FIV Europa(28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

buna ziua fiv oaselor...
catalina multumim de capitolul nou
buburuza bafta multa !
monalisa pup fata draga..
hepilica ce mai faci mamico?
elenada frumosi ingerasii tai
bryny bafta si tie draga mea..
vad ca s a mai animat si subiectul nostru si sunt fetele puse pe fapte mari
va doresc tuturor mult noroc si sa curga cu teste pozitive
eu marti fac histeroscopia si apoi decidem cand incep fiv 3, si sper sa fie ultimul si cel norocos..
weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

violab eu am inceput sa iau trombo ass din ziua cand am inceput AC pt programarea urmat.CM cand incepe si stimularea,din cate imi aduc eu aminte nam luat in zilelede dinainte de punctie si lem reluat dupa ET!

BRUNADRIA
buna ce faci?pregatita?
Eu
am de luat ultim.primosiston maine si gata astept sa vina urati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Citat:
citat din mesajul lui bryny

violab eu am inceput sa iau trombo ass din ziua cand am inceput AC pt programarea urmat.CM cand incepe si stimularea,din cate imi aduc eu aminte nam luat in zilelede dinainte de punctie si lem reluat dupa ET!
BRUNADRIA
buna ce faci?pregatita?
Eu
am de luat ultim.primosiston maine si gata astept sa vina urati!

bryny eu sunt pregatita oricand pt asemenea cauza..
abia astept sa incep..posibil in 3 saptamani sa dau startul, voi stii mai multe marti...nu mai e mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Viola draga,ce-i drept, aveam endo de 8-9 inainte de punctie ca la ET nu-l mai masuram, ca faceam transferul cu eco abdominala. Stiu ca mai creste el dupa puctie, dar tot ma mai gandesc daca o fi fost asta cauza esecului sau....? Sa ne concentram pe urmatoarea incercare si poate ne iese de data asta! Eu icep inhibarea pe 7 si cred ca pe 18 cu gonalul. Dar pana atunci mai culeg ceva info...

Stefy 13 numai bine!

Bruni hai draga mea ca te astept sa dam startul fovului cel norocos!!! Sa vii cu vesti bune marti!


Fetelor, va rog mult lamuriti-ma si pe mine, legat de trombo ass/aspirina si prednison, le poate lua oricine? Sau sunt adresate in general pentru diferite afectiuni?

ici multi

------------------------------------

Anul asta vreau un beta mare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Buburuza - amandoua intra in medicatia de sustinere recomandata de catre medicul meu pentru toata lumea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Buburuza draga - cu cine faci FIV la Leuven? Si pe mine m-a batut gandul pentru acolo, dar in final am ales Viena.
Catalina - poti sa mai scrii o data care e "medicatia de sustinere recomandata de catre medicul meu pentru toata lumea": ce anume contine si de cand pana cand s-ar lua. Si cine e medicul tau , ca nu am retinut ?

Bafta bafta la toata lumea care sta sa-nceapa!

Eu incep de miercuri Menopur si mai avem un pic si zburam la Viena.
Si cu atatea analize, am gasit in fine ceva in afara limitelor normalului: am celulele NK un pic peste normal (un pic in procente, un pic mai mult in valoare absoluta). Astept acum raspunsul ptr Prednison.

Pupaturi la toate

Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic
... poti sa mai scrii o data care e "medicatia de sustinere recomandata de catre medicul meu pentru toata lumea": ce anume contine si de cand pana cand s-ar lua.


Vibramycin 100mg - 2/zi - 3 zile - din ziua punctiei
Cycloproginova (tablete albe) - 3/zi din ziua punctiei (daca testul este pozitiv pana in saptamana 11-12 cand se reduce treptat)
Utrogestan - in ziua punctiei - 400mg , a doua zi 600 mg, a 3 a zi 800 mg (min s 12)- la prima sarcina in saptamana 17 -18 inca mai faceam tratament cu progesteron.
Prezolone (cortizon) 5 mg - 2/zi - din a 2 a zi de la punctie (daca testul este pozitiv pana in saptamana 11-12 cand se reduce treptat)
Aspenter 80mg - 1/zi -cu o zi inainte de ET (daca testul este pozitiv pana in saptamana 11-12 cand se reduce treptat)- in cazurile fara probleme.
Feldene 20mg - 1/zi din ziua ET timp de 3 zile


Edit - pt toata lumea care face FIV, in principal femei

Citat:

Si cine e medicul tau , ca nu am retinut ?




Nici nu aveai cum, pentru ca nu am spus.
Dr. Diakoumakos - Mitera , Atena si Biogenesis Bucuresti.
Cu dumnealui am facut toate FIV-urile .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Stiu ca la NK marite nu prea se recomanda cortizonul ci se mareste doza de progesteron. Acum depinde si cat de marite sunt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Catalina, esti o scumpa, multumesc tare mult!
Si mai am o intrebare, poate stie Bryny sau altcineva: cat costa Menopur la Viena? Ma gandesc ca daca raman in pana, merita sa mai iau suplimente de aici, sau sa astept sa vad cat costa acolo? Am deja 40 de fiole, si aici costa cam 180 Euro cutia de 10, acolo cam cat oare?

Multumesc tare mult ca existati!
si iar va


Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violab spune:

pisucmic ce analize ai facut?
catalina multumim mult. Dar inainte de punctie ce ai luat? Omega 3, ceva?
Si mai vreau sa te intreb ceva.Mi-a iesit PTT sub limita. Adica 23.2"(24-36)
Imi spui va rog si mie, te rog, ce inseamna asta?
Celelalte, adica antitrombina III, fibrinogenul si PT sunt in limite normale.Alte analize de trombofilie nu am facut. Oare e mai bine sa le fac? Tu ce zici?


Anul asta voi fi mamica!

Mergi la inceput