Bravo Oani!!!! Pufuleti 2010 (123)
Raspunsuri - Pagina 7
mitumac spune:
am o intrebare pentru fetele care au nascut natural si au avut epiziotomie....acasa ati facut spalaturi cu ceai de pelin? sau merge toaleta normala si ati folosit oximed?
39 
floricel79 spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui SorinaF Buna dimineata fetelor. Nu v-am mai citit din dimineata in care mi s-a rupt apa, 30.01.2010. Am nascut intr-un final prin cezariana dupa 11 ore de chin, cu apa rupta de la 6 dimineata....la ora 17 seara nu aveam dilatatie deloc, colul f rigid...etc..si m-au bagat in operatie. La 17:45 mi-au dat sa pup un ghindoc mic de 3 kg si 50 cm fix, apgar 9. Eu sunt la prima nastere si sentimentul pe care l-am simtit nu pot sa vi-l descriu..cele cu copii il cunosc...gravidutele o sa vada. Am nascut la Maternitatea Bucur cu dr. Constantinescu Camelia. De marti suntem acasa...ne chinuim f tare cu laptele, in maternitate nu mi-a aratat nimeni cum sa ma mulg sau sa vada daca am lapte, acum nici nu stiu ce sa mai fac, il pun la san sa traga, el adoarme, apoi plange ca nu se satura, ii dau completare,,,,sunt disperata sa vina laptele. Nu stiu ce sa fac. daca a mai patit cineva asa va rog sa-mi dati un sfat. Nimic din ce am citit despre alaptat sau muls nu a functionat, am 2 pompe cu care am incercar sa ,ma mulg dar nu fac mare lucru, mai bine merge cu mana. Offfff..... va pupam...mami Sorina cu bebe Luca Stefan 37+ Luca Stefan |
Sorina, de ce vrei sa te mulgi? Cea mai eficienta pompa de san e bebe; intr-adevar, daca bebe se obisnuieste sa bea din biberon, de unde vine foarte usor si nu trebuie sa depuna efort, cand il pui la san probabil se va enerva ca trebuie sa traga si va plange, preferand bibe iar tie dandu-ti impresia ca nu ai lapte. Cel mai important acum e sa il pui cat de des la san, chiar si din ora in ora, sa ii dai completare din ce in ce mai putin (sau deloc- asta daca se satura cat de cat de la san si nu plange de foame non stop) si in cateva zile ar trebui sa se regleze lactatia si bebe sa se obisnuiasca cu tehnica suptului la san - e cu totul diferita de tehnica bautului din bibe.
Cand suge bebe la san se produce cea mai buna stimulare a lactatiei (pompa nu produce acelasi efect); in plus, niciodata cand te mulgi nu vei obtine aceeasi cantitate de lapte pe care o poate extrage bebe cand suge, se zice ca nu poti extrage prin muls decat un procent foarte mic (nu mai stiu exact care).
Eu am alaptat un an, am ceva experienta si cu problemele de inceput in ale alaptarii - dar nu am renuntat deoarece am avut o dr cu experienta care m-a ghidat si incurajat (contra cost bineinteles
Pe de alta parte verisoara mea a renuntat pe la 2 luni la alaptat ca a sfatuit-o medicul ei sa-i dea completare la bebe si ii dadea lapte praf din ce in ce mai mult, lapte de la sand din ce in ce mai putin pana nu i-a mai dat deloc san.
Iti doresc mult succes, important e sa fii increzatoare ca vei reusi sa alaptezi daca vrei, sa incerci sa fii relaxata(starea psihica e foarte importanta) - gandeste-te la toate tigancusele care-si alapteaza pruncii in strada sau pe unde apuca - ele toate au lapte si stii de ce? pentru ca nu au bani de lapte praf si pun bebele la san pana vine laptele.



Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006) si
36+6
decenuela spune:
lucia...felicitari pt gramele luate
sorina...ai incercat ceaiurile de anason, chimen...sau galactogilul?
eu am luat in spital si acu ca am lapte nu insist...incearca si dusurile mai fierbinti la titi, ...dar nu sunt nici macar tari?
Mihaela mami de LUCA ... minunea de la miezul noptii...
xela_07 spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui SorinaF Buna dimineata fetelor. Nu v-am mai citit din dimineata in care mi s-a rupt apa, 30.01.2010. Am nascut intr-un final prin cezariana dupa 11 ore de chin, cu apa rupta de la 6 dimineata....la ora 17 seara nu aveam dilatatie deloc, colul f rigid...etc..si m-au bagat in operatie. La 17:45 mi-au dat sa pup un ghindoc mic de 3 kg si 50 cm fix, apgar 9. Eu sunt la prima nastere si sentimentul pe care l-am simtit nu pot sa vi-l descriu..cele cu copii il cunosc...gravidutele o sa vada. Am nascut la Maternitatea Bucur cu dr. Constantinescu Camelia. De marti suntem acasa...ne chinuim f tare cu laptele, in maternitate nu mi-a aratat nimeni cum sa ma mulg sau sa vada daca am lapte, acum nici nu stiu ce sa mai fac, il pun la san sa traga, el adoarme, apoi plange ca nu se satura, ii dau completare,,,,sunt disperata sa vina laptele. Nu stiu ce sa fac. daca a mai patit cineva asa va rog sa-mi dati un sfat. Nimic din ce am citit despre alaptat sau muls nu a functionat, am 2 pompe cu care am incercar sa ,ma mulg dar nu fac mare lucru, mai bine merge cu mana. Offfff..... va pupam...mami Sorina cu bebe Luca Stefan 37+ Luca Stefan |
Hi hi, ce mica e lumea .... Uite ca am petrecut doua zile la terapie intensiva amundoua fara sa stim ca suntem colege de odisee
. Acum parerea mea este ca plange dupa, pentru ca il deranjeaza aerul inghitit prima tura si tu crezi ca nu s-a saturat. Incearca sa ii dai sa suga, cand da semne ca a inghitit aer sau s-a saturat sa il tii sa scoata aerul, dupa ce a scos sa il pui iar la san, iar scos aerul si tot asa. Stii ca s-a terminat ciclul cand daca il pui la tine pe burta pica lat si adoarme. Vei vedea tinandu-l asa ca ii forfota in continuare burtica si atunci il tii in contiunare pe burta pentru ca asa se apasa pe ea si va trage parturi. Poti sa il lasi sa doarma si pe burta dupa, iti va dormi cel putin o ora fara stres. Incearca sa renunti la muls, doar san si ti se va regla si productia de lapte. E pacat altfel ca vei ajunge in f scurt timp doar la biberon. In nici un caz nu tb sa te gandesti ca nu ai lapte suficient, gaseste el ceva acolo
.Xela, mamica de Andreea(11.08.2007) si Cristian (30.01.2010) poze
cris_mario spune:
buna....
am venit si noi aks de ieri,dar nu am avut net sa scriem
am de recuperat,dar nu asa mult doar 3 cap ![]()
vreau sa va multumesc tuturor ptr incurajari 

noi suntem bine,bebica este foarte cuminte,am avut prima noapte acasa foarte linistita,se trezeste doar sa pape la 3-4 ore...ATAT si atunci nici macar nu plange...eu sunt bine,in recuperare,dar bn...laptic avem
sper sa reusesc sa recuperez cat mai curand
Andreea
36+
-Alexandra Elena +Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
Puiule sa vii cand trebuie,sa nu ne faci vreo surpriza!
AMR 3 saptamani !!! 
cris_mario spune:
fetele pls...cine poate modifica pe prima pag..eu am nascut pe 02-02-2010...ora 01:36
...

Andreea
36+
-Alexandra Elena +Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
Puiule sa vii cand trebuie,sa nu ne faci vreo surpriza!
AMR 3 saptamani !!! 
alexia28 spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui mitumac am o intrebare pentru fetele care au nascut natural si au avut epiziotomie....acasa ati facut spalaturi cu ceai de pelin? sau merge toaleta normala si ati folosit oximed? 39 ![]() |
Eu m-am spalat cu apa si sapun, asa mi-a zis la spital si am folosit si crema de galbenele si betadina.
www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de
Natalia Maria 20.02.2008 si de
Tudor Mario 21.01.2010prietene DC .
ratusca_mica spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui ale1212xa uram si noi bun venit bebelusilor pe care i-am ratat timp de 4 saptamani. Sa fiti cuminti, papaciosi si sanatosi. Nici nu mai stiu la ce capitol am ramas asa ca nici nu cred ca voi reusi sa recuperez in timp util... In legatura cu kg...eu am pun 15 in sarcina si acum mai am doar 2 in plus, nici nu imi vine sa cred ca le-am dat asa repede jos...sigur stresul din spital a fost vinovatul. Asa, pentru prima pagina...datele complete sunt: 2.670 kg la nastere, 48 cm, scor 9 si apoi la 5 minute 7-8. Am nascut repede si fara prea mari dureri dar bebele a facut o infectie la stomac si de aceea ne-am chinuit 4 saptamni in spital. Am scapat cu bine dar singurul meu regret este ca din cauza stresului si pentru ca la inceput bebe nu a tolerat laptele meu, lapticul s-a dus... asta e...incercam acum sa il facem sa revina dar mai mult de cateva picaturi nu mai avem asa ca bebele se hraneste cu NAN1 HA. Ok, scuze daca am fost incoerenta dar cum v-am zis m-am tot trezit aiz noapte sa vad ce face bebe...el oricum nu a fost interesat de nebuniile lui mami...a dormit linistit... ----------------------------------------- 37+ cu Dragos-Andrei |
pune-l la san cand e flamand inainte sa ii dai NAN1, si eu am lapte putin insa incerc sa stimulez cat mai mult cu gurita lui si merge :). Daca inca mai ai picaturi de lapte, inseamna ca se poate lucra pe terenul respectiv ca sa zica asa
Multa sanatate, si mult laptic!
Ratusca mami de Andrei Ioan
cris_mario spune:
| Citat: | ||
citat din mesajul lui alexia28
Eu m-am spalat cu apa si sapun, asa mi-a zis la spital si am folosit si crema de galbenele si betadina. www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de Natalia Maria 20.02.2008 si de Tudor Mario 21.01.2010prietene DC . |
asa mi s-a spus si mie...apa si sapun+betadina...atat
Andreea
36+
-Alexandra Elena +Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
Puiule sa vii cand trebuie,sa nu ne faci vreo surpriza!
AMR 3 saptamani !!!
alexia28 spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui cris_mario buna.... ![]() am venit si noi aks de ieri,dar nu am avut net sa scriem am de recuperat,dar nu asa mult doar 3 cap vreau sa va multumesc tuturor ptr incurajari ![]() ![]() noi suntem bine,bebica este foarte cuminte,am avut prima noapte acasa foarte linistita,se trezeste doar sa pape la 3-4 ore...ATAT si atunci nici macar nu plange...eu sunt bine,in recuperare,dar bn...laptic avem ![]() sper sa reusesc sa recuperez cat mai curand ![]() Andreea 36+ -Alexandra Elena +Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze Puiule sa vii cand trebuie,sa nu ne faci vreo surpriza! AMR 3 saptamani !!! ![]() |
Bine ai venit acasa, refacere usoara si mult laptic pt bb-lina, sa n-ai probleme cu colicii

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de
Natalia Maria 20.02.2008 si de
Tudor Mario 21.01.2010prietene DC .

asta e...incercam acum sa il facem sa revina dar mai mult de cateva picaturi nu mai avem asa ca bebele se hraneste cu NAN1 HA.