Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 *149*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Intru pe fuga:

Ayla

2 chestii pt tine:
1. cu durerile in zona inimii, mai ales dupa suparare/enervare, eu cred ca este angina pectorala, asa am avut si eu catva ani de zile, intre 24-33 de ani. Mai luam din cand in cand aspacardin. Insa, la un moment dat, cineva mi-a zis ca totusi arata si o lipsa de calciu, si sa beeau lapte mai des sau iaurt, si evident, sa imi handluiesc enervarea, adica sa ma re-intreb pe mine insami, oare e ff important acest subiect/problema sau pot sa respir adanc si sa o tratez mai distant, precum un insepctor in inspectie la scoala... Si de pe la 34 de ani gata, nu am mai avut deloc deloc durerile alea. pt tine.
2. Am citit ce ai scris despre Luana cum iubeste suzi, mai ca face si baita cu ea, si mi-am amintit de un mesaj de alt tau in care erai bucuroasa de progresele Luanei, mai putin vorbitul, parca ai pomenit si de logoped. Eii, bona mea are baiat [de 32 de ani] care la fel, iubea suzi muuuult de tot, erau pe atunci de cauciuc, si strica una/zi, cam pana la 2-3 ani, si nu vorbea decat ceva elemenatr gen: apa, mama, tata, si cerea suzeta [nu retin cum o denumea el]. Bona a dus baiatul la logoped, si de cum au intrat in cabinet, medicul intreaba pe mama: dar cu minciunica asta ce este? mama raspunde ca fara ea plange, medicul zice: ori alegeti suzeta, ori vorbitul. A facut medicul un schimb in natura cu baietelul, a dat o masinuta contra suezetei, si apoi acasa, au ascuns toate suzetele; baiatul a plans 2-3 zile [nu continuu cand isi amintea] si apoi au mers iar la medic: deja baiatul a ainceput sa vorbeasca si apoi totul a decurs ok. Ideea este ca medicul le-a explicat ca suzeta INLOCUIESTE multe nevoi ale copilului mic, si de aceea poate substitui si exprimarea orala.. Acum Luana e inca micuta, dar in timp, sa iti amintesti ce am scris. pt Luana, de data asta :).

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

anca -
raspunsul tau ma vizeaza si pe mine
si eu am un stres cu vorbitul
incerc , pe cat posibil, ca in cursul zilei sa-i ascund suzi
incerc sa limitez limbutirea ei doar la adormit si la calmat "marile tragedii"

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 9 luni
http://picasaweb.google.com/micusspicus/9Luni?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Si pt Pisik:

recuperez abia pe la cap 147 sunt, insa am retinut subiectul cu mersul, si deci iata ca ITI SCRIU: veronica, o fata SLABUTA [la 1 an avea doar 8,5 kg!!!, dar 75 cm], si pe deasupra ff energica, la limita cu sindrom hiperkinetic [pus in spit Alexandrescu, nu de mine!!!] a mers la 1 an si 3 saptamani! Nu mi s-a parut DELOC tarziu, ba chiar in barem, pt ca eu citisem in carti [desigur, mai vechi, asa ca mine :)] ca in mod normal copilul paseste singur [adica traverseaza camera] la 1 an si 1 luna. Asa ca am stat f relax. Apoi, veronica nu amers deloc de-a busilea, doar pe pereti, dar nu f mult, ei mereu ii placea sa dea cu picioarele in grilajul patului, si sa faca muult zgomot :). Deci, mersul nu cred ca are legatura f mare cu fundul mare sau mic, ci doar cu momentul potrivit pt fiecare copil in parte.



Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodica2008 spune:

GIANINA APROPO DE MOCASINI, sunt diferiti, sosetutele au doar insertii mici ce cauciuc, mocasinii au talpa de piele intoarsa cusuta pe ciorapei flausati eu zic ca sunt mai buni mocasinii si au pret bun 15 ron cred daca nu s-au mai scumpit.

Andrei si mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

anamariame

legat de mancare pasata/bucati, pt copii de sf de aprilie. Bb3 e nascut in mai si eu nu i-am blenduit nimic niciodata. Adica, incalzesc supita/ciorbita [in care doar morcovul il dau pe razatoare din start], in timpul asta tai marunt [adica fire, nu prea marunt] carnita, torn supita in castron si pasez cu furculita in mare, a.i legumele devin precum bucatica de cartof starnsa in degete cand incerci daca s-a fiertt cartoful pt piure, apoi pun totul in bibe cu tetina gaurita de mine cam 7 mm diametrul, pun si 1 masura lapte praf [pt ca nu pun deocamdata deloc sare] si dau bibe. Papa bb3 cam 270 ml in cateva minute. Fructele: banana bucatele mici, usor presate intre degete [va poate povesti petraTudor, eu nu mi-am dat seama ca nu mai repira de cateva minute [:))]], iar marutul pe razatoare de plastic si imediat amestecat cu banana sau branzica sau biscuti, cu o furculita, iese grosut, dar nu pasta.

Am observat ca lui bb3 ii place mult sa simta ca mesteca, desi el are doar doi dintisori jos, si sus se vede doar liniuta alba de la alti 2 centrali [nu stiu numele dintilor, ma uimiti cum stiti voi, incisivi, canini.. departe de mine]

Mai recuperez, mai scriu.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodica2008 spune:

Apropo Gianina baietelul meu este mai mic cu 2 zile decat andreea

Andrei si mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Anca, gand la gand cu suzeta, tocmai am vrut sa o laud pe Bianca pentru faptul ca Vladimir nu este amator!

Mie mi-e o ciuda pe mine de nu mai pot, ca nu a vrut copilul mult timp suzeta si i-am tot indesat-o eu in gura pana s-o fi gandit el ca daca i se tot da, poate e ceva de capul ei.

Eu am ambitia ca pana la un an sa i-o scot de tot, acum i-o dau la nani si i-o scot din gurita imediat ce a adormit, iar dimineata sau la trezirea de peste zi i-o cer si mi-o da in mana. Il recompensez cu atatea pupaturi si atatia 'multumesc" + aplauzele de rigoare, ca de doua zile se trezeste, se ridica in picioare la patut si o arunca singur! Extaz pe mine, nu alta!

Si cu vorbitul a scris si m_monique o chestie similara mai demult, cu Andrei al ei care vorbea la un an mai mult decat un copil de nu stiu de varsta, oricum mai mare. Plus stiu de o colega de-a sotului, care a avut fetita usor balbaita si dr. i-a spus ca e din cauza ca au tinut-o cu suzeta pana pe la 2 ani si ceva...

Acum, pe de alta parte, vorbeam cu o prietena din Belgia care imi spunea ca acolo vezi si copii de 4 ani cu suzeta in gura... Si am alta prietena care sta in Franta, are 3 copii, ne-am intalnit asta-vara iar fetita cea mica, la 3 ani, a stat doar cu suzeta in gura...

Fug ca incepe joaca la noi, s-a trezit voinicelul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

ayla- am ramas cu gandul la antemergatorul vostru si acum cand sa-l cumpar bine-nteles ca nu mai gasesc (insa insist, deja stiu cand sosec importurile de jucarii pe producatori)
la voi, mai prezinta interes, sau l-a folosit ca ajutor la mers 1 luna si gata?



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 9 luni
http://picasaweb.google.com/micusspicus/9Luni?feat=directlink


Si noi il avem de cand avea Ariana 7 luni, si inca este printre jucariile preferate Noi l-am luat de la Miniblu.



purcelusa mea mica Ariana - 24.03.2009 - plimbareata

10 LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Anca, imi place cum ne raspunzi tu la intrebari, ne iei la rand ca la cabinetul medical...
Stefan a inceput sa mearga pe langa pereti, m-am speriat azi cand l-am gasit bajbaind pe hol unde am gresie... trebuie sa fiu mai atenta dar me vine tati acum si mai scapam din griji

http://community.webshots.com/album/571784515YijojX?start=96

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor
[brEu am ambitia ca pana la un an sa i-o scot de tot, acum i-o dau la nani si i-o scot din gurita imediat ce a adormit, iar dimineata sau la trezirea de peste zi i-o cer si mi-o da in mana.

Bogdan (09.03.2009)




Exact la fel se intampla si la mine, are suzi doar la nani, o scot la 10 minute dupa ce adoarme si o mai cere noaptea odata...

http://community.webshots.com/album/571784515YijojX?start=96

Mergi la inceput