cum sa-l fac sa se hotarasca

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui ann1907

Azi m-a innebunit cu mesajele si telefoanele... voia sa stie daca mi-am gasit pe cineva... dar nu i-am raspuns decat odata la un mesaj spunandu-i ca sunt ocupata sa-mi remobilez casa... a zis ca vine sa ma ajute... ha.. sper sa rezist sa nu-i mai scriu..


O sa poti, Ann.Daca ai trecut tu printr-un divort si esti ok vei trece si peste aceasta relatie care s-a terminat chiar la momentul potrivit.
Adica exact in momentul in care ti-ai dat seama ca barbatul asta nu e de tine si inainte (stiu, cu putin timp, dar totusi INAINTE) de a va muta impreuna si lega emotional si mai tare/casatorii/ face copii.
Moment mai bun nici ca exista! Daca iti propunea amanare inainte sa vinzi mobila sa vb la serviciu si scoala poate ca nu iti dadeai seama de adevaratul caracter la timp ( si erai tentata chiar sa ii dai dreptate si sa ii faci jocul in continuare dupa cateva saptamani de suferit si intors problema pe toate partile))iar daca se intampla mai tarziu, stii deja cat de greu e sa te desparti odata implicat prea mult .
Asa ca fii tare!


Lara w8+ si Huckleberry Errie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

ce fel de om poate fi...... sa creada ca ai putea sa-ti gasesti asa de repede pe altcineva, cand erai dispusa sa te muti si sa-ti schimbi toata viata pt el? cum adica ti-ai gasit pe altcineva? e un idiot cu care nu mi-as MAI pierde nicio secunda. si nu as lasa nicio speranta de intoarcere. te-a refuzat, as inchide usa si incuiata as las-o. si as merge mai departe fara sa ma uit in spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann1907 spune:

Nu o sa va vina sa credeti dar am vorbit astazi cu ex sotul meu, cu care sunt prietena si vorbim tot felul de probleme, si el m-a sfatuit sa ii mai dau o sansa.. ca din punctul lui de vedere (de barbat) tipul s-a speriat... si ca ma vede ca sunt foarte indragostita de el, asa ca nu am ce pierde, insa mi-a zis sa nu il las sa se gandeasca luni ci cel mult o saptamana... asa ca am vorbit cu el si i-am spus ca ii dau o saptamana sa se gandeasca daca vrea sa fim impreuna... nu o luna, doua sau noua... sa nu ma mai caute in sapt asta si sa nu-mi dea un raspuns pana la sfarsitul sapt.. acum stiu ca o sa ma acuzati de totala slabiciune, dar asa am simtit ca trebuie sa fac..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ann1907

Nu o sa va vina sa credeti dar am vorbit astazi cu ex sotul meu, cu care sunt prietena si vorbim tot felul de probleme, si el m-a sfatuit sa ii mai dau o sansa.. ca din punctul lui de vedere (de barbat) tipul s-a speriat... si ca ma vede ca sunt foarte indragostita de el, asa ca nu am ce pierde, insa mi-a zis sa nu il las sa se gandeasca luni ci cel mult o saptamana... asa ca am vorbit cu el si i-am spus ca ii dau o saptamana sa se gandeasca daca vrea sa fim impreuna... nu o luna, doua sau noua... sa nu ma mai caute in sapt asta si sa nu-mi dea un raspuns pana la sfarsitul sapt.. acum stiu ca o sa ma acuzati de totala slabiciune, dar asa am simtit ca trebuie sa fac..




el s-a hotarat deja, ti-a zis ca si-a gasit pe altcineva si cu tine o sa faca planuri pe la colectia de vara-toamna. ann, exul tau te sfatuieste prost - in functie de indragosteala ta, nu de realitate. ce conteaza cat esti tu de indragostita? vinzi casa, mobila, renunti la job ca sa ajungi acolo si sa-l gasesti pe minunat cu alta? sau sa te insele mai tarziu?

tu stii ce presupune mutarea in alt oras dpdv al unei relatii create pe net? si ma refer numai la tine acum, desi fetita ta e cea mai importanta in toata povestea, iar tu continui sa judeci exclusiv din punctul tau de vedere. se intampla urmatoarele: o imensa presiune asupra partenerului de la fata locului ca suport pentru adaptare la noua locatie. iar rata de reusita e foarte scazuta. de unde stiu? ca am citit despre asta recent. ca sa-mi ajut o alta prietena pe care o lovise tot asa amocul sa plece cu doi copii dupa ea dupa un nene de-asta. care i-a dat cu flit din rezonuri metafizice la doua zile dupa ce o chemase la el.

nu, ann, pentru el nu este imposibil sa se mute. adevarul pe care nu vrei sa-l recunosti e ca nu vrea sa se mute pentru si cu tine. tatal fetitei tale e aici, deci la fel de imposibil ar trebui sa iti fie si tie. si daca nu simti ca-ti este, atunci repetati de un zilion de ori in oglinda, poate te autosugestionezi si ajungi sa crezi. te intereseaza ca are casa, dar pe tine te-a facut sa-ti vinzi mobila si sa tii copila intr-o casa goala - si tu poti, ca mama, sa ierti asa ceva unui strain?!

ce simti tu - ca este omul pentru tine - e o iluzie. nu cunosti omul pe net. pe net toate zboara in inalt si nu apare niciodata vanatorul. pe net toti suntem mai buni, mai frumosi, mai grozavi decat in realitate. realitatea lui deja ti-a aratat-o: te-a tradat cumplit. te-a desconsiderat la maximum, batandu-si joc de viata ta, de situatia ta, punandu-ti copila in risc.

alege cu mintea si tine copila departe de sacrificiile pe care esti tu dispusa sa le faci pentru un oarecare la 100 de mii de mile departare. ce simti tu e nevoia de iubire, iar el ti-a hranit iluzia asta o vreme. daca iubesti, atunci te respecti si stai unde esti, sacrificandu-l pe el pentru copila, cum ar fi si normal. nu tarand-o intr-o relatie superficiala, bazata pe trei vacante si-un zilion de emailuri.

pe bune daca femeile nu si-o cer. sunt cinica si afirm ca in cazul asta, daca se intampla ceva, eu nici compatimire nu mai am pentru femeie - a avut semnale cu gramada, i s-a arata adevarul in fata, dar a refuzat sa-l vada. ce simt e doar pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Raspuns à la Guestus: Eu cred ca fostul sot vrea sa te stie departe de el, altfel nu ti-ar da un asemenea sfat!


Cum naiba mai sa-ti faci proiecte de viitor cu unul care te-a lasat hodoronc-tronc-tzonc-ponc cand aveai bilet de avion in mana si casa goala, ca vezi doamne, el s-a indragostit de alta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Subscriu la ce spune conchita si blue eyes, stai cit poti de departe de individ. iar pe fostul sot uita-l ca sfatuitor...

Cipcipcip 25 sapt si Julia (4 august 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Si eu cred ca e posibil sa se fi speriat. Sa fie un om bun dar care tocmai a iest dintr-o relatie cu responsabilitati si poate si-a dat seama ca ar vrea sa mai "flacaiasca" putin. E posibil ca si tu sa fi rezolvat toate aranjamentele cu mutarea mult prea repede fata de cum se astepta el sa evouleaze lucrurile.
Eu mi-as remobila casa, as fi politicoasa si retinuta fata de el, nu i-as da niciun ultimatum si mi l-as scoate din cap ca potential partener o vreme.
E cumva balanta?

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Mi-am adus aminte de o prietena, care se distreaza pe net facandu-i pe barbati sa se indragosteasca de ea. Ce face? Intra intr-un rol al unei povesti romantice, ca asta se cauta – romantism la pachet invelit in hartie poleita -, ii zapaceste, unii ajung sa ii trimita invitatii, bilete de avion, rezervari la hotel. Ea accepta si cu 2 zile inainte le da flit! Ori le indruga nu stiu ce scuza, ori tace malc. Culmea e ca dupa aceea unii o cauta si ii mai trimit o invitatie!

Cu amorezatul pe net sunt si eu patita. Cu o zi inainte de primul rendez-vous la jumatate de drum mi-a spus ca nu mai vine, ca vezi doamne, a avut un atac de panica. Ca rezolvare a propus sa vina un we in orasul meu – la un hotel; cu vreo 2 - 3 zile inainte a anulat tot, ca vezi tu, fosta sotie trebuia sa tina locul unei colege si el trebuia sa se ocupe de copil plus alte gogosi rasuflate... Am suferit, m-am retras, mi-a trecut, ca dupa x luni sa ma caute si sa se scuze pentru comportamentul lui, si sa-mi spuna ca acum e randul lui sa sufere si ca-si merita soarta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Hai, mai, ann1907!... logic ar fi ca aceste cuvinte ale tale:

Citat:
citat din mesajul lui ann1907

editez ca sa adaug: tatal fetitei mele locuieste in acelasi oras cu noi dar o vede destul de rar.. si pe asta m-am bazat cand am hotarat sa ne mutam, am zis ca ea nu pierde oricum nimic...



sa se potriveasca, in fond si forma, cu acestea:

Citat:
citat din mesajul lui ann1907

Nu o sa va vina sa credeti dar am vorbit astazi cu ex sotul meu, cu care sunt prietena si vorbim tot felul de probleme,


... dar ceva nu-i logic, aici.

E posibil sa te simti singura si dezorientata, dupa divort si experienta cu omul-de-pe-net. E posibil ca dezorientarea sa se faca simtita si in felul in care iei hotarari, acum. Nu mai lua hotarari importante, o vreme. Da-ti timp. Obisnuieste-te cu familia compusa din tine si fetita. Ai grija de voi doua, linistiti-va si iubiti-va, inainte sa cauti altceva. Nu da viata voastra peste cap pentru basmul imaginat (din nevoia de iubire - si asta inteleg, crede-ma!) de tine cu un barbat vazut de 3 (!) ori!

Dupa parerea mea, Omul-acesta-cunoscut-pe-net e defect. Nu e bun. Ar trebui sa-l dai... uitarii Dar, evident, asta-i parerea mea si eu, in mod sigur, n-as fi spus nici ca sunt prietena cu tatal copilului meu, daca el venea rar sa vada copilul nostru (in conditiile in care locuieste in acelasi oras).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Ann,

Un sfat: ascult-o pe Conchita!

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput