varsta cririca de 3 anisori...incapatanare, crize

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
caci intr-o zi mi-a spus :" mami nu ma bati, promit ca nu mai fac pipi pe mn ", iar la o ora dupa face iar pipi pe ea.




Revin dupa ce imi revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



E rau, e foarte rau ca procedezi asa cu copilul tau. Trebuie sa fi un exemplu pentru el in primul rand prin ceea ce faci, nu prin ceea ce spui. Respecta-ti copilul mai mult decat pe oricine, si in orice situatie dificila impune-ti sa reactionezi asa cum ai face-o cu un adult. In nici un caz nu l-ai lovi, asa este? Cat despre respectul pe care probabil ti-l doresti si tu din partea copilului, in momentele in care lovesti si ridici tonul iti garantez ca nu arati ca o persoana respectabila, deci vei pierde la acest capitol in mod absolut justificat. Eu alte principii nu am si ma inteleg cu copilul meu mai bine decat cu unii adulti. Nu in orice situatie iese ca mine, dar nici nu trebuie, nu asa sunt relatiile intre oameni. De iubit sunt sigura ca o iubesti enorm, ca orice mama, dar asta nu inseamna ca nu poti face foarte mult rau avand in fata doar intentii bune.

Eu iti urez multa intelepciune, renunta definitiv la orice gest agresiv fata de copilul tau si daca in continuare vei avea probleme si vei cauta solutii vei gasi aici pe forum multe mamici cu idei bune, chiar daca diferite, vei avea de unde alege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Anca_a, un sfat: dupa ce iti revii gandeste-te la ce a spus o persoana imp. pe forumul AP : vrei in primul rand sa ajuti copilul sau sa acuzi mama?

Sunt sigura ca iti vei gasi cuvintele care sa o ajute pe fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

e simplu. trebuie sa urmezi urmatorii pasi:

1. nu mai bati fetita niciodata
2. nu ridici tonul la ea (daca totusi iti scapa te repliezi repede, eventual te scuzi - nu e rusine!)
3. iti aduci aminte ca fetita e o persoana si are fix aceleasi drepturi cu ale tale
4. cind ti se pare ca nu te asculta o iei frumos in brate/pe genunchi si discuti cu ea. ii vorbesti calm, cu voce joasa si ii explici cu frumosul de ce da si de ce nu. o data, de doua ori, de zece ori.
5. cind totusi se incapatineaza sau face crize o iei in brate strins si ii spui ca o iubesti. daca nu si nu, o lasi 2-3 minute singura sa se calmeze
6. daca situatia a escaladat si sinteti nervoase amindoua incerci sa te calmezi intii tu si apoi sa reglezi ce e de reglat
7. pune-i pampers la loc si nu o mai certa in legatura cu pipi. o sa renunte singura imediat.

si cel mai important: poarta-te cu ea asa cum ai vrea sa se poarte cu tine persoana pe care o iubesti tu cel mai mult, soarele tau. asta esti tu pentru ea, la virsta asta - soarele ei

stiu ca exista idei preconcepute, sfatuitori "de bine", "reguli" batute in cuie. ignora-le! nimic nu e mai important ca stabilitatea emotionala a fetiteti tale

garntez ca in 2-4 saptamini va veti intelege de minune

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Monica,multumesc mult! Nu am sa mai cred ce mi se zice,oricum, Ana este un copil vesel si cuminte. O sa aiba iesirile ei,dar oricare dintre noi le avem. Sper sa ne inetelgm la fel de bine si de acum inainte. Eu invat de la ea si ea invata de la mine. Inca odata multumesc

un vot va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui bruma

Fetelor am nevoie de ajutor, sfaturi din partea celor care trec prin ce trec si eu cu fetita mea. Cum a-ti rezolvat voi problema caci eu nu mai stiu cum sa procedez('');.Este o fire inventiva , creativa dar totodata foarte incapatanata si impunatoare bine inteles. Este ok , e bine ca are personalitaate dar nu stiu cum sa o temperez. Tot ce-i spun ca nu poate face , cu explicatiile de rigoare de ce nu poate face acele lucruri, ea pe moment para ca ascutlta apoi trece la treaba. E ca si cum as vorbi singura. Am incercat cu pedepse , cea mai aspra pentru ea este sa-l iau pe "bebe" al ei, nu mai tine nici asta. Si mai nou a inceput sa faca pipi pe ea. Sincer abia face trei anisori in martie dar cat a fost mai mica nu am avut probleme sa faca pipi pe ea. Acum parca o face intentionat , nu vrea sa spuna.Am incercat cu cearta, cu pedepse ,cu palme la fundulet nu mai functioneaza nimic.Am si un otn al vocii mai ridicat cand o cert incerc sa am o voce mai blanda dar nu imi iese tot timpul.
Acum nici sa-i mai dau la fundulet nu imi mai vine caci intr-o zi mi-a spus :" mami nu ma bati, promit ca nu mai fac pipi pe mn ", iar la o ora dupa face iar pipi pe ea.
Nu stiu cum sa procedez cu ea , sa nu se mai incapataneze sa faca pe ea , sa o fac sa ma asculte , sa nu ma mai impun in fata ei cu cearta si pedepse.
Da-ti-mi si mie sfaturi va rog. Cum a-ti procedat voi. Daca este ceva ce am omis intrebati-ma si va voi raspunde cu cea mai mare placere.


Frazele bolduite si colorate sper ca iti reliefeaza faptul ca fetita este marcata de atmosfera din casa. Probabil ori tu esti foarte stresata / nervoasa, ori relatia cu sotul este tensionata si copilul asista la certurile dintre voi.
Copiii sunt extrem de sensibili si vulnerabili, asta ar trebui tu sa constientizezi.
Ai citit o carte despre cum sa-ti intelegi si educi copilul ? Daca nu, cauta chiar la subforumul acesta si vei gasi carti in format electronic. Eu am citit si m-au ajutat enorm, deasemeni, cand nu am stiut cum sa procedez in relatia cu fetita mea, am cerut sfatul unui psiholog.
Daca poti, discuta cu un psiholog de copii, eventual, pt a te invata cum sa te raportezi la nevoile fetitei tale si cat de important este echilibrul psihic si emotional al adultilor din familie.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Si eu am o mare incapatanata acasa. La toate raspunde "nu" sau "nu vreau".Bineinteles ca am incercat si eu cu "nu faci asta atunci esti pedepsita" si nu a mers. Chiar s-a accentuat neascultarea ei.
Mi-am adus aminte cum am facut-o sa renunte la suzeta si la patut: i-am spus ca ea e o fetita mare si fetitele mari nu au suzeta si i-am dat-o exemplu pe "prietena" ei: Alba ca Zapada. Si a mers super usor.
Acum, am inceput sa fac la fel: printesele fac pipi la WC - facem si noi, vrem par lung ca printesele - punem agrafe sa nu vina in ochi altfel scoatem foarfeca si tot asa.
Si mai faceam ceva prost: daca nu asculta sau facea vreo boacana ridicam vocea si ii spuneam ca este o fetita rea pana cand mi-a raspuns ca a facut cutare lucru pentru ca e rea si m-am trezit la realitate. Acum ii spun ca ea este fetita mea buna si cuminte si fetitele bune si cuminti nu fac cutare si cutare. Merge bine (nu chiar de fiecare data dar suntem pe drumul cel bun).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Bruma, as vrea sa-ti spun si eu ceva: atunci cand face pipi pe ea, schimba-i hainutele si atat, nu reactiona in nici un fel, nu arata ca te deranjeaza, ci fa sa para ca n-a facut nimic din ceea ce nu e normal. Sunt convinsa ca dupa cateva zile se va rezolva. Iar la somn, ca sa nu ude patul, pune-i pampers (eu ii pun baietelului meu dupa ce adoarme, ca nu ma lsa inainte de somn, ca doar "e baiat mare" ).
Si inca ceva, cum a spus una dintre fete mai inainte, din ceea ce spui, voi doua sunteti pe picior de razboi. Asa ca tu, fiind "cea mai mare", trebuie sa initiezi pacea, trebuie sa-i spui tot timpul c-o iubesti, ca ea e fetita cuminte, si frumoasa, si desteapta, sa-ti ceri iertare daca se-ntampla sa mai tipi la ea (mie mi s-a parut f ciudat prima data cand mi-am cerut iertare de la baiatul meu de 3 ani, dar mi-am dat seama ca mie daca seful mi-ar cere iertare cand il mai scapa cate o vorba rastita, l-as privi cu mai mult respect). Deasemenea, poti sa tratezi unele situatii cu umor, nu cu reactia instant de enervat-tipat. Ca ex: a varsat caserola de piftie proaspat gatita si pusa la inchegat (asta e de-a noastra de la revelionul de anul asta ); primul impuls a fost sa ma enervez, m-am uitat la el gata sa incep concertul de critici si... am inceput sa rad, si ne-am distrat amandoi de minune, chiar daca n-am mai avut 2 caserole de piftie ci doar 1.
Ar mai fi multe de spus, dar m-am intins ca o placinta. Mai fac un brainstorming si revin mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
Anca_a, un sfat: dupa ce iti revii gandeste-te la ce a spus o persoana imp. pe forumul AP : vrei in primul rand sa ajuti copilul sau sa acuzi mama?


Cand o sa am nevoie de vreun sfat de la tine, o sa ti-l cer eu, ok? Pana atunci, atata timp cat nu stii ce as fi spus in continuare, hai sa ramanem la subiect fara sa tragem concluzii citite in stele sau in ceasca de cafea.

Bruma, citeste cu atentie sfaturile fetelor si daca te-au convins, iti pot recomanda niste carti care te vor ajuta mult in relatia cu fetita ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
Fetelor am nevoie de ajutor, sfaturi din partea celor care trec prin ce trec si eu cu fetita mea. Cum a-ti rezolvat voi problema caci eu nu mai stiu cum sa procedez('');.Este o fire inventiva , creativa dar totodata foarte incapatanata si impunatoare bine inteles. Este ok , e bine ca are personalitaate dar nu stiu cum sa o temperez. Tot ce-i spun ca nu poate face , cu explicatiile de rigoare de ce nu poate face acele lucruri, ea pe moment para ca ascutlta apoi trece la treaba. E ca si cum as vorbi singura. Am incercat cu pedepse , cea mai aspra pentru ea este sa-l iau pe "bebe" al ei, nu mai tine nici asta. Si mai nou a inceput sa faca pipi pe ea. Sincer abia face trei anisori in martie dar cat a fost mai mica nu am avut probleme sa faca pipi pe ea. Acum parca o face intentionat , nu vrea sa spuna.Am incercat cu cearta, cu pedepse ,cu palme la fundulet nu mai functioneaza nimic.Am si un otn al vocii mai ridicat cand o cert incerc sa am o voce mai blanda dar nu imi iese tot timpul.
Acum nici sa-i mai dau la fundulet nu imi mai vine caci intr-o zi mi-a spus :" mami nu ma bati, promit ca nu mai fac pipi pe mn ", iar la o ora dupa face iar pipi pe ea.
Nu stiu cum sa procedez cu ea , sa nu se mai incapataneze sa faca pe ea , sa o fac sa ma asculte , sa nu ma mai impun in fata ei cu cearta si pedepse.
Da-ti-mi si mie sfaturi va rog. Cum a-ti procedat voi. Daca este ceva ce am omis intrebati-ma si va voi raspunde cu cea mai mare placere.


Sincer mie una imi pare rau de fetita ta. Deoarece se pare ca ai ajuns sa o traumatizezi in timp si asta se vede clar din faptul ca te-a rugat sa nu o mai bati. Este strigatul de ajutor al unui copil de trei ani. In primul rand ea are nevoie de ajutor : sa-i fii aprope , sa o intelegi . Si da poate si tu ai nevoie de ajutor sa-ti stapanesti temperamentul.
Cred ca orice parinte mai ridica tonul si nu te acuz ca ai lovit-o (eu i-am dat o palma lui fimiu deoarece s-a smucit din mana mea si a fugit in fata unei masini-asta era o fapta grava care putea sa aibe consecinte foarte grave. De atunci ma intreba daca poate sa-mi dea drumul la mana si de cate ori ma intreba imi venea sa plang) dar oare un copil merita bataie ca face pe el.
Daca face pe ea vorbestei calm , explicai ca a fost un accident (dar uite ce pacat de hainutele astea frumoase acum udate cu pipi),o schimbi si o rogi sa te anunte data viitoare cand mai vrea sa faca pipi. Nu mai certa copilul.
Accidente din astea se mai intampla , al meu se joaca si se tine pana in ultimul moment asa ca uneori nu mai ajunge la baie.
Poate daca face la olita ar trebui sa schimbati si solutia (poate deja asociaza totul cu situatia in care sunteti) cumpara un adaptor de WC si propunei sa faca la WC ca domnisoarele.

Dar eu cred ca fetita ta are toate aceste probleme din alta cauza. Ar trebui sa te mai gandesti si sa analizezi situatia. Oare care este relatia dintre voi? Nu cumva ii acorzi atentie decat in momentele in care face o nazbatie?


Mergi la inceput