Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (38)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Tigruta-

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna dimineata burtici!
Remember me?
Am intrat sa-mi beau si eu cafeaua cu voi ca de citit va citesc dar efectiv nu fac fata sa raspund, plus ca nu reusesc sa retin tote fetele
Tigruta, LA MULTI ANI cu sanatate si sarcina usoara in continuare!
Ioana 1234, daca iubesti cateii ce cadou mai frumos ai putea primi
Madutza, eu sunt sigura ca totul va fi bine si la voi, tinem pumnii!
Nati, si eu as alege sa nasc acasa, alaturi de parinti si cand o sa aiba bebelusul (eu cred ca e baietel)catev a saptamani o roiesti la Constanta. Oricum, si daca ai anste in Constanta tot nu ai iesi cu nou-nascutul a doua zi la plaja.
Ioana(arturici) sanatate multa lui Yann si distractie frumoasa baietilor azi!
Corina, sunt atatea rezultate eronate la TT desi Dt a iesit bine incat nu-mi explic de ce dr recomanda amnio
Cristina, ce mai face Mihaitza? Si eu am avut vreo 2 zile in care nu mi-am incaput in piele dar sunt constiincioasa si ma masez cel putin dupa dus cu ulei Bubchen pt gravide si pana acum nu raportez vergeturi noi (la prima sarcina, la 4 luni , aratatam ca harta rutiera pe coapse, fund si sani)
Laurita si mie mi se pare in grafic Ilinca, si oricum ecografele dau erori (eu de ex la 28 saptamani implinite am avut 1.850 gr). Tie iti vine sa crezi ca bb2 e fetita ca eu ii tot spun sotului ca mi-e frica sa cred si uneori am si un feeling ca e baietel? Saracul, ieri zicea ca daca toti medicii s-au inselat, si au garantat 100% ca-i fetita si iese baiat, merge si le pune o bomba numai pt ca se joaca cu mintea lui. El ar fi fost incantat si de baietel dar deja s-a obisnuit cu ideea ca e fetita, asa ca....
Stiu ca suna rau dar ma mai consolez cand vad ca sunt si alte mamici care iau vertiginos in kg (nu doar care se plang ca nu asimileaza) si nu o sa raman eu ultima balenuta esuata. Azi dimineata arata cantarul 12+kg....imi vine sa ma impusc dar e vina mea, pur si simplu nu ma pot abtine! Bine ca merg luni la munca si nu mai am timp sa ma gandesc atata la mancare....si mai ales sa execut!
Rosanne, nu-ti face probleme, o sa tasneasca lapticul din multe canale, ca din stropitoare, cand va fi sa fie, acum te obisnuieste cu ideea doar, de asta e doar cate o picatura. Eu am vazut ca daca intarziam masa putin cand desfaceam sutienul tasnea prin toata camera pana reusea bb sa prinda sanul.
Nicoleta, apreciez si gust diin plin bancurile pe care le postezi. Sunt tare binevenite!
Veronica, ai dreptate cu proiectul de lege....pur si simplu este prea cretin ca sa nu poata fi atacat....ce idioti, astia-s un fel de Robin Hood moderni dar prosti intelesi. Adica iei de la mine care platesc carute de bani la buget prin cotizatii si impozite si ii dai aluia care face copii doar ca sa ia alocatie....dreptate de 2 lei! Practic eu cresc copilul altuia si cu al meu....???!
Nana, wow, ce soferita esti! Sa faci tu drumul de la Arad pana la Constanta....eu cel mai mult am condus de la Reghin la Brasov (200 km - cand am fost la mare) si ala cu nervi ca nu suport comentatori in preajma si cum sotul e genul
Sabina, chiar ca ai lansat un trend cu orezul cu lapte....eu la odiseea spiridusilor am dat startul al un blat de pizza bestial (luat de pe blogul unei mamici de acolo) si toata lumea presteaza pizza la greu....parca vad ca vine we si iar am sarcina de la sot si pici sa fac pizza......nu de alta dar mor ca nu ma abtin si ingrasa rau!
Mira, m-am distrat de cum te abordeaza lumea, cred ca femeile in general empatizeaza mult mai puternic si sunt mai solidare si simt nevoia sa te ...protejeze, sa zicem. Scutece de finet :gasesti finet la magazine cu stofe&tesaturi si iti poti lua la metru sa-ti surfileze cineva cu masina sau gasesti la magazinele cu articole pt copii (unde au in principal hainute)
Eu recunosc,mai beau cate un paharel de bere in WE, daca mananc ceva care cere. Vinul mie nu-mi place in schimb sunt mare mare amatoare de zeama de varza, asa ca daca sotul isi pune un paharel de vin eu hop cu paharelul de zeama de varza!
Nana, si eu am terminat ieri cioco de casa facuta duminica, tot asa, cate o bucatica mica....dar eu am avut ajutor de nadejde ca baiatul meu e disperat dupa ciocolata. A si fost delicioasa, am facut-o cu nuci usor prajite....o minunatie!
R_ocsy, pai bunica aia nu are casa, cum sa stea 2 luni in vizita????!
Hai ca trimit si eu mesajul pana nu apas ceva aiurea si-l sterg....






Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) si 25+ cuSonia
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Poate era vorba de laptic si am incurcat eu borcanele ... mi-a ramas intiparit in memorie ca o sa fie un miros de acru .

Nana : mie doar nasa noastra mi-a zis ca m-am mai implinit la fata si mi-a fost o ciuda de numa ... apoi am facut sondaje si se pare ca nimeni nu a remarcat nimic in genul asta iar acum imi place sa cred ca i s-a parut si ca sunt tot asa ... cel putin pentru moment , ca nici macar eu nu cred ca incepand din luna a 7 sa raman tot asa !

R_ocsy 24 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Buna dimi...

Cristina...multumim pt capitol sper sa fie numai cu vesti bune

Tigrutza... o zi superba, sa ai un bebe sanatos,cuminte si papacios...

Arturica & Nati sanatate multa piticilor

momy_to _be nu e nici o problema un pahar de vin sau bere si eu inainte de sarcina obisnuiam sa beau cate un pahar de vin rosu mai ales la masa de seara, in primele trei luni am rarit-o cam de tot si acum nu beau in fiecare zi dar din cand in cand face bine la circulatzie si nu-l afecteaza pe bebel...



22+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Dar de copiii cobai ptr vaccin ati auzit? Le da parintilor cu totul 300 EUR+o asigurare pe un an, ca sa testeze vaccinul pe copii?

Ma freaca bunica sotului la cap ( venita in vizita pentru 2 saptamani cica , doar ca au trecut 2 luni ) sa-i arat satul ei pe net ... am zis ca nu stiu, sa vina Marius sau Florin ! Nu de alta, dar iti sta in suflet ( foarte aporoape de tine si aplecata cu mainile in solduri ) si mai si respira pe tine si am oroare de fenomene dintr-astea ( sa ii arate cine o suporta ca eu nu )... rea ca de obicei

R_ocsy 24 + Ana Sofia

Rocsy, sa stii ca eu sunt oripilata de multe "intimitati" rurale gen: pupatul chiar in gura (mai ales a bebelusilor si copiilor mici!!!). Iar cel mai groaznic e sa vad cum le dau la bebei mancare mestecata din gura unui matur! (scuzati!) SI ce e mai grav ca daca le spui, si le lamuresti ce si cum, nu le intra in cap, si-ti mai spun sa n-o faci pe desteapta ca stiu ei cum se cresc copiii!


www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

[Nana, wow, ce soferita esti! Sa faci tu drumul de la Arad pana la Constanta....eu cel mai mult am condus de la Reghin la Brasov (200 km - cand am fost la mare) si ala cu nervi ca nu suport comentatori in preajma si cum sotul e genul
Nana, si eu am terminat ieri cioco de casa facuta duminica, tot asa, cate o bucatica mica....dar eu am avut ajutor de nadejde ca baiatul meu e disperat dupa ciocolata. A si fost delicioasa, am facut-o cu nuci usor prajite....o minunatie!

Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) si 25+ cuSonia
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"






Pai e super simplu: cine comenteaza la mine in masina, se da jos! Serios vorbesc! Dupa ce mi-am luat permisul si masina, bineinteles ca prima data l-am dus pe sot cu mine. A comentat, eu n-am zis nimic. A doua oara a comentat din nou, mai mult. Si ce crezi: un an de zile i-am pus interdictie de a se mai urca cu mine in masina cand conduc. Si m-am tinut de cuvant. La mine primul drum in afara orasului a fost de 300 km in patru ore pe Valea Muresului, dus, si tot atata intors, singura, singurica m-am dus pana la bunici, la putin timp dupa ce mi-am luat masina. Nu zic, ca pana am ajuns sotul era sa o ia razna de griji. Aproape ca s-a pus in usa sa nu plec .
Asa imi facea si mami cioco, cu nuci prajite . Eu nu am avut nuci, si am pus niste stafide.

Nana 25+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

T_ioana : cu sofatul te inteleg perfect pentru ca si al meu sot este un cicalitor si jumatate si dupa orice drum in care conduc eu sunt un pachet de nervi. Imi da sfaturi intr-una si vorbeste non-stop doar pe baza condusului meu, ce i se pare lui ca nu fac bine ( cred ca vrea sa ma faca pilot de formula1 )etc. Mi-am dezvoltat abilitatea de a nu-l mai auzi, il percep acum ca pe un fond ... s-a cam prins ca mai nou ma intreaba ce a zis si eu habar nu am , dupa care urmeaza o predica pe care iar nu o mai aud si tot asa. Partea proasta, i-am mai zis si lui e ca doamne fereste , odata daca voi avea nevoie de un sfat eu nu o sa il aud filtrandu-l intr-una. De atunci parca s-a mai potolit, s-o fi gandit ca am si eu dreptate !

Iar la partea cu bunica : are casa cum sa nu, dar e o baba afurisita si egoista care desi are 3 fete in Brasov doar la soacra-mea vrea sa stea pe motive care mai de care mai aburistice. Am ajuns sa o compatimesc pe socrela ca o face mumasa cu nervii ( m-am mai gandit la cearta mea cu socrela din decembrie, cea cu prajiturile daca va mai aduceti aminte si cred ca de fapt a inceput cearta cu mine ca sa nu se certe cu baba ). Acum se pare ca saptamana viitoare vrea sa isi ia zborul ... doamne ajuta ca m-am saturat sa dezinfectez capacul de la wc de fiecare data cand ma asez pe el din simplu motiv ca baba pisa tot si de hartie igienica a auzit doar la reclame ! I-am spus socrelei de faza asta, a avut o discutie cu ea, acum nu mai gasesc pisat capacul ca il sterge ... partea proasta ca doar cu hartie igienica ... si de aici obsesia mea de a dezinfecta capacul de fiecare data ! Sper sa se care odata ca nu o mai suport !



R_ocsy 24 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

la multi, multi ani Tigrutza ...sa ai un bebe frumos si sanatos
fetelor...ieri a scris cineva de ficatei si m-am gandit sa gatesc si eu
astazi cand ma laudam cu marea mea fapta mi s-a adus la cunostinta ca ficateii nu sunt recomandati in sarcina deoarece "Organismul poate depozita unele vitamine cum ar fi vitamina A,D,B12. In doze mari, unlele vitamine pot deveni toxice. Nu este recomandat sa mancati ficat sau produse din ficat in timpul sarcinii. Ficatul are cantitati foarte mari de vitamina A care, in cantitati mari poate determina malformatii congenitale."
am scris doar ca informare pt restul mamicilor

25+ Matei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Nati : sunt perfect de acord cu tine in priviinta "intimitatilor rurale" sau in unele cazuri obiceiuri babesti. Bunica-mea sta in oras si din cand in cand mai are si ea manifestari de genul asta, doar ca fiind bunica-mea imi permit sa ii spun sa se dea putin mai la o parte , sa nu imi ea din aer ca nu imi place si sa nu mai imi lipeasca parul de cap dupa ce tocmai l-am tapat . Nu se supara pentru ca cred ca realizeaza si ea ca nu e tocmai placut.
Si apropo de obiceiuri neplacute ... uram matusicile sau babele de pe strada care au obiceiul sa te traga de obrajori. Am chiar o poveste simpatica pe tema asta : vin in vizita unchiul Geroge si matusa Sofia din Bucuresti. Eu vreo 3-4 anisori. El se comporta normal din punctul meu de vedere, ea ma pupa intr-una si ma tragea de obraji ... la care eu ... stiti ceva ? Unchiul George poate sa ramana, tu sa te duci in gara !!! Si acum ma mai intreaba matusa daca o mai trimit in gara sau nu ? Uite ca nu i-am zis ca pe fica-mea o sa o cheme ca si pe ea !

R_ocsy 24 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Burtici, multumesc pentru informatiile despre stropitori

Atunci toate sa avem stropitorile pline pentru florile noastre de liliac

Mie mi se pare ca am burta cam mare si ca mi-au aparut vergeturi doar pe un san (care era mai mic)....imi dau si eu cu ulei de la bubchen. Dar eu am materialul prost
Cred ca tot bubchen o sa folosesc si la BBlina, ca nu au paraben

Mira, eu stiu ca se gasesc si scutece de finet de cumparat, dar mai ieftin este sa-ti cumperi materialul si sa le cosii tu ce dimensiuni vrei. Soacra va fi responsabila de aceasta operatiune la noi.


Roxy 27+ cu Diana


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput