*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (102)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Sa nu spargi bubitele, caci or sa te cam doara; eu de obicei dau cu albus de ou dupa ce m-am fript, sau se mai spune ulei rece, ma rog la temperatura bucatariei, si se presara sare; unele persoane mai folosesc si spray bioxiteracor.

Brr... ce ninge viscolit afara; iesiti pe vremea asta afara cu copii? nu e frig dar nici nu ma incumet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Am avut noroc cu ultima portie de mancare a lui Vlad, caci era rasturnata caserola in frigider, bine ca era vidata;
Astazi am chef de leneveala- boiereala si maine fac mancare;
Voi la cat timp faceti mancarea de pranz la copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Asa, si mai voiam sa va intreb daca ati fost cu copilasii la locurile de joaca de interior, cele special amenajate pentru petreceri copii sau cele de genul moluri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Mav tinem pumni sa veniti cu rezultate bune ! Sanatate!

Laura nu am reusit sa citesc decat fugitiv capitolul anterior.Cati are si are probleme ??? Tot episod diareic ? Sanatate multa , sa traversati cat mai repede perioada !

Daniela a facut sotul 4 xerocopii ale formularelor.Zilele astea incercam sa montam pautul ,care acum sta rasfirat pe te miri unde , si poate ne faceti o vizita. Te anunt cand terminam cu montatul. Va trebui sa demontam si patul clasic din camera ei , sa reorganizam putin camera si apoi facem fetelor o surpriza : reeditam intalnirea.Oricum prin Pitesti a fost exclus sa ne uitam si dupa jucarii. Dar o vizita pe Calea Bucuresti la Piticoti tot voi face. Te aunt ce gasesc.

Amalia ce sa mai spun cu intarcatul. Pina la urma se va acomoda situatia. Copii se adapteaza mai usor , noi .....mai greu.Cel putin in cazul meu pina nu m-am impacat cu ideea parca nici Eva nu era convinsa. Si acum imi mai ridica bluza , se lumineaza toata , ride zgomotos : tzatziiiii !!! Apoi se apleca cu guritza , mimeaza un soi de gest care seamama a supt si spune : biiibiii !Cred ca o oarecare conexiune exista in creierasul ei lapte-tzatzii-bibi .Orice obiect sau lichid care seamana cu laptele(inclusiv in poze) este : biiibiiii. Va fi ok.

Cherie aacelasi sentiment il am cand o vad pe Eva la fundul gol. Mai intentionat o las la curutzul gol cand vad cat este de fericita sa alerge despuiata si cand ii vad bucutzele dardaicioase in alergare.O am si in poze. Le voi pune cu prima ocazie. Ii place la nebunie sa alerge nud , sa se plezneasca peste burta si poponeatza cu palmutele.Si rade in valuri. Daca nr decidem sa facem concediul in Italia trebuie sa ne vedem.Ai vreo recomandare speciala ???

Printesa multumim pentru info ref. la cursurile de parenting. Soata mea chiar se intreba de ce nu sunt si pe la noi , ar fi fost incantat sa urmeze niste cursuri.Vazuse undeva pe un canal tv.(travel&living ceva similar si ma tot batea la cap sa ma interesez in ro.) Nu am apucat sa le citesc atent (pe la ora 14,30 o astept pe mama si sper sa reusesc atunci).Am mai vizitat site-ul , mi s-a parut interesant.

Crissmargr , Iza , Daniela , Oti , Cherie , Malinas si sper sa nu fii uitat pe cineva , patutul a fost gata si e ok. L-am gasit montat , l-am verificat si pe dimensiuni si pe modificari , asperitati etc. Corespunde. Ni se pare ca e lucrat solid , imbinarile sunt ok , apucasera sa-l dea cu lac(din acela special pt. produsele destinate copiilor).Fac o poza cand reusim sa-l montam .
Pentru neplacerile provocate ne-au facut o reducere substantiala. Si nu numai pt. neplecari ci si ..... pentru reclama. I-am avertizat ca le-am facut si reclama negativa dupa ce am aflat ca ne-au vandut patutul dar au inteles. Ne-au spus ca dupa ce a anuntat "cineva" pe un forum ca merge la Pitesti sa ridice patutul copilului au avut sute de accesari ale site-ului .

Aaa....si sotul a gasit un model pentru mobilier pc care i-a placut fff. mult. Intentionam de ceva timp sa schimbam mobilierul actual si nu reuseam sa gasim unul suficient de practic .Adica sa aiba destule sertare, spatii de depozitat papetarie si sa nu ocupe trei sferturi din camera de zi. Ei bine , asteptand demontarea patutullui am gasit si model de pc...

Alra poate reuseszsti sa mai postezi link-ul cu pensiuni. Nu-l mai gasesc.(cred ca dupa ce am re..nu stiu cum se chema pc-ul-resetat sau ceva in genul asta- am pierdut link-ul). Iar ideea de concediu la hotel nu o mai agreez deloc.


Incerc sa mai intru. Ne pregatim pentru masa de prinz.

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)
http://family.webshots.com/photo/2298209940105578547KgCCiq
http://community.webshots.com/user/VacantainCroatiacuEva

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Babyzapi: In caz de aparitie a basicilor, acestea NU se vor sparge! Ele se vor vindeca spontan. In caz ca se sparg singure, zona respectiva se va spala cu blandete cu apa si sapun, apoi se va aplica un unguent antibiotic (Baneocin, Dermazin, Fucidin) si un bandaj care sa protejeze leziunea. Pielea moarta care a format basicutele sparte poate fi indepartata.



Mamica fericita a printesei Alexia Bianca
http://good-times.webshots.com/album/569856510OLRmQy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Bertha, sper sa se opreasca ninsoare, fiindca nu stiu sincer cum ajung altfel. Liviu zice ca incearca sa plece mai repede sa ne duca el, dar si maine trebuie sa vina mai repede, fiindca am programare la dentist si nu stiu daca va putea face acest lucru 2 zile la rand.Ma gandesc si la posibilitatea de a anula programarea si de a face alta programare pt miercuri dimineata. Mi-am amintit azi cand am pus sa fac paine ca parca tu m-ai intrebat pe forum de unde iau seminte de in macinate.Le iau de la D&M din Real.

Isa, nu e nici un secret, dar ma gandeam sa nu umplu forumul de chestiuni off topic. Vopseaua este Color&Soin si am luat-o de la farmacia Catena.Am dat pe o cutie 35 de lei.Eu mi-am luat culoarea 7N, dar data viitoare voi lua o nuanta mai inchisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kita

Am avut noroc cu ultima portie de mancare a lui Vlad, caci era rasturnata caserola in frigider, bine ca era vidata;
Astazi am chef de leneveala- boiereala si maine fac mancare;
Voi la cat timp faceti mancarea de pranz la copii?

KITA
si fratiorii: Vlad Stefan (27.11.2008) si Andrei (10.02.2005)




Eu ca la doua zile gatesc. Azi i-am facut lui Edi mancarica de praz cu ficatei. Diseara bag o tava cu pui, cartofi, ciuperci si usturoi la cuptor.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Malinas, scrie-mi si mie reteta ta de paine, si ce program folosesti la ea; de cate ori fac programul depaine taraneasca mi se lasa painea, desi e reteta de paine taraneasca; daca folosesc programul de paine franzela iese bine crescuta, desi folosesc aceeasi reteta de paine; am facut de doua ori consecutiv cu drojdia din acelasi pachet, aceeasi faina tot si am avut rezultate diferite in functie de tipul de program ales;

Si referitor la vopseaua de par (iarasi este off topic),una de care sunt eu multumita si cica e tot pe baza de plante este de la Phito color; eu de vreo doi ani folosesc nuanta 4D light golden chestnut, si acopera mai bine firele albe decat Revlonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:


Da. Carrefour si Euromall Pitesti. Locurile de joaca pentru copii picimani de varsta Evei. Probabil pe la finele saptamanii
ar trebui sa apara ceva semnalmente daca a "luat"
vreun croncobaur.

In we , cand facem cumparaturile , o luam in Real si cat sta unul dintre noi la casa celalalt merge in locurile speciale pt. joaca. Deocamdata croncobauri zonali nu am luat.


Citat:
citat din mesajul lui kita

Asa, si mai voiam sa va intreb daca ati fost cu copilasii la locurile de joaca de interior, cele special amenajate pentru petreceri copii sau cele de genul moluri?

KITA
si fratiorii: Vlad Stefan (27.11.2008) si Andrei (10.02.2005)




Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)
http://family.webshots.com/photo/2298209940105578547KgCCiq
http://community.webshots.com/user/VacantainCroatiacuEva

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Babyzapi, tocmai pe tine te uitasem, cuscra. Sa-ti fie de bine schimbarea culorii parului, niste poze ar fi f indicate (am vazut-o pe cea de la avatar cu Raphael, e delicios). Ai dreptate cu medicii, evident ca nu pot multumi toti pacientii, sunt somitati in medicina care se intampla sa aiba si comentarii proaste pe net.
Despre olita...la noi e vai si-amar. Tot palarie, sau castron, ia o lingura de plastic si se face ca mananca din ea. Precizez ca e nou-nouta, inca n-am convins-o nici sa stea cu fundul pe ea (dezbracata, imbracata sta 2-3 secunde).

Kita, eu le fac ciorbita o zi da una nu, ambii papa aceeasi ciorba, de pui sau vita. Ma bucur ca ai reinceput sa scrii.

Malinas, daca n-ai cum sa ajungi, asta e, faci reprogramare, bine ca e ceva ce suporta amanare. Il inteleg si pe sotul tau, asa e si la noi, s-a nimerit intr-o saptamana sa fie nevoie de 3 invoiri si tare greu i-a fost...a indraznit numai de 2 ori...sunt cumsecade sefii, dar na, nu-ti vine sa abuzezi. Multumesc pt info cu semintele, in we sper sa ajunge si noi la Afi, inca n-am fost pana acum.

Mirtha, bine ca a avut final fericit povestea patutului.

Otilia, si Darius a fost cu nervii exact in perioada cand povesteai tu de Ana. S-a invartit de o pedeapsa de 2 zile fara calculator.



Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput