Pentru Iran si cei care il iubesc

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Pai... si .

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Nici nu vreau sa aud - vad - citesc!!!!!! Si nici nu e singurul caz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Un subiect foarte frumos!

Jos palaria pentru cine l-a deschis si pentru fetele care scriu asa de frumos despre Iran. Inca nu am avut ocazia sa merg acolo dar am "calatorit" prin intermediul imaginilor de acolo si citind Prisoner of Tehran si Reading Lolita in Tehran.

Pentru cine e interesat, va propun un blog de calatorie din aceasta frumoasa tara. Este al unui fost coleg de facultate.

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Am citit subiectul cap coada, foarte interesant si parca ma face sa vreau sa calatoresc in Iran.
Dar probabil ca acum este cel mai prost moment, nu?
Dar macar la un nivel mai subtil, in cultura si arta, opinia publica internationala nu este indiferenta la ce se intampla in tara asta...gestul lui Juliette Binoche de la Cannes de al omagia pe Jafar Panahi aflat in inchisoare nu este deloc surprinzator in contextul actual.
Voiam sa va zic ca luna asta, pe Cinemax sunt difuzate filmele lui Jafar Panahi; eu am apucat sa vad "Balonul alb" si "Oglinda". Amandoua cam in acelasi registru: orasul cu oamenii, zgomotele, mizeria, frumusetile lui vazut prin ochii copilariei.
Voi urmari si "Cercul" saptamana viitoare, despre care criticii zic ca este cel mai bun film pe care l-a facut pana acum.
...si am primit cadou "Reading Lolita in Teheran", citind ce ati scris voi chiar m-am bucurat cand am primit-o. Va fi urmatoarea mea lectura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:


Ce cultura frumoasa.. Si mie mi-ar placea o calatorie in Iran. Am citit memoriei fostei regine : Farah Pahlavi - mi-a placut foarte tare si recent Sangele Florilor - un roman scris in noua ani de o iranianca Anita Amirrezvani. Cea din urma este o lectura care ramane. Fara doar si poate. Munca imensa de domcumentare care sta la baza epicului precut si talentul impresionant al autoarei de a-si face publicul sa simta, sa vada sau sa auda emotiile, trairile, culorile si muzica Iranului medieval sunt desavarsite. O lectura pe care o recomand din toata inima chiar si celor doritori de o lectura buna. Pentru cei pasionati si atasati de cultura persana cu atat mai mult.

Cand prin Reading Lolita in Teheran am inhatat-o !



Mergi la inceput