....
Desi la fel de bine poate fi o trombofilie care se declanseaza numai in sarcina si care nu se depisteaza in afara ei....(cazul meu).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violab spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Pai daca as sta eu sa astept endometru de 12 nici ca as mai ajunge la vreun ET.La un 8 zic saru'mana .

viola - nu, nu am luat nici omega3, nici laptisor de matca, nici branca ursului. Nimic. Eu nu prea sunt adepta naturistelor si mai ales a naturistelor luate dupa ureche. Cum nu sunt nici o sustinatoare a medicatiei luate fara a fi administrate de catre medic doar pt ca asa am citit pe net si se pare ca a functionat la nu stiu cine.No....acu daca tot m-ai intrebat te-am lamurit :)).

Da... recomand analizele de trombofilie mai ales femeilor care fac FIV. Este crunt sa treci prin tot chinul asta si sa pierzi sarcina in luna a 5 a doar pt ca nu s-au facut niste analize banale. Desi protocolul spune ca se recomanda dupa 3 sarcini pierdute eu una nu sunt de acord mai ales in cazul nostru.....
Desi la fel de bine poate fi o trombofilie care se declanseaza numai in sarcina si care nu se depisteaza in afara ei....(cazul meu).

Catalina





Hai ca m-ai facut sa rid cu endometrul tau. Multam fain de sfaturi.


Anul asta voi fi mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Cata merci mult de raspuns!Mi-am notat si eu medicatia ta si sa vad...poate ma hoatarasc sa adopt ceva...daca tot sunt recomandate pentru toata lumea, inseamna ca nu sunt foarte periculoase...De fapt, mai daunatoare decat un intreg protocol, cu atatia hormoni, nu cred ca sunt!Poate e bine de incercat...banuiesc insa ca e nevoie de prescriptie pentru toate astea, mai ales aici, ca nu se da mai nimic fara reteta...Cat despre endo, esti foarte tare! M-am amuzat de minune! si numai bine!

Pisucmic eu fac cu prof. Thomas D'Hooghe din cadrul U.Z. Leuven. Dar pot sa te intreb ce ti-a influientat decizia de alegere a clinicii? Multa bafta la stimulare, sa ajungeti cu bine la Viena si sa produci mult si bun!!!

Viola acum, noi incercam sa facem totul ca la carte, numai cu ochisori sa iasa! Si totusi, nimic nu depinde de noi...

------------------------------------

Anul asta vreau un beta mare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Buna fetelor! Sunt noua pe forum , dar va citesc de o buna bucata de timp. Am 33 de ani si 2 FIV la activ, ambele la Debrecen; primul sarcina biochimica, al doilea nereusit( embrioni slabi). Anul acesta mai incercam o data , dar de data asta mergem la austrieci. Nu ne-am hotarat inca la care clinica sa apelam, dar cred ca vom merge la Viena. Deocamdata sunt la faza de strans analize. Problema mea e lipsa ovulatiei din cauza unor dezechilibre hormonale; acum am decis sa fac si investigatii pt trombofilie , tinand cont ca am la activ doua fiv-uri ratate; sper ca al 3-lea sa fie si ultimul.va doresc bafta la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Buburuza - na...ce sa zic....la mine a mers de fiecare data



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Buburuza draga
si noi tot la prof D'Hooghe am facut un bilant acum cativa ani, chiar si o laparo (la dr Meulemans). Pentru FIV insa nu am mai apelat la ei din motive de conjunctura si sa zicem de organizare, ne e mai simpla Viena, stim de mai multa lume care a fost acolo etc. Oricum, mi-au facut o impresie excelenta leuvenezii! Inteleg ca voi locuiti acolo?
Multa multa bafta!

Nu stie nimeni sa-mi zica si mie cam cat costa Menopur-ul la Viena, asa orientativ? Mersic.



Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mizo40 spune:

Pisuc mic, gasesti pe www.saint.info preturile la Viena pentru medicamente (clic pe apotheke si apoi pe online apotheke, tastezi medicamentul care te intereseaza si iti afiseaza pretul. Oricum au preturi mult mai mari decat in Romania. Cand am plecat spre Viena mi-am cumparat de la noi mai mult gonal si menopur decat mi-a prescris pentru ca diferenta de pret era foarte mare, mai ales la gonal. Dupa embriotransfer insa, iti dau un sfat: sa iti cumperi de acolo medicamente pentru ca nu le gasesti pe toate in Romania. De exemplu mie mi-a prescris Proluton depot 250 mg (progesteron injectabil) si sa stii ca nu se gaseste in Romania. Inainte sa pleci din Viena spre casa, incearca sa cauti pe net daca exista in Romania medicamentele pe care ti le va prescrie dupa embriotransfer. Daca nu exista, intreaba doctorul cam cate medicamente trebuie sa iei, in ipoteza in care testul va fi pozitiv (si sigur va fi pozitiv) si cumpara de acolo pentru toata perioada.
Bafta multa, embrioni sanatosi si Bhcg mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Mizo, esti un miracol!
Am gasit - acolo Menopur 10 fiole costa 360 Euro, practic dublu fata de Romania! Acu' chiar am priceput cum stau lucrurile, mai imi iau si eu un bax de aici!
Ce noroc pe mine ca existati!
Mizo, mai imi amintesti, tu unde ai facut - la Viena la care din clinici?
Sarcina usoara!

Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mizo40 spune:

Pisuc mic, ma bucur ca ti-am fost de ajutor.
Eu am facut fiv la Wunschbaby, tu unde faci?

Mergi la inceput