Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Beatrice, uite ce inseamna sa sar cateva pagini! Tocmai pe tine era sa te scap! Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
Ma bucur tare mult pentru tine! Acu nu te speria si tu! Du-te la medici, rezolva problema si fii curajoasa! Don't give up!
Nu oi fi tu nici prima nici ultima gravida cu asa ceva!

Mie imi e bine, mersi de intrebare! Doctora mea e asa de incantat de reusita, ca ma chiama in fiecare saptamana la echo, face poza la "bulica" si teste de sange. Pana acum totul e ok. De meine intru in a 8-a saptamana.

Alina, despre Hydrosalpinx, as preciza ce de regula se vede la echo, altfel n-au cum sa presupuna ca ai asa ceva(decat daca fac HSG sau test te permeabilitate a trompelor, laparosopic). Are o forma mai aparte, ca un chist prelungit si e pozitionat, logic, pe langa trompe.
Asa mi-a explicat mie medicul.Asta nu inseamna musai ca chistul e IN trompa...cum a fost cazul la mine.

tuturor si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Ma tin si eu dupa tine, Panseluta!Eu fiind a doua!A 3-4a sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

mada23 i-mi pare tare rau ca treci prin momente atat de grele, madutz drag! Multa sanatate taticului tau!
Magditza o calda pentru tine!
Panselutza felicitari pentru cele 8 saptamani! Sarcina usoara in continuare!
Boo vii la intalnire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

Unducthable, te-am citit cateva pagini anterioare. Ai mare dreptate in tot ceea ce zici. Linistea sufleteasca, iubirea sotului si a celor din jur, frumusetea de caracter...toate astea sunt extrem de importante, cu sau fara copil. Si mai stii vorba noastra: cine-i are sa-i traisca, cine nu, sa nu-i doreasca! E atat de adevarata!
Imi place la nebunie si motto-ul tau!



Panseluta , mai tii minte cand am vorbit si pe e-mail / eu mai tin minte
au trecut cativa anisori de atunci si erai si tu ocupata cu lupta ta , mi-ai dat o poza si atat de finutza esti ; sa ai parte de multa sanatate si aceste 9 luni sa duca la un bebe sanatos

tot vorbesc de sanatate sau de prezenta sotului ...
cum traiesti mai mult o bucurie daca nu o imparti cu cel iubit , cu cel drag, ce bine e sa te trezesti dimineata laga cel drag ; tot mai multe divorturi vad in jur ; desi amicele mele au copii , o amaraciune si dezamagire tot au in suflet

tin minte cand am facut laparoscopie , am ajuns in camera de spital , erau 4 femei mai mari decat mine si o tanara de 30 de ani , toate aveau cancer uterin !! nu as fii dat pe nimic sa fiu in locul lor chiar daca aveau copil , si tanara de langa mine , 30 de ani , a facut un copil , avea 2 ani , iar ea acea acolo cu cancer uterin si suferea ; e un exemplu extrem , dar nu mi-am imaginat sa ma aflu numai cu femei bolnave de o boala fatala ... si atat de pline sunt spitalele , asta e adevarul

sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva si sa ne bucuram de tot ce avem , inclusiv de copii

va dorec sanatate si iubire

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

prea mult timp am vazut anumite atitudini dupa ce anumite femei au ramas gravide , mi-am zis de atatea ori ca atunci cand Dumnezeu imi va mai trimite o bucurie in viata voi avea grija sa nu uit de unde am plecat si sa caut sa nu defilez cu bucuria mea prin fata altor femei care inca mai ssufera , e o decizie exagerata , dar am de gand sa ma tin de ea

inainte de a reusi cu inca ceva in viata mea , mi-am gasit linistea si bucuria inainte , asa ca fetele care doresc un copil, linistiti-va mai intai si sa fiti fericite asa cum sunteti , caci orice ati face tot Dumnezeu va va da ce cautati cand crede El de cuviinta

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:



sa nu dati , ca m-am trezit cu noaptea in cap .... ,
am uitat sa spun ca verisoara mea a nascut o fetita , are cateva luni , seamana cu mineeeeeeeeee, perfect , zici ca e fimea , asta e o adevarata minuneeee
, e clona mea

Diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://www.dianabostan.evonet.ro/myalbum111.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Unducthable, pseudonimul tau imi zice ceva, iar cel original si mai mult! Nu imi aduc aminte de chestia cu pozele, imi pare rau, dar numele tau imi este foarte familiar!Cred ca ai vrut tu sa pui toate pozele cu noi pe site, nu? parca asa era treaba...

Vad ca esti programator! wow!respect! eu am intrat de curand in aceasta lume, prin masterul facut aici (Bioinformatics) in hamburg, fiind de formare biochimist.Si trebuie sa spun ca au fost cei mai grei ani pt mine, caci programarea nu este pt mine. Am avut mari probleme in a ma acomoda cu terminologia, modul de gandire, programarea,etc. Se spune de altfel ca programarea nu se invata asa rapid, iti trebuie multi ani...in orice caz, mie mi-a fost f.greu. Este un alt mod de gendire...si cred ca la chestia asta fie esti bun, fie nu. Avem vad ceva in comun, eu am avut ca tema de master designul unei pagini web pt un institut de aici. Tb sa recunosc ca incepuse sa imi placa, am lucrat cu "Ruby on Rails".Acum sunt lascrisul lucrarii...in 1 luna o predau.

Apropos povestea ta, cu spitalul...la penultima mea operatie, in spital langa mine era o fetita (cu mult mai tanara ca mine) care avea uter fibromatos. Era deja la a 2a operatie si medicul ii scosese vreo 15 fibroame uterine!Si ii spusese ca daca mai trece vreodata prin asa ceva, va avea slabe sanse sa poata sustina o sarcina, din cauza uterului, care dupa fiecare OP se subtia, pesemne. Ii pusese in vedere sa faca un copil cat mai repede. Situatia ei mi s-a parut mai crunta ca a mea. Saracuta, luase mult timp inainte neintrerupt niste tablete care o si ingrasau(nu avea ciclu), facea sport masiv, ca sa nu "puna" pe ea si arata f.bine...dar uite, chiar si cu acel tratament, tot ajunsese la cutit. M-a pus si pe mine pe ganduri...

pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

da Panseluta , eu sunt diana , fata cu pozele

am terminat cibernetica si am iesit analist programator , m-am obisnuit cu programarea si tot timpul e ceva dificil de invatat

te pup , am multe pe cap azi , si sarcina usoara ,

diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://www.dianabostan.evonet.ro/myalbum111.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Panseluta multumesc mult de mesaj! Teoria o stiu, stiu ca e mai bine fara ele daca tot erau de decor acolo. Acum m-am obisnuit cu ideea (cred), doar ca la inceput a fost un soc in conditiile in care nu ma asteptam ABSOLUT deloc sa fie asa. Nici prin cap nu imi trecuse.
Dar vad partea buna a lucrurilor, sper sa fie asta un FIV norocos. Primul a fost bun, al doilea nu, acum clar trebuie sa iasa din nou. Si o fetita ! Asta e stabilit, l-am pus si pe doctor sa-mi promita

Mada imi pare rau ca treci prin momente grele !! Sper sa se termine cu bine si sa iti pui ochelari de la atata soare cat o sa fie pe strada ta

Ioana incerc sa ajung. Nu stiu sigur, poate doar un pic. Dar daca e, vin si cu Alex ca nu am unde si cui sa-l las.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

Boo, imi pare rau de trompe. Tin pumnii sa iasa FIV-ul.

Beatrice, felicitari! Incearca sa gandesti pozitiv, are o importanta enorma asta!

Si in contextul ganditului pozitiv: dupa stimulare cu Merional, mi-au gasit 2 foliculi, poate 3. Nu e mare branza, dar dupa ce spusesera ca nu se vede nimic, incep sa gandesc pozitiv :) Mai bine 2-3 decat nimic. Vineri e punctia si am emotii mari daca iese ceva si daca se fertilizeaza, pt. ca sotul e cu biopsie.

Mergi la inceput