Bobocei de sept-oct 2008 (258)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

Heeeiiii...si noi implinim azi 16 luni....la fel ca tine, sunt si eu Pio..wow...cand au trecut???

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

kllemi, pupicei pt Amalia. Si cind te gindsti ca maine-poimaine o sa le dam la gradi, scoala, facultate, se vor marita si tot asa... hihihi!

ce liniste e pe aici.

hai deti sa va zic ce a facut Elsa de dimi de m-a lasat paf. Mi-a cerut mnam-mnam, dar asta e deja normal la noi, a vrut o budinca, asa ca i-am dat-o. Insa mi-a facut semn ca nu o vrea, si s-a indreptat catre sertarul cu tacimuri sa-i scot si o lingurita. I le-am dat, le-a luat, dupa care mi-a dat budinca inapoi sa i-o desfac. Acum stie cum decurg evenimentele, deci nu o mai pot pacali...


Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

N-am reusit sa postez reteta de pilaf cu dovlecei pe blog, dar o scriu aici, poate-o pune cineva acolo si intre timp ma lumineaza si pe mine.
Pilaf cu dovlecei
2 dovlecei medii taiati feliute subtiri
1 ceapa mare
1 morcov mare
1 cana mare,cred ca de 250 ml, cu orez
sare, piper dupa gust
Dovleceii se calesc foarte putin in ulei de masline, cat sa se inmoaie un picut. Intre timp, intr-o alta cratita se inabusa ceapa si morcovul, se adauga orezul, care se caleste un pic cu ceapa si morcovul. Apoi se adauga apa sau zeama de supa, doveleceii caliti si se lasa la foc mic sa fiarba. Se sareaza si pipereaza dupa gust.

Ada, pt intarziere


Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

andreuta am postat-o eu.

Ca sa postezi mergi pe blog,
dai clic pe autentificare
Te vei trezi pe alta pagina une trebuie sa pui username septembrieoctombrie2008 si parola
-apoi ai tablou de bord, unde o sa localizezi un buton albastru: postare noua.

Sper ca nu am sarit niciun pas.

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Referitor la nasterea la Polizu, imi dau si eu cu parerea.
Eu am nascut natural, a prins epidurala, Slava Domnului, iar pt nastere toata lumea, incepand cu dr. si terminand cu infirmiera au fost de nota 10.
Am nascut intr-o zi de vineri la 16.30, am ajuns in rezerva cu 2 paturi in jur de ora 21. Pe la 22 mi-au adus-o pe Eva. O asistenta mi-a aratat cum s-o pun la san si a plecat. Eu n-am avut lapte decat a treia zi, colostru de fapt. In tot acest timp, Eva a urlat cat au tinut-o plamanii, eu n-am putut sa dorm in 3 zile jumate decat 6 ore nelegate. Tot timpul o purtam in brate sau o tineam la san. E...pana duminica nimeni nu m-a luat in seama ca nu aveam lapte, desi medicul si asistentele veneau si ma controlau. Muream de ciuda vazand cum curge laptele pe colega de rezerva. Duminica, in sfarsit, Eva primea 7-8 ml odata la 3 ore, insa urla tot la fel.
Nu sunt adepta copiilor indopati cu lapte praf/glucoza, insa nici a copiilor lasati sa urle de foame pt. ca spitalul sustine alaptarea exclusiva.
Am ajuns acasa rupta de oboseala, vinovata ca nu am lapte si cu psihicul la pamant. Din pacate am putut sa alaptez doar 2 luni.
Eu cred ca daca tot sustin alaptarea, si bine fac, s-o faca complet. Sa vina sa te ajute, sa te inteleaga, sa te incurajeze.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

andreuta am postat-o eu.

Ca sa postezi mergi pe blog,
dai clic pe autentificare
Te vei trezi pe alta pagina une trebuie sa pui username septembrieoctombrie2008 si parola
-apoi ai tablou de bord, unde o sa localizezi un buton albastru: postare noua.

Sper ca nu am sarit niciun pas.



Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...


Merci, Ramo.
Am ajuns la pana la tabloul de bord, dar n-am gasit butonul albastru. Mai incerc.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

andreuta am postat-o eu.

Ca sa postezi mergi pe blog,
dai clic pe autentificare
Te vei trezi pe alta pagina une trebuie sa pui username septembrieoctombrie2008 si parola
-apoi ai tablou de bord, unde o sa localizezi un buton albastru: postare noua.

Sper ca nu am sarit niciun pas.

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...


un mic pas la sfirsit - eticheta:)

cit despre gadgeturi, poate ca ar fi mai bine sa asteptam pina se familiarizeaza mai toata lumea cu blogul.



Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Kllemi sanatate Amaliei..si la mai mareee!!!

Pio ce sa faci...trece timpul..Elsa creste...ehe...pacalitul...nu mai tine.....Bravo Elsa..asa..ce te pacaleste mami asta...sa-i dai na-na...

Mami de doua printese: ALESSIA(10.08.2005) si SERENA(28.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Bun pilaful..dar..nu stiu daca merge asa ptr bebei..atata prajeala..eu stiu...

Eu..stiti cum fac...pun o cana de orez..cu varf asa...un morcov, un ardei rosu, o ceapa,cam 200 de grame de ciuperci proaspete, sare, piper,ulei, cubulete de piept de pui, pun totul intr-o tava de yena..mai mare asa..sau intr-o tava de pamant...adaug apa cat sa dea peste..si bag totul la cuptor...mai adaug inca un pahar de apa peste 20 de min..cam asa...si totul iese super bun si gustos..fara sa fie calit...si bun si ptr bebei...Se pot adauga si dovlecei in loc de ardei..sau chiar si orice alta combinatie de legume intre ele...Iese super bun..si e mai sanatos...

Mami de doua printese: ALESSIA(10.08.2005) si SERENA(28.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Eu astazi..am gatit de doua ori...am facut prima data...cartofi cu usturoi si muschiulet de porc la cuptor...totul fiert...foarte putin ulei...a mancat toata lumea la pranz..o grozavie...cu salata de rosii...

Si , ptr. masa de la ora 17.00, am facut pui cu ciuperci si sos alb la cuptor...majoritatea le fac la cuptor..si ca sare...folosesc un inlocuitor..care care contine mai mult potasiu...e mai bun..decat sarea obisnuita. Sosul l-am facut cu smantana , faina, o lingura, si verdeata...iese fetelor super bun..Intai am asezat pieptul de pui, mai subtire asa, in tava, iar apoi, pe foc am fiert ptr cca 4 min, smantana, cu faina, sarea si verdeata, ciupercile...am turnat apoi compozitia peste pui si am dat la cuptor ptr cca 30 de min la foc potrivit...a iesit minunat..o grozavie..ptr cei care doresc ..se mai poate adauga in compozitie si doi catei de usturoi,....dar eu n-am mai pus ..caci am pus la masa de pranz...

E o reteta usoara..si adorata de cei mici..au mancat ale mele...

Mami de doua printese: ALESSIA(10.08.2005) si SERENA(28.10.2008)

Mergi la inceput