Licurici de ianuarie-februarie 2009 LMA!! (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Luca Sebastian
Alexandra Maria
Thea Bianca
Alice Dorotheea
Andrei Cristian
Marius Adrian
Vlad Mihai
Luis
Alexandru Ioan

Veronica
Micola

Irina, tare rau papacelul cum mananca. Dupa ce l-a vazut pe el a promis si Tudor ca va manca singur . Cu serviciul va fi bine, sigur.
Ariel, frumosi carliontii Theei. Mai si ce pantofi superbi are fata.
Ciufika, mey da' tu cum alaptezi copilul daca sta la bunici? Sau sta numai ziua si seara il luati la voi?
Naty, dulce Nadia mica. Sunt ca niste maimutici acum, imita tot.
Anna, sa-ti povestesc cum stam noi. Ieri am reusit sa nu-i dau toata ziua Ilincutei sa suga. La primul somn a adormit-o mama si am scapat, la al doilea a adormit afara in carut. Seara incepuse sa ma doara un san si nu mai vroia ea sa suga (tocmai ce mancase cereale). La nani a supt insa. S-a trezit din nou noaptea de mai multe ori, asa ca-s din nou hotarata sa o intarc, pentru ca eu ma simt de parca m-ar fi batut cineva. N-am mai dormit de un an de zile ca omul si declar ca nu mai pot.
Asa, azi la primul somn a trebuit sa o adorm eu, a vrut ea sa suga, dar am reusit sa ma tin tare. A miorlait, a urlat cand am jignit-o si i-am dat suzeta, s-a mai uitat la reclame si si-a pus singura suzeta in gura, si intr-un final a adormit. Io ma apuc de sterilizat biberoane ca nu mai merge asa. (parca vad ca in 2 zile ma da gata si ii dau iar san )
Succes si voua in continuare!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

La multi ani sarbatoritilor!

Admirat poze de Thea!

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Pasiune de Bijoux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Azi i-am dat Clarei sa bea din canuta cu pai incorporat si tare i-a placut



Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

FETELOOOOOOR NU MAI POOOOOT!!!!!

Am facut azi un experiment care mi-a esuat din prima.M-am hotarat sa incerc sa nu-i mai dau suzeta si rau am facut ca ma doare capul ingrozitor
In primul rand ea vrea suzeta in masina, asa ca pe drumul dintre noi si parintii mei (DR. TABEREI-BERCENI), care dureaza juma de ora, NU I-AM DAT-O, si desi i-am cantat, ne-am jucat, totusi a plans destul de rau.
Apoi am ajuns la ai mei, a mancat fructele, am fost afara, am intrat in casa, ne-am jucat si de obicei (deoarece ea se trezeste la 6:30dim) pe la 11-12 max adoarme din nou.
Acum, nici chip sa doarma fara suzeta:am luat-o in pat cu mine, i-am cantat, i-am spus povesti...etc.Ea, NIMIC, CAUTA SUZETA si plangea.
Pana la urma s-a facut ora 13:15 si am mancat de pranz, mai mult cu nasul dormind in farfurie.Totusi a mancat tot.si am luat-o de la capat: cantat, mangaiat, laut langa mine in pat.NIMIC, plangea si cauta suzeta.

Deoarece era lata de somn, si ceasul trecuse de 13:30, iar ea era treaza de la 6:30, am cedat si i-am dat-o.

FETELOR, STITI CUM A FACUT???? A luat-o in mana, a ridicat mana cu suzeta in sus (in semn de victorie)si a inceput sa rada.
Nici nu stiam daca sa rad de reactia ei sau sa plang de durere de cap.

ASA, DECI, SI-A BAGAT SUZETA IN GURA SI IN CATEVA SECUNDE ERA ADORMITA TUN CU SUZETA CAZUTA LANGA EA.

FETELEOR, SUZETA E UN DROG???!!!

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arriel spune:

VLADUT
ALEXANDRU
LUIS cu multe imbratisari si multi pupici de la Thea
Sa fiti sanatosi dragilor, sa aveti o viata frumoasa, cu multe impliniri!

Multumim tuturor pentru aprecierile la adresa iubitei mele. Eu oricum ma declar iremediabil indragostita de toti licuricii, sunt cu totii atat de frumosi
Ne iese si noua o masea si ne termina pe amandoua, se scoala urland din somn, plange mai mult, a inceput sa roada iar tot ce prinde

Iulia da, mamica a mai slabit, 6kg, ca e la dieta Mai dau jos cam tot atat si ma opresc. Neasteptat, dar cu dieta asta ma simt si fizic foarte bine, plina de energie. Daca as reusi sa ma duc si la sala, ar fi grozav.
tonylexa sa-ti traiasca baietii, hai mai des pe la noi
alinuk felicitari pentru vointa de a merge la sala. Hai cu noi la dieta, intr-o luna garantat vei da mai mult de 3-4 kg jos
Anna spor la pregatiri, sigur faci numai bunatati
Cadia Donald nu este al nostru, este al Evei, fetita pe care am avut-o invitata, si sti cum e, jucariile altuia sunt mult mai interesante, Cana cu pai am incercat-o si eu acum o luna si ceva, dar nu ne-am descurcat cu ea. O sa mai incerc.
Si Thea e dependenta de suzi, dar eu nu am curaj sa incerc sa i-o scot acum. A fost haioasa tare Clara
Naty mi-o si imaginez pe Nadia imitand-o pe sora-sa. Nici nu va mai trebui sa-i platesti ore de balet, va fi experta
Ce inalta era Ioana la un an! Seamana cu tatal ei?

Mami de Thea Bianca (03.02.2009)

http://www.flickr.com/photos/cristiserban/sets/72157617398070712

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonylexa spune:

mersi de intampinare fetelor
voi incerca sa intru cat mai des
cadia--- si eu cred la fel despre suzeta
la fetita nu am avut probleme-adica nu am folosit suzeta, nu stiu ce m-a apucat si la baietel am luat o suzeta de la 2 luni.....vai de mine, are un an si nu vrea sa renunte la ea
am crezut ca am reusit sa o scot- adica nu plangea dupa ea, parea totul bine si frumos, ziua adormea fara ea, ii puneam in patut un ingeras de plus (din acela care zice si rugaciunea inger,ingerasul meu), noaptea insa.....plangea, se agita, ma duceam la el in continuu
eu ca fraiera nu mi-am dat seama ca el saracul cauta suzeta=drog , dupa o saptamana in care am incercat sa-i schimb temperatura in camera, dieta....ce prostie, intr-o seara cand adormisem cu el in brate (mai mult incepusem sa-l legan, desi cu el nu avusesem problema cu leganatul cum a fost la fetita; el e un ingeras, cuminte foc ....pana nu e provocat de daria), zic hai sa-ti dau suzeta, sa-ti mai dau de lucru (bine ca nu o aruncasem cum vrusesem)...tace si doarme 3 ore de la 7 la 10
imi venea sa de ce i-o dadusem de ce nu-0mi dadusem seama de la inceput ce vroia bietul copil
acum se duce singur la el la patut sa caute suzeta de cate ori simte nevoia; sper sa renunte singur si sa doarma fara ea .....dar cine stie cand .....poate la adolescenta

...tu inseninezi mereu viata sufletului meu, mai mandra decat orice stea....ma simt cand vad copiii mei! (parafrazare M.Eminescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Arriel, nici noua nu ne-a iesit din prima cu paiul, si nici acum nu suntem experte dar perseveram.

Tonylexa, si eu zic mereu ca se va duce Clara cu suzeta in ghiozdan

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Cadia sa stii ca am studiat problema suzetei, caci si Paul e dependent de ea, seara la culcare si la somnul de dupa-masa. Dependenta incepe inca de mici, fc de nevoia copilului de a suge (reflexul de succtiune ii calmeaza si pana cand pot sa se exprime este de multe ori singura modalitate de autolinistire). Unii simt nevoia des, altii mai putin, unii sug degetelele, altii accepta suzeta....ambele variante sunt acceptabile, pana la varsta de 3 anisori, cand intr-adevar pot da probmleme de dentitie si teoretic copilul ar trebui sa gasesca alte modalitati de calmare.

Dezobisnuirea de suzeta se face progresiv, fara nicio urgenta, nu exista o varsta clara, majoritatea copiilor renunta singuri intre 2 si 3 ani, cand interesul pt prieteni, jocuri este mai mare si pur si simplu uita de suzeta, canalizandu-si atentia spre altceva. Daca copilul nu renunta singur la suzeta, renuntarea trebuie dirijata de parinti, progresiv, putandu-se astepta varsta de 2 ani, cand copilul poate intelege ce se intampla. trebuie respectat ritmul copilului, initial sa i se propuna sa lase acasa suzeta cat timp merg afara (daca e dependent si ziua)......ulterior cand e pregatit sa se renunte si la suzeta de somnic, dar implicandu-l si pe el si in niciun caz brutal (gen acum punem suzeta intr-o cutiuta langa tine, incearca sa dormi fara ea in gurita, daca ai nevoie de ea noaptea poti sa o iei, ti-o las aici langa tine in cutiuta).Sau alte tertipuri si jocuri de genul asta (hai sa imprumutam noaptea asta tetina ursuletului ca e ziua lui si sa-i facem un cadou etc etc).

Este interzisa umilirea copilului in public sau in familie, prin mesaje negative, gen "parca esti un bebelus, uita-te la X-ulescu el nu mai are suzeta demult", cum de altfel nu e recomandata aruncarea "simbolica" a suzetei la gunoi, nici dezvatul brutal care ar face copilul sa sufere prea mult si sa nu inteleaga ce se intampla.

Sunt favorizate mesajele pozitive, fara a compara copilul cu altii gen "acuma esti fetita mare, nu prea mai ai ce face cu suzeta, hai sa incercam azi sa facem nani fara" (evident copilul trebuie sa inteleaga ce ii spunem, de aia nu se recomanda renuntarea la varste mici si e preferata varsta de 2-3 ani).

Cand simti ca copilul este cu adevarat pregatit sa renunte definitiv la suzeta, e momentul simbolic in care se pune suzeta intr-o cutiuta, cu participarea copilului, urmand sa i se explice ca acea cutiuta va merge in pod, pivnita sau altundeva (gen tara suzetelor). Odata ce copilul face acest pas NU se mai revine sub nicio forma la decizia luata impreuna cu el, nu se mai cumpara alta suzeta si nici nu aducem cutiuta inapoi).

Rezumat:

1. Nu se renunta brusc la suzeta
2. Se respecta ritmul copilului si nevoia lui de succtiune care diminueaza progresiv spre varsta de 2-3 ani
3. Se alege o perioada stabila emotional pentru copil (nu cand e bolnav sau a schimbat mediul sau parintii se cearta:)

Io doar v-am tradus un articol pe care l-am retinut, dintr-o revista de psihologie a copilului......sper sa va ajute. Eu asa am de gand sa fac cu Paul...in timpul zilei nu i-am dat niciodata suzeta si nu a simtit nevoia, daca intamplator o gaseste prin casa si o baga in gura in timpul jocului am grija sa i-o scot si sa-i distrag atentia, la nani insa nu doarme fara ea si fara broscuta.....asa ca ii respect alegerea si cand a fi sa ma inteleg cu el omeneste vom renunta progresiv, insa musai inaintea varstei de 3 ani.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Am vazut filmuletele cu Andrei, ce scumpic e cum mananca cu lingurita si ce fomist e:) Asa face si Paul, e asa de trebos cand mananca si de concentrat ca mor de ras, ma impinge si vrea sa faca totul doar el.....mai nou nici nu mai asteapta sa-i pun apa in canuta, ca s-a prins cum merge treaba, imi smulge sticla din mana si bea direct din sticla (de multe ori sticla de 1 l , ca ma si intreb de unde are putere sa o tina in manute!)

Eu sunt tare tare necajita de altfel, caci bona e in vacanta sapt viitoare si Paul va sta cu taica-so, problema e ca marti el are de lucru si nu avem alta solutie decat sa il lasam la bunica-sa franceza. Am si plans din cauza asta, ca femeie imi e asa de antipatica de numa.....adica nu ca imi e antipatica, ci mai exact o urasc! Nu am urat niciodata pe nimeni si nu credeam ca pot detesta pe cineva cu asa o mare intensitate:) E o tipa extraordinar de rece, autoritara, care nu e interesata absolut deloc de nepoti (are 6), tot ce o intereseaza e sa fie educati si sa stea drepti la masa fara sa vorbeasca....si sa-si gestioneze banii si afacerea. Mie sincer imi e frica de ea! De cate ori merg acolo sunt de-a dreptul stresata si ma indispune pe toata luna..... mai rau ca ciclul!

Paul nu o cunoaste, a venit sa-l vada o singura data 30 de minute, cand avea vreo 6 luni, in rest am mai mers noi acolo de Craciun si odata cand avea 2 saptamani sa il prezentam la Madama care nu si-a putut misca fundul pana la noi sa-l vada! Dar efectiv nu am solutie pt ziua de marti, zi libera nu pot sa iau, baby sitteritza nu am gasit, l-as lasa mai bine cu prima femeie intalnita pe strada decat cu bunica-sa.... Of of......

Sa treaca ziua de marti, atat imi doresc! Ma gandesc ca in weekend o sa-mi iau totusi inima in dinti si o sa merg sa stau la ea sambata si duminica, macar sa se obisnuiasca Paul un pic cu casa si cu mutra ei acra.

Pupic la fete si la bebei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

feteleeeeeeeeee

salutare si de la noi
nu prea am timp sa intru ca sunt doar eu cu fata si abia citesc ca tre sa merg la ea ... si uite asa nu mai apuc sa dau un raspuns

alinuk ... stiu cat de greu ai facut bebe ca ai mai povestit ... si eu am mai spus ca la antonia 4 ani jumate a durat ... enormmmmmmmmm .... dea aceea nu am dat in nimeni ... am zis doar ca eu asa vreau pt mine ... sa tin postul si apoi ... iar pt cei cu probleme medicale oricum nu se pune ... un copil e o minune de la Dumnezeu .... si eu ma voi stradui acum sa imi iasa mai repede .... si imi doresc sa ma si impartasesc ca nu am mai apucat

naty esti super cu hartile ... da ... mie mi-a placut de fel mate da am ajuns dintr-o ambitie sa fac geografia ... imi plac f mult calatoriile si ma pasioneaza tot ce tine de mediul inconjurator .... felicitari pt noua balerina a casei

cadia vrem poze din elvetiaaaaaa ... si sincer vreau si eu locatia ... este o tara pe care imi doresc f mult sa o vad .... alaturi de norvegia, suedia, finlandaaaaaaaaa ... si nu mai fi suparata pe bebe ... ca va renunta ea si la suza

mai noi suntem intarcati ... afost greu .... antonia mai adulmeca inca ... dar nu a trecut decat 1 saptamana .... mai greu a fost cu sentimentele mele .... vreau sa va zic ca pt prima data din ultimii 2 ani m-am imbracat cu lucruri care nu se desfac in fata cand am plecat undeva .... ca mereu ma adaptam alapatului ... e bine dar mi-a fost greu si inca mai am regrete

andreea multa bafta la intarcat

fetelor am emotii ca vine si ziua fetei mele
ma gandesc numa la ce faceam anul trecut pe vremea asta ... plecam la bucuresti la o prietena sa stau la ea ... pana venea sorocul ... offfffffff ... a trecut deja 1 annnnnnnn ... greu dar superbbbbbbb

lisa felicitari pt parametrii ... noi am inceput sa mancam da inca nu se vede la kg ... astept maine dimineata sa o urc pe cantar .... dar ultima data aveam 8,5kg ... nu am reusit sa ajungem la 9 kg decat imbracate

bee tu ce mai faci? pe unde esti?

irinac draga mea cuscraaaaaa bravo pt ginerica .... e un scump ... stiam eu de ce ma bag pe el ... aahahahahah

noi inca nu mergem decat daca ne tine cineva masinuta aia gen premergator .... si spunem mama, nana, tata ... etc ... care le spunem de la 6 luni....suntem incetinelul si la mers si la vorbeeeeee

darkkkk daca vii in tara poate ne vedemmmmmmmmm daca ajungi pe la mareeeeee

cat despre perioada de venire la mare eu va recomand sfarsitul lui iunie inceput de iulie pana pe 15 ,...n e aglomerat ...nici nu zici ca e sezon si apa e buna .... sau dupa 20 august cum zice irinac
anul asta nu va mai ratez ... vreauu sa ma vad cu voiiiiiii

si noi avem strungareataaaaaaaaaa

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe putere sa o ingrijeasca
DOAMNE AJUTA!
DONEAZA 2 EURO LA SMS 879 PANA LA SFARSITUL ANULUI PENTRU ALINA DONESCU
povestea ei la www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Mergi la inceput