Mituri si realitati despre sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carm3nutza spune:

bunicile noastre nu pierdeau atatea sarcinii din multe motive. pe vremuri nu se faceau atatea avorturi ca si acum, se manca mult mai sanantos, etc.
in schimb nu sunt de acord cu toate miturile, cum sunt nu cumpara hainute la copil inainte de a naste, nu purta nimic in buzunar si multe altele.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorinusha spune:

nici eu nu cred in tot felul de obiceiuri d-astea stramosesti;sunt de parere insa,ca atata timp cat tehnologia a avansat si ne putem face toate investigatiile pentru a ne asigura de sanatatea lui bebe,este obligatia noastra sa le facem si sa inlaturam toate pericolele,sa ne asiguram ca totul este in ordine si ca am facut tot ce depindea de noi...

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Nici eu nu cred multe dintre zvonurile si miturile care le aud , nu mai iau dupa gura lumii. Ma duc la doctor si intreb ce parere are, am incredere in doc mea si cred ca e cel mai bine sa ceri sfatul medicului. Mai nou sotul meu nu ma mai lasa sa stau in bucatarie cand foloseste cuptorul cu microunde, a auzit el ca emite radiatii .Ii fac moftul si ies din bucatarie, desi logic se radiaza si mancarea :)) . Tot felul de zvonuri ...

carmen
25 + cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deennyy spune:

dragelor, ce parere aveti voi despre superstitia conform careia "nu este bine" sa cumperi diverse pentru bebel inainte de nastere?
mie mi se pare stupid sa le lasi pe toate pentru momentul in care nu vei sti ce sa faci mai intai.

P.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

stii care cred eu ca este de fapt explicatie: ca oricum ai sa primesti o gramada de lucruri de pe la toata lumea :)
Eu am apucat sa=-i iau bebelui doar patutul si un carut de la promotie si 2 body-uri.
Ei, acum am 2 caruturi, toate accesoriile ptr patut si un dulapior de haine pentru el: toate primite; eu nu mi-am mai luat decat niste creme pe crea nu le-am primit si cateva chestii de unica folosinta, consumabile ca pampersio, bepantene, garmastan..
Am descoperit REMEDIUL perfect impotriva ARSURILOR STOMACALE pe care vreau sa v-o impartasesc si voua: granulele de polen (daca nu sunteti alergice). Ia uite: http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/arsurile-stomacale.html
La mine si la cateva dintre prietenele mele a functionat din prima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorutzaddd spune:

vroiam sa va intreb ce credeti despre mitul ca copii nascuti la 7 luni sunt mai ok decat cei la 8 luni? tot aud chestia asta de la mama, matusa, bunica.
mie mi se pare o aberatie, mi se pare ca un copil la 36 s are mult mai multe sanse decat unul nascut la 32s.

referitor la moartea copiilor mie mi se pare ca in ziua de azi mai multi dintre ei se pierd in burtica la inceputul sarcinii decat dupa ce s-au nascut. pe cand in trecut mureau dupa ce sa nasteau- la o anumita varsta.

bunica mea din partea mamei a pierdut primul copil la cateva luni dupa nastere. a mai facut apoi 2 copii
iar bunica din partea tatalui a pierdut o pereche de gemeni tot asa la cateva luni. era a doua sarcina. in tottal are si ea 2 copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Citat:
citat din mesajul lui deennyy

dragelor, ce parere aveti voi despre superstitia conform careia "nu este bine" sa cumperi diverse pentru bebel inainte de nastere?
mie mi se pare stupid sa le lasi pe toate pentru momentul in care nu vei sti ce sa faci mai intai.

Denisa P.


Si mie. Eu mi-am luat tot dinainte, am camera ei gata, cu tot trusoul si sunt fff linistita... nici nu vreau sa ma gandesc ca ar fi trebuit sa umblu prin magazine dupa nastere, cu bb mic acasa, ca nu am nush ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

In luna a 8-a se dezvolta plamanii. Daca nasterea are loc inainte, maturarea lor se face in incubator, si cu anumite substante. Dupa luna a 8-a s-a incheiat dezvoltarea plamanilor, si bb nu face decat sa depoziteze grasimutza si sa se faca frumos. Ei, daca se naste in luna a 8-a e mai nasol, pentru ca se intrerupe dezvoltarea plamanilor, care e bine sa se faca ori toata inauntru, ori toata afara.

Asta e explicatia pe care o stiu eu. Cat de adevarata e, nush. Poate ne lamureste un medic, eu m-am stresat mult din cauza asta. Dar am scapat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

In legatura cu sarcinile pierdute, eu cred ca de multe ori in trecut se pierdeau fara a fi constientizate. Cat era bb foarte mic, nu cred ca facea cineva diferenta intre embrion si un cheag de sange. Daca era mai mare, si femeia intelegea ce s-a intamplat, din pudaoare nu se comunica despre asta, nu era ca acum, ca ne plangem in tot locul cand pierdem o sarcina, era mai "rusine", nu stiu cum sa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

pe timpul buncii nu exista internet, tv, etc. avorturi se faceau si atunci cu consecinte de multe ori tragice,se pierdeau sarcini, existau boli si alte cele. doar pt ca nu era o evidenta a tutror acestor intamplari nu putem sa spunem noi care nu am trait in acele vremuri ca nu existau atatea pierderi de sarcina, etc.

eu daca as fi stat sa nu cumpar nimic pana se nastea bebe cred ca ajungeam la nebuni. am primti cateva lucrusoare aduse de mama cand avea Finn 3 saptamani si cateva hainute de la soacra/mea cand avea 2 luni. Deci clar nu as fi avut unde sa/l culc, cu ce sa/l imbrac etc. Plus ca nu aveam de unde sa scot atatia bani dintr/o data sa cumpar tot, iar timp si dispozitie nu mai spun.

mie sarcina nu mi/a distrus dantura deloc, arsuri am avut si fi.meu a fost chel pana pe la 12 luni, am calatorit cu avionul, si am un copilas minunat. miturile astea nu sunt pt mine.

Finn Constantine 15.10.2009 si 13+

Mergi la inceput