Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Conchita, nu pot sa cred ca te intrebi care e problema musulmanilor cu evreii, referitor la Gaza.
Nu e Mesia, asta cu siguranta. E teritoriul. Politica. Este mai mult decat clar ca statele musulmane nu i-au vrut pe evrei acolo, si in consecinta au atacat statul la o zi dupa formarea oficiala, cu 5 armate de-odata.Intentia de a-i ´´arunca in mare´´ este mai mult decat evidenta.

Sigur ca in timp lucrurile s-au mai linistit, s-au incheiat aliante, dar ramane problema palestinienilor.Nu stiu cum se va rezolva si cand, pentru ca Iranul pregateste bomba si UNII cetateni saluta intentia asta fericiti, pe strada, cu pancarde ´´dead to israel´´.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am si eu o propunere. Ce-ar fi sa deschidem un subiect separat despre istoria sionismului si a statului Israel?
Acolo s-ar putea discuta cu argumente istorice si obiective despre kibbutz-uri, teritorii ocupate, parerea evreilor israelieni despre retragere si atrocitatile comise in Gaza, parerea musulmanilor despre aceleasi lucruri, ura de rasa, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Am si eu o propunere. Ce-ar fi sa deschidem un subiect separat despre istoria sionismului si a statului Israel?
Acolo s-ar putea discuta cu argumente istorice si obiective despre kibbutz-uri, teritorii ocupate, parerea evreilor israelieni despre retragere si atrocitatile comise in Gaza, parerea musulmanilor despre aceleasi lucruri, ura de rasa, etc.



E buna ideea, mai ales in contextul de azi. Insa ma tem ca va fi un subiect greu, este evident de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Conchita, nu pot sa cred ca te intrebi care e problema musulmanilor cu evreii, referitor la Gaza.
Nu e Mesia, asta cu siguranta. E teritoriul. Politica. Este mai mult decat clar ca statele musulmane nu i-au vrut pe evrei acolo, si in consecinta au atacat statul la o zi dupa formarea oficiala, cu 5 armate de-odata.Intentia de a-i ´´arunca in mare´´ este mai mult decat evidenta.


sincer, crezi ca aveam nevoie sa mi se spuna asta? aici era vorba despre altceva: s-a avansat drept explicatie universala despre anti-semitism numai si numai crestinismul anti-semitilor. crestinii avand ceva cu ucigasii de Mesia, deci iata evrei persecutati si omorati. v-am amintit ca evreii au conflicte si cu musulmanii. daca ma duc pe wikipedia acuma, cine stie ce mai gasesc prin vietnam sau mongolia.

incercam sa argumentez contra ideii ca antisemitismul e crestin integral si ca religia ar sta la baza antisemitismului. eu cred ca nu exista explicatie universala, ci specifica natiunii sau culturii respective. la noi a fost anti-comunismul, pana acum nu m-a convins alta ipoteza. la nemti a fost rasa pura. la polonezi o fi fost camataria sau Mesia, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Conchita,daca esti hotarata in a ataca generalizarile, atunci fa-o. Nu te poti apara de o generalizare daca scoti la inaintare alta, pe baricada cealalta. Pentru ca nu te mai deosebesti cu nimic de ceilalti care tie nu iti plac.


reformulez, ca nu ai inteles: formularea mea a fost o exemplificare, nu o afirmatie in care cred. a fost un exemplu de generalizare, dar in sens invers, premeditat. dorind sa dovedesc exact ce spui tu aici: aparand evreii si atacand crestinii si romanii nu va deosebiti (voi, cei care o faceti, nu tu Lady) cu nimic, deasemenea, de antisemiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Derapez un pic de la subiect si mentionez ca polonezii luati ca sclavi de catre nemti si pusi la vanzare pe estrade (nu credeau vreodata negrii ca asta li s-ar putea intampla albilor) vine in sprijinul teoriei rasiste, dar de la fiecare nemtii au luat ce au putut: forta de munca poloneza si banii evreimii. Asa cu nemtii.
N-am aprofundat motivele pentru care polonezii la randul lor si-au casapit evreii, banuiesc ca pecuniar. Evreii deportati de rusi aveau scuza de jumate-jumate: bani/antisemitism. Viviana a spus cat a stiut ea mai bine: ne calca crucea in picioare, mama lor de guzgani! Asta era mentalitatea multimii, Conchita, noi suntem si acum ca papusile pe care le manuiste sforarul: apasa pe ceva, ridica in sus un batz si avem iluzia ca ne miscam liber ideatic. Putini sforari fac regulile si pe ei ii doare undeva de ideologie, important e ce le iese.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Conchita,daca esti hotarata in a ataca generalizarile, atunci fa-o. Nu te poti apara de o generalizare daca scoti la inaintare alta, pe baricada cealalta. Pentru ca nu te mai deosebesti cu nimic de ceilalti care tie nu iti plac.


reformulez, ca nu ai inteles: formularea mea a fost o exemplificare, nu o afirmatie in care cred. a fost un exemplu de generalizare, dar in sens invers, premeditat. dorind sa dovedesc exact ce spui tu aici: aparand evreii si atacand crestinii si romanii nu va deosebiti (voi, cei care o faceti, nu tu Lady) cu nimic, deasemenea, de antisemiti.

nimic


Sa nu cazi in acelasi pacat ca si restul cu AkaManah, urmarind istoria cu patima si dorind s-o corectezi. Istoria nu minte, crestinii au fost influentati despre evrei, felul in care erau ei vazuti spune totul, manipularea e una si vina crestinilor alta, cum sa nu crezi pe Marele Inchizitor? erai ars pe rug. Iti reamintesc ca evreii au fost vinovati si de ciuma...de fapt, de dragul discutiei as dori sa stiu: este ceva de care n-au fost acuzati evreii? (poate WWI?)
Eu sunt eu, nu mai pot fi influentata, cunoasterea e mai importanta ca orice, prin cunoastere ajungi la adevar. Daca spun acum ce ai vrea sa auzi, n-ar fi corect. repet, ca si crestin mi se pare imbecil sa urasti evreii, dar adevarul e ca altii n-au avut sensibilitatile mele neuronale.
Iau o pauza ca am obosit.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Conchita,daca esti hotarata in a ataca generalizarile, atunci fa-o. Nu te poti apara de o generalizare daca scoti la inaintare alta, pe baricada cealalta. Pentru ca nu te mai deosebesti cu nimic de ceilalti care tie nu iti plac.


reformulez, ca nu ai inteles: formularea mea a fost o exemplificare, nu o afirmatie in care cred. a fost un exemplu de generalizare, dar in sens invers, premeditat. dorind sa dovedesc exact ce spui tu aici: aparand evreii si atacand crestinii si romanii nu va deosebiti (voi, cei care o faceti, nu tu Lady) cu nimic, deasemenea, de antisemiti.

nimic



Ok, am inteles.

Citeam ce tocmai a scris Ingrid, asta intentionam si eu sa explic insa nu mi-a iesit .
Nu putem nega implicatiile uriase ale crestinismului in antisemitism si ma refer strict la cei cu putere de decizie nu la crestini in general. Crestinii in general au fost, cum sunt si altii, mai buni sau mai rai, cred ca e evident si clar aspectul asta.
Asa cum exista un crestin care spanzura un evreu asa exista alt crestin care il ascundea in pivnita pentru a-l salva.
Problema trebuie luata in ansamblu pentru ca, asa cum spune Ingrid, istoria se scrie in ansamblu si nu cu implicarea tuturor, pentu ca ar fi imposibil.
Toata lumea a auzit de Schindler, spre exemplu, neamt crestin in toata regula care a salvat o multime de suflete.
In al doilea razboi mondial nu s-a batut moneda pe religie, chestia cu religia a inceput mult, mult mai devreme, apogeul a fost in perioada cruciadelor.Si s-a transmis asa, de la o generatie la alta, toate legendele cu sange de copil baut de paste si alte asemenea. La unii mai prinde si azi..


In Polonia au pierit foarte multi evrei.Poate cei mai multi. La masacru au participat atat polonezii cat si nazistii nemti, initiatorii. Azi polonezii se scuza invocand frica. De frica nazistilor au omorat ei evrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Inchizitor? erai ars pe rug. Iti reamintesc ca evreii au fost vinovati si de ciuma...de fapt, de dragul discutiei as dori sa stiu: este ceva de care n-au fost acuzati evreii? (poate WWI?)


Bineinteles ca au fost acuzati si pentru asta - prin procesul Dreyfus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu tot nu m-am lamurit daca ideea subiectului "Miscarea mesianica" 1 este aceeasi cu aceea din varianta 2,varianta care nu apartine initiatorului si nici nu stiu daca i s-a cerut parerea,ma refer la Aka.
Nu mai zic ca la insusirea titlului s-ar fi impus si niste explicatii lamuritoare.
In rest show-ul continua ca pe vremuri,vremuri clar necunoscute proaspatului moderator pt. ca altfel s-ar fi temut "ca necuratul de tamaie" sa vina cu astfel de subiect,
Aceiasi participanti,iar prezenta lui Hannen confirma ca fetelor le era dor de adrenalina descarcata in acele vremuri,.

Mergi la inceput