Viitoare mamici de septembrie - octombrie 2010 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Liliana,

Multumim pentru listuta de medicamente permise. Si eu am fost racita acum cateva sapt. si cel mai tare am suferit din cauza nasului infundat, mai ales noaptea.

Referitor la pareri, ai perfecta dreptate, este un forum public si fiecare este liber sa-si dea cu parerea. Dar daca una din "pareri" poate afecta o sarcina...devine periculos. Mamicile intreba celelalte mamici, si unele dintre ele urmeaza sfaturile primite. Altele nu. Cum spui tu, depinde de personalitate. Dar se intampla cu acele mamici care asculta un sfat daunator??? Cand nu se stie ca acel sfat este periculos este una, dar cand ESTE CLAR CA ACEEA RETETA ESTE PERICULOASA...si se insista pe ea...mie nu mi se mai pare corect.

Daca eu as veni cu parerea mea personala, ipotetica ceva de genul: "Daca sunteti racite, faceti bai fierbiti si beti tuica fiarta din 3 in 3 ore". Este clar ca acest sfat poate afecta sarcina.
Ca adulti, voi ai trebui sa-mi scrie-ti un mesaj: Ce ai Arthurana? Ai innebunit? Ti-au luat-o razna hormonii? Pe ce lume traiesti???
Si eu as raspunde: "Medicul meu ginecolog asa mi-a recomandat, si eu asa am scapat de raceala...nu are ce sa faca rau...Hai ca m-a apucat si rasul...

Sincer, chiar nu pot sa fiu indiferenta la pareri expuse aici, care pot face rau daca sunt aplicate.

Pe vremea lui Ceusescu, cand chiuretajele erau ilegale, sau se faceau pe furis...femeile care nu doreau sa tina sarcina, beau ceai de patrunjel,sau patrunjel pisat care se dadea prin rasnita de cafea pentru a produce avortul spontan.

Schimb subiectul ca deja nu mai suport cuvantul patrunjel...si sunt si geloasa ca aici la mine nu gasesc decat din ala cu gust metalic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

arthurana,
1.mai intai tonul tau este unul nepotrivit.chestia cu patrunjelul am spus-o pentru ca am experimentat-o si pt ca am parerile mai multor medici.formatia mea intelectuala si studiile chiar academice ma impiedica in a lua internetul ca sursa stiintifica de informatie.nico universitate sau academie din lume nu fac lucrul asta. sunt formata in stilulul acesta si nu ma pot dezice. aflu info de pe net, dar o verific la sursa.
2.retele puse sunt cat de cat naturale si nu am remarcat opozitia altor fete. daca le deranjeaza si pe celalate, nu le voi mai pune.imi place sa gatesc si multe chestii sunt absolut utlie ,pentru cine obisnuieste sa gateasca.
2. detest termenul de telenovele.fiecare se prezinta cand vine pe forum.nu am facut altceva decat sa ma prezint.daca am raspuns,am raspuns intrebarilor cu privire la cum ma simt.nu este vina mea ca asta este povestea mea de viata,asa cum nu e vina nimanui.nu scriu nici ca sa impresionez, nici ca sa atrag atentia.pur si simplu asta sunt.daca tie ti se pare o telenovela tine de modul tau de a percepe lucrurile.
5. revin asupra tonului tau, asupra agresivitatii lui.la job sunt,printre altele, si comunicator la nivel insituttional si nu numai.sunt reguli d ecomunicare stricte.le-ai incalcat pe majoritatea.
vorbeam despre patrunjel deci,asta era continutul ideatic,iar mesajul tau trebuia a se refere strict la asta.faptul ca ai adus in discutie si retetele(am f putine postari pe zi zbs) si amanuntele absolut triste din viata mea ma duc cu gandul fie la faptul ca ai ceva personal cu mine fie la o agresivitate ce nu tine cont de comunicarea interumana ,ca sa nu ii spun lipsa de amabiliate.

pentru restul fetelor, va rog sa ma contactati prin pm sau la nike974@yahoo.com.
imi incetez postarile pe acesta odisee.nu permit nimanui sa ia suferinta mea drept telenovela.
mult succes tuturor viitoarelor mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karin25 spune:

Salutare tuturor!

Abia am asteptat sa ma intorc de la servici ca sa vad ce ati mai facut!

VSS Ma bucur sa aud ca bb e la locul lui! BRAVO! Tin pumnii pt maine!

ARICIULE Multa sanatate si a grija de tine! Multa vit C contine si KIWY

ANCA Ai o fetita minunata! Am ras cu lacrimi!

ANDR33A Feliciutari pt nimioara lui bb!

NIKE Sper ca o sa te simti mai bine si nu o sa ai nevoie de spitalizare!

Fetelor... sunt senila... :) Mu mai stiu cine a intrebat de masaj dar pot sa va spun ca e permis doar sa nu fie reflexoterapie si nu e voie pe burticsa decat un masaj usor cu crema pt vergeturi. Cat despre masajul anticelulitic sa stiti ca e permis atata vreme cat e facut corect si e inceput dinainte de a ramane insarcinata. Eu am fete pe care le-am masat toata sarcina si sunt fff bine, nu au pus celulita si nici nu li s-au umflat picioarele pt ca un masaj anticelulitic facut CORECT are si rol de drenaj. Dar repet: TREBUIE SA FI INCEPUT ANTICELULITICUL INAINTE DE A RAMANE INSARCINATA ca pana la momentul sarcinii sa se fi obijnuit organismul cu el si sa nu mai fie dureros!

ARTURANA Cred ca liliana are dreptate! Eu nu zic ca ce ai spus tu nu e ok dar cred ca ai putea incerca sa fii mai putin acida si mai diplomata! Nu cred ca era cazul sa folosesti expresii de genul " fiecare e liber sa-si creeze propria lui telenovela..." Sau " nu ai decat sa publici pagini intregi de retete; cel mult vom avea o odisee de 500 de capitole" Mi s-a parut rautacios din partea ta si incorect! Nu ne-am adunat aici sa judecam pe nimeni! Iar daca NIKE si-a spus "oful" legat de sanatatea ei nu cred ca e frumos sa il numesti telenovela. Nu vreau sa te jignesc dar cred ca nu e asta locul potrivit pentru astfel de remarci. Cel mult puteai sa atentionezi lumea si sa spui ca tu stii altceva legat de treaba cu patrunjelul si sa si argumentezi. Sper sa nu te superi pe mine dar chiar ma simt asa de bine cu voi toate incat nu as vrea sa se maio creeze tensiunu de genul asta. Consider ca suntem suficient de mature toate incat sa nu ne suparam una pe alta!

Bun venit ANAMARIA ALINA si NUSHULICA Sa aveti si voi alaturi de noi o sarcina usoara si frumoasa si BEBEI sanatosi si la termen!

Fetelor Eu incep sa ma simt aici ca intr-o familie unde vad ca sunt in asentiment cu multa lume si cu fumatulk si cu animalele! Ma bucur sa aud ca sunt atatia iubitori de animale printre noi!
Eu ma simt ok. Nu am greturi, nu ma doare nimic si chiar nu ma pot plange de nimic decat de faptul ca nca am insomni. Sper ca azi sa adorm mai repede pt ca maine ma asteapta o zi cu 14 pacienti si 12 ore de munca. Dar nu ma plang! Bine ca este ce muncii!

Cam asta ar fi... Seara faina tuturor!

Edith 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Nu am zis nici un moment ca problemele ei, ofurile ei sunt telenovela. Nu am minimalizat problemele ei. Nu mi-as permite sa fac asa ceva, tinand cont ca eu insumi am o gramada de probleme de sanatate.
Poate ca m-am exprimat fara diplomatie, si pentru asta imi pare rau. Dar sincer, mi-a pierit rabdarea cand am constatat ca se insista pe acelasi subiect, cu consumul de patrunjel. Au fost si alte fete care au comentat pe acel subiect. Daca cititi la capiltolele anterioare, eu nu am avut absolut nimic personal cu Nike. I-am scris de fiecare data politicos si cu empatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Abia astept sa vad vineri "cine" mareste aceste rezultate.



vai ce draga mi-ai fost aici!


si 9+

Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karin25 spune:

MADA Bravo! Abia asteptam sa ne zici vineri "cine" creste valorile

NIKE te rog nu te supara asa si nu parasi odiseea pt ca nimeni nu a vrut asta! Hai sa incercam sa ne pastram calmul si sa punem micile rautati pe care fiecare din noi le-al facut sau le vom face nevoit; pe seama hormonilor care au luat-o razna! Va rog eu nu va suparati unele pe altele pt ca suntem aici ca sa ne sustinem si sa ne ajutam!
ASA CA; sa nu indraznesti sa nu mai scrii ca ne suparam! Apropo de retete; am facut cartofii gratinati cu piept de pui si au iesit ffff buni!

Edith 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Buna seara fete dragi!

Am citit putin din urma, mi-am permis sa am o scurta pauza de forum pentru ca am ajutor de baza. mihutza.

N-o sa scriu prea multe pentru ca efectiv timpul nu-mi permite...

In primul rand, bun venit noilor gravidute! Sarcini usoare si la termen va doresc. [pup

donna79, te-am citit la capitolul trecut. Vii cu vesti bune? Te trecem pe listuta?

darene, progesteronul injectabil se numeste "progesteron depot" 250 mg...ca m-ai intrebat in capitolul trecut si n-am apucat sa-ti raspund. Dar sa stii ca am facut si "proluton depot", e acelasi lucru atata timp cat e aceeasi concentratie

madutza, eu am evitat sa-l mai ridic pe Vladi, el stie ca "pe mami o doare spatele" si nu insista. Cand e neaparata nevoie (de urcat undeva, de ex) il ridic dar nu "stilul smuls", ci il iau usor.

ariciu80, si eu am racit acum vreo luna, mi-a fost frica de "salata de patrunjel" pentru ca fetele au scris atunci motive clare, medicale pentru a fi contra. M-am tratat relativ repede cu mult ceai de lamaie cu miere si lapte cald cu miere. Sanatate multa! Daca te ustura in gat nu bea "fierbinte" ci "cald", ca sa nu-ti iriti gatul.

Karin, nu-mi place sa intru in polemici dar treaba cu patrunjelul s-a mai dicutat pe la capitolul 3 si au fost argumente solide, medicale...nu-i iau apararea Arthuranei dar sunt de acord cu ea in tot ce a scris, iar "lipsa de diplomatie" e motivata in contextul discutiei anterioare.

nike, vis a vis de retete, eu zic ca, pe langa fetele care te-au apreciat, au fost si "usoare trimiteri" catre subiectul de la Generale, "ce mai gatim azi..."...probabil prea subtile de nu le-ai sesizat. Sunt fete care, la fel ca tine, nu pot manca nimic si vomita non stop si carora le e rau chiar si cand citesc. N poti spune "pai atunci sa nu citeasca" pentru ca acesta e un subiect despre sarcina, nu despre retete de mancare. Chiar ma intreb cum poti scrie de atatea bunatati cand nu poti sa mananci nimic?

Va pup si sa stiti ca sunt alaturi de fetele cu probleme...va tin pumnii sa fie totul bine.


Andreea, in 10+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Nike,

Supara-te doar pe mine. De ce trebuie sa parasesti odiseea? Sunt zeci de alte mamici care sunt de acord cu parerea ta. Intotdeauna vor fi si pareri contradictorii. Eu mi-am asumat raspunderea. De a deveni antipatica, nediplomata, acra..si asta este o raspundere mare pe un forum de genul asta. Nimeni nu vrea sa fie vazut asa nu?

Faptul ca eu am indraznit sa-mi spun parerea si am fost lipsita de diplomatie si acidulata nu trebuie sa te opreasca sa intri aici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Da, sunt niste duble, nu le stiu... Mie mi-a spus de la farmacie ca e indicat sa fiu bine oxigenata in sarcina, ca respiratia normala e importanta mai ales noaptea, iar apa de mare doar fluidizeaza mucozitatile, ceea ce poate face totusi dificila respiratia normala.

Doza e de 3 ori pe zi la copii, la adult ar trebui 6 ori pe zi, dar medicul mi-a spus sa respect exact doza de copii.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Nike, hai nu te supara si ne parasi.
Suntem ca o familie aici si ar fi pacat sa ne parasesti asa.
VISS, ma bucur ca bb e bine.Te asteptam maine cu vestile bune
ARICIU, ai grija de tine si consuma cat mai mult vit CUTZA
MADUTZA, felicitri ptr valori
Fetelor va doresc o noapte linistita
Va pupic pe toate

Ionela 6+

Mergi la inceput