Bravo Oani!!!! Pufuleti 2010 (123)
Raspunsuri - Pagina 14
Nik0le spune:

In primul rand vreau sa va multumesc mult pentru sustinere si felicitari! 
Suntem si noi acasa de cateva zile, ne adaptam. Irina e relativ cumintica, seara asta a fost prima in care am experimentat niste reprize de plans neconsolat...
Isabela e nitel geloasa si se poarta de parca ar avea dracusori pe piele. Ma straduiesc cat pot sa n-o neglijez prea mult. Eu sunt relativ ok, in afara de ragadele de la sani si tendintele usor depresive. Sunt in urma cu vreo 4-5 capitole...
Nico
de
Isabela si
Irina (01.02.2010)
dandanaG spune:
oani_2002 ms mult de raspuns, a fost ventilat 2 zile si 2 nopti, nu stiu ce inseamna mult dar cred ca nu e, totusi ma dic sa vad ce zice oftalmologul care se ocupa de prematuri aici in c-ta
eu ce nu pot sa inteleg e cum tu ca medic poti sa spui ca retinopatia nu a fost vindecata niciodata? ori vrei sa dai informatii gresite intentionat ori esti rau ramas in urma?
am vazut pui frumosi de MAMIDEPUIUTI 
si poze superbe de lorex ( sunt invidioasa
) priceput fotograful dar a avut si material
.
cristies nu i-au facut testul ca eu am fost acolo langa el mereu, dar cum a zis oani probabil ca au zis ca bb e mare si riscul e mic
eu daca port sutienul de alaptat nu mai imi curg sanii decat ff putin cand suge la celalalt, dar si pe mine ma cam dor , suportabil
Dana, mamica de
Dragos Andrei (27.12.2009)
http://picasaweb.google.com/dandana.grigore/DragosAndrei#
lorex spune:
| Citat: | ||
citat din mesajul lui mitumac
De ce nu incerci cu osciloccocinum...e homeopat si e permis in sarcina...cei de la boiron au si pt gat si tuse....tot homeopate... 39 ![]() |
Merci

Toata sarcina m-am pazit de raceala si am luat si Oscillococcinum preventiv. Iau si acum, una dimin si una seara.
Pare-se ca nus-i mai face efectul ori ca lupta din greu.
M-am pazit de aglomeratii, de ger si de persoane racite si am racit stand in casa!

Vorba aia, daca ti-e sa ti se intample po sa te ascunzi oriunde!Vine dupa tine
_
Lorex - Pufuletus Dependentus de 36+ ....cu
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Bobitza si.. cu morcovetus de 13 kile..
Nik0le spune:
M-am admirat pe prima pagina
la mamicile de februarie si am constatat ca-s datoare cu numarul de saptamani la care am nascut: 38. Multumesc mult fetelor tehnicute pentru administrare! 
Nico
de
Isabela si
Irina (01.02.2010)
lorex spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui onitza LOREX, ce coincidenta! Chiar in seara am aflat mai multe detalii despre nasterea lui DIANAMI...fetelor, a trecut printr-un infern, era sa isi piarda viata si ea si copilul, un real pericol, Dumnezeu a fost alaturi de ea tot timpul sa nu se intample o mare tragedie. Ea a avut probleme toata sarcina, pe scurt, hemoragii mai mereu, stat in pat mai toata sarcina, internari, in ideea in care mai are 2 copilasi mici. In sapt 35, a avut o hemoragie f mare, a lesinat de 3 ori, au plecat f repede la spital, pe drum a sunat doc ei care era pe drum undeva pe la Balotesti, au ajuns in acelasi timp la spital, au bagat-o de urgenta in cezariana si au reusit sa o salveze, dar a fost f periculos ca ea a avut planceta previa si incepuse sa elimine placenta....crunt....acum am inteles ca are mastita, uaf, sper sa nu mai patimeasca si sa isi revina draga de ea. E pe tratament si e spre bine, bebe am inteles ca e alaptat exclusiv! Mi s-a parut ca a avut greutate destul de buna la nastere pt 35 sapt. Si inca ceva imp, a apucat sa faca injectiile acelea de maturare a plamanilor pt bebe. ![]() Faptele bune ale tale vor fi pornirile copiilor tai! (N. Iorga) Oana si Paul Constantin (28.11.2004) si 38+ cu Daniel Alexandru |
Vai saraca fata!! Vb ta, bine ca s-a terminat cu bine! Si greutatea lui bebe a fost f buna la 35 de sapt! Super!
Multumim de vesti

_
Lorex - Pufuletus Dependentus de 36+ ....cu
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Bobitza si.. cu morcovetus de 13 kile..
lorex spune:
| Citat: |
citat din mesajul lui Nik0le![]() In primul rand vreau sa va multumesc mult pentru sustinere si felicitari! ![]() Suntem si noi acasa de cateva zile, ne adaptam. Irina e relativ cumintica, seara asta a fost prima in care am experimentat niste reprize de plans neconsolat... Isabela e nitel geloasa si se poarta de parca ar avea dracusori pe piele. Ma straduiesc cat pot sa n-o neglijez prea mult. Eu sunt relativ ok, in afara de ragadele de la sani si tendintele usor depresive. Sunt in urma cu vreo 4-5 capitole...Nico de Isabela si Irina (01.02.2010) |
Bun venit acasa mamico!

_
Lorex - Pufuletus Dependentus de 36+ ....cu
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Bobitza si.. cu morcovetus de 13 kile..
lorex spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui Nik0le M-am admirat pe prima pagina ![]() |
..si cu apgaru'
_
Lorex - Pufuletus Dependentus de 36+ ....cu
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Bobitza si.. cu morcovetus de 13 kile..
Ofe_27 spune:
Buna fetele!
Am intrat si eu asa un pic sa vad ce mai faceti si sa le intreb pe fetele care au nascut deja cate ceva:daca mi se intareste burta ca o minge dar nu ma doare deloc, insa se intareste la intervale de 10, 8 min si dureaza cam 25-30 secunde, astea inseamna ca sunt contractii de nastere? In rest nu am alte simptome ... Am luat si un no-spa forte acum 3 ore si ceva, dar vad ca tot am contractiile astea, ce au inceput cam acum o ora.
Please help, ca nu stiu ce sa cred, se pregateste bebitza pt noaptea asta sau nu? Orice sfat e binevenit, mai ales ca tati e inca in spital si nu as vrea sa ma prezint prea repede la maternitate asa de una singura.
39+
Bogdan Christian
Lucruri bebitza
Poze cu burtica
Poze cu noi doi
AMR ... cat vrea bebitza, ca el e seful :-)
ana_g spune:
am citit pe diagonala ce s-a mai scris. apropo de alaptat si ce te mai invata in maternitate. unde am nascut eu, la polizu, mi-au aratat cum se pune la san. in prima zi am avut colostru, cel mic sugea, facea kk, eu eram multumita. a doua zi...tot stateam cu el la san, asistenta m-a vazut si a zis ca e bine. si trecea ziua si el tot la san voia sa stea. se facuse noaptea incepuse sa se agite. am inceput sa intru la idei. daca suge degeaba?! pe la 11 noaptea a inceput sa urle de a venit asistenta sa vada ce si cum. ca nu am lapte si ca e mort de foame. am innebunit in momentul ala...groaznic m-am simtit. i-a dat supliment, cu seringa. mie imi venea sa plang...pana dimineata a dormit linistit. la mine ciuciu lapte. dimineata vine doctorita neonatolog...ca da, are burta goala, e mort de foame. sanii mei erau moi si nu iesea nici un strop de lapte. ca de ce am stat tacuta si nu am spus nimic...dar m-a incurajat. doamne, cat de bine au picat cuvintele doctoritei. ca sa stau linistita, ca ajung acasa si o sa ma relaxez si o sa-mi vina laptele si bb nu o sa aiba nevoie de supliment. si asa a fost. i-au mai dat o seringa inainte sa plec din spital si i-am mai dat eu seara una. si am inceput sa am lapte. celebra furie. sani tari ca piatra, extrem de durerosi. dar cu masaj si dusuri fierbinti si insistat cu bebe la san, s-a rezolvat. bun, in concluzie: nu va fie rusine sa intrebati in spital orice va trece prin cap. cu rusinea nu rezolvati nimic. si fiti optimiste si calme. laptele va veni, nu din prima, dar va veni. si e important cum il puneti pe bb la san, ca trebuie sa prinda bine. daca nu va doare, inseamna ca a prins bine sanul. succes!
mama lui stefan
oani_2002 spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui Ofe_27 Buna fetele! Am intrat si eu asa un pic sa vad ce mai faceti si sa le intreb pe fetele care au nascut deja cate ceva:daca mi se intareste burta ca o minge dar nu ma doare deloc, insa se intareste la intervale de 10, 8 min si dureaza cam 25-30 secunde, astea inseamna ca sunt contractii de nastere? In rest nu am alte simptome ... Am luat si un no-spa forte acum 3 ore si ceva, dar vad ca tot am contractiile astea, ce au inceput cam acum o ora. Please help, ca nu stiu ce sa cred, se pregateste bebitza pt noaptea asta sau nu? Orice sfat e binevenit, mai ales ca tati e inca in spital si nu as vrea sa ma prezint prea repede la maternitate asa de una singura. ![]() 39+ Bogdan ChristianLucruri bebitza Poze cu burtica Poze cu noi doi AMR ... cat vrea bebitza, ca el e seful :-) |
Ofe, scuze daca sunt incoerenta, mi-e rau de mor, greata, varsaturi, durere de cap...dar vroiam sa-ti zic ca in principiu nu-s de nastere.
Eu am avut ieri contractii cu o oarecare regularitate, la 10-12-9 minute, nedureroase, daar o zi intreaga. La 2 am vb cu dr, care mi-a zis sa stau intinsa si daca nu cedeaza sa merg la urgenta, find al 2-lea copil, nu cumva sa-l nasc acasa. Am ajuns aseara la 7 la urgenta si a fost alarma falsa. Nu mai e nevoie sa spun ca la monitorizare nu mai aveam nici o contractie, nu? mai stai un pic si urmareste, zic eu. Daca nu s eintensifica sau nu se fac dureroase, nu cred sa vina bebitza. Poate il asteapta pe tati

38 +
Lucas +
André (30.01.2006)

...nush ce sa fac...nu am luat nimic in afara de pastile de supt...dar vad ca nu-mi trece...
Mi s-a parut ca a avut greutate destul de buna la nastere pt 35 sapt. Si inca ceva imp, a apucat sa faca injectiile acelea de maturare a plamanilor pt bebe.
si