varsta cririca de 3 anisori...incapatanare, crize

varsta cririca de 3 anisori...incapatanare, crize | Autor: bruma

Link direct la acest mesaj

Fetelor am nevoie de ajutor, sfaturi din partea celor care trec prin ce trec si eu cu fetita mea. Cum a-ti rezolvat voi problema caci eu nu mai stiu cum sa procedez('');.Este o fire inventiva , creativa dar totodata foarte incapatanata si impunatoare bine inteles. Este ok , e bine ca are personalitaate dar nu stiu cum sa o temperez. Tot ce-i spun ca nu poate face , cu explicatiile de rigoare de ce nu poate face acele lucruri, ea pe moment para ca ascutlta apoi trece la treaba. E ca si cum as vorbi singura. Am incercat cu pedepse , cea mai aspra pentru ea este sa-l iau pe "bebe" al ei, nu mai tine nici asta. Si mai nou a inceput sa faca pipi pe ea. Sincer abia face trei anisori in martie dar cat a fost mai mica nu am avut probleme sa faca pipi pe ea. Acum parca o face intentionat , nu vrea sa spuna.Am incercat cu cearta, cu pedepse ,cu palme la fundulet nu mai functioneaza nimic.Am si un otn al vocii mai ridicat cand o cert incerc sa am o voce mai blanda dar nu imi iese tot timpul.
Acum nici sa-i mai dau la fundulet nu imi mai vine caci intr-o zi mi-a spus :" mami nu ma bati, promit ca nu mai fac pipi pe mn ", iar la o ora dupa face iar pipi pe ea.
Nu stiu cum sa procedez cu ea , sa nu se mai incapataneze sa faca pe ea , sa o fac sa ma asculte , sa nu ma mai impun in fata ei cu cearta si pedepse.
Da-ti-mi si mie sfaturi va rog. Cum a-ti procedat voi. Daca este ceva ce am omis intrebati-ma si va voi raspunde cu cea mai mare placere.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionitza spune:

bruma draga, gindeste-te bine, tu esti cea mai in masura sa iti dai seama de ce nu asculta fetita. (daca cei doi parinti fac front comun sau nu - mie mi se pare foarte grav ca un parinte sa certe copilul si celalalt sa il impace imediat...atunci nu mai stie micutul ca boacana facuta e ceva neacceptat
cu palmute, sincer nu a mers deloc nici la mine. fetita daca stie clar ca pentru un anume lucru interzis primeste o anume pedeapsa de exemplu (stat singurica intr-un colt special amenajat ca "locul de pedeapsa" 5 minute) si sa fie respectat intrutotul, fara abateri.
INSA cel mai bine functioneaza recompensele si laudele.
uite o idee: pui o plansa pe frigider, si daca timp de o ora nu face pishu pe ea primeste o steluta, sau ceva, si oricine vine in casa, ea este laudata, ca uite cite stelute are! va fi foarte incantata sa adune cit mai multe...sau de fiecare data cind se cere la olita, sau cind isi stringe jucariile....etc.
Iti doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Off, Amytza mami...nu mai bate copilasul pt crize "normale" la anumita varste. Sunt niste crize prin care trec aproape toti copiii, e drept ca se manifesta diferit..dar tu esti mami, si mami e cea mai in masura sa inteleaga si sa fie cea mai ingaduitoare cu copilul ei.
Nu rezolvi nimic dandu-i palmute la fund, decat o faci sa cunoasca durerea, teama, rusinea. In tine gaseste scapare si intelegere, daca si tu te porti cu ea asa, la cine se poate refugia sufletelul ei mic?
La aceasta varsta copilul isi dezvolta personalitatea. Nu ai spus clar ce intelegi tu prin aceasta criza. Ce face si ce ai vrea tu sa faca?
Iar ca nu face pipi la olita nu mi se pare atat de grav, si alti copii sunt inca in pampersi la 3 ani si ceva...noi abia la 3 ani si cateva luni am renuntat la pampers. Dar nu-i motiv sa o bati. Nici un motiv din ce ar face copilul, nu trebuie folosit pt a-l bate.
Posibil pedepsele si santajul emotional sa fi dus la a face din nou pipi pe ea (ma rog face pe ea pt ca probabil ati renuntat demult la pampers).




Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

ma intereseaza subiectul...deja imi e groaza gandindu-ma numai la ce ma asteapta...

un vot va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

ma intereseaza subiectul...deja imi e groaza gandindu-ma numai la ce ma asteapta...

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!
un vot va rog!



Copiii sunt minunati,destepti,buni si tot ce e frumos gasesti in ei,ce poate sa te astepte de ti-e groaza??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Bruma, incerc sa fiu cat se poate de draguta, stiu ca un parinte poate trece prin tot felul de stari pana la exasperare si epuizare, dar NU MAI BATE COPILUL. Normal ca nu va coopera atat timp cat nu sunteti pe aceeasi unda. Sunt absolut convinsa ca nu-si propune sa faca pe ea doar ca sa te enerveze pe tine, e posibil ca asta sa fie chiar o consecinta a metodelor pe care le-ai incercat si au esuat (gen pedepse, amenintari, ridicarea tonului, PALMUTELE). Incearca sa realizezi ca este un pui mic (al tau) si daca ai sa citesti o carte de psihologia copilului (cred ca in 'Totul se intampla pana la 6 ani') sunt descrise toate perioadele copilariei cu caracteristicile lor - perioada prin care trece fetita ta este una in care isi reclama independenta dar inca nu e pregatita sa renunte la sprijinul mamei, mai corect spus este vorba despre "prima adolescenta'. vei vedea ca la 3 ani, prin minune, fetita ta va cere voie, va incerca sa-ti faca tot felul de surprize si bucurii, va respecta regulile casei, cele pe care le institui tu, cu mare usurinta.
Sfatul meu este sa-ti cultivi rabdarea (probabil ca esti si tu destul de epuizata si pare greu), sa "te pui la mintea ei' (n-am gasit alta expresie mai potrivita), dar daca vei incerca sa vezi in ceea ce face altceva decat un afront la persoana ta vei observa ca 'greseste' pentru ca nu stie sau nu reuseste sa faca unele lucruri asa cum vrei tu si nu pt ca e rea (nici un copil nu e rau).
Cat despre pipi, pana la 4 ani orice accident este 'permis' (am citat pediatrul copilului meu), totul tine de capacitatea vezicii si de alte aspecte psihologice. Fii mai ingaduitoare. Crede-ma ca stiu cum e perioada asta (noi tocmai am iesit din ea si au fost cel putin 2 sapt in care copilul zicea sa plec de-acasa si zau ca tare as fi plecat.....) dar rabdarea si intelegerea pentru propiul copil iti vor fi super rasplatite cand trece furtuna (cand implineste 3 anisori) si vei regreta daca-ti mentii atitudinea de gardian.
rabdare, asta e tot ce iti urez
p.s.: am o presimtire in legatura cu subiectul asta, in sensul ca vor curge pagini...

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

De monstrii de copiii pe care i-am zamislit, care fac pe ei la 2 ani si ceva si te roaga sa nu-i mai bati ca nu mai fac...

Sincer, mi-e mila de saraca fetita...io nu stiu cum faceti voi care va intelegeti cu copiii de tot ajungeti sa-i plesniti... Ca io cu fi-mea nu ma inteleg decat 30% si e incapatanata pana peste urechi, nu vorbeste, nu asculta, e extrem de independenta si.. Am zis ca e ffff incapatanata? Cred ca da.... Oricum, daca ea vrea ceva, pai atunci nu e chip sa o convingi... Si daca nu iese avem plans-la-covor -> intins pe jos si plans cu suspine- numai acasa si numai pe covor . si nu stiu dom'ne cum n-ajung sa o bat... Imi tesetaza limitele rau de tot, si daca ar fi oricine altcineva n-as rezista nici 2 minute. Dar cu ea rezist si inca foarte calma. Si n-o bat. Ce beneficiu aduce bataia? Se imbunatateste cumva comportamentul copilului? NU ! Atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui trischa

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

ma intereseaza subiectul...deja imi e groaza gandindu-ma numai la ce ma asteapta...

un vot va rog!



Copiii sunt minunati,destepti,buni si tot ce e frumos gasesti in ei,ce poate sa te astepte de ti-e groaza??

mami de fetita cu ochii albastrii ca marea,04-10-06


Fiecare perioada este frumoasa,dar am inteles ca cea de la 2 ani + poate fi cu mici probleme. Fiind pentru prima data mama,cred tot ce aud

un vot va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

Citat:
citat din mesajul lui trischa

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

ma intereseaza subiectul...deja imi e groaza gandindu-ma numai la ce ma asteapta...

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!
un vot va rog!



Copiii sunt minunati,destepti,buni si tot ce e frumos gasesti in ei,ce poate sa te astepte de ti-e groaza??

mami de fetita cu ochii albastrii ca marea,04-10-06


Fiecare perioada este frumoasa,dar am inteles ca cea de la 2 ani + poate fi cu mici probleme. Fiind pentru prima data mama,cred tot ce aud

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!
un vot va rog!


Lisa, mami, sa nu mai crezi, nu mai asculta sfaturile si povestile horror. Fiecare copil e unic, si conteaza si ce atitudine ai ca parinte fata de crizele si manifestarile copilului.
In calitate de mama de copilas de 5 ani, trecut prin crizele specifice, iti spun ca nu-mi amintesc sa fi avut probleme mari cu baietelul meu, desi parca am avut si noi perioade ca cea cu datul cu fundul de pamant, perioada lui "nu", dar imi amintesc vag de ele, mi s-au parut normale in dezvoltatea personalitatii copilului, si am incercat sa trecem peste ele impreuna, asigurandu-l ca orice ar fi el este iubit si acceptat. De altfel am ajuns la concluzia ca atunci cand mama se ambitioneaza si e mai inversunata in a impune ceva, copilul o va imita, si va fi si mai incapatanat. Cu cat ridici tonul la un copil incapatanat, se va incapatana mai tare. Dar cu cat incerci sa-l faci sa inteleaga ca e acceptat si cu asa zisele probleme, si il lasi de la sine sa treaca, sa-si descarce energiile, incapatanarile, va vedea ca nu are succes cu crizele de nervi sau de plans, si vor trece.
Eu am mers si merg aproape intotdeauna pe ideea ca ce eu am voie si ce eu am dreptul, are si copilul meu. E un omulet mai mic, si incerc sa-l tratez de la egal la egal. Are voie sa vrea, are voie sa refuze, eu sunt aici sa-i explic de ce e mai bine cum doresc eu, dar nu si sa-i impun impotriva vointei lui, in nici un caz prin bataie sau pedeapsa.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

...si mult mult mult mai frumos spuns de Monica . si mare mare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui bruma

Fetelor am nevoie de ajutor, sfaturi din partea celor care trec prin ce trec si eu cu fetita mea. Cum a-ti rezolvat voi problema caci eu nu mai stiu cum sa procedez('');.Este o fire inventiva , creativa dar totodata foarte incapatanata si impunatoare bine inteles. Este ok , e bine ca are personalitaate dar nu stiu cum sa o temperez. Tot ce-i spun ca nu poate face , cu explicatiile de rigoare de ce nu poate face acele lucruri, ea pe moment para ca ascutlta apoi trece la treaba. E ca si cum as vorbi singura. Am incercat cu pedepse , cea mai aspra pentru ea este sa-l iau pe "bebe" al ei, nu mai tine nici asta. Si mai nou a inceput sa faca pipi pe ea. Sincer abia face trei anisori in martie dar cat a fost mai mica nu am avut probleme sa faca pipi pe ea. Acum parca o face intentionat , nu vrea sa spuna.Am incercat cu cearta, cu pedepse ,cu palme la fundulet nu mai functioneaza nimic.Am si un otn al vocii mai ridicat cand o cert incerc sa am o voce mai blanda dar nu imi iese tot timpul.
Acum nici sa-i mai dau la fundulet nu imi mai vine caci intr-o zi mi-a spus :" mami nu ma bati, promit ca nu mai fac pipi pe mn ", iar la o ora dupa face iar pipi pe ea.
Nu stiu cum sa procedez cu ea , sa nu se mai incapataneze sa faca pe ea , sa o fac sa ma asculte , sa nu ma mai impun in fata ei cu cearta si pedepse.
Da-ti-mi si mie sfaturi va rog. Cum a-ti procedat voi. Daca este ceva ce am omis intrebati-ma si va voi raspunde cu cea mai mare placere.

Amytza


Nu inteleg in primul rand ce ti se pare ca e atat de grav din ceea ce face, la ce nu te asculta in mod concret pentru ca nu ai spus. S-ar putea sa fie ceva grav sau nu. Dar, indiferent ce ar fi gandeste-te ca ea iti testeaza doar limitele tale, e un copil, nu are un scop in a face ceva gresit sau invers decat spui tu. Ea invata relationarea, invata ce se intampla cand respecta cerintele tale si ce se intampla cand nu le respecta. Ba mai si uita ce i-ai spus, greseste sau nu intelege din prima ce ii ceri, doar acum invata. Asa ca tu trebuie sa fii alaturi de ea chiar daca te enervezi sau esti obosita. Multe situatii se pot dezamorsa prin umor, altele prin repetarea calma a greselii si prin explicatii date de zece ori, altele prin ignorare pur si simplu. Gandeste-te cate mici greseli faci tu zilnic, cum ar fi sa ai pe cineva in spate care sa te certe/pedepseasca/palmuiasca la fiecare ? Iar problema cu facutul pe ea poate sa fie exact manifestarea unei frustrari maxime a fetitei exasperata de momentul in care ati ajuns si de neputinta de a fi pe aceeasi lungime de unda cu mama ei. Sau, la fel de bine ar putea sa nu aiba nici o semnificatie, sa treaca de la sine cu "ignore"
Incearca sa te relaxezi, e o faza care trece, depinde de tine daca trece usor sau ramane ca o perioada proasta a relatiei tale cu ea....

Edit ca am recitit postul tau: mie mi se pare ca sunteti pe picior de razboi, voi doua... tu o certi, ea face pipi pe ea, e care pe care. Regasiti-va iubirea, dragostea, acceptarea si intelegerea si vor trece toate. Tu prima, ca esti mai mare !

Daca gresesc scuze !

Mergi la inceput